ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
st 22. 03. 17:56

NOVINKY ČSOS
22.03.2017
11:49 - Zápis VV-ČSOS 2017/2
20.03.2017
12:48 - Sdělení sekce OB 5/2017.
19.03.2017
20:25 - V České lize klubů vede po prvním kole PHK před LPU a TUR, v dorostu je první LPU.
16:11 - Janrí pohár v Újezdě u Přelouče vyhráli v elitních kategoriích Kamila Gregorová a Vojtěch Král.
18.03.2017
22:20 - Sdělení sekce OB 4/2017.
21:39 - Zápis z jednání vedení sekce OB 18. 3. 2017.
21:29 - Zápis z jednání soutěžní komise sekce OB 18. 3. 2017.
16:35 - Závod Českého poháru štafet v Újezdě u Přelouče vyhrali muži i ženy OK 99 Hradec Králové.
12.03.2017
11:37 - MS v LOB, Rusko, štafety - H: 1. RUS, 5. CZE (Laciga, Horvát, Škoda).
09:33 - MS v LOB, Rusko, štafety - D: 1. RUS, 3. CZE (Hančová, Kolínová, Hančíková).

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- dorost ČR
- hodnocení závodů
- postupy OB
- kalendář 2017
- kalendář 2018
- komise rozvoje OB
- mapy
- výsledky závodů
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS
- časopis OB

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- závody Vč. oblast
- kalendář 2017
- kalendář 2018
- hodnocení závodů
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- fotogalerie LPU
- info pro ml. žactvo
- info pro st. žactvo
- info pro dorost
- TSM, SCM
- SCD
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
- liveorienteering
WorldofO
SZOŠ

Další informace
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny
Vojtěch Král
Miloš Nykodým

M ČR v OB 2017
8.4. noční (SJI)
6.5. spr. št. (ZBM)
7.5. sprint (ZBM)
10.-11.6. KT (OSN)
23.-24.9. klas (CHA)
7.10. štaf (KSU)
8.10. druž (KSU)

Žebříčky, ligy 17
Český pohár
Žebříček A
Žebříček B-Čechy
Žebříček B-Morava
Český pohár štafet
Česká liga klubů
Ranking
Vč. družstva
Vč. pohár - žactvo
Vč. pohár - dospělí
Budou závody
25.3. Vč. pohár (LPU)
1.4. Vč. pohár (SRK)
1.4. Vč. pohár (VAM)
8.4. Vč. pohár (STH)
8.4. M ČR NOB (SJI)
9.4. ČPŠ (SJI)

Závody za námi
19.3. Vč. pohár (PHK)
18.3. ČPŠ (PHK)
17.3. Jarní pohár NOB
5.3. Kuňka kros

Vícedenní 2017
Velikonoce (DKP)
Jarní trojúhel. (MLA)
Cena stř. Moravy (KON)
GP Silesia (AOP)
Vysočina (CHT)
Bohemia (BOR)
Advanta (DOB)
Rumcaj.míle (SJC)
Prázdniny (TUR)
Cena vých. Čech (LPU)
West cup (NEJ)

Mez. akce 2017
OB:
23.-29.4. MSV (NZL)
24.-28.5. SP (FIN)
29.6.-2.7. MED (SVK)
30.6.-9.7. MS (EST)
9.-16.7. MSJ (FIN)
25.-27.8. SP (LAT)
29.9.-2.10. SP (SUI)
LOB:
6.-12.2. ME,MSJ,MED (FIN)
7.-13.3. MS (RUS)

Oddíly a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
DKP***
FSP
MKP
PGP**
SCP**
TAP*
Středočeská***
HCE***
KAM**
LBE**
RIC***
ROZ*
ZVO**
DKL***
DOR**
KPY**
PDY**
ROU
SLA*
Západočeská***
BSO***
LPM***
MLA***
NEJ
KPM
KRL**
VPM**
Jihočeská***
KRE
KTA*
VCB*
VTA***
OPI***
PCB**
CST
Ještědská**
BOR**
LDC***
JEN*
TUR**
TJN*
VLI***
CHA***
LIT
LTP***
PEN
STB**
TUV
Východočeská***
CHC*
HOR***
HOS
JIL*
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB**
LPU***
LTU***
KUO***
SJC***
STH*
SNA*
NPA***
TYN*
XPU
Vysočina**
CHT*
JHB*
PZR*
SJH***
CTB*
OSN***
SJI***
TTR**
Moravskoslez.***
BFM**
HAV*
SOP**
TRI**
KAR*
KRN**
MOV**
OOP***
Hanácká***
ASU***
KON*
OOL*
SSU**
ZLH*
AOP**
JPV**
KSU**
UOL**
STE***
Valašská***
HLV
KVS**
SKM*
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM
BBM**
LBM***
PBM*
TBM***
ADA**
RBK*
UBM**
VBM*
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlistČR: Kam o víkendu s OB.
Východní Čechy: Vč. pohár pokračuje 2. kolem. Soustředění výběru žactva.
Pardubice: Liga škol. Dorost ve Slovinsku. V sobotu pořádáme Vč. pohár. Naši žáci na soustředění výběru Vč. oblasti.
Svět:

ČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! Sezóna OB se pomalu rozjíždí i v oblastech. V sobotu je v Hanácké oblasti oblastní žebříček na klasické trati, který pořádá SK Prostějov v Týně nad Bečvou, poběží se na mapě Helfštýnská hora v kopcovitém terénu, kde je smíšený les, místy jsou rýhy, kameny či skalky. Ve Valašské oblasti jsou na pořadu dva závody za pořadatelství Slovanu Luhačovice, dopoledne se běží mistrovství oblasti ve sprintu v Uherském Brodě (mapa Pod Vinohrady, kde je svažitá sídlištní a městská zástavba), odpoledne je pak oblastní závod na krátké trati v Újezdci u Luhačovic, kde se poběží na mapě Hořenůšek v kopcovitém terénu, kde se střídá čistý les s porostově rozmanitými pasážemi. Dva závody jsou i v Moravskoslezském kraji, dopoledne pořádá Sokol Frýdek-Místek v Horních Domoslavicích, oblastní mistrovství na krátké trati se běží na mapě Kalle v rovinatém terénu, který je porostově velmi pestrý; v podvečer je pak na pořadu oblastní mistrovství v nočním OB v Nošovicích, tratě připravili pořadatelé SKOB Frýdek - Místek na mapě Řečiště Morávky (rovinatý les kolem řečiště). Východočeský pohár na pořadu již 2. kolo, centrem je Veská, poběží se krátká trať na stejnojmenné mapě v rovinatém příměstském lese s četnými vegetačními detaily, pořádá OK Lokomotiva Pardubice. Podrobnosti o všech závodech najdete v informačním systému ORIS.
