ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
st 12. 05. 23:25

NOVINKY ČSOS
11.05.2021
20:07 - Přihlášky na testování před M ČR sprint a SŠ - BIOCEV - Čechy (do 12. 5.) a SPADIA - Morava (do 16. 5.).
10.05.2021
09:58 - Krátkou trať Českého poháru na Čeřínku vyhráli Tomáš Křivda a Adéla Indráková.
08.05.2021
20:56 - Závod Českého poháru (sprint) v Jihlavě vyhráli Tereza Janošíková a Vojtěch Král.
07.05.2021
20:47 - Sdělení sekce OB 10/2021.
20:42 - Zápis ze zasedání vedení sekce OB 1/2021.
06.05.2021
16:29 - Časy startů víkendových závodů ČP posunuty
04.05.2021
07:55 - Sdělení sekce OB 9/2021.
03.05.2021
11:26 - Newsletter ČSOS květen 2021: HTMLPDF 
01.05.2021
18:07 - Sdělení sekce OB 8/2021.
16:05 - Usnesení shromáždění sekce OB.

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- hodnocení závodů
- postupy OB
- kalendář 2021
- kalendář 2022
- komise rozvoje OB
- mapy
- historie M ČR
- výsledky závodů
- metodický portál
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- závody Vč. oblast
- kalendář 2021
- hodnocení závodů
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- PZP
- fotogalerie LPU
- info pro ml. žactvo
- SCD
- Facebook LPU
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny
Vojtěch Král
Miloš Nykodým

M ČR v OB 2021
22.5. sprint (STE)
23.5. spr. štaf. (STE)
12.-13. 6. KT (SSU)
18.-19.9. klas (KAM)
18.9. žactvo (PHK)
9.10. štaf (AOP)
10.10. kluby (AOP)
??? NOB (VPM)

Žebříčky, ligy 2020
Vč. družstva
Vč.pohár

Budou závody
22.5. MČR S (STE)
23.5. MČR SŠ(STE)

Závody za námi
8.5. ČP, ŽA (SJI)
9.5. ČP, ŽA (SJI)

Vícedenní 2021
Trojúhelník MLA)
Cena stř. Moravy
Vysočina (CHT)
GP Silesia (AOP)
Bohemia (BOR)
Velikonoce (DKP)
Zlínský (Š)krpál (TZL)
OA (OAV)
Rumcaj. míle (SJC)
Prázdniny (TUR)
Cena vých.Čech (LPU)
Interkompas (SJH)
West cup (ONO)

Mez. akce 2021
OB:
13.-16.5. ME (SUI)
3.-9.7. MS (CZE)
7.-13.8. MSV (HUN)
12.-15.8. SP (SWE)
19.-22.8. MED (LTU)
5.-10.9. MSJ (TUR)
30.9.-1.10. SP (ITA)
LOB:
22.-28.2. MS,MSJ,MED (EST)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
CEP*
EKP
MFP
VSP**
ZBP*
Středočeská***
DCE*
HCE***
KAM***
LBE*
LME
RIC**
ROZ*
ZVO**
DKL***
DOR***
JES*
KPY**
ODV**
PDY**
ROU**
SLA**
Západočeská***
BSO***
LPM**
MLA***
MAS**
NEK**
KPM
KRL**
ONO
SKV**
VPM**
Jihočeská
KRE
KTA**
VCB**
VTA**
OPI***
PCB*
CST*
Ještědská***
BOR*
DOK
LDC***
LLI**
JEN***
TUR**
TJN*
VLI***
CHA***
KUL**
LIT*
LTP***
PEN
STB
TUV
Východočeská***
CHC**
HOR**
JIL*
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB
LPU***
LTU**
KUO**
SJC***
STH***
SNA*
NPA***
OAV*
TYN**
XPU
Vysočina**
BZR*
CHT*
JHB*
PZR*
SJH***
CTB***
OSN*
SJI**
STA*
TTR**
Moravskoslez.**
BFM***
HAV*
SOP
TRI**
VRB*
KRN*
MOV***
OOP***
SIT***
SFM**
Hanácká***
ASU*
KON*
OOL*
PLU
SSU***
TVR**
ZLH**
AOP***
JPV***
KSU**
UOL***
SBR*
STE***
Valašská***
EZL*
HLV*
KVS***
SKM**
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM*
BBM*
LBM***
PBM**
TBM***
ADA**
RBK
UBM***
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlist


ČR: Jednat VV ČSOS. Budou na konce května závody ŽB?
Východní Čechy: Kdy budou závody Vč. poháru? Hajnice a Ochoz - víkendové oblastní měřené mapové tréninky pro žactvo a dorost.
Pardubice: Připravujeme Cenu východních Čech. Jana Knapová na ME ve Švýcarsku. Bohatý program na víkend. Vyšel Jantar.
Svět: Mistrovství Evropy (sprinty). Sprint s mezinárodní účastí ve Švýcarsku.
