ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
pá 05. 06. 19:40

NOVINKY ČSOS
05.06.2020
11:17 - Zápis VV-ČSOS 2020/3
01.06.2020
21:53 - Newsletter ČSOS červen 2020: HTMLPDF
22.05.2020
11:41 - Sdělení sekce OB 9/2020.
18.05.2020
13:00 - Metodické listy ČSOS 05/2020
15.05.2020
22:02 - Sdělení sekce OB 8/2020.
22:00 - Zápis ze zasedání vedení sekce OB 24/2020.
07.05.2020
08:57 - Letošní Mistrovství světa v OB v Dánsku bylo zrušeno.
04.05.2020
21:57 - Newsletter ČSOS květen 2020: HTMLPDF
26.04.2020
21:44 - Sdělení sekce OB 7/2020.
21:41 - Zápis z jednání vedení sekce OB 23/2020.

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- hodnocení závodů
- postupy OB
- kalendář 2020
- kalendář 2021
- komise rozvoje OB
- mapy
- historie M ČR
- výsledky závodů
- metodický portál
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- závody Vč. oblast
- kalendář 2020
- hodnocení závodů
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- PZP
- fotogalerie LPU
- info pro ml. žactvo
- SCD
- Facebook LPU
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny
Vojtěch Král
Miloš Nykodým

M ČR v OB 2020
6.9. sprint (PHK)
6.9. spr. št. (LPU)
19.9. klas (ZBM)
26.9. štaf (AOP)
3.10. KT (BOR)
10.10. noční (VPM)
17.10. kluby (SJI)
18.10. žactvo (SJI)

Žebříčky, ligy 19
Český pohár
Žebříček A
Žebříček B-Čechy, V
Žebříček B-Čechy, Z
Žebříček B-Morava
Český pohár štafet
Česká liga klubů
Ranking
Vč. družstva
Vč.pohár - žactvo j
Vč.pohár - žactvo p
Vč.pohár - do+do
Vč.pohár - veteráni

Budou závody
???

Závody za námi

Vícedenní 2020
Hejkal o-camp
Vysočina (CHT)
GP Silesia (AOP)
Rumcaj. míle (SJC)
Pískovce (DOK)
Tis (PGP)
Prázdniny (TUR)
Helfenburk (EKP)
Cena vých. Čech (PHK)
West cup (ONO)

Mez. akce 2020
OB:
10.-16.10. MSJ (TUR)
23.-25.10. MED (HUN)
29.10.-2.11. EM (CZE)
LOB:
14.-19.1. MSV (AUT)
21.-26.2. MSJ,MED,SP (SWE)
8.-15.3. ME (RUS)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
CEP*
EKP
MFP
VSP***
ZBP**
Středočeská***
DCE*
HCE***
KAM***
LBE*
LME
RIC***
ROZ*
ZVO**
DKL***
DOR***
JES*
KPY**
ODV**
PDY**
ROU**
SLA**
Západočeská***
BSO***
LPM**
MLA***
MAS**
NEK**
KPM
KRL**
ONO
SKV**
VPM**
Jihočeská***
KRE
KTA**
VCB***
VTA**
OPI***
PCB*
CST*
Ještědská***
BOR**
DOK
LDC***
LLI**
JEN**
TUR**
TJN*
VLI***
CHA***
KUL**
LIT*
LTP***
PEN
STB
TUV
Východočeská***
CHC***
HOR**
HOS
JIL**
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB
LPU***
LTU***
KUO***
SJC***
STH***
SNA*
NPA***
OAV*
TYN**
XPU
Vysočina**
BZR*
CHT*
JHB*
PZR*
SJH***
CTB**
OSN**
SJI***
STA*
TTR**
Moravskoslez.***
BFM***
HAV*
SOP
TRI**
VRB*
KRN*
MOV***
OOP***
SFM**
Hanácká***
ASU*
KON*
OOL*
PLU
SSU***
TVR**
ZLH**
AOP***
JPV***
KSU**
UOL***
SBR*
STE***
Valašská***
EZL*
HLV*
KVS***
SKM**
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM*
BBM*
LBM***
PBM*
TBM***
ADA**
RBK
UBM***
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlist


ČR: Jednal VV ČSOS. Jak to vypadá s vícedenními závody?
Východní Čechy: Na sobotu jsou připraveny testy žactva. Soustředění žactva na počátku července. Údaje pro společný rozpis na podzim.
Pardubice: Nedělní měřený trénink. Supersprint a knock-out sprint v Tyršových sadech.
Svět: MSJ v Turecku zná termín. PWT bude slavit v říjnu v České republice.
Jak to vidí Béďa na FB


ČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! Na atletickém mítinku v Ostravě-Vítkovicích si udělal Vojta Král osobák v běhu na 3000 m, když zaběhl čas 8:12.77.
 • NEW! Ve středu večer proběhlo formou videokonference jednání výkonného výboru ČSOS. V úvodu byl obligátní bod - aktuální informace a kontrola úkolů, následovaly informace sekcí. Poté byla projednána zpráva o hospodaření - bylo probráno čerpání finančních prostředků od MŠMT a od ČOV a na to navázala úprava rozpočtu. VV se poté zabýval přípravou na jednání Kongresu IOF a dalšími věcmi ve vztahu k IOF. Další bod se týkal MS v MTBO - bylo projednáno vyúčtování zrušeného MS v MTBO 2020 (náklady byly cca 800 tis. Kč) a následně byl schválen návrh na podání přihlášky na pořádání MS v MTBO v roce 2023 s centrem v Jičíně. Organizační výbor MS 2021 v OB poté podal zprávu o přípravách MS a letošního Euromeetingu včetně průběžných jednání s IOF i s variantami rozpočtu, VV ČSOS schválil postup jednání s IOF. A dost toho bylo i v různém - přijetí nového klubu do ČSOS (KTI), schválení výroční zprávy ČSOS za rok 2019, projednání dokumentů GDPR (rodné číslo v rejstříku sportovců), schválení úpravy Disciplinárního řádu ČSOS, schválení návrhu akcí ČSOS v roce 2020 do vysílacího plánu ČT Sport, projednání projektu Rozvoje Metodického portálu ČSOS pro přípravu mládeže a reprezentace, hovořilo se i o stacionárních tréninkových kempech v roce 2021, byly schváleny propozice závodů OB na LODM 2021.
 • NEW! Jak to vypadá s letošními vícedenními závody? Budou? Nebudou? Budou nějaká omezení?
  Hejkal o-camp: Je připraveno 12 tréninků a dokonce pět závodů. Vše najdete na webu akce. Objednávky tréninků jsou již spuštěny, závody v IS ORIS budou přidány v příštích dnech.
  H.S.H. Vysočina cup: Letošní ročník je přesunut z Chotěboře do lokality Žumberk/Smrček, jednání o konkrétním umístění centra se blíží do finále; ale přihlášky byly spuštěny v IS ORIS (během jednoho dne bylo 950 míst vyprodáno).
  Grand prix Silesia: Vzhledem k aktuální situaci a predikci dalšího možného vývoje se pořadatelé rozhodli zvolit obdobnou strategii jako sekce OB - preferují jistotu bezproblémového uspořádání akce bez zbytečných rizik jak pro závodníky, pro pořadatele, a také pro místní obyvatele dotčených obcí. Sportovní část nebude nijak ochuzena, GPS proběhne v rozsahu původně plánovaných čtyř etap. Počet startujících je omezen na 450 (je vyprodáno). Camp ani jiné ubytování nebude pořadateli zajišťován, stravování v omezené míře.
  Rumcajsovy míle: Míle budou uspořádány podle původního plánu (3 etapy ve dvou dnech ve skalnatých terénech v okolí hradu Valečov s tím, že v centru nelze kempovat). Limit pro přihlášky byl navýšen na původní hodnotu. Pořadatelé se budou řídit aktuálními hygienickými omezeními a pokud by bylo potřeba limit závodníků opět omezit, bude rozhodovat datum přihlášení v IS ORIS.
  Sandstones | Pískovce: Vývoj naznačuje, že se tyto vícedenní v jedinečných terénech pískovcových skal a borových lesů se opravdu budou konat. Limit 700 závodníků v 1. etapě byl rychle vyčerpán. Z hlediska počtu startujících to vypadá, že počet bude moci být navýšen. Dohlášky budou spuštěny 20. 6.; limit pro dohlášky bude upřesněn před spuštěním systému.
  Zlínský (Š)krpál: Závod byl kvůli koronavirové situaci odložen na rok 2021.
  Tis 2020: Pořadatelé přeložili tyto 3-denní závody na polovinu srpna. Termín přihlášek je konec června; v případě, že účast na závodech bude omezena, bude o účasti rozhodovat pořadí došlých přihlášek.
  Helfenburk 2020: Závody budou. Pořadatelé připravují rozpis.
  Pěkné prázdniny s OB v Českém ráji: Pořadatelé se rozhodli závody na Drábovně a Pantheonu uspořádat. Byl aktualizován rozpis, přihlášky budou otevřeny 16. června 2020. Byla ale přijata některá omezení - nebude oficiální PP kemp, start první etapy byl posunut na 12:00 hodin, startovní listiny víkendových etap budou roztaženy do delšího času, nepočítá se s doprovodnými akcemi (PP Píchač, PP párty, vyhlášení výsledků).