 • NEW! Českou ligu klubů po 1. kole vede OK 99 Hradec Králové před OK Lokomotiva Pardubice a TJ Turnov. V dorostu je v čele OK Lokomotiva Pardubice. Průběžné výsledky najdete zde.
 • NEW! Kdo si vyběhl nominaci na Středoevropský pohár dorostu (přelom března a dubna v Polsku)? D18: Tereza Janošíkova, Barbora Chaloupská, Anna Kopecká, Eliška Sieglová, Jana Peterová, Markéta Firešová (protože Chaloupská nepojede kvůli přípravě na MSJ, tak dostane šanci Martina Opálková); H18: Tomáš Křivda, Jan Rusin, Vít Horčička, Ota Škvor, Petr Čech, Ondřej Hlaváč; H16: Jan Gajda, Ondřej Metelka, Ondřej Budský, Šimon Mareček, Lukáš Richtr, Michal Švadlena; D16: Jana Pekařová, Anna Kochová, Tereza Chrástová, Adéla Vandasová, Kateřina Blažková, Tereza Golová a Petra Holečková (v této kategorii jede sedm závodnic).
 • Jarní pohár pokračoval v neděli závodem na klasické trati opět v Újezdě u Přelouče. Startovalo 1300 závodníků! Terén a mapa stejné jako v sobotních štafetách. Ráno slunečno, postupně se zatáhlo a zhruba v půlce závodu začalo pršet. Elitní kategorie měly klasiku s hromadným startem (a byly použity rozdělovací metody). V ženách se rozhodlo o prvním místě Kamily Gregorové v závěru, kdy uplatnila své běžecké schopnosti a odsunula Denisu Kosovou na druhou příčku. Na třetím místě doběhla Anna Štičková (4. Mechlová, 5. Fenclová, 6. Šístková). Také v mužích se rozhodovalo až v závěru, Vojta Král na doběhu porazil Ondřeje Semíka, na třetím místě s odstupem doběhl Matěj Kamenický (4. J. Hubáček, 5. Valeš, 6. Remeš). Velmi zajímavé boje byly v kategoriích D21C a H21C, kde probíhala nominace dorostu na Středoevropský pohár (přelom března a dubna v Polsku), nominační klíč byl jednoduchý - reprezentovat bude vždy šest nejlepších závodníků v tomto závodě (pochopitelně příslušného věku).
  Pořadatelé vyhodnotili i soutěž klubů za všechny tři závody - vyhrál PHK před LPU, SHK a LCE. Web celého Jarního poháru najdete tady.
 • V sobotu v podvečer proběhla v Hradci Králové dvě důležitá jednání sekce OB.
  Soutěžní komise: Na programu měla v úvodu představení nových členů komise, pak následovaly aktuální informace. Důležitým bodem byla kontrola přípravy sezóny 2017 a schválení zásad hodnocení kvality závodů sekce OB v roce 2017. Pak se členové SK zabývali 14 žádostmi o mimořádné licence na rok 2017. Následovalo výběrové řízení na pořadatele závodů sekce OB v roce 2018, bylo vyhodnoceno 2. kolo (M ČR v nočním OB bude pořádat STH, následný ČP ve sprintu SJC, ŽB-Čechy východ uspořádají PHK, SJH a SJI) a bylo vyhlášeno 3. kolo na neobsazené závody. Poté se SK zabývala principy přípravy termínové listiny na rok 2019 a v závěru byl bod různé.
  Vedení sekce OB: Jednání začalo tradičními body - aktuální informace, kontrola zápisu z minulé schůze a schválení hlasování per rollam. Následně dostali členové vedení sekce informaci od Dana Wolfa o začátku činností metodické komise, předseda soutěžní komise Petr Klimpl podal informaci o přípravě soutěžní sezóny 2017 a o výběrovém řízení na pořadatele závodů v roce 2018. Ústřední trenér mládeže Marek Cahel informoval o práci s talentovanou mládeží (TSM, akademie). Dalším bodem byl rozvoj OB (projekty OB, Přebor škol, World Orienteering Day), s kterým seznámila Kristýna Skyvová. Předseda komise reprezentace Zdeněk Zuzánek podal informaci o přípravě reprezentace OB, pár bodů se projednalo i v bodě různé.
  Zápisy z obou jednání se objeví na webu sekce OB.
 • V sobotu odpoledne proběhl v Hradci Králové (ZŠ Milady Horákové) tradiční jarní seminář rozhodčích a pořadatelů závodů. Seminář byl určen pro ředitele a hlavní rozhodčí letošních závodů soutěží sekce OB, ale i pro ty, kteří si chtěli prolongovat na další období svou licenci rozhodčího. V úvodní části seznámí předseda soutěžní komise Petr Klimpl se sportovně technickými podmínkami závodů soutěží sekce OB v roce 2017, sekretář svazu Jiří Šubrt probere marketingové zásady závodů soutěží sekce OB v roce 2017 a Radim Hošek probere novelizované hodnocení kvality závodů soutěží sekce OB v roce 2017. Druhou část semináře připravila skupina rozhodčích a metodická komise, byly probrány metodické věci týkající se práce rozhodčích - stavba tratí (Michal Jedlička), práce hlavního rozhodčího (Jan Netuka) či odlišnosti při pořádání závodů WRE v českých podmínkách (Roman Zbranek).