Jak to vidí Béďa na FBČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! Ve středu v podvečer se v Praze na Strahově sešel na svém druhém jednání Výkonný výbor ČSOS. V úvodu jednání byly projednány nutné věci, které předložily jednotlivé sekce - byl oficiálně schválen příspěvek na PCR testy na jarních celostátních závodech sekce OB ve výši 350 Kč/test, byli schváleni na 3 roky noví šéftrenéři sekce LOB (dospělí Richard Klech, dorost a junioři Jan Pecka), byl oficiálně schválen přesun MS v trail-O na rok 2023, byly projednány informace o závodech v nejbližším období, jako doporučení pro členy ČSOS bude zveřejněno do konce týdne, Dominika Plochová byla schválena jako gestor svazu na ZODM v roce 2023.
  V druhé části se VV ČSOS zabýval problematikou řízení a fungování celého svazu:
  - byl projednán způsob jednání VV: VV se bude scházet prezenčně (cca 3x za rok) i on-line (každou 2. středu v měsíci), byl projednán způsob vedení zápisů z jednání VV (forma i obsah), budou i společné jednání VV s vedeními sekcí;
  - dále byly rozděleny gesce jednotlivým členům VV: zahraniční styky a trail-O (Dušan Vystavěl), metodika a mapová tvorba (Jan Picek), legislativa a IT (Jan Fiala), marketing a komunikace (Marek Pospíšek), řízení svazu a ekonomika (Radan Kamenický), rozvoj orientačních sportů (Dominika Plochová) a pochopitelně předsedové sekcí mají odpovědnost za své sekce;
  - byly probrány jednotlivé rady, gestoři do příštího jednání navrhnou, zda budou rady nadále permanentní či budou ad hoc „rady“/pracovních skupin pro řešení konkrétních problémů;
  - byly diskutovány tematické okruhy k projednání v letošním roce (co nám přineslo pořádání MS pro další rozvoj OB; vyhodnocení akcí pro veřejnost - co přináší svazu; jak dál ve spolupráci s Českou televizí);
  - hovořilo se i činnosti a role sekretariátu a jeho zaměstnanců (náplň práce sekretariátu; ale prostorové podmínky) a o práci s krajskými svazy.
  V různém byly schváleny odměny za MS a MSJ v LOB, byla podána krátká informace o přípravách MS 2021
 • NEW! Další metodická středa proběhla 12. 5. 2021 s tématem Tréninkový rok - 8.-11. cyklus (Pavel Košárek). Můžete se podívat na Youtube kanálu ČSOS.
 • NEW! Objevují se četné dotazy, zda budou poslední květnový víkend naplánované závody žebříčků B v Čechách a na Moravě. Oba pořadatelé - LPU (ŽB-Čechy-východ) i VRB (ŽB-Morava) - oznamují, že pokračují v přípravách na pořádání závodů. Konečné rozhodnutí, zda závody budou, popř. jaká omezení závody budou mít, oznámí pořadatelé v pondělí 17. května ve večerních hodinách na základě vyhlášeného rozvolnění od 24. 5. projednaného vládou ČR.
 • NEW! Na stránkách dorostu jsou zveřejněna nominační kritéria na letošní ME dorostu. V případě, že dojde ke změnám termínů MED, mohou být nominační kritéria dodatečně upravena.
  V dohledné době budou zveřejněny i bližší informace k organizaci dráhových testů. V kritériích jsou vypsané termíny 26./27. 5. (kdyby náhodou nebylo možné uspořádat test ve středu) a druhým společným termínem je úterý 8. 6. Závodníci mohou běžet oba a bude se jim započítávat lepší výkon.
 • NEW! Jak se těší čeští závodníci na švýcarské Mistrovství Evropy? To si můžete přečíst v článku Petra Žaloudka na webu o-reprezentace.
 • NEW! Pořadatelé červencové Bohemia Orienteering 2021 upozorňují, aby kluby neprováděly zatím platby za vklady a ubytování na tyto závody. Platby provádějte až bude jisté, že se závody uskuteční (bude zveřejněno na webu závodu a v IS ORIS kolem půlky června).
 • NEW! Článek o přípravách Mistrovství světa v orientačním běhu 2021vyšel v celostátním vydání Deníku.
 • NEW! Na Mistrovství ČR ve sprintu a sprintových štafet je opět možné využít hromadného PCR testování, které organizuje ČSOS. V případě zájmu o testování v oblasti Čechy - laboratoř BIOCEV se do středy 12. 5. (16:00) přihlaste ve formuláři BIOCEV - Čechy (je nutno vyřešit logistiku testovacích sad). Na testování na Moravě se hlaste ve formuláři SPADIA - Morava .
 • Konečně se závodí! Sice jen ti nejlepší, ale alespoň něco. O víkendu byly první dva závody Českého poháru a INOV-8 CUP - žebříček A – sprint a krátká trať.
