ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
pá 21. 07. 12:45

NOVINKY ČSOS
21.07.2017
12:31 - Vyšlo Sdělení sekce OB 15/2017.
16.07.2017
16:19 - 3-denní H.S.H. Vysočina cup v Řásné vyhráli Rassmus Andersson a Natalia Hiklová.
15:48 - 4-denní závody Grand prix Silesia v Černé Vodě vyhráli Adam Chromý a Monika Doležalová.
07:59 - Na MS v trail-O v Litvě získala Jana Kosťová v kategorii Paralympic bronzovou medaili. 
15.07.2017
15:33 - MSJ 2017, Finsko, štafety - junioři: 1. NOR, 12. CZE (Sýkora, Křivda, Vandas); juniorky: 1. SWE, 7. CZE (Chaloupská, Vyhnánková, Janošíková).
07:59 - Na MS v trail-O v Litvě získala štafeta Paralympic (Špidlen, Dudík, Kosťová) stříbro, štafeta Open (Slovák, Forst, Kurfürst) bronz. 
14.07.2017
15:04 - MSJ 2017, Finsko, klasika - juniorky: 1. Aebersold (SUI), 7. Janošíková, 16. Chaloupská; junioři: 1. Ojanaho (FIN).
12.07.2017
15:25 - Český pohár veteránů vedou Alena Rosecká a Martin Škorpil.
14:22 - MSJ 2017, Finsko, sprint - juniorky: 1. Aebersold (SUI), 2. Janošíková; junioři: 1. Ojanaho (FIN), 13. Sýkora.
11.07.2017
15:11 - MSJ 2017, Finsko, KT - junioři: 1. Ojanaho (FIN), 15. Vandas, 17. Křivda; juniorky: 1. Aebersold (SUI), 20. Janošíková.

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- dorost ČR
- hodnocení závodů
- postupy OB
- kalendář 2018
- komise rozvoje OB
- mapy
- výsledky závodů
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS
- časopis OB

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- závody Vč. oblast
- kalendář 2018
- hodnocení závodů
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- fotogalerie LPU
- info pro ml. žactvo
- info pro st. žactvo
- info pro dorost
- TSM, SCM
- SCD
- Facebook LPU
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
- liveorienteering
WorldofO
SZOŠ

Další informace
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny
Vojtěch Král
Miloš Nykodým

M ČR v OB 2017
8.4. noční (SJI)
6.5. spr. št. (ZBM)
7.5. sprint (ZBM)
10.-11.6. KT (OSN)
23.-24.9. klas (CHA)
7.10. štaf (KSU)
8.10. druž (KSU)

Žebříčky, ligy 17
Český pohár
Žebříček A
Žebříček B-Čechy
Žebříček B-Morava
Český pohár štafet
Česká liga klubů
Ranking
Český pohár veteránů
Vč. družstva
Vč. pohár - žactvo
Vč. pohár - do+do
Vč. pohár - veteráni
Budou závody
9.-10.9. ČP,ŽA (AOP)
9.-10.9. ŽB-Č (OPI)
16.9. ČPŠ (SHK)
16.9. ČP,ŽA (SJC)
17.9. ČPŠ (SJC)
23.-24.9. MČR kl(CHA)
30.9. Vč.pohár (VRL)

Závody za námi
24.6. Vč. pohár (NPA)

Vícedenní 2017
Velikonoce (DKP)
Jarní trojúhel. (MLA)
Cena stř. Moravy (KON)
GP Silesia (AOP)
Vysočina (CHT)
Bohemia (BOR)
Advanta (DOB)
Rumcaj.míle (SJC)
Prázdniny (TUR)
Cena vých. Čech (LPU)
West cup (NEK)

Mez. akce 2017
OB:
23.-29.4. MSV (NZL)
24.-28.5. SP (FIN)
29.6.-2.7. MED (SVK)
30.6.-9.7. MS (EST)
9.-16.7. MSJ (FIN)
25.-27.7. WG (POL) 25.-27.8. SP (LAT)
29.9.-2.10. SP (SUI)
LOB:
6.-12.2. ME,MSJ,MED (FIN)
7.-13.3. MS (RUS)