 • V sobotu začal Český pohár štafet (a Česká liga klubů) jako součást tradičního Jarního poháru za pořadatelství OK 99 Hradec Králové. Pěkné centrum závodu bylo v Újezdě u Přelouče. Závodníky čekaly tratě ve velmi rychlém terénu, který byl jen mírně zvlněný, a kde byla hustá síť cest a řada vegetačních detailů. Běželo se na mapě pro štafety nezvyklého měřítka 1:15000. Na 220 štafet čekalo chladné a větrné počasí, naštěstí nepršelo. Organizačně vše klapalo až na problémy s vyčítáním (proto se netiskly mezičasy). V ženách od začátku do konce běžela v čele štafeta PHK, nikoho před sebe nepustila a jasně vyhrála ve složení M. Novotná, W. Cych a Kosová. Také druhé místo bylo od začátku do konce stejné, stále na něm běžela štafet TUR (Kochová, Krafková, Omová). Na třetí místo se na posledním úseku posunula štafeta LPU ve složení Udržalová, Zvěřinová a Šístková. Skvěle zaběhla poslední úsek Gregorová, která vytáhla štafetu CTB na překvapivé 4. místo (5. SHK, 6. LPU B). V mužích vedla po prvním úseku štafeta LCE (Sýkora) před Kamenickým (LPU), na druhém úseku šel do čela tým PHK a svoje jasné vítězství udržel až do cíle, štafeta běžela ve složení Vandas, Petržela, Kubát. O druhé místo se tvrdě finišovalo, nakonec po velké stíhačce a podařeném finiši ho obsadila štafeta SSU (Schuster, Poklop, Král), těsně za ní doběhl tým LPU (Kamenický, Procházka, Kubelka), hned za touto dvojicí skončila štafeta LCE, pátý byl TUR, o šesté místo se také finišovalo, Semík (KAM) těsně porazil Procházku (PGP). V dorostenkách od startu do cíle doběhla štafeta LPU (Peterová, Waňková, Kopecká), s nevelkým odstupem na druhém místě skončila štafeta SHK a těsně za ní PHK. V dorostencích vedla po prvním úseku štafeta STE, po druhém úseku byla v čele štafeta CHC, v cíli pak ale vyhrála štafeta PHK (Kavalír, Metelka, Chvátil), s nevelkým odstupem doběhla na druhém místě štafeta LPU a na třetím CHC.
  Výsledky najdete tady.
 • Jarní pohár (pořádaný OK 99 Hradec Králové) začal nočním závodem v Michnovce. Běželo se ve velmi rychlém lese (terén jen mírně zvlněný, hodně čistý les, pár hustníků, kontroly s odrazkou zdaleka viditelné) to přineslo velmi rychlé časy, třeba vítěz kategorie elity běžel skoro jedenáctikilometrovou trať s průměrem hluboko pod minut. Počasí jakž tak vydrželo, jen trochu mrholilo, to neodradilo přes 150 závodníků, aby změřili své síly na tratích toho nočního na mapě Medeneček (1:1000O). Dámská elita byla početně málo obsazena, pro vítězství si doběhla Lenka Mechlová (SHK) s dvouminutovým náskokem před Simonou Karochovou (DKP), třetí Martina Hepnerová (SHK) měla ztrátu přes 7 minut. V mužské elitě jednoznačně dominoval Jan Procházka (PGP), který vedl od startu do cíle, vyhrál 19 z 28 mezičasů a nakonec porazil své nejbližší soupeře o více než 6 minut. Druhý skončil Polák Frederyk Pryjma v dresu JPV a třetí Jonáš Hubáček (LCE). Výsledky najdete v IS ORIS.
 • Komise rozvoje OB (a hlavně Adam Chromý) připravila nový web Začít orienťák (https://zacitorientak.cz/). Ten, kdo chce začít s orienťákem a neví jak, tam dostane základní informace - kde to zkusit, kde aktivně běhat, nebo kde trénovat, to vše na jednom místě! Zájemce o OB tak každý může jednoduše zjistit, jaké jsou možnosti v okolí jeho bydliště.
 • Ve středu odpoledne se v sídle ČSOS v Praze na Strahově sešel výkonný výbor Českého svazu orientačních sportů. Po aktuálních informacích a kontrole úkolů byly projednány informace sekcí (OB, LOB, MTBO, Trail-O). Poté proběhlo hodnocení JMS a MED v lyžařském OB 2017, oceněno bylo vystoupení dorostenců, naopak s výsledky dalších spokojenost moc nebyla. Byly projednány návrhy na úpravu rozpočtu ČSOS tak, jak je předem projednalo předsednictvo ČSOS. Podrobně bylo probráno zajištění mezinárodních akcí v ČR v letech 2018 - 2021 (návštěvy delegátů IOF na připravenost jednotlivých akcí, účast představitelů svazu na jednáních IOF, atd.). Dále byla předložena informace o reklamním zabezpečení soutěží ČSOS v roce 2017. Podrobně byla projednána zpráva o hospodaření ČSOS v roce 2016 i zpráva o činnosti a hospodaření Česko orientační s.r.o. Doplněn byl bod mapové rady - byla projednána zpráva mapové rady ČSOS a byl schválen seznam autorizovaných tiskařů pro závody. Hodně rozsáhlý byl bod různé: delegátem na valné hromadě ČUS bude za svaz Jiří Šubrt, valná hromady ČSOS 2017 a vyhlášení ankety 2017 bude 2. prosince 2017 v Luhačovicích, do VSC MŠMT byli doporučeni od 1. dubna Vendula Horčičková a Marek Minář, byly projednány zásady novelizace Směrnice o hospodaření ČSOS a včetně zásad pro jednotlivé oblasti. Podrobně se pak členové VV věnovali personální systemizaci svazu.