  ČSOS dostal od Ministerstva zdravotnictví ČR výjimku k pořádání těchto závodů (přísné podmínky - PCR testy, které pro pro většinu závodníků a pořadatelů je zajistil ČSOS na své náklady, formulář selfreportingu, zachování odstupů, neshlukování se, mimo sportování krytí nosu a úst, atd..). Na obou závodech byly vypsány jen elitní a áčkové kategorie.
  V sobotu v podvečer byl na pořadu sprint (byl to i závod WRE) v centru Jihlavy. Stavitelé tratí Martin Kratochvíl a Jan Čech mají k dispozici mapu Jihlava 2021 (1:4000), kterou připravil Matěj Píro. Tratě se líbily. Běželo se v historickém centru města, v navazujícím lesoparku a v závěru i v areálu ZOO (tam byly nastaveny specifické podmínky pro konání závodu, ale snad vše proběhlo k všeobecné spokojenosti). Pořadatelé organizačně vše zvládli (a za různých omezení to neměli jednoduché), patří jim určitě velké poděkování. Závod žen byl velmi vyrovnaný, mezi nejlepšími byly minimální rozdíly. Do 11. kontroly vedla Denisa Kosová (PHK), pak ji na prvním místě ba čtyři kontroly vystřídala Vendula Horčičková (LCE), ale rychlým závěrem si pro vítězství doběhla Tereza Janošíková (SSU), šest sekund za ní zaostala druhá Kosová, jen o dvě sekundy za ní zaostala na třetím místě vyrovnaně běžící Jana Knapová (LPU), čtvrtá Horčičková měla ztrátu na vítězku 14 sekund (5. Adéla Indráková, ZBM, +0:29, 6. Tereza Čechová, KAM +0:35). V mužích vyhrál největší favorit Vojtěch Král (SSU), který vedl skoro po celou trať, měl řadu nejlepších mezičasů a v cíli měl náskok před druhým Jakubem Glonkem (KAM) 15 sekund, dalších devět sekun zpěr zůstal na třetím místě Tomáš Křivda (CHC), 4. Jonáš Hubáček (LCE) +0:26, 5. Miloš Nykodým (ZBM) +0:39, 6. Otakar Hirš (ZBM) +0:51. V D16 vyhrála s velkým náskokem Lea Martanová (TUR), která o 25 sekund porazila druhou Lucii Dittrichovou (SKM), třetí Karolína Švecová (ZVO) měla ztrátu 56 sekund. Také kategorie D18 měla jasnou vítězku, Marnéta Mulíčková (ABM) vyhrála o 29 sekund před Barborou Smolkovou (TAP), třetí Eliška Poborská (DKP) měla ztrátu 40 sekund. V juniorkách si pro vítězství doběhla Jana Pekařová (TUR), o osm sekund zpět zůstala na druhém místě Michaela Dittrichová (LCE), třetí Tereza Kosová (PHK) ztratila na vítězku přesně půl minuty. V H16 vyhrál Jaku Račanský (TBM), o 16 sekund za ním zaostal druhý Adam Zřídkaveselý (PBM), Filip Nemšovský (VSP) na třetím místě měl ztrátu 47 sekund. V H18 si pro vítězství doběhl největší favorit Jakub Chaloupský (PHK), Vít Čech (AOP) za ním zaostal 13 sekund, třetí místo obsadil Michal Blaha (VSP) se ztrátou 39 sekund na vítěze. V juniorech obsadil první místo slovenský závodník v dresu LCE Medard Féder, druhý Kryštof Hájek (TUR) měl ztrátu 18 sekund a třetí Filip Adámek (TBM) 21 sekund.