Oddíly a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
DKP***
FSP
MKP
PGP**
SCP**
TAP*
Středočeská***
HCE***
KAM**
LBE**
RIC***
ROZ*
ZVO**
DKL***
DOR**
KPY**
PDY**
ROU
SLA*
Západočeská***
BSO***
LPM***
MLA***
NEK**
KPM
KRL**
VPM**
Jihočeská***
KRE
KTA*
VCB*
VTA***
OPI***
PCB**
CST
Ještědská**
BOR**
LDC***
JEN*
TUR**
TJN*
VLI***
CHA***
LIT
LTP***
PEN
STB**
TUV
Východočeská***
CHC*
HOR***
HOS
JIL*
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB**
LPU***
LTU***
KUO***
SJC***
STH*
SNA*
NPA***
TYN*
XPU
Vysočina**
CHT*
JHB*
PZR*
SJH***
CTB*
OSN***
SJI***
TTR**
Moravskoslez.***
BFM**
HAV*
SOP**
TRI**
KAR*
KRN**
MOV**
OOP***
Hanácká***
ASU***
KON*
OOL*
SSU**
ZLH*
AOP**
JPV**
KSU**
UOL**
STE***
Valašská***
HLV
KVS**
SKM*
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM
BBM**
LBM***
PBM*
TBM***
ADA**
RBK*
UBM**
VBM*
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlistČR: Akademie OB dorostu.
Východní Čechy: Kde budeme běhat na podzim.
Pardubice:
Svět: World Games 2017. Na MS 2018 opět jen dvě české ženy.
MS 2017 v Estonsku:MS 2017 v Estonsku - jaké bylo.

ČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! Bylo vydáno Sdělení sekce OB 15/2017 - Výběrové řízení na přidělení kvalifikace R1 platné od roku 2018 do roku 2019, čtěte zde.
 • NEW! Od středy do neděle probíhá další Akademie OB dorostu, kterou vede Marek Cahel spolu s dalšími trenéry. Centrem akademie je v penziónu Athena v Suchém. Třicítka závodníků má připraven následující program: mapová příprava zaměřená na práci s buzolou a navigaci v porostově členitém terénu, kolektivní sportovní o-hry a večerní analýzy a OB metodika. Kompletní program je na webu dorostu.
 • NEW! První informace k podzimním srovnávacím testům mládeže: Testy proběhnou v pátek 1. 9. ve Svitavách, v sobotu 2. 9. v Olomouci a v neděli 3. 9. v Praze nebo v blízkém okolí. Je počítáno také s říjnovým termínem (14. nebo 15. 10.).
 • NEW! Na webu reprezentace OB najdete shrnutí české účasti na MS juniorů ve Finsku.
 • NEW! V Českém poháru veteránů vedou v polovině července Michaela Kosová a Martin Škorpil. Průběžné výsledky najdete na webu sekce OB.
 • 24. ročník H.S.H. Vysočina cupu připravili pořadatelé z SK Chrast v Řásné. Startovalo téměř 1300 závodníků, pro které byly připraveny tratě v pestrém různorodém vysočinském terénu s množstvím vodotečí, střídavými pasážemi lesů s různou průběžností a různým podrostem, místy jsou kamenná pole a velmi komplikované porostové detaily, hustá síť průseků a cest. Mapy připravili Petr Mareček a Martin Kratochvíl.
  V pátek odpoledne se běžela krátká trať. Poměrně čistý les téměř bez převýšení, bez větších hustníků, místy dost vodotečí - velmi rychlý závod, kde rozhodovala hlavně běžecká forma, ale daly se dělat i chyby. V dámské elitě si pro jasné vítězství doběhla Denisa Kosová, minutu a půl za ní zaostala Barbora Hrušková, jen dvě sekundy za ní skončila Adélka Indráková. Závod mužů měl také jasného vítěze - Rassmus Andersson porazil skoro celu naší špičku, druhý Radek Nožka za ním zaostal 1:33 min., třetí Miloš Nykodým ještě o 5 sekund více.
  V sobotu se běžela klasická trať, která zavedla závodníky až do okolí Javořice. Běželo se po ranním dešti, za chladna, i v průběhu závodu trochu zapršelo. V řadě kategorií byly tratě dost krátké. Pořadatelé po dohodě s firmou H.S.H. Sport nastavili všechny kontroly v režimu bezkontaktního ražení, všichni závodníci měli možnost si zdarma zapůjčit čipy SIAC. V dámské elitě s přehledem vyhrála Natalia Hiklová, která za sebou nechala o více než dvě a půl minuty Kateřinu Chromou, další minutu zpět zůstala na třetím místě Kamila Gregorová. V mužích s velkým náskokem vyhrál opět Rassmus Andersson, který trať 11,7 km proběhl za 60 minut, skoro o čtyři minuty porazil Miloše Nykodýma, další tři minuty zpět zůstal třetí Tomáš Kubelka.
  V neděli proběhla zkrácená trať s handicapovým startem. Krásné slunečné počasí, ne moc horko - ideální podmínky na běhání. V ženách se v poslední etapě na čele nic nezměnilo - vítězství udržela Natalia Hiklová, i když v etapě měla až 10. nejlepší čas. Se ztrátou necelých dvou minut doběhla do cíle druhá Kateřina Chromá, těsně následovaná Kamilou Gregorovou, čtvrtá skončila Magdaléna Tužilová (ta měla v etapě nejlepší čas), pátá Michaela Omová a šestá Zdenka Kozáková. V mužích měl Švéd Rassmus Andersson na stratu velký náskok, který s přehledem udržel, i když v etapě ho porazil téměř o 5 minut Baptiste Rollier, který se tak probojoval na druhé místo (jeho celková ztráta na vítěze byla ale téměř 6 minut), na třetí místo se druhým nejlepším časem v etapě probojoval Jan procházka (jeho ztráta na vítězného Švéda byla přes osm minut), na čtvrté místo klesl Miloš Nykodým, pátý skončil Tomáš Kubelka a šestý Vojtěch Král.