  Cena východních Čech: Pořadatelé závody připravují s centrem na louce u obce Hajnice. Upřesňují se další věci (třeba kemp), rozpis vyjde v dohledné době.
  West cup: Závody budou, nyní se vyřizují potřebná povolení.
 • Vyšel červnový Newsletter ČSOS. Shrnuje se v něm vše, co se v orientačních sportech událo v květnu, i to, co se bude dít v červnu. Webová verze je zde.
 • Většina tréninkových středisek mládeže pořádala v pátek 29. 5. dráhový test TSM. Test poskytl určitě porovnání aktuální výkonnosti jednotlivých závodníků. Výsledky najdete zde (nyní jsou tam výsledky TSM Pardubicko v Pardubicích, TSM Brno v Brně, TSM Valašsko ve Zlíně a TSM Haná v Opavě). Některé časy jsou velmi solidní.
 • Poslední pondělí v květnu měla repre OB (dospělí i junioři) měřený trénink (klasika) na Valečově. Na GPS záznam se můžete podívat tady. V mužích byl nejrychlejší Miloš Nykodým, v ženách Vendula Horčičková, v juniorkách Anna Karlová a v juniorech Jakub Chaloupský. Vše podstatné se dozvítě v článku na webu reprezentace.
 • V kalendáři v IS ORIS přibývá na konec května a na červen celá řada akcí, většinou neoficiálních, nezařazených do žádných oficiálních soutěží. Čtyři oblasti mají v kalendáři závody oficiální (oblastní mistrovství popř. oblastní žebříčky). Z rozhodnutí vedení sekce OB ovšem vyplývá, že tyto závody se nebudou počítat do soutěží, z kterých lze v roce 2020 získat licence, a také, že se z těchto mistrovství oblastí nebude postupovat na M ČR. Důvodem je to, aby ve všech oblastech byly stejné podmínky pro soutěžení (zisky licencí, apod.). Ve všech oblastech to bude možné v oblastních soutěžích až po 25. 8. 2020.
 • Vedení sekce vydalo ve Sdělení sekce OB 9/2020 upřesnění k závodní sezóně 2020.
 • Kniha 70 let orienťáku. Fakt stojí za to! Autorům i vydavatelství Žaket se moc povedla. Každý orienťák, který ji nebude mít v knihovně, tak zaváhá. Knihu je možné dodatečně objednat (do vyčerpání zásob a těch skutečně není moc) stejným způsobem jako dříve. Po objednávce a její úhradě bude kniha odeslána nebo připravena k osobnímu odběru na sekretariátu ČSOS.
 • O-křížovky: Brožura obsahuje obyčejné křížovky, Sudoku, osmisměrky, ale i netradiční orienťácké hry, jako je procvičování piktogramů, či puzzle. Zajímavé určitě jsou i hry s hádáním o-osobností, zkratek klubů, či přezdívek reprezentantů. Koupí O-křížovek pomůžete tiskárně Žaket přežít a získáte zábavu pro celou rodinu. Web projektu najdete zde.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! Vč. oblast pořádá testy výběru talentovaného žactva oblasti v sobotu 6. 6. 2020. Testy proběhnou v Hradci Králové. Na pořadu je dopoledne kros na Biřičce, poté upravené testování v areálu klubovny SHK, odpoledne pak mapový trénink. Pozvánku najdete na webu Vč. oblasti.
 • NEW! Soustředění výběru žactva Vč. oblasti proběhne od středy 1. 7. do pátku 3. 7. v hotelu Medlov, pod vedením Lenky Křivdové. Na programu bude 4x trénink OB, hry, společenská zábava. Pozvánka odešla na kluby, bude k dispozici i na webu Vč. oblasti.
 • NEW! Údaje pro společný rozpis (podzimní část 2020) mají poslat pořadatelé do 22. 6. 2020 předsedovi oblasti Luboši Macháčkovi. Kalendář letošních závodů Vč. poháru (z 12 závodů se bude hodnotit 7 nejlepších výsledků):
  5. 9. - SO - SNA - KT - Jívka
  12. 9. - SO - STH - KT - Kopidlno
  13. 9. - NE - STH - KL - Kopidlno
  20. 9. - NE - VRL - KT - Špindlerův Mlýn
  27. 9. - NE - SJC - KT - Konecchlumí
  28. 9. - PO - SRK - KL - Javornice
  3. 10. - SO - LTU - KL - Markoušovice
  10. 10. - SO - OAV - KT - Žďár nad Metují
  17. 10. - SO - NPA - KL - Borovnička
  24. 10. - SO - CHC - KT - Hluboká
  1. 11. - NE - HOR - KT - Bohaňka
  7. 11. - SO - SHK - KT - Záboří n. L.
 • Závody Vč. poháru jsou zrušeny po celé první pololetí.