  V neděli čekala čtyři stovky závodníků za konečně teplého počasí krátká trať v oblasti Čeřínku, centrum bylo na louce ve Starých Hutích. Stavitel tratí Jaroslav Zeman měl k dispozici zvlněný terén, kde byl porostově rozmanitý les s proměnlivou průběžností (díky kůrovcové kalamitě se tam ale hodně těžilo, na zemi bylo na pasekách nepříjemně hodně klacků), většinou těžší podložka (podmáčená místa, klacky, kameny), množství kamenů a kamenných polí. V ženách nebyly na startu Tereza Janošíková a Denisa Kosová (obě se již připravují na Mistrovství Evropy). Pro vítězství si doběhla Adéla Indráková (ZBM), která vedla po celou trať těsně před Vendulou Horčičkovou (LCE), v cíli byl její náskok poměrně těsný, jen 14 sekund. Na třetím místě skončila Jana Knapová (LPU), která měla ztrátu 1:43 min. (4. Lenka Mechlová, SHK, 5. Martina Zvěřinová, LPU, 6. Monika Doležalová, KAM). V mužích nestartoval Vojtěch Král. V úvodu se ve vedení vystřídali Vojtěch Sýkora (LCE), Tomáš Křivda (CHC), Pavel Kubát (PHK) a opět Sýkora, velmi rychlým postupem na 13. kontrolu se dovedení dostal Křivda a po téměř bezchybném výkonu v druhé části trati si doběhl pro jasné vítězství, když za sebou nechal o 51 sekund Kubáta, třetí se ztrátou 1:03 na vítěze skončil vyrovnaně běžící Miloš Nykodým (ZBM), 4. Sýkora, 5. Ondřej Hlaváč (ZBM), 6. Jan Procházka (PGP). V D16 vyhrála s minutovým náskokem Michaela Novotná (TUR), druhá byla Michela Metelková (PHK), třetí se ztrátou 2:10 min. skončila Lucie Dittrichová (SKM). V D18 stejně jako v sobotu vyhrála Markéta Mulíčková (ABM), velkým překvapením bylo druhé místo Kateřiny Hanušová (VRL), třetí místo obsadila Ema Černá (ROU, + 1:53). V juniorkách byla s velkým náskokem první Michaela Dittrichová (LCE), na druhém a třetím místě skončily závodnice TUR Barbora Matějková a Elin Martanová se ztrátou 2:46 resp. 3.26 min. V H16 byl první s velkým náskokem Daniel Bolehovský (VSP), druhý byl Šimon Stěhlík (LPM, +1:47), třetí Jan Štěpánek měl ztrátu už přes tři minuty. V H18 si pro vítězství doběhl Jiří Donda (ONO), jen pět sekund zpět zůstal Lukáš Vítebský (JJN), třetí Jakub Chaloupský (PHK) ztratil na vítěze 26 sekund. Také v juniorech to bylo na prvních dvou místech dost těsné, vítězný Lukáš Richtr (TUR) porazil o pět sekund Jiřího Kostku (AOP), třetí Medard Féder (LCE) ztratil na vítěze více než minutu.
  Oba závody zvládli pořadatelé velmi dobře, přes řadu omezení, které měli. určitě jim patří velké poděkování. Web obou závodů najdete zde.
 • V Manufaktura Českém poháru po dvou kolech vede v mužích jasně Tomáš Křivda, druhý je Miloš Nykodým a třetí Pavel Kubát. V ženách vede Adéla Indráková, o druhé místo se dělí Vendula Horčičková a Jana Knapová. Kompletní pořadí je tady.
 • V IS ORIS je průběžné pořadí INOV-8 CUP - žebříčku A 2021 po dvou kolech.
 • Na prvním jednání v novém volebním období se sešlo vedení sekce OB. Na úvod zvolilo místopředsedou sekce Jana Netuku. Následně se zabývalo činností komisí. Vzhledem k probíhající sezóně se vedení sekce rozhodlo nechat zatím pracovat komise ve stávajícím složení. Změny v obsazení předsedů komisí a ve složení komisí budou projednány nejpozději do počátku září.
  Vedení sekce se zabývalo pořádáním závodů sekce OB v květnu a v červnu. Vzhledem k vyjádřením zástupců vlády o možném uvolnění v pořádání sportovních akcí na konci května, budou případné úpravy v kalendáři projednány operativně.
  Vedení sekce projednalo a schválilo výjimky práva startu na Mistrovství ČR ve sprintu a sprintových štafet 2021.
 • Český svaz orientačních sportů vydal Aktuální informace k trénování a závodění. Čtěte tady.
 • V IS ORIS přibyly nové funkcionality týkající se nastavení financí klubu a financí pořádání závodů. Podrobný manuál můžete najít na Metodickém portálu. V průběhu dalších měsíců zde budou postupně přibývat veškeré již vydané Manuály v odpovídajícím novém vzhledu ORISu.
 • "Přines látku, zmenši skládku". Ekotým MS v OB 2021: Přestože šetrnost k přírodě a udržitelné uspořádání mezinárodní sportovní akce byly od začátku základními principy pořádání, pandemie Covid-19 nám však do většiny plánovaných udržitelných aktivit hodila z hygienických důvodů vidle. Jednou z mála příležitostí, kde můžeme principy udržitelnosti i nadále aplikovat, je výběr tašek pro závodníky a pořadatele, ve kterých dostanou vše potřebné. Dlouho jsme si lámali hlavu, jaký materiál je k přírodě nejšetrnější, až nám došlo, že je to ten, který již byl vyroben k jinému účelu, ale nebyl využit a tak se z něj už stal, nebo brzy stane, odpad (upcyklace). O čem že to mluvíme? No přece o nevyužitých látkách, kterých je na půdě vaší babičky nebo maminky. Do celého projektu je zapojena chráněná dílna v České Lípě - více informací naleznete v článku na stránkách MS.
 • Vyšlo sdělení sekce OB 9/2021, kde je zveřejněno rozlosování startovního pořadí v závodech INOV-8 CUP – žebříčku A 2021 (a také způsob losování startovního pořadí na M ČR ve sprintu a na krátké trati 2021). Čtěte tady.
 • Orientační běh na stránkách Čtyřlístku. Vyšel Čtyřlístek Speciál 2/2021 – Letecký den, ve kterém jsou 4 strany věnovány orientačnímu běhu.