  Tradiční závody měly tradičně pěkné terény, solidní tratě, dobrou organizaci, velmi dobrou konkurenci (i když celá řada závodníků vzala účast na těchto závodech nejen sportovně, ale hlavně společensky). Pěkné závody. Web závodu je zde.
 • S centrem v Černé Vodě připravili pořadatelé z Orientačního běhu Opava 4-denní závody Grand prix Silesia. Závodníky čekaly tratě ve zvlněném členitém terénu (svah s kameny, hustníky, smíšená viditelnost a průběžnost, střední hustota cest, kameny, skalky). Mapy připravili Zdeněk Lenhart, Evžen Cigoš a Zdeněk Sokolář. Na startu bylo téměř 300 závodníků.
  Ve čtvrtek se běžela první etapa - sprint (bez kódů). V ženách vyhrála Monika Doležalová před Adélou Chromou a Elaine Dalmares Lenz, v mužích byl nejrychlejší Jakub Glonek před Adamem Chromým a Filipem Hadačem.
  V pátek byla krátká trať, v ženách ve vyrovnaném závodě vyhrála Adéla Chromá o 12 sekund Před Monikou Doležalovou, třetí místo obsadila Marie Březinová. V mužích byl nejlepší Adam Chromý, který za sebou nechal druhého Sinalda Fariu Sousu o 43 sekund, třetí místo obsadil Filip Hadač.
  V sobotu se běžela zkrácená trať. V ženách jasně vyhrála Monika Doležalová, sedm minut za ní skončila druhá Jana Balcarová, třetí Franciely Siqueura Chiles měla odstup ještě o dvě minuty větší. V mužích to bylo velmi těsně. Vítěz Sinaldo Fariau Sousa porazil o 6 sekund druhého Adama Chromého, třetí Vojtěch Matuš na ně měl ztrátu 3 minut.
  V neděli byla na pořadu opět zkrácená trať s intervalovým startem. V ženách byla nejlepší Monika Doležalová, která o sekundu porazila druhou Adélu Chromou, třetí s odstupem téměř pěti minut skončila Jana Balcarová. V mužích suverénně vyhrál Adam Chromý, který porazil druhého Sinalda Fariu Sousu o pět a půl minuty, třetí Jakub Glonek měl odstup přes sedm minut. A jak to dopadlo po započítání výsledků všech 4 etap? V ženách vyhrála Monika Doležalová před Adélou Chromou a Janou Balcarovou, v mužích Adam Chromý, druhé místo obsadil Sinaldo Fariau Sousa a třetí Jakub Glonek. Web závodu najdete zde.
 • Dokument z mistrovství světa v OB 2017 v Tartu (80 minut) vysílala Česká televize ve čtvrtek 13. 7. na ČT Sport. Na záznam se můžete podívat tady.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! Jsou známy údaje o závodech podzimní části Východočeského poháru 2017. 16. 9. je oblastní mistrovství štafet s centrem v Miletínských Lázních (SHK), 30. 9. se běží krátká trať s centrem na Benecku - lyžařské tratě, pod hotelem Žalý (VRL), 7. 10. je krátká trať v Hlavňově u Police nad Metují (SNA), 14. 10. je krátká trať z fotbalového hřiště v Kostelecké Lhotě (KOR a VAM), 15. 10. pořádá JIL zkrácenou trať (Martinice v Krkonoších, u rybníka Zákřežník), 21. 10. se běží krátká trať v Újezdě u Chocně (CHC), 29. 10. je zkrácená klasika z Holovous (HOR) a 4. 11. je závěrečná krátká trať v Hradci Králové od šatnového objektu OK Slavia Hradec Králové (SHK).
 • Na webu Vč. oblasti najdete pozvánku na soustředění žactva Vč. oblasti, které proběhne 16. a 17. 9.
 • Mistrovství Východočeské oblasti družstev žactva má za sebou deset kol. Do čela se vrátil LPU o 6 bodů před PHK, boj o třetí místo je také velmi vyrovnaný, nyní je třetí SRK těsně před JIL a VRL (6. SHK, 7. SJC, 8. STH). Kompletní pořadí najdete zde.

