ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
čt 06. 08. 20:26

NOVINKY ČSOS
02.08.2020
11:52 - 3-denní závody Sandstones | Pískovce vyhráli Daniel Hubmann a Denisa Kosová.
19.07.2020
16:36 - Čtyřetapové závody Grand prix Silesia v Bohdanovicích vyhráli Zdenka a Osvald Kozákovi.
13:43 - Ramcajsovy míle u hradu Valečov vyhráli Denisa Kosová a Bartosz Pawlak.
12.07.2020
18:08 - 3-denní závody H.S.H. Vysočina cup ve Smrčku vyhráli Martina Zvěřinová a Jan Petržela.
06.07.2020
18:31 - Newsletter ČSOS červenec a srpen 2020: HTMLPDF 
29.06.2020
13:31 - Sdělení sekce OB 11/2020.
22.06.2020
11:38 - Prováděcí předpisy k soutěžím sekce OB pro rok 2020.
11:34 - Soutěžní řád soutěží sekce OB pro rok 2020.
11:30 - Doplnění Klasifikačního řádu sekce OB pro rok 2020.
21.06.2020
21:29 - Sdělení sekce OB 10/2020.

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- hodnocení závodů
- postupy OB
- kalendář 2020
- kalendář 2021
- komise rozvoje OB
- mapy
- historie M ČR
- výsledky závodů
- metodický portál
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- závody Vč. oblast
- kalendář 2020
- hodnocení závodů
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- PZP
- fotogalerie LPU
- info pro ml. žactvo
- SCD
- Facebook LPU
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny
Vojtěch Král
Miloš Nykodým

M ČR v OB 2020
6.9. sprint (PHK)
6.9. spr. št. (LPU)
19.9. klas (ZBM)
26.9. štaf (AOP)
3.10. KT (BOR)
10.10. noční (VPM)
17.10. kluby (SJI)
18.10. žactvo (SJI)

Žebříčky, ligy 19
Český pohár
Žebříček A
Žebříček B-Čechy, V
Žebříček B-Čechy, Z
Žebříček B-Morava
Český pohár štafet
Česká liga klubů
Ranking
Vč. družstva
Vč.pohár - žactvo j
Vč.pohár - žactvo p
Vč.pohár - do+do
Vč.pohár - veteráni

Budou závody
5.9. Vč.pohár (SNA)
6.9. MČR S (PHK)
6.9. MČR SŠ (LPU)
12.9. Vč.pohár (STH)
13.9. Vč.pohár (STH)
19.9. MČR KL (ZBM)
20.9. VČR KL (ZBM)
20.9. Vč.pohár (VRL)

Závody za námi

Vícedenní 2020
Hejkal o-camp
Vysočina (CHT)
GP Silesia (AOP)
Rumcaj. míle (SJC)
Pískovce (DOK)
Tis (PGP)
Prázdniny (TUR)
Helfenburk (EKP)
Cena vých. Čech (PHK)
West cup (ONO)

Mez. akce 2020
OB:
23.-26.10. MED,MEJ (HUN)
29.10.-2.11. EM (CZE)
LOB:
14.-19.1. MSV (AUT)
21.-26.2. MSJ,MED,SP (SWE)
8.-15.3. ME (RUS)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
CEP*
EKP
MFP
VSP***
ZBP**
Středočeská***
DCE*
HCE***
KAM***
LBE*
LME
RIC***
ROZ*
ZVO**
DKL***
DOR***
JES*
KPY**
ODV**
PDY**
ROU**
SLA**
Západočeská***
BSO***
LPM**
MLA***
MAS**
NEK**
KPM
KRL**
ONO
SKV**
VPM**
Jihočeská***
KRE
KTA**
VCB***
VTA**
OPI***
PCB*
CST*
Ještědská***
BOR**
DOK
LDC***
LLI**
JEN**
TUR**
TJN*
VLI***
CHA***
KUL**
LIT*
LTP***
PEN
STB
TUV
Východočeská***
CHC***
HOR**
HOS
JIL**
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB
LPU***
LTU***
KUO***
SJC***
STH***
SNA*
NPA***
OAV*
TYN**
XPU
Vysočina**
BZR*
CHT*
JHB*
PZR*
SJH***
CTB**
OSN**
SJI***
STA*
TTR**
Moravskoslez.***
BFM***
HAV*
SOP
TRI**
VRB*
KRN*
MOV***
OOP***
SFM**
Hanácká***
ASU*
KON*
OOL*
PLU
SSU***
TVR**
ZLH**
AOP***
JPV***
KSU**
UOL***
SBR*
STE***
Valašská***
EZL*
HLV*
KVS***
SKM**
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM*
BBM*
LBM***
PBM*
TBM***
ADA**
RBK
UBM***
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlist


ČR: Soustředění repre OB.
Východní Čechy: Společný rozpis závodů letošního Vč. poháru.
Pardubice: Probíhá letní tábor.
Svět: MSJ v Turecku zrušeno, MED v Maďarsku bude a spolu s ním nově i ME juniorů.
Jak to vidí Béďa na FB


ČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! Naši nejlepší závodníci mají v závěru týdne pod vedením šéftrenéra Jana Šedivého další soustředění. O-reprezentace ČR se ve středu odpoledne sešla v penzionu Brada u Jičína, kde je hned čekala úvodní klasika na mapě Přivýšina (v závěru pak byl mikrosprint). Ve čtvrtek byly na pořadu štafetky na mapě Valdštejn s některými dalšími zahraničními závodníky a krátká trať na mapě Bora. Na pátek je v Jičíně připraven laktátový test. V sobotu se běží dvojičky (mapa Kost sever) a Xsprinty (Valečovské světničky). Program skončí nedělním sprintem na mapě Jičín.
 • NEW! Článek o prázdninovém soustředění juniorů v Jizerských horách najdete na webu reprezentace OB.
 • NEW! Sandstones | Pískovce = 3-denní závody v Doksech. Pořadatelé z OK Doksy zvolili za centrum všech tří etap prostranství u vjezdu do kempu Borný. Mapy na všechny etapy připravil Tom Novák. Pořadatele přivítali téměř 1200závodníků. Na startu se v řadě kategorií sešla velmi kvalitní konkurence, mj. poběží o naše juniorská reprezentace, maďarská seniorská reprezentace a několik dalších výborných závodníků.
  V pátek odpoledne se běžela krátká trať na mapě Pecopala, kde byl v části rovinatý terén s terénními i porostovými detaily (pozůstatky vojenské činnosti), v části skalnatý terén, s větším převýšením i prudšími srázy, tratě postavil Jakub Škoda. V mužské elitě dominoval Švýcar Daniel Hubmann, který porazil druhého Tomáše Křivdu o dvě a půl minuty. Na dalších místech se seřadili Daniel Vandas, Vojtěch Sýkora, Miloš Nykodým a junior Martin Roudný. V dámské elitě měla nejlepší čas Vendula Horčičková, ale chyběla ji 15. kontrola a tak vítězství vybojovala Lenka Mechlová, která o 17 sekund porazila svou reprezentační kolegyni Terezu Janošíkovou, 73 sekund za vítězkou skončila na třetím místě Denisa Kosová (4. Karolína Teplá, 5. Zsófia Sárközy, 6. Johanka Šimková).
  Sobotní klasiku (E2) připravil Tom Novák na mapě Karolína většinou ve velmi členitém terénu, kde byly pískovcové skalnaté hřbety a údolí, smíšený les, ve vrcholových partiích bučiny; v menší části byl terén rovinatý s velmi dobře průběžným lesem. Běželo se za velkého tepla. V mužích dokázali svou extratřídu bratři Hubmannové, mladší Martin vyhrál po parádním výkonu po celé trati s náskokem 38 sekund před svým starším bratrem Danielem. Se ztrátou minuty a půl skončili na 3. a 4. místě Daniel Vandas a Pavel Kubát, další minutu zpět byl pátý Tomáš Kubelka a ještě o jednu minutu více měl ztrátu Miloš Nykodým na šestém místě. V ženách byla nejlepší Denisa Kosová, která o 70 sekund porazila druhou Vendulu Horčičkovou, ještě o půl minuty pomalejší byla na třetím místě Maďarka Csilla Gárdonyi (ta vedla celou první třetinu tratě), necelé čtyři minuty ztráty měly čtvrtá Tereza Janošíková a pátá Adéla Indráková, vítězka první etapy Lenka Mechlová měla na šestém místě ztrátu čtyři a půl minuty.
  V neděli byla závěrečná krátká trať (E3), stavitel tratí Matouš Fürst měl k dispozici mapu Borný, tratě vedly borovým dobře průběžným lesem s drobnějšími pískovcovými detaily, kde byla hustá síť komunikací, v části byl prudký svah s pískovcovými srázy. V ženách se v průběhu závodu vystřídala ve vedení trojice po dvou etapách nejlepších, nakonec byla nejrychlejší Tereza Janošíkova o minutu před Lenkou Mechlovou, třetí Denisa Kosová ztratila ještě o minutu více (4. Vendula Horčičková, 5. Csilla Gárdonyi, 6. Zsófia Sárközy). V mužích opět dominovali bratři Hubmannové, vyhrál Daniel o 24 sekund před Martinem, dvě a půl minuty zpět zůstal na třetím místě Daniel Vandas (4. Tomáš Kubelka, 5. Áron Bakó, 6. Máté Baumholczer).