 • Na společném soustředění se sešly seniorská a juniorská reprezentace OB (po několika letech je to první společná akce obou těchto týmů). Centrem výcvikového tábora byl penzion Křížky u Turnova, účastníky soustředění čekalo několik technických tratí ve skalách. Celou akci zajišťovaly oba realizační týmy pod vedením Radka Novotného a Pavla Košárka. Podrobnou reportáž s mapami a výsledky najdete na webu reprezentace
 • Začala oficiální o-sezóna 2017. První závody proběhly v sobotu 11. března, poslední závody zařazené mezi oficiální závody proběhnou 5. listopadu. Do letošního kalendáře je zařazeno celkem 190 závodů jednotlivců a 13 závodů štafet.
  Tuto sobotu se sešla skoro tisícovka závodníků pod hradem Kost, kde se za pěkného jarního počasí běžel populární veřejný závod Jarní skály, který uspořádal SOK TJ Turnov v členitém terénu s pískovcovými skalkami. V ženách byla nejrychlejší Kamila Gregorová (CTB), druhá skončila se ztrátou 68 sekund Lucie Krafková (TUR), třetí místo obsadila Markéta Novotná (PHK), která měla na vítězku ztrátu necelé tři minuty. Mezi muži byl nejlepší Tomáš Dlabaja (TUR), který porazil druhého Radima Ondráčka (EKP) o 3:15 min., třetí Martin Janata (DKP) měl odstup za vítězem 3:55 min.
  V západních Čechách začaly třemi závody oblastní soutěže. V sobotu dopoledne uspořádala Lokomotiva Plzeň v Lišicích oblastní mistrovství štafet, běželo se v lesním masívu Vysoká, kde byl kopcovatý terén, většinou dobře průběžný les s velkým množstvím kamenů, místy byly hustníkové pasáže. V ženách byla nejrychlejší štafeta LPM v sestavě Kinkorová, Chvalová, K. Šiková, v mužích vyhrál tým VPM (Václavík, Kamarty, Martínek). Odpoledne se závodníci přesunuli do Skvrňan, kde KOS Slavia VŠ Plzeň připravil oblastní žebříček ve sprintu, tratě vedly po místním sídlišti. Běželo se s hromadným startem na dvou farstovaných okruzích. V ženách byla nejlepší Dominika Plochová (2. Kinkorová, 3. K. Šiková), v mužích vyhrál Jiří Valeš (2. M. Kamenický, 3. Kolovský). A v neděli se závodníci opět vrátí do Lišic, kde Lokomotiva Plzeň uspořádala oblastní žebříček na klasické trati. V ženách byla nejlepší Barbora Šiková, s dvouminutovou ztrátou se od druhé místo stejným časem podělily její sestra Karolína a Lena Hasmanová, v mužích jasně vyhrál Matěj Kamenický před Tomášem Kamarytem a Karlem Rambouskem.
  Výsledky najdete v informačním systému ORIS.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! Druhé kolo Východočeského poháru pořádá v sobotu OK Lokomotiva Pardubice s centrem v obci Veská. Krátká trať se poběží na mapě Veská, kterou připravil Jan Potštejnský, tratě staví Jan Fukátko v příměstském lese pouze s minimálním převýšením, který je porostově velmi pestrý, jsou tam vodoteče, četné komunikace, bohužel místy i podrost. Přihlášeno je skoro 900 závodníků, start je tradičně v 10 hodin. Webové stránky závodu najdete tady.
 • NEW! O víkendu proběhne v Hradci Králové tradiční testování výběru žactva Vč. oblasti. Po 2. kole Vč. poháru (Veská, pořadatel LPU) se uskuteční odpoledne testování v tělocvičně, návštěva bazénu a v neděli tradiční kros v lese na Biřičce. Od letošního roku vedou výběr žactva Vč. oblasti Lenka Křivdová a Iva Mádlová.
 • NEW! Mistrovství Východočeské oblasti družstev žactva má za sebou 1. kolo. Favorizovaný tým PHK ho měl jako domácí závod, takže není klasifikován, v čele je zatím LPU před VRL a SJC. Kompletní pořadí najdete zde.
 • NEW! Průběžné výsledky Vč. poháru - žactvo, dorost a veteráni.
 • V neděli proběhl první letošní závod Východočeského poháru (jen pro žactvo a veterány), uspořádal ho OK 99 Hradec Králové v Újezdě u Přelouče. Na startu bylo 1300 závodníků, které čekaly různě náročné tratě ve velmi rychlém terénu, který byl jen mírně zvlněný, a kde byla hustá síť cest a řada vegetačních detailů. Většina tratí se povedla, snad je kategorie D12C a H12C byly zbytečně orientačně náročné. Web závodu najdete tady. Závod byl i posledním kolem letošního ročníku Zimní hradubické ligy.
 • Skončila Zimní hradubická liga 2016/2017. V ZHL bylo zařazeno celkem 9 závodů. Od krosů přes městské závody až po poslední závod, který se běžel v lese. O ZHL byl poměrně velký zájem, celkem bodovalo 170 závodníků (ale ne všichni bodovali). Účast v jednotlivých závodech byla dost různá – od několika stovek po několika desítek. Celkové pořadí jasně ovládla Marta Fenclová (bylo to už její 14. !!! vítězství v řadě). Za ní na se na stupně vítězů postavili druhý Tomáš Křivda a třetí Denisa Kosová (4. Metelková, 5. Král, 6. Zvěřinová, 7. Lán, 8. Losman, 9. Gebrt a Kopecká). Konečné výsledky najdete tady.
 • Počet zaregistrovaných závodníků v sekci OB v klubech Východočeské oblasti pro rok 2017 překročil magickou hranici 2000!!!!!