PARDUBICE
 • NEW! V Českém poháru veteránů v půlce července je z našich veteránů v první stovce jen Vašek Farář (40. místo), ve veteránkách je Iva Knapová 7. (31. Květa Kubíková, 33. Laďka Víchová, 63. Jiřina Novotná, 93. Jindra Horáková).
 • Více než stovka pardubických závodníků startovala na 3-denních závodech Vysočina cup (známější pod dříve používaným názvem Botas), které se běžely ve vysočinských terénech v okolí Řásné.
  V celkových výsledcích skončil v elitě mužů Tomáš Kubelka na 5. místě, Petr Zvěřina byl těsně sedmý, v elitě žen byl Martina Zvěřinová desátá. Přehled dalších výsledků v TOP 10 - D10: 3. Macháčková, 4. Valentová; D12: 10. Haasová; D14: 3. Pušová; D18: 2. Peterová; D21B: 10. Doležalová; D21C: 2. M. Procházková; D35B: 5. Valentová; D35C: 2. Kašparová; D45B: 1. Knapová; D50C: 6. Roudná; D55B: 2. Juračková; D60: 1. Novotná, 10. Klimplová; D65: 4. Kellnerová; D70: 2. Kubíková; H10: 9. Ježek, 10. Frosch; H14: 3. Haas; H18: 2. V. Roudný; H21B: 1. Fencl, 3. Volák, 4. Rusin, 6. M. Roudný; H21C: 6. P. Fukátko; H35B: 9. Šabatka, 10. P. Fencl; H35C: 3. Valenta; H40C: 5. Macháček; H45C: 2. Vališ; H50B: 8. J. Fencl; H60B: 3. Juračka, 4. Knap; H60C: 1. Klimpl; H65: 10. Farář; H70: 2. Fridrich; H75: 6. Málek.
 • Čtyři závodníci LPU (rodina Pipků) startovali na 4-denních závodech Grand prix Silesia v Černé Vodě. Karda (D10) a Ondra (H16) vyhráli všechny čtyři etapy a jasně tak dominovali ve svých kategoriích. Táňa (D35A) a Kamil (H35B) skončili na místech čtvrtých.
 • Anička Kopecká reprezentovala Českou republiku na MS juniorů, které se konalo ve finském Tampere. Prvním závodem byla kvalifikace krátké trati, Anička udělala chybu na osmičce, nakonec jí to stačilo a velmi těsně postoupila do finále A z předposledního, 19. místa. Ve finále udělala Anička více než dvouminutovou chybu na 2. kontrole, pak přidala i další chybičky a nakonec z toho výsledné 44. místo. Ve středu v orientačně pěkném závodě ve sprintu doběhla Anička na 52. místě. V páteční hodně náročné klasice dělala Anička chyby, ani běžecky se jí moc nedařilo, obsadila 63. místo, když na vítěznou Švýcarku měla ztrátu 22. minut. V závěrečných štafetách běžela druhý úsek našeho béčka a přispěla solidním výkonem k 20. místu v neredukovaném pořadí.
 • Sedmé letošní číslo Jantaru má celkem 40 stránek. Na titulní stránce je fotka Jany Knapové z MS v Estonsku, což naznačuje, že většina obsahu tohoto čísla je věnována hlavním akcím v ČR i ve světě v druhé polovině června a v první polovině července. Vedle reportáží z MS, MED, M ČR na krátké trati, posledního závodu Vč. poháru, Letní olympiády dětí a mládeže, námi pořádaných závodů ŽB v Litošicích jsou tam i články z prvních letošních prázdninových vícedenních závodů i pravidelné rubriky. Obsah čísla je tady.
 • Více jak 30 pardubických závodníků startovalo na 4-denních závodech Tatry Orienteering, které se konaly v Račkové dolině. Závody to byly pěkné (místy až extrémní - do kopců závodníky nezavedly, zato bažin a různých porostů si užili dost). V dámské elitě skončila Lenka Knapová druhá, v W10 obsadila Kačka Švíglerová a Karda Pipková 3. a 4. místo, ve W18 s velkým náskokem vyhrála Janča Peterová, ve W40 obsadila Pavla Švíglerová 6. místo, ve W60 obsadila Alena Klimplová 9. místo. V M14 skončil osmý Míša Krpata, v H16 byl Ondra Pipek třetí. V M18 ovládli naši dorostenci stupně vítězů - vyhrál Honza Rusin před Jonášem Fenclem a Ondrou Volákem (5. Martin Roudný, 9. Venda Roudný), v M20 obsadil Honza Žák třetí příčku, v M50 byl Jirka Fencl devátý a v M65 obsadil Vašek Farář třetí příčku.
 • V estonském Tartu se konalo Mistrovství světa 2017 v orientačním běhu. Na jeho startu byla i Jana Knapová. Z kvalifikace sprintu postoupila naprosto s přehledem do sobotního finále, tam běžela velmi dobře a obsadila 17. místo (v cíli ale moc spokojena nebyla jak s výkonem, tak s výsledkem, čekala ještě více). V neděli rozběhla velmi dobře českou sprintovou štafetu a přispěla tak ke krásnému čtvrtému místo českého týmu v této disciplíně. V závěrečných štafetách finišovala na třetím úseku a přispěla k velmi pěknému 8. místu české štafety.