 • Tradičně první pondělí v měsíci vyšel Newsletter ČSOS, který mapuje dění v o-sportech v dubnu, a předvídá, co bude v květnu. Květnové číslo čtěte zde.
 • V sobotu bylo v Praze na Strahově velké svazové schůzování.
  Dopoledne jednalo Shromáždění sekce OB. Schůze se zúčastnilo 40 delegátů z oblastí (byla stoprocentní účast). Po formálních záležitostech (při schvalování volebního řádu neprošel návrh na zvýšení počtu členů vedení sekce z pěti na šest) následovala zpráva předsedy sekce Petra Klimpla o činnosti sekce od posledního shromáždění sekce a informace předsedů komisí (vše bylo předáno dopředu písemně). Následovala diskuze k předneseným zprávám a informacím, která se týkala především soutěží. Hlavním bodem byla volby předsedy a dalších členů vedení sekce OB na další čtyřleté období. Kandidát na předsedu sekce OB byl jen jeden, dosavadní předseda Petr Klimpl (LPU) byl opět zvolen s počtem hlasů 39 (jeden nehlasoval). Do vedení sekce nakonec kandidovalo 5 lidí (Jirka Zelinka se kandidatury vzdal). V hlasování dostal Daniel Wolf (TUR) 36 hlasů, Honza Netuka (SHK) 35 hlasů, Roman Zbranek (TZL) 31 hlasů a Radim Hošek (TAP) 24 hlasů - ti byli zvolení. Libor Slezák (LCE) dostal 20 hlasů a do vedení sekce nebyl zvolen. Poté byli zvoleni delegáti na Valnou hromadu ČSOS a bylo schváleno usnesení shromáždění sekce OB. Jednání skončilo po 100 minutách.
  Odpoledne se sešla Valná hromada ČSOS. Po úvodních formalitách (přítomno bylo 51 delegátů - 100 % účast) přednesl předseda svazu Radan Kamenický krátkou zprávu o činnosti svazu od poslední valné hromady (celá zpráva byla předána písemně). Sekretář svazu Jiří Šubrt seznámil se zprávou hospodaření svazu za rok 2020, Adam Zitka poté přednesl zprávu kontrolní skupiny. Předsedové sekcí Petr Klimpl (OB), Přemek Škoda (LOB), Zbyněk Pospíšek (MTBO) a Libor Forst (trail-O) informovali o činnosti jednotlivých sekcí. Následovalo schválení drobné formální úpravy stanov ČSOS. V rámci následné diskuze došlo k poděkování dlouholetému členu VV ČSOS Ivanovi Matějů za dlouholetou činnost ve vedení svazu. Poté proběhly volby. U volby předsedy svazu na další volební období to bylo jednoduché - jediným kandidátem byl dosavadní předseda Radan Kamenický (OSN), ve volbách dostal všech 51 hlasů. Dalšími členy VV ČSOS jsou ze stanov předsedové sekcí Petr Klimpl (OB), Přemek Škoda (LOB) a Zbyněk Pospíšek (MTBO), dalších pět členů VV bylo zvoleno ve volbách. Hned v prvním kole prošli Jan Picek (TJN) 45 hlasů, Dominika Plochová (DKP) 40 hlasů, Dušan Vystavěl (JPV) 38 hlasů, Jan Fiala (ZBM) 30 hlasů, Marek Pospíšek (TBM) 29 hlasů; zvoleni nebyli Libor Zřídkaveselý (22 hlasů), David Aleš (18 hlasů) a Libor Slezák (16 hlasů). Volby kontrolní skupiny byly jednoduché - zvoleni byli všichni tři kandidáti Ivan Matějů (UVP), Petr Valášek (KAM) a Adam Zitka (LPU). Následovalo projednání rozpočtu ČSOS na rok 2021, který byl schválen. V diskuzi byla přijata výzva státním orgánům k obnovení amatérských soutěží alespoň ve venkovních individuálních sportech. Po schválení usnesení VH bylo jednání po necelých dvou hodinách ukončeno.
 • Před jednáním Shromáždění sekce OB se ještě sešlo vedení sekce OB ve starém složení a přijalo závěr, že nebudou povoleny na závody Českého poháru v Jihlavě povoleny žádné výjimky startu. Více ve Sdělení sekce OB 8/2021.
 • Očekávané se stalo bohužel stalo skutkem - doprovodné závody MS 2021 WOC Tour se neuskuteční...
  - přihlášky pro letošní rok budou zrušeny a od 15. května budou vráceny platby na účet, z kterého přišla platba;
  - ubytováním od pořadatelů v Poslově mlýně bude zrušeno a peníze vráceny (lze využít ubytování pro individuální rekreaci, soustředění nebo účast v arénách WOC za speciálních cenových podmínek - je možné se ozvat do 9. května na e-mail uvedený na webu WOC Tour);
  - na 11. - 17. července 2022 bude připravené WOC Tour 2022 (v konceptu plánovaném na rok 2021).