PARDUBICE
 • NEW! Druhé kolo Ligy škol v orientačním běhu bylo na podzim 3x z důvodu počasí zrušeno a bylo přeloženo na jaro. Ve středu předpověď počasí byla opět nepříznivá, pořadatelé ale vydrželi a závod se uskutečnil. Po desáté přestalo pršet, postupně se vyjasňovalo, na půlku závodu svítilo sluníčko. Stovka se přihlášených však nepřízně počasí zalekla a nepřišla, běželo jen 170 dětí. Vše se uskutečnilo ve Studáneckém lese, hlavním pořadatelem byl Milan Třasák. Mezi školami vyhrála tradičně ZŠ Benešovo nám., v jednotlivých kategoriích byli nejlepší - H10: Adam Štichhauer (ZŠ Závodu míru), H12: Filip Haas (ZŠ Benešovo); H14: Radek Růžička (ZŠ Studánka); D10: Klára Haasová (ZŠ Benešovo); D12: Alžběta Bártová a D14: Kateřina Koberová (obě Gymnázium Dašická).
 • NEW! Dvacítka dorostenců (LPU a další členové TSM a SCM) je na pětidenním soustředění ve Slovinsku pod vedením Honzy Kaplana.
 • NEW! V sobotu pořádáme 2. kolo Východočeského poháru v orientačním běhu (44. ročník O pardubického půlkoně). Centrem je Veská, ředitelem závodu je Karel Haas, hlavním rozhodčím je Zuzka Klimplová, tratě postavil Honza Fukátko, první závodníci vybehnou do lesa v 10:00 hod. 140 pardubických závodníků běží.
 • NEW! Desítka pardubických žáků (H12: Ondra, H14: Bert, Fíla, Krtek, Fejfy, D12: Klára, Ema, Kačka, D14: Kačka, Terka) pod vedením trenérů Renaty a Michala se o víkendu zúčastní testování výběru žactva Vč. oblasti v Hradci Králové.
 • NEW! Dorostenky Anna Kopecká a Jana Peterová a dorostenec Jan Rusin byli nominováni na Středoevropský pohár dorostu, který se běží na přelomu března a dubna v Polsku.
 • Marta Fenclová po 14. za sebou vyhrála Zimní hradubickou ligu. V 10 kolech posbírala jasně největší počet bodů ze všech závodníků a s přehledem vyhrála. V první desítce ještě skončily Martina Zvěřinová (6.) a Anna Kopecká (9.). V první padesátce najdeme i další závodníky LPU - 13. Šístková, 16. Václavek, 18. Zvěřina, 26. Rusin, 33. Kamenický, 40. Š. Kulhavá a Držka, 46. Lehár, Jurica, Vojtíšková a Švíglerová.
 • V závěru týdne byl na pořadu tradiční Jarní pohár, který pořádal OK Hradec Králové.
  Páteční noční se běžel v Michnovce. Na startu byla necelá třicítka pardubických závodníků. V mužské elitě skončil Zvíře desátý, v D18 byla Viky pátá (7. Terka, 8. Berenika), v D21A doběhla Bětka šestá, v D35 byla Markéta třetí, v D45 vyhrála Renata (4. Laďka), v žactvo obsadily Kačka a Terka 5. a 6. příčku, v H18 byl Ondra P. šestý, v H35 obsadil Štěpán druhé, Jarýn čtvrté a Aleš šesté místo, v H45 byl Míša osmý a v H55 skončili Vašek F. a Vašek R. 5. a 6. místě.
  Sobotní štafety počítané do Českého poháru štafet byly v Újezdě u Přelouče. Postavili jsme 24 štafety, ty si vedly velmi doběře, ve všech hlavních kategoriích byli naši závodníci na stupních vítězů. Muži ve složení Matěj, David a Píkejs skončili jen těsně třetí, béčko (Honjan, Zlosyn a Zvíře) obsadilo 10. místo. V ženách štafeta "maminek" (Páďule, Martina, Iveta) obsadila také třetí příčku, béčko (Klára, Petra a Marta) doběhlo šesté. V dorostenkách trio Janča, Martina a Anička vyhrálo, béčko obsadilo pěkné 10. místo. Dorostenci (Ondra, Jonáš, Honza) skončilo druhé, velmi pěkné je sedmé místo tria Martin, Ondra P., Venda. V žactvo obsadila štafeta Adam, Vojta a Ondra třetí místo ve dvanáctkách, holky ve čtrnáctkách (Terka, Áďa a Kačka) jasně vyhrály, kluci ve čtrnáctkách (Danda, Fíla, Krtek) doběhli na 4. místě. Dobře si vedli i veteráni, štafety v H105 (Šábrle, Honza V. a Jirka B.) a v D135 (Jindra, Renata, Pavla) vyhrály, trio Karlos, Petr V. a Mára skončilo třetí v H135 a Mirek, Vláďa a Vašek F. doběhli v H165 na 2. místě.
  Nedělní klasika byla pro žactvo a veterány i prvním kolem Východočeského poháru 2017 (a také se jako poslední závod počítal do Zimní hradubické ligy). Na start se postavil rekordní počet závodníků z našeho klubu, poprvé v historii překročil počet startujících v jednom závodě z našeho klubu číslo 200, ve výsledcích najdeme 205 pardubických závodníků. A jak jsme si vedli? Docela dobře. V mužské elitě doběhl Matěj třetí, v dámské elitě pak Marta pátá a Iveta šestá. V D21A vyhrála Martina (7. Pája), v D21B byla Bětka pátá a v početně hodně obsazené kategorii D21C Anička třetí a Janča sedmá. V H21A doběhl Honjan čtvrtý a Zvíře devátý, v H21B se seřadili Štěpán, Jarýn a HoHo na 5. - 7. místě, v H21C vyhrál David, Honza skončil třetí a Ondra 11. V žactvu v D10N byly v první desítce Adriana (7.), Anika (8.), Julie (9.) a Verča (10.), v D10C skončila Saša čtvrtá (8. Karda, 9. Ája, 10. Kačka), v D12C byla Markéta pátá, v D14C vyhrála Kačka a Terka byla sedmá, v D14D doběhla Klára druhá. v H12C skončil Ondra osmý, v H12D byl Vojta třetí, v H14C skončili Bert a Krtek na 8. a 9. místě a v H14D byl Filip třetí. Na veteránských tratích skončila Iva v D35C devátá, v D35D vyhrála Zuzka (4. Simča), v D45C obsadily Léňa a Jindra 3. a 4. místo, v D45D byla Eva devátá, v D55C Laďka třetí a Jiřka sedmá, v D65C doběhla Květa třetí a Stáňa šestá. V H35C byl Fukejs devátý, v H35D vyhrál Dřevo (7. Jirka, 10. Vráťa), v H45C byl Jirka pátý, v H45D skončil Čenda šestý, v H55D skončil Vláďa pátý, Jarda sedmý a Béďové na 8. a 9. místě.