SVĚT
 • NEW! Druhou největší světovou o-akcí letošního roku jsou World Games (Světové hry) s centrem v polské Wroclawi. Světové hry jsou největší multi-sportovní události roku. 3500 sportovců z celého světa bude bojovat na Světových hrách v sportech, které nejsou zahrnuty do programu olympijských her (ale jsou uznanými členy olympijské rodiny). Vedle sportů jako jsou squash, kuželky, thajský box, sportovní lezení, sumo, lacrosse, lukostřelba, korfbal, florbal, přetahování lanem, karate (to není všechno) je tradičně na programu i orientační běh. Polští pořadatelé pojali tyto hry jako "olympijské hry" neolympijských sportů, tedy velkolepě. Celé hry zahájí předseda MOV Thomas Bach. Velkou pozornost World Games věnuje i Český olympijský výbor, MŠMT i Česká televize, která bude mít z Polska řadu zpravodajských vstupů. V historii Světových her se může Česká republika pyšnit zatím jen jedinou o-medailí, v roce 2005 v Duisburgu získala štafeta ve složení Petr Losman, Marta Štěrbová, Tomáš Dlabaja a Dana Brožková bronz.
  Orientační běh na programu tři závody, bude se bojovat celkem o 5 sad medailí - v úterý se běží sprint, ve středu krátká trať a ve čtvrtek zakončí program sprintové štafety. Na startu budou závodníci z 27 zemí, postupový klíč byl velmi tvrdý, počet účastníků byl omezen na 40 mužů a 40 žen, z každé země mohou běžet maximálně dva muži a dvě ženy (+ světoví šampióni z roku 2016). Účastníky bylo třeba nahlásit do 30. května, po tomto datu šlo dělat změny pouze z důvodu zranění na základě lékařské zprávy. V nominaci České republiky jsou Vojtěch Král, Jan Petržela, Tereza Janošíková a Denisa Kosová. K favoritům v ženách bude patřit především Maja Alm (DEN), Rusky Natalia Gemperle a Galina Vinogradova, Kanaďanka Emily Kemp, Finka Marika Teini, Švédky Helena Jansson a Lina Strand, Švýcarka Sabine Hauswirth, v mužích pak švýcarské trio Fabian Hertner, Florian Howald a Matthias Kyburz, Belgičan Yannick Michiels, Lucas Basset a Frederic Tranchand (FRA), Tim Robertson (NZL), švédské trio Gustav Bergman, Jerker Lysell a Martin Regborn, či Ukrajinec Oleksandr Kratov (a také Vojtěch Král). Na startu ale chybí ti nejúspěšnější ze světového šampionátu v Estonsku Olav Lundanes, Tove Alexandersson i Thierry Gueorgiou.
  Úvodní závod ve sprintu se běží ve Wroclawi s centrem na náměstí Nowy Targ v rovinatém terénu, kde je částečně městská zástavba s dlážděnými ulicemi a částečně nepravidelná síť budov. Středeční krátká trať proběhne v Trzebnici, poběží se v mírně kopcovitém terénu s erozivními prvky (složité detaily roklin a údolí), kde je listnatý les bohatý na podrost a kde je i poměrně hustá síť komunikací. Závěrečné sprintové štafety se opět vrátí do Wroclawi, centrem je WCK Pergola, do plochého terénu, kde se poběží částečně ve městě, částečně ve wroclawské ZOO a část v parku s otevřenými plochami a velmi dobrou průběžností.
  Webové stránky celých her najdete zde, podrobnosti o orienťáckých závodech pak v IOF Eventoru.
 • NEW! Předběžné výpočty v průběhu letošního MS se potvrdily - i na MS 2018 bude mít ČR v lesních disciplínách na startu jen dvě ženy. Výpočet z výsledků MS 2016 a 2017 je nekompromisní - naše ženy jsou podle získaných bodů až na 11. místě (před nám jsou SWE, RUS, NOR, FIN, SUI, DEN, GBR, FRA, LAT a EST), prvních osm v pořadí má právo postavit tři ženy, dalších 14 zemí pak dvě. Nízký počet bodů z MS 2016 (diskvalifikace štafety) se nepodařilo dorovnat solidními výsledky na klasice, ve štafetách a Horčičkové na krátké trati (body jen z MS 2017 by nám na to kýžené 8. místo stačily). Muži jsou stále v "první divizi", jsou šestí (před námi jsou NOR, SUI, FRA, SWE a FIN, za námi EST a GBR), na MS 2018 tedy na klasice a na krátké trati mohou běžet tři muži z České republiky. Na výpočet se můžete podívat Web šampionátu najdete tady.
 • Ve Finsku proběhlo juniorské mistrovství světa v orientačním běhu. Na startu bylo 38 zemí, téměř 180 juniorů a 160 juniorek.