  Více v delším článku na webu WOC Tour.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! Budou ještě na jaře nějaké závody Vč. poháru? Ano!
  29. a 30. 5. – Vysoká u Holic (LPU): Pořadatelé počítají, že za určitých omezení závody uspořádají. Definitivní rozhodnutí padne v pondělí 17. 5. po jednání vlády (rozvolnění stávajících omezení). Zřejmě nebudou vypsány kategorie HDR, P a T, start bude umožněn pouze závodníkům z Vč. oblasti.
  5. 6. – Češov (SJI): Pořadatelé počítají, že závody proběhnou.
  13. 6. – Šedivec (ZAM): Pořadatelé prověřují, zda budou závod schopni uspořádat (louka, les).
 • NEW! Sobotní oblastní měřený mapový trénink pro žactvo a dorost v Hajnici (pořádá MTU) přivítá na startu téměř dvě stovky mladých závodníků. Startuje se ve vlnách (v jedné hodině 60 lidí). Trénink je připraven na mapě Liščí hora (autor Jan Kubát), Jan Petržela připravil tratě v podhorském mírně zvlněném terénu s hustou sítí cest a s kamennými poli. Stále platí řada omezení, které jsou popsány v rozpise a pokynech na stránce závodu. Dospělý doprovod nemůže dle aktuálně platných vládních opatření oficiální trénink běžet; pokud bude chtít někdo navštívit les, bude v IS ORIS ke stažení mapa prostoru.
 • NEW! I na neděli je připraven oblastní měřený mapový tréninky pro mládež. Pořadatelé ze SRK uvítají přes 150 žáků a dorostenců v Bělá (zadní část Ochoz) přes 150 žáků a dorostenců, které čeká mapa Ochoz II, z dílny Jana Potštejnského a Daniela Lockera (ten také staví tratě) ve zvlněném podhorském lese se středně hustou sítí komunikací. Také zde je třeba dodržovat řadu opatření, která jsou popsána na v IS ORIS na stránce závodu. Pro ostatní zájemce připravili pořadatelé akci "Ochoz – procházky v lese", kde je připraveno 6 různých tratí (bílá, žlutá, zelená, modrá, červená a černá).
 • NEW! Naplánované závody Vč. poháru na víkend 15. a 16. 5. 2021 (pořadatelé MTU a SRK) se neuskuteční.
 • Dvůr Orienteering Adventure (krátká trať) se konal jako měřený mapový trénink ve Dvoře Králové. Původně byly tratě připraveny na závod Východočeského poháru, ale platná opatření znemožňují pořádat sportovní akce. Bylo připraveno 5 tratí různé obtížnosti, které využily téměř čtyři stovky účastníků. Běželo se na mapě (Don, 1:10000, autor Tomáš Leštínský) v terénu, který je nakloněnou rovinou místy osvěženou erozními rýhami a údolím Hartského potoka, kde se sporadicky vyskytují kameny a pár skalek. V jinak klasickém čistém podkrkonošském lese se docela kácelo a vznikly poměrně velké paseky a oplocenky. Na nejdelší (černé) trati vyhrál brněnský Ondřej Hlaváč před Ladislavem Semrádem (CHC) a Vojtěchem Netukou (SHK). Info najdete na stránce závodu v IS ORIS.

PARDUBICE
 • NEW! Připravujeme letošní Cenu východních Čech. Tříetapové závody se uskuteční tradičně poslední srpnový víkend. Letos budou tratě v nádherných vysočinských lesích, kam ještě naštěstí kůrovec ani jiné kalamity nezasáhly. Centrem bude Pustá Rybná. Je otevřena stránka závodu a v IS ORIS se rozběhlo přihlašování.
 • NEW! Jana Knapová reprezentuje Českou republiku na Mistrovství Evropy, které se koná ve švýcarském Neuchâtelu. Jana poběží všechny tři závody - sprintové štafety (čtvrtek), knock-out sprint (pátek a snad i sobota) i nedělní sprint.
 • NEW! Na víkend je připraveno:
  Minisoustředění dorostu a dospělých (a členů TSM) - čtyři mapové tréninky na sprint (Kutná Hora, Nymburk, Skuteč, Žumberk).
  Oblastní měřený mapový trénink pro mládež Hajnice - v sobotu tam míří třicítka žáků.
  Oblastní měřený mapový trénink pro mládež Ochoz - v neděli se zúčastní přes 20 žáků a s nimi i řada dalších zájemců o proběhnutí v lese.
 • NEW! Nezávodí se.... Tomu odpovídá i rozsah květnového čísla Jantaru, které právě vychází. Normálně je v tomto období Jantar plný výsledků, reportáží ze závodů, občas i fotek ze stupňů vítězů. Letošní páté číslo je poměrně chudé na počet článků, protože první letošní závody proběhly až druhý květnový víkend. Na titulní straně dvanáctistránkového vydání je fotka Janči Peterové z nominaček na ME (o nich je také jeden článek), v čísle najdete článek o trail-o ve Slovinsku, povídání s Vláďou Víchou i poměrně rozsáhlou rubriku Střípky. Obsah čísla je tady.