  Konečné výsledky byly dány součtem časů všech tří etap. V ženách vyhrála Denisa Kosová (PHK) o 43 sekund před Terezou Janošíkovou (SSU), třetí Lenka Mechlová (SHK) měla ztrátu 2:20 min., na dalších místech skončily Maďarka Csilla Gárdonyi, Johanka Šimková (ZBM) a Karolína Teplá (SHK). V mužích obsadili první dvě místa švýcarští světoví šampioni bratři Hubmannové, vyhrál Daniel s náskokem čtyř minut před Martinem, třetí Daniel Vandas (PHK) měl ztrátu šest a půl minuty, čtvrtý skončil Tomáš Kubelka (LPU), pátý Miloš Nykodým (ZBM) a šestý Maďar Áron Bakó. Výsledky najdete na stránce závodu v IS ORIS.
 • Mistrovství ČR v běhu do vrchu (Bělá pod Pradědem, Domašov-Šerák) - muži: 7. Daniel Hájek, 8. Filip Záveský, 15. Jonáš Hubáček; juniorky: 4. Jana Pekařová; junioři: 6. Hubert Waněk.
 • Na webu reprezentace najdete nově základní informace k letošním srovnávacím testům mládeže (žlutě jsou tam vyznačeny změny proti pravidlům z minulých let) a také přihláškový formulář.
 • V Opavě se běžely velmi dobře obsazené závody na počest 40 let českého rekordu vytvořeném Jiřím Sýkorou. Jirka začínal jako orientační běžec, atletice se věnoval jako doplňkovému sportu. Pod vedením trenéra Stanislav Mikesky se zaměřil na atletiku, která se pro něj stala v olympijské sezóně 1980 sportem číslo 1. V současnosti je stále držitelem českého rekordu v běhu na 5000 metrů na dráze. Výkonu 13:24,99 dosáhl 1. srpna 1980 na Letních olympijských hrách v Moskvě a ve finále tímto časem obsadil 9. místo. V závodě na 10 000 metrů doběhl ve druhém rozběhu v čase 29:19,8 na 7. místě, což k postupu do patnáctičlenného finále jen těsně nestačilo. 19. června 1981 při Zlaté desítce v Praze vytvořil časem 28:11,51 nový československý rekord v běhu na 10 000 metrů. Dodnes se jedná o čtvrtý nejrychlejší čas české historie.
  V pátečním večerním závodě na 5000 m jeho rekord zdaleka ohrožen nebyl, byť vítězný Filip Sasínek zaběhl letošní nejlepší český výkon 13:58.92. Velmi dobře běžel i Vojta Král, který si časem 14:21.94 zlepši osobní rekord na této trati (Jonáš Hubáček 15:26.87).
 • Tradiční prázdninový výcvikový tábor dorostu a juniorů (padesátka závodníků pod vedením trenérů Pavla Košárka a Marka Cahla) se letos nekonal ve Skandinávii, ale měl centrum v Ekocentru v Oldřichově a závodníci vyjížděli autobusem na tréninky (i závody) do různých terénů v Libereckém kraji. Program začal v sobotu odpoledne na mapě Červená ruka, v neděli dopoledne byly připraveny mapové okruhy na mapě Skalní brána, odpoledne pak na stejné mapě byl kombotech. V pondělí dopoledne se běžela krátká trať v Jakuszycích, v úterý odpoledne je sprint na mapě mapa Jablonecké moře. Ve středu pak byl hromadný start na mapě Červená ruka, ve čtvrtek následovala vrstevnicovka (Zlatá výšina). Od pátku do neděle se pak všichni zúčastnili 3-denních závodů Sandstones | Pískovce v pískovcových terénech v Doksech. Vedle mapových tréninků byly připraveny i další aktivity - výběhy, turistika a večer i potréninkové a pozávodní analýzy.
 • O krásách a nástrahách orientačního běhu se dočtete v článku na iSport LIFE.
 • Článek o reprezentačním soustředění na počátku července v Jizerských horách a u Máchova jezera najdete na webu reprezentace.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! Byl vydán společný rozpis závodů Východočeského poháru 2020, najdete ho na webu Vč. oblasti. Bylo rozhodnuto, že na všech závodech Vč. poháru budou SI krabičky nastaveny do režimu bezkontaktního ražení.
 • Kde bude 12 letošních závodů Vč. poháru?
  5. 9. - SO - SNA - KT - Jívka, důl Bohumír
  12. 9. - SO - STH - KT - Kopidlno, Kamenský Dvůr
  13. 9. - NE - STH - KL - Kopidlno, Kamenský Dvůr
  20. 9. - NE - VRL - KT - Špindlerův Mlýn, Medvědín (spodní stanice lanovky na Medvědín)
  27. 9. - NE - SJC - KT - Konecchlumí, koupaliště
  28. 9. - PO - SRK - KL - Javornice, myslivecká chata v Zádolci
  3. 10. - SO - LTU - KL - Markoušovice, louka u kostela
  10. 10. - SO - OAV - KT - Žďár nad Metují, fotbalové hřiště
  17. 10. - SO - NPA - KL - Zadní Mostek
  24. 10. - SO - CHC - KT - Sruby - Hluboká
  1. 11. - NE - HOR - KT - Bohaňka - Skála
  7. 11. - SO - SHK - KT - Záboří n. L., areál fotbalového hřiště