 • Vyhlášení nejlepších sportovců Pardubického kraje za rok 2016 proběhlo v Pardubicích. Mezi desítkou nejlepších dospělých byla vyhlášena Jana Knapová především za své výsledky na MS, ME a akademickém MS, ale i za zisk titulu mistryně ČR. Petra Hančová pak byla vyhlášena v desítce nejlepších nadějí, v anketě byly oceněny její výsledky na M ČR i na MSJ.
 • Na titulní stránce třetího letošního čísla klubového časopisu Jantar je fotka Štěpána Držky z Kuňky krosu. Uvnitř pak čtenáři najdou reportáže ze závodů Pardubického zimního poháru a Zimní hradubické ligy, které se konaly na přelomu února a března, a také články o soustředěních v Doksech (dorost) a v Novém Městě na Moravě (žactvo). Pochopitelně nechybí ani pravidelné rubriky a další věci. Obsah čísla najdete tady.
 • V neděli proběhl za chladného počasí poslední závod (8. kolo) letošního Pardubického zimního poháru. Fyjalka vybral za dějiště prostor mezi obchodním domem Albert u nádraží a Labem, kde jsou slepá ramena Labe, louky, remízky, roští a také dost skládek (a též pár bezdomovců). Běžel se delší sprint na úplně nové mapě Albert (1:4000, mapový klíč ISSOM), muži měli délku tratě 4,0 km, ženy 2,8 km. Kontroly byly dost blízko sebe (neměly kódy), chtělo to přesné mapování, což ne všichni zvládli a tak bylo dost disků. V ženách jasně vyhrála Marta, na druhé a třetí místo se díky koeficientům probojovaly Dana a ZuKli. V mužích byl nejrychlejší Martin, druhého nejlepší času dosáhl Tomáš, ale koeficientem se před něj dostal Aleš. Výsledky jsou zde.
 • Celkovými vítězi 23. ročníku Pardubického zimního poháru se stali Marta Fenclová a Martin Roudný. V 8 závodech se na startu objevilo celkem 149 závodníků. Marta vyhrála naprosto přesvědčivě, když získala 120 bodů, druhá Pavla Švíglerová získala 94 bodů (3. Laďka Víchová 59, 4. Berenika Držková 52, 5. Zuzka Klimplová 48). V mužích to bylo daleko vyrovnanější, o vítězi rozhodl jediný bod. Vítězný Martin Roudný jich posbíral 80, Druhý Tomáš Kos 79 a třetí Štěpán Držka 72 (4. Aleš Jirásek 52, 5. Venda Roudný 51). Kompletní výsledky najdete tady.
 • Matěj běžel dva oblastní žebříčky v západních Čechách, v sobotním sprintu skončil druhý, nedělní klasiku jasně vyhrál.
 • V sobotu běžela dvacítka našich závodníků první oficiální závod letošní sezóny Jarní skály, v okolí Kosti. V H14 skončil Bert druhý, v H65 byl Vašek čtvrtý a Honza sedmý, v D21C obsadily Danuše a Berenika 5. a 6. příčku
 • MS v lyžařském OB v ruském Krasnodaru se zúčastnila Petra Hančová. Ve sprintu dojela na 16. místě, na krátké trati se také vešla do TOP 20 - 20. místo. Fyzicky náročnou klasiku zajela skvěle, pronikla do TOP 10 - bylo z toho výborná 8. příčka. A v závěrečných štafetách výborným výkonem na 1. úseku přispěla k bronzové medaili české štafety žen.
 • Šestice dospělých a juniorských reprezentantů (Jana, Píkej, Anička, Jana, Ondra a Honza) byla na společném soustředění dospělé a juniorské reprezentace u Turnova.

SVĚT
 • Vyšel březnový IOF newsletter. V úvodu je dost věnováno MS v lyžařském OB, dále tam najdete řadu dalších zajímavostí z orientačních sportů.
 • Vrchol mezinárodní sezóny lyžařského OB proběhl v Rusku, mistrovství světa hostil Krasnojarsk. Startovali závodníci z 21 států. Jezdilo se v biatlonovém areálu a jeho okolí, tratě byly připraveny na východních a jižních svazích pohoří Nikolajev (smíšený les; nadmořská výška okolo 600 m, výškový rozdíl na tratích 100 - 200 m, v areálu závodů byl dostatek sněhu).
  Program začal v úterý sprintovými smíšenými štafetami. Za slunečného a teplého počasí byly postaveny rychlé a krátké tratě (čas jednoho úseku byl mezi 5-6 minutami). Jelo se v malém prostoru, kde byla celá řada vyjetých stop různé kvality. Orientačně to bylo hodně zajímavé. Od začátku vedla štafeta Švédska, která si na prvních dvou úsecích vybojovala dostatečný náskok a v sestavě Tove Alexandersson a Erik Rost si pak dojela pro jasné vítězství. Za ní se ale o další pořadí tvrdě bojovalo, pořadí se dost měnilo. Náš těšilo, že v boji o přední umístění se stále pohybovala i výborně jedoucí česká dvojice Hana Hančíková a Radek Laciga (dlouho to dokonce vypadalo na boj o medaili). Nakonec po zajímavém průběhu si pro stříbro dojela štafeta Ruska (Polina Frolova a Andrey Lamov), která měla na vítěze ztrátu 53 sekund, s další minutou odstupu skončila třetí finská dvojice Salla Koskela a Ville Petteri. Na čtvrtém místě dojeli Noři (Češi byli před nimi ještě v polovině posledního šestého úseku), Lacigu navíc na poslední kontrole dojel Bulhar Belomazhev a ve finiši odsunul Českou republiku na konečné 6. místo (ztráta na suverénní Švédy byla 3:18 min.).