 • V Českém poháru po dvou kolech je v ženách Jana Knapová druhá (8. Martina Zvěřinová, 20. Jana Peterová), v mužích je Tomáš Kubelka pátý (11. Martin Roudný, 14. Matěj Kamenický, 17. Petr Zvěřina).
 • O víkendu na dvou závodech Českého poháru v orientačním běhu běželo přes 30 nejlepších pardubických závodníků.
  V sobotu byl sprint v Jihlavě. Běželo se ve středu města a v závěru v ZOO, tratě byly hezké a orientačně zajímavé. Skvěle zaběhla Jana Knapová v elitě, která skončila těsně třetí (17. Martina Zvěřinová). Velmi dobře si vedli v mužské elitě Tomáš Kubelka a Martin Roudný, kteří obsadili 7. a 10. místo (19. Matěj Kamenický). Dorostenci a junioři si vedli s velmi střídavými úspěchy. Pěkně zaběhla v D16 Klára Haasová, která skončila na 14. místě, v D18 je pěkné 13. místo Kačky Koberové (21. Zuzka Stoklasová, 23. Terka Fejfarová), v H18 skončili Kryštof Jelínek a Filip Haas na 16. a 18. místě a juniorech byl Šimon Mareček devátý.
  V neděli byla krátká trať na Čeřínku. V dámské elitě skončila Jana Knapová opět na pěkném třetím místě, velmi dobrým výkonem překvapila nestárnoucí Martina Zvěřinová, která skončila pátá (Jana Peterová byla 14.). V pánské elitě skončili tři naši závodníci v TOP10 - Tomáš Kubelka skončil stejně jako v sobotu sedmý, překvapením byly pěkné výsledky Matěje Kamenického a Petra Zvěřiny, kteří obsadili osmé a deváté místo (14. Martin Roudný). Naše mládež si vedla o trošku lépe než v sobotu. V D16 byla Míša Srbová pátá, v D18 skončila Katka Koberová osmá (17. Terka Fejfarová), v H16 byl Filip Jelínek 19., v H18 Kryštof Jelínek 12. a v H20 obsadil Šimon Mareček čtvrtou příčku (13. Ondra Pipek).
 • Dva víkendové měřené mapové tréninky. V sobotu dopoledne proběhl mapový trénink pro žactvo a ostatní zájemce v Čachnově (krásný les, sluníčko, ale pěkná zima, běželo přes 60 závodníků. V neděli odpoledne byl další mapový trénink pro žactvo v lese na Studánce, za krásného počasí změřila své síly třicítka mladších žáků. Výsledky obou tréninků jsou v IS LPU.
 • Měřeného mapového tréninku Dvůr Orienteering Adventure se v neděli zúčastnila skoro čtyřicítka pardubických závodníků. Nejlépe si vedl Michal Krpata, který byl třetí na modré trati (9. Pavla Švíglerová), na žluté trati skončit Vítek Frosch pátý (7. Marek Kadaně), na nejdelší (černé) trati doběhl Ondra Pipek sedmý, na bílé trati obsadila Anna Švíglerová sedmou příčku a na červené trati byl Jirka Belej osmý.
 • Na sobotních svazových jednáních v Praze (Shromáždění sekce OB a Valná hromada ČSOS) reprezentovali Východočeskou oblast a krajský svaz Pardubického kraje Adam Zitka, Luboš Macháček a Petr Klimpl. Petr Klimpl byl opět volen předsedou sekce OB (a současně se stal členem výkonného výboru ČSOS). Adam Zitka byl opět zvolen členem kontrolní skupiny ČSOS.
 • Ve Stříbrných Hutích u Chýnova se běžel veřejný závod. V mužích skončil Kryštof Jelínek druhý, Filip Jelínek byl čtvrtý.

SVĚT
 • NEW! Ve Švýcarsku je připraveno Mistrovství Evropy v orientačním běhu (současně i první série letošního Světového poháru). Je to premiérový čistě sprintový šampionát. Nejlepší světoví závodníci se sejdou na oficiálních mezinárodních závodech po více jak roce a půl. Důvodem byla světová pandemie Covid-19. A koronavirus ovlivní i dění ve Švýcarsku. Účastníci mistrovství budou v "bublině", do které budou vpuštěni pouze závodníci, trenéři, nezbytní pořadatelé, TV štáb a několik novinářů a VIP. Závody se odehrají bez diváků v arénách. Centrem šampionátu je Neuchâtel. Šéfem pořádání je bývalý dlouholetý švýcarský reprezentant Matthias Niggli, technickou ředitelkou je pak mnohonásobná mistryně světa Simone Niggli, na pořádání se podílí celá řada bývalých výborných švýcarských závodníků, což určitě přinese vysokou sportovní hodnotu jednotlivých závodů.