PARDUBICE
 • NEW! Osm našich žáků a žákyň se v sobotu zúčastní testů výběru talentovaného žactva oblasti v Hradci Králové.
 • NEW! Na nedělní odpoledne (start v 16 hod.) je připraven další měřený trénink. Běží se na mapě Gočárova Sahara (1:7500) u Lázní Bohdaneč v rovinatém lese s hustou sítí komunikací, který je porostově různorodý, místy se sníženou průběžností a podrostem. Pořádají Pipkovi.
 • NEW! Ve středu v podvečer se běžel v Tyršových sadech druhý letošní pardubický supersprint. Centrum bylo v severní části zámeckého parku. Hodně rychlé tratě s poměrně málo kontrolami byly postaveny na mapě v měřítku 1:1000 v městském parku. Vše velmi pěkně připravil Petr Šabatka ve spolupráci s Kamilem Pipkem. Supersprint běželo skoro 70 závodníků. V ženách byla tradičně nejrychlejší Marta Fenclová, druhá skončila Tereza Fejfarová, o třetí místo se stejným časem podělily Verča Kološová a Martina Zvěřinová. V mužích byli nejlepší dorostenci, vyhrál Filip Haas před Ondrou Mackem a Ondrou Pipkem. Mezi žáky byl nejlepší Štěpán Kárník. Nadstavbou pak byl knock-out sprint, kde bylo připraveno finále A a B pro muže i ženy (postoupilo tam po 6 závodnících ze supersprintu). Obě kategorie byly velmi vyrovnané. V ženách byla v cíli první Marta Fenclová před Verčou Kološovou a Terkou Fejfarovou. V mužích byl první v cíli Mára Mrskoč, ale kvůli průběhu zakázaným prostorem byl disk, vítězství si tak odnesl Fíla Haas, druhý skončil zkušený Petr Zvěřina a třetí Ondra Macek.
 • Závěr posledního květnového týdne:
  Pátek podvečer: Proběhly testy na dráze TSM Pardubicko (a přebor LPU v běhu na 3000 m), běželo se na Městském atletickém stadiónu na Dukle za slunečného počasí, ale časy dost brzdil velmi nepříjemný nárazový vítr. Přesto zaběhnuté časy byly velmi dobré. Junior Martin Roudný zaběhl čas 9:06, dorostenec Filip Haas 9:51, dorostenka Kačka Koberová 11:31, v mužích byl nejrychlejší David Procházka (9:15) a v ženách Marta Fenclová (10:50). Běželo přes 50 závodníků, kompletní výsledky najdete tady.
  Sobota: V lese u Čachnova proběhla druhá část utkání TSM/SCM Brno vers. Pardubicko. Chladné polojasné počasí, centrum uprostřed lesa, krásný les, mapa patnáctka, pěkné (a pěkně dlouhé) tratě od Šimona Marečka, osmdesátka startujících - to byla charakteristika závodu. Boje na tratích byly vyrovnané. V jednotlivcích si z našich závodníků nejlépe vedli junior Martin Roudný a dorostenec Filip Haas.
  Neděle dopoledne: Krátká trať (třetí část utkání TSM/SCM Brno vers. Pardubicko) se opět běžela v lese u Čachnova. Tentokrát za vytrvalého deště, velké zimy, les byl opět krásný, mapa výborná, orientačně velmi pěkné tratě v dobře promapovaných hustnících. Brno jsme v tomto závodě dost jasně porazili a tím i celkově, v jednotlivcích si opět nejlépe vedl junior Martin Roudný, k němu se v juniorkách přidala Jana Peterová.
  Neděle odpoledne: Téměř šedesátka závodníků běžela měřený mapový trénink ve sprintu na Dubině, který připravili Držkovi. Tratě byly dost dlouhé, mezi kontrolami byly varianty postupu. Na nejdelší trati vyhrál těsně Petr Šabatka před Liborem Křížem, třetí byla Marta Fenclová, na střední trati byla nejrychlejší Kačka Švíglerová a na krátké trati měl nejlepší čas Matěj Kadaně.
 • Příprava na 33. ročník letního tábora Silva o-camp Budislav 2020 (2. - 15. 8. 2020) jsou v plném proudu. Byly uzavřeny přihlášky, jde 96 dětí. Vedoucí a praktikanti se sešli a začali připravovat celotáborovou hru - její název je "Argonauti" (tedy něco ze starého Řecka).
 • Byl obnoven tradiční tréninkový program - společné tréninky žactva a dorostu jsou v úterý a ve čtvrtek (v úterý mapové výjezdy, ve čtvrtek tréninky na Studánce).
 • Předposlední víkend v květnu:
  Sobota dopoledne: Měřený mapový trénink pro dorost a dospělé proběhl za hodně deštivého počasí v Českém ráji na mapě Přivýšina. Pěkné tratě v hodně rozmanitém terénu připravil David Procházka. Na dlouhé trati vyhrál Radek Nožka před Markem Prášilem a Martinem Roudným, na kratší trati byla nejlepší Terka Fejfarová.
  Neděle podvečer: Druhý ročník Přeboru LPU sprintových štafet (dvoučlenné 4-úsekové štafety) proběhl v okolí Krtkovy arény na Dukle. Bylo pod mrakem, avízovaný déšť naštěstí nepřišel. Závod připravil Tomáš Deml, který postavil zajímavé tratě pro necelou padesátku štafet. První dva úseky se běžely v dukelském lesíku, další dva pak na sídlišti. Boj nejen o čelní příčky, ale i o další místa, byl hodně zajímavý. Mezi dospělými obhájili loňské vítězství manželé Zvěřinovi, těsně za nimi doběhla dvojice Kačka Koberová a Ondra Paleček, třetí skončili Janča Peterová a Lukáš Hovorka. Mezi veterány byli stejně jako loni jasně nejlepší manželé Haasovi, v žactvu vyhrála dvojice Kačka Švíglerová a Karda Pipková.