PARDUBICE
 • NEW! Probíhá 33. ročník Silva o-campu. Letos je tento dvoutýdenní letní tábor dětí opět v Budislavi, v táboře TOS Svitavy. 94 dětí od osmi do 15 let je rozděleno do osmi družstev, na pořadu je i celotáborová hra s názvem "Argonauti". Bližší info najdete na webové stránce tábora.
 • NEW! Dvojice našich reprezentantů Jana Knapová a Tomáš Kubelka je na soustředění repre OB v Jičíně.
 • Menší skupina pardubických závodníků startovala na 3-denních závodů Sandstones | Pískovce v Doksech. V elitě si výborně vedl Tomáš Kubelka, který ve velmi kvalitní konkurenci (první dvě místa obsadili švýcarští mistři světa bratři Hubmannové) obsadil čtvrtou příčku; Martin Roudný byl 13. (výborně zaběhl především úvodní krátkou trať) a Davis Procházka skončil 15. V juniorkách výborně běhala Janča Peterová, která vyhrála všechny tři etapy a celkově tak byla jasně první. Další výsledky - D18: 8. Kačka Koberová, D50A: 4. Iva Knapová, 5. Jindra Horáková, D70: 3. Květa Kubíková, H21B: 4. Marek Moravec, H35A: 2. Petr Šabatka, H60: 6. Mirek Novotný, H65: 5. Vašek Farář, 7. Honza Knap.
 • Mistrovství ČR v běhu do vrchu (Bělá pod Pradědem, Domašov-Šerák) - muži: 8. Filip Záveský; junioři: 6. Hubert Waněk.
 • Čtyři pardubičtí junioři a juniorky se poslední červencový týden zúčastnili výcvikového tábora dorostu a juniorů, který pořádala juniorská repre na Liberecku.