  Ve středu se jel sprint, opět za teplého slunečného počasí. Tratě byly postaveny na východ od centra, v lese, kde bylo plno skútrových stop mezi širokými rolbovými tratěmi, na některých místech se dalo díky sněhové pokrývce i "fikat" mimo stopy, orientačně to bylo velmi zajímavé, s celou řadou voleb postupů. V ženách si pro titul po excelentním výkonu dojela Švédka Tove Alexandersson, která vedla po celou trať (byť těsně) a v cíli měla náskok před stahující domácí Polinou Frolovou 8 sekund. Třetí místo obsadila Finka Salla Koskela se ztrátou 18 sekund na vítěznou Švédku (4. Olsson, SWE, 5 Kechkina, RUS, 6. Suutari, FIN). Z našich se nejvíce dařilo Petře Hančové, která dojela na 16. místě, když její odstup za vítězkou byl 2:15 min. (Petra jela vyrovnaně a dobře po celou trať). Kristýna Kolínová se vešla do první dvacítky, na 19. místě měla ztrátu 2:45 min. Naše nejzkušenější reprezentantka Hana Hančíková, která skoro celou zimu vynechala po prosincové zlomenině nohy, přišla o umístění na přelomu první a druhé desítky po více než minutové mapové chybě na první kontrolu, nakonec obsadila 21. příčku (+2:53), místo za ní dojela Johanka Šimková (+3:02). V mužích to bylo velmi vyrovnané. Pro titul si dojel poslední startující Švéd Ulrik Nordberg, který po výborném výkonu v závěru o 1.6 sec. porazil skoro celou trať vedoucího Rusa Andreje Lamova, s odstupem 14 sekund za vítězem obsadil třetí příčku další Rus Sergej Gorlanov (4. Veselov, RUS, 5. Belomazhev, BUL, 6. Rost, SWE). Z našich závodníků se do první dvacítky nevešel nikdo, všichni dojeli v desítce třetí. Jakub Škoda obsadil 21. příčku se ztrátou 2:03 min., Petr Horvát byl 27. (+2:27), letos náš nejlepší závodník Radek Laciga udělal na postupu na 5. kontrolu obrovskou chybu, která ho stála minutu a minimálně 10 míst v pořadí, nakonec obsadil 28. místo (+2:43), Michal Argaláš dojel na 30. místě (+3:06).
  Ve čtvrtek proběhla krátká trať žen. Jelo se za polojasného počasí, byla větší zima než v předchozí dny. Trať vedla v prostoru předchozích závodů - první polovina vedla na východ od centra, druhá polovina pak západně, opět výborně byla připravena celá řada stop. Tratě byly orientačně opět velmi zajímavé, volby postupů byly velmi rozdílné a jejich volba dost rozhodovala. Pořadí na stupních vítězů bylo stejné jako ve sprintu (a stejné ženy vybojovaly medaile i ve sprintových štafetách). Skvěle zajela Tove Alexandersson (SWE), která nedala soupeřkám sebemenší šanci, od startu vedla, na rozdíl od soupeřek volila o dost jiné postupy, a jak se ukázalo, daleko rychlejší. V cíli měla náskok před stříbrnou Polinou Frolovou 97 sekund a před bronzovou Sallou Koskelou ještě o 30 sekund větší (4. Trapeznikova, 5. Oborina, 6. Kechkina - všechny RUS). Skvěle zajela Hana Hančíková, pronikla do první desítky a to dokázala, že se po vážném zranění nohy dokázala na šampionát dobře připravit. Po pomalejším začátku stále zrychlovala a v cíli z toho bylo krásné 9. místo se ztrátou čtyři a půl minuty na famózní Švédku. Další tři naše závodnice skončily na přelomu druhé a třetí desítky. Velmi vyrovnaně jak mapově, tak fyzicky jela Kristýna Kolínová a obsadila stejně jako ve sprintu 19. místo (+07:06), na 20. místě dojela Petra Hančová (+07:14), ta po docela dobrém začátku ve druhé části trochu ztratila; Johanka Šimková skončila 21. (+07:39).
  V pátek se jela krátká trať mužů. Jelo se opačně než den před tím v ženách, tratě nejdříve zamířily do západní kopcovitější části prostoru, po průjezdu arénou byla druhá část ve východní rovinatější části. Polojasné počasí, teplota pod nulou, orientačně a fyzicky náročné tratě, velmi dobře upravená spousta stop, dobré sněhové podmínky - moc pěkný závod. Závod byl velmi vyrovnaný, pořadí se stále měnilo. Pro titul si nakonec dojel poslední startující Bulhar Stanimir Belomazhev, který jel velmi plynule, nedělal chyby a v cíli měl obrovskou radost (na oslavu zlomil před zraky televizních diváků najednou v půlce obě hůlky). 15 sekund za ním zaostal na trati drobně chybující Erik Rost (SWE), bronz vybojoval Nor Lars Moholdt, který měl na vítězného Bulhara ztrátu 1:06 min. Na domácí Rusy medaile nezbyla - Grigoriev a Lamov obsadili 4. a 5. místo, šestý byl mistr světa ze sprintu Švéd Nordberg. Skvěle zajela naše dvojice Jakub Škoda a Radek Laciga, která od počátku měla téměř stejné mezičasy (minimální rozdíl mezi nimi vznikl při sjezdu na 5. kontrolu a vydržel až do cíle). Oba měli velmi dobré volby postupů, jeli výborně. Nakonec z toho byla vynikající umístění v první desítce - Škoda skončil sedmý (+1:59, jen sekundu za velkou bednou), Laciga dvě místa za ním, na devátém místě měl ztrátu na vítěze 2:11 min. Dobře začal i Petr Horvát, ve druhé polovině ale zlomil hůlku, také některé volby se nezdály optimální, nakonec se před něj dostal i čtvrtý český reprezentant Michal Argaláš (22. Argaláš + 6:37, 23. Horvát + 7:12). Naši startovali vpředu, v TV přenosu jsme dlouho viděli na prvních čtyřech místech české vlaječky (moc pěkné); skvěle byla, že vydržely dvě vlaječky v první desítce až do konce.