SVĚT
 • NEW! IOF oznámila, že Mistrovství světa juniorů 2020 se v Turecku zřejmě uskuteční ve dnech 10. - 16. října 2020. Definitní rozhodnutí o konání padne do konce června.
 • NEW! Mistrovství Evropy v OB 2021 (sprintové disciplíny) proběhne ve dnech 13. - 16. května 2021 ve švýcarském Neuchâtelu (původně mělo pořádat v srpnu Rusko, ale to pořádání z ekonomických důvodů odřeklo). Poběží se sprint, sprintové štafety a poprvé v historii i knock-out sprint.
 • NEW! Park Word Tour slaví 25 let své existence. A oslavy budou na podzim v České republice (u nás se běžel i jeden z první závodů série PWT). Ve středu 28. října by mělo běžet 25 mužů a 25 žen z 25 různých zemí na mapě v měřítku 1:2500, na trati dlouhé 2500 m s cenami 25000 Kč pro vítěze, přítomno bude 25 VIP. A v jednání je i přímý přenos České televize z této akce.
 • Mistrovství světa v orientačním běhu Nokian Tyres 2020 bylo letos zrušeno. Šampionát, který se měl konat v Dánsku původně začátkem července a poté byl odložen na říjen, se letos nebude konat. Dopad pandemie Covid-19 (omezení pohybu a cestování) znamená, že nelze zaručit spravedlivé podmínky pro všechny závodníky. MS v Dánsku mělo být prvním šampionátem, který měl na pořadu pouze sprinty. IOF se snažila přesunout tento sprintový šampionát na rok 2021 (třeba i spojit s "lesním" mistrovstvím), ale kalendář sportovních akcí je těsný, že se nenašlo řešení. V tuto chvíli je velmi pravděpodobné, že první světový sprintový šampionát bude až v roce 2022 a že bude v Dánsku, další sprintové mistrovství plánované na tento rok do skotského Edinburghu bude přeloženo na rok 2024.
  IOF také obdržela oznámení od organizátorů Mistrovství Evropy 2021 (EOC), které se mělo konat v Rusku v srpnu 2021, že akci nemohou pořádat. Důvodem je oznámení vlády regionu Mordovia, že nemohou poskytovat financování a podporu akce kvůli ekonomickému dopadu pandemie Covid-19.
  V tuto chvíli jsou stále ještě ve hře jedině dvě mezinárodní akce - MED v Maďarsku a MSJ v Turecku (a také Euromeeting v Doksech).
 • Švédi chtějí pořádat přeloženou Tiomilu. Není to jisté, ztroskotala možnost přesunout tu jarní, tak nyní zjišťují nového pořadatele v Idre Fjäll na termín 26. - 27. 9.. Rozhodnuto o konání má být nejpozději do konce července. Více tady.