SVĚT
 • NEW! V pátek jednalo předsednictvo IOF, které rozhodovalo o tom, zda se uskuteční aspoň některé mezinárodní o-závody. Podkladem pro rozhodování byly informace pořadatelů, IOF advisorů, ale i dotazník, který vyplňovali jednotlivé svazy sdružené v IOF, zda a za jakých podmínek by se jejich reprezentace těchto šampionátů zúčastnily. Bylo zrušeno letošní MS juniorů v Turecku. Naopak pokračují přípravy na ME dorostu, které se má uskutečnit 23. - 26. října v Maďarsku (organizátoři představili řadu preventivních opatření, která budou přijata k zajištění bezpečnosti účastníků kvůli Covid-19 - tyto budou sděleny všem týmům jako součást bulletinů). A k tomu byl akceptován návrh Dušana Vystavěla, aby byl program rozšířen i pro akci pro juniory, nově se tak v Maďarsku bude bojovat o evropské medaile v kategoriích D20 a H20.
  Současně se rozhodlo, že se pořadatelství MSJ v letech 2021 - 2023 posune, tzn. že MSJ 2021 bude v Turecku, MSJ 2022 v Portugalsku a MSJ 2023. IOF má nadále v úmyslu umožnit závodníkům narozeným v roce 2000, aby bojovali o světové juniorské medaile i v roce 2021. Své rozhodnutí bude IOF konzultovat s členskými federacemi a o řešení rozhodne do konce září.
  Docela zajímavé jsou výsledky hlasování o možné účasti na MSJ a MED. Své odpovědi k MSJ v Turecku poslalo 46 zemí, 10 zemí bylo jednoznačně pro účast svých týmů na šampionátu, 11 federací bylo rozhodnuto za 50 %, zbytek se vyjádřil, že spíše nebo zcela ne. Na MED v Maďarsku to dopadlo dost jinak - odpovědělo 27 evropských zemí, 13 jich bylo jednoznačně pro, 9 tak na 50 % a jen 5 napsalo, že ne.
 • Slavné švédské štafety 10MILA se měly běžet letos na počátku května v Kungsängenu. Byly zrušeny z důvodu pandemie Covid-19. Následně se objevila možnost, že proběhnou poslední víkend v září v Idre Fjäll. Nyní padla i tato varianta, protože ve Švédsku je mnoho omezení, které brání uspořádat tuto veleakci. Je to podruhé v 75-leté exsitenci, kdy je 10MILA zrušena. Poprvé to bylo v roce 1962 kvůli pandemii žloutenky.
 • Park Word Tour slaví letos 25 let od svého vzniku. Jak už bylo dříve oznámeno, oslavy by měly být 28. října před Euromeetingem v České republice. Závod by se měl běžet v přímém přenosu před kamerami České televize. Podrobnější informace o závodě PWT budou zveřejněny spolu s dalším bulletinem Euromeetingu. Určitě to bude velmi zajímavý závod, který bude určitě stát za to vidět na vlastní oči nebo alespoň v televizi.