  V sobotu byla na pořadu klasická trať s hromadným startem, která závodníky zavedla do kopcovitého terénu západně od arény. Počasí stejné jako na krátké trati - slunečno, pod nulou. Tratě byly fyzicky dost náročné - muži 24,3 km (optimálně 31,2 km), 49 kontrol, převýšení 925 m, ženy 17,2 km (21,4 km), 37 k/665 m. Vše hodně rozfarstované (ne příliš rovnocenné), závodníci jezdili v podstatě sami, žádné skupiny. Závod žen ovládly Rusky, jejich největší soupeřka, trojnásobná mistryně světa Alexandersson se po pár stovkách metrů v druhém kole rozhodla, že závod nekončí (necítila se fyzicky OK). Pro titul si s přehledem dojela Mariya Kechkina (první zlato pro Rusko na tomto šampionátu), ta jela svůj závod, byla stále s velkým náskokem v čele. O stříbru Aleny Trapeznikové se rozhodlo až v závěru, kdy lepší volbou na poslední kontrolu získala malý náskok na Polinu Frolovu, ztráta těchto medailistek na vítězku byla 5 minut (4. Oborina, RUS, 5. Turunen, FIN, 6. Grigorova, BUL). Velmi dobře zajelo trio našich žen (Hančíková nenastoupila, po zranění se na tak dlouhý závod necítila), jely velmi vyrovnaně. V předběžných výsledcích to vypadalo ještě lépe, nakonec po uznaných protestech se dvě naše závodnice vešly do první desítky. Nejlépe si vedla Petra Hančová, která na 8. místě měla ztrátu na vítěznou Rusku přesně 15 minut (na velkou bednu jí chyběla minuta), Johanka Šimková dojela devátá (+16:10) a Kristýna Kolínová (část trati jela se zlomenou hůlkou) skončila na 12. místě (+20:24). Závod mužů ovládl Švéd Erik Rost. V závěrečném okruhu se dostal do vedení a s přehledem ho udržel. 1:18 min. za ním finišoval Rus Kirill Veselov, těsně za ním se udál velký souboj o bronz, cílová fotografie rozhodla, že v cíli byl těsně dříve Lars Moholdt (NOR), který tedy získal bronz, čtvrtý skončil Lamov (RUS), 5. Grigoriev, 6. Hammarberg. Opět skvěle jel Radek Laciga, po celou trať se pohyboval v první desítce, nakonec z toho bylo vynikající 7. místo, se ztrátou 8:31 min. za vítězným Švédem. Dvojice Petr Horvát a Michal Argaláš dojela ve druhé desítce - 16. Horvát (+27:10), 17. Argaláš (+29:13), Jakub Škoda závod nedokončil.
  V neděli se jely závěrečné štafety. Tratě byly opět v západní (kopcovitější části), opět sluníčko, teplota pod nulou. Do závodu žen bylo přihlášeno 6 štafet, před závodem ale oznámilo Švédsko, že obhájkyně titulu pro nemoc nepojedou. A tak to vypadlo jasně - ruské favoritky by měly jet pro titul, Finky pro stříbro a o bronz by měly bojovat štafety ČR a Estonska. Na prvním úseku tyto předpoklady změnila Petra Hančová, která dojela druhá se ztrátou dvě a půl minuty za Ruskem, Finky na třetím místě ztrácely další dvě a půl minuty. Po druhém úseku to ale už bylo podle očekávání - vedly Rusky před Finskem (rozdíl dvou minut), náš tým (druhý úsek jela Kristýna Kolínová) ztrácel na Finky tři a půl minuty, Estonky jely dost zpět. V cíli se z titulu radovaly Rusky v sestavě Alena Trapeznikova, Polina Frolova, Mariya Kechkina, stříbrné Finky (Mirka Suutari, Marjut Turunen, Salla Koskela) měly ztrátu přes dvě minuty, bronz vybojovala česká trojice Petra Hančová, Kristýna Kolínová a Hana Hančíková (4. EST, 5. KAZ). Naše ženy získaly poslední medaili před 8 lety v Japonsku, trio Helena Randáková, Simona Karochová a Barbora Chudíková tehdy vybojovalo stříbro. Na start závodu mužů se postavilo 14 štafet. Stejně jako v závodě žen ani zde se žádné drama nekonalo. V čele se od začátku usadila štafeta Ruska a v sestavě Andrey Grigoriev, Kirill Veselov a Andrey Lamov v pohodě vyhrála. Trochu v průběhu závodu byl boj o stříbro, nakonec si pro něj dojeli Švédi (Martin Hammarberg, Ulrik Nordberg, Erik Rost), kteří na vítěze ztratili 1:12 min,, další dvě minuty zpět zůstali Fini (Tero Linnainmaa, Jyri Uusitalo, Ville Petteri Saarela). V závěru hodně stahovali Noři, kteří nakonec obsadili 4. příčku, minutu za bronzem. Naše štafeta (obhajovalo předloňský bronz) byla po prvním úseku (Radek Laciga) šestá (byli pře námi i Švýcaři), na druhém úseku se Petr Horvát skoro dotáhl na čtvrté Nory, nakonec na nás po třetím úseku Jakuba Škody zbylo očekávané páté místo (celkový odstup za vítězi byl sedm a půl minuty, za námi dojeli na 6. místě Estonci.
  Pár poznámek na závěr:
  - LOBy jezdí málo států (viz počet štafet v ženách;
  - ve spoustě stop je to orientačně hodně zajímavé;
  - pořadatelé připravili pěkné TV přenosy - bylo zajímavé závody sledovat;
  - 3 zlata mají Švédi a Rusové, jednu Bulharsko, medaile ještě získali Fini, Noři a Česká republika - to je světová špička, za nimi je odstup;
  - naši jezdili dobře.
  Webové stránky šampionátu najdete tady.