  Program začne ve čtvrtek odpoledne sprintovými štafetami v Maladière, kde závodníky čeká městský terén s menšími i většími budovami a parkovými plochami. Z každého státu běží vždy jedna štafeta ve složení žena - muž - muž - žena. V pátek je kvalifikace knock-out sprintu v St-Blaise (městský terén s menšími i většími budovami a parkovými plochami, ve starém městě St-Blaise jsou úzké uličky a průchody). Poběží se tři rozběhy (předpokládaný čas vítěze 13-14 minut), z každého postupuje do sobotního finále vždy 12 nejrychlejších. Finále se bude konat v Neuchâtelu, tratě stejně jako v kvalifikaci staví mistři světa Fabian Hertner a Andreas Kyburz, tratě opět povedou městskou zástavbou, nejzajímavější část bude v uličkách starého města, terén je většinou rovinatý s kopci na severu prostoru. Program ukončí nedělní závod ve sprintu opět v Neuchâtelu (jedna ze stavitelek tratí je pětinásobná mistryně světa Judith Wyder), popis terénu je stejný jako při finále knock-out sprintu. Poběží se ve třech blocích - nejdříve ti, kteří nejsou mezi 40 nejlepšími ve WRE (startovní interval 1 minuta), pak nastoupí 40 nejlepších žen (interval 1,5 minuty) a v závěru bude bojovat o medaile čtyřicítka nejlepších mužů (interval také 1,5 minuty).
  Na startu se sejdou závodníci z 28 zemí, na soupiskách je 108 žen a 127 mužů. Favorité? Těch je mnoho... Zkušeným ostříleným borcům během roku dorostli mezi mladšími závodníky velcí soupeři, bude to zajímavé. K hlavním favoritům patří tradičně Seveřané a domácí Švýcaři, ale světová špička se stále rozrůstá, a tak se můžeme dočkat medailí i pro OB netradičních zemí. O umístění mezi nejlepšími bude usilovat i česká reprezentace (šest žen a sedm mužů). Naše sprintová štafeta by měla běžet ve složení Tereza Janošíková, Jana Knapová, Miloš Nykodým a Vojtěch Král, do knock-out sprintu a sprintu nastoupí Tereza Čechová, Vendula Horčičková, Tereza Janošíková, Jana Knapová, Denisa Kosová a Anna Štičková a Jakub Glonek, Jonáš Hubáček, Vojtěch Král, Tomáš Křivda, Marek Minář, Miloš Nykodým a Vojtěch Sýkora.
  Průběh mistrovství můžete sledovat na TV streamech na webu IOF (je to placeno). Web šampionátu je zde.
 • Ve Švýcarsku se běžel šampionát ve sprintu. A protože před ME je ve Švýcarsku už celá řada týmů, která se tam připravuje na mistrovské závody, tak využili příležitosti změřit si síly s nejlepšími domácími závodníky. V mužích vyhrál Belgičan Yannick Michiels, šest sekund za ním byl domácí Joey Hadorn, další sekundu zpět skončil třetí Nor Kasper Harlem Fosser (4. Matthias Kyburz, 5. Riccardo Rancan, 6. Martin Hubmann). V ženách obsadily prvních pět míst domácí závodnice - Simona Aebersold, Elena Roos, Martina Ruch, Paula Gross a Sarina Kyburz, šestá skončila Sandra Grosberga (Lotyšsko). Výsledky najdete tady.
 • Ve Švédsku se běžela náhrada za Tiomilu - švédské elitní štafety. Muži i ženy měli tři úseky v noci a tři úseky ve dne. V mužích vyhrál tým Stora Tuna OK (Olle Kalered, Jesper Svensk, Joakim Svensk, Viktor Svensk, Henrik Johannesson a Emil Svensk) těsně před Tullinge SK, třetí skončila štafeta OK Ravinen. V ženách byla první s velkým náskokem štafeta OK Tisaren (Andrea Svensson, Lovisa Persson, Lilian Forsgren, Simone Niggli, Ellinor Tjernlund a Josefin Tjernlund), na dalších místech skončily týmy IFK Göteborg Orientering a Göteborg-Majorna OK.
 • Historicky první šampionát Švédska v knock-out sprintu vyhrál v mužích Axel Granqvist před Emilem Svenskem a Gustavem Bergmanem, v ženách získala titul Sara Hagström (2. Lina Strand, 3. Vilma von Krusenstierna). Pěkný TV záznam najdete zde. Musím ale říci, že KO sprint na českých nominačkách v Kutné Hoře byl daleko zajímavější.
 • Zemřela Sarolta Monspart (76 let). Maďarská závodnice se stala v roce 1972 ve Starých Splavech mistryní světa v orientačním běhu a narušila tak dosavadní o-hegemonii Skandinávie. Na MS získala i další medaile.
 • IOF oznámila, že došlo k přesunu letošního MS juniorů v orientačním běhu v Turecku na 5. - 10. září.