  Program začal v pondělí kvalifikací krátké tratě, cílová aréna byla v Viitapohja. Tratě byly postaveny v mírně kopcovitém terénu, v několika místech s řadou terénních detailů. Na řadě míst byly rašelinové bažiny, někde vyšší podrost či pozůstatky po těžbě dřeva. Ze tří kvalifikačních skupin postupovalo do finále A vždy 20 nejlepších závodníků. V juniorkách vyhrály jednotlivé kvalifikace Veera Klemettinen (FIN), Simona Aebersold a Sofie Bachmann (obě SUI). Vybojovat postup se bohužel nepodařilo hned třem českým juniorkám - z rozběh A nepostoupily Tereza Čechová 22. - na postup chyběla 8 sekund) a Barbora Vyhnálková (25.), z rozběhu C Klára Novotná (23.). V béčku výborně běžela Barbora Chaloupská, která skončila pátá, těsně postoupila z 19. příčky i Anna Kopecká, v céčku Tereza Janošíková zaběhla také velmi dobře a obsadila šesté místo. V juniorech uvidíme ve finále A všech 6 českých závodníků - z rozběhu A skočil Vojtěch Sýkora osmý a Libor Černocký 17. (vyhrál suverénně Fin Olli Ojanaho), v béčku byl po velmi pěkném výkonu Tomáš Křivda pátý a Daniel Vandas 15. (nejlepší byl Švéd Simon Imark), v céčku si vybhli postup z 16. místa Jan Bendák a z 18. místa Otakar Hirš (vítězem se stal Fin Akseli Ruohola).
  V úterý bylo finále krátké tratě (opět v Viitapohja), běželo se na sever od centra. Mírně kopcovitý terén s řadou detailů, různá průchodnost, málo bažin a cest - to byl terén finále. Tratě byly orientačně zajímavé, dělaly se na nich malé, ale i velké chyby. Ty se bohužel nevyhnuly i českým závodníkům. Skvěle běžel v juniorech Tomáš Křivda, malou chybičku udělal na čtyřce, přesto to vypadalo na umístění hodně vysoko ("velká bedna"), bohužel nadběhl 15. kontrolu, než se našel, tak to byly chyba přes dvě minuty a propad ve výsledkové listině až na 17. místo (+4:52). Nejlépe z našich tak skončil Daniel Vandas, který také udělal malé chyby (třeba na 3. a 8. kontrole), bylo z toho 15. místo se ztrátou 4:33 na vítěze. Velmi dobře běžící Libor Černocký udělal chybu na poslední kontrolu (21. +5:10), místo za ním skončil vyrovnaně běžící Otakat Hirš (+5:16). Naděje Vojtěch Sýkory skončily po skoro dvouminutové chybě na první kontrole (ale tam chybovali i další favorité), nakonec z toho bylo 25. místo (+5:52), V úvodu chybující Honza Bendák obsadil 27. místo (+6:32). Naši junioři běželi vyrovnaně, všichni skončili v první polovině výsledkové listiny, ale dost daleko za těmi nejlepšími, ti běželi daleko rychleji. Naprosto suverénně běžel vítězný Fin Olli Ojanaho, který nedělal žádné chyby a běžel velmi rychle, v cíli byl jeho náskok před druhým Norem Audunem Heimdalem 1:21 min., třetí Švéd Simon Imark už měl ztrátu přes dvě minuty (4. Mathieu Perrin, FRA, 5. Anton Forsberg, SWE, 6. Isac von Krusenstierna, SWE). Tomáš Křivda v cíli: "Bylo to fakt náročný, asi nejtěžší middle, co jsem kdy běžel. V úvodní části to bylo hodně nepřehledné a zarostlé, takže ty malé tvary v mapě nebyly vidět ani z několika metrů. Ale až na drobné zaváhání na K1 a K4 jsem to šel dobře. Od diváckého průběhu jsem byl pěkně vytuhlý a ten kopec na K13 mi dal pěkně zabrat. Na patnáctku už jsem trošku nevěděl kudy běžím, neměl jsem se tam čeho chytit. Ten bílý les na mapě byl pěkný humus, nebylo daleko vidět a kontrolu jsem minul. Pořádně ani nevím, kde jsem vlastně byl a když už jsem to začal chápat, objevil se dvě minuty za mnou startující Švéd." Také závod juniorek měl přesvědčivou vítězku, obhájkyně titulu Švýcarka Simona Aebersold běžela výborně a v cíli měla náskok před druhou Linneu Golsater 1:14 min., třetí Finka Veera Klemettinen měla ztrátu 1:48 (4. Victoria Haestad Bjornstad, NOR, 5. Sofie Bachmann, SUI, 6. Sanna Fast, SWE). Tereza Janošíková chybovala hned na první kontrolu, nechala tam minutu, další chybičky udělala i v dalším průběhu (především v závěru) a nakonec z toho byla 20. příčka (+5:25). Barbora Chaloupská udělal dvě velké chyby - tříminutovou na trojce, dvou minutovou chybu na šestce, v závěru běžela velmi dobře a rychle a posunula se na 36. místo (+8:04). Anna Kopecká vyrobila dvouminutovku na dvojce, k tomu přidala i další chybičky - 44. místo (+9:10).
  Ve středu byl v Pispale závod ve sprintu, běželo se za deštivého počasí. Pořadatelé připravili orientačně velmi pěkné tratě s řadou voleb postupů ve městě (na poměrně malém prostoru nechyběly ploty, zítky, průchody a velké bloky budov) a v přilehlých parcích (tam se jednalo spíše o atletické pasáže), na tratích bylo i nějaké převýšení. Závod dopadl pro českou reprezentaci výsledkově velmi dobře. V juniorkách si doběhla Tereza Janošíková po výborném výkonu pro stříbrnou medaili. Na trati se pohybovala stále těsně na druhém místě a to nakonec obsadila i v cíli, když na suverénku, obhájkyni titulu Švýcarku Simone Aebersold jen 7 sekund. Bronz získala Švédka Linnea Golsater se ztrátou 12 sekund ma Janošíkovou, na loni stříbrnou Rusku Annu Dvorianskau zbylo 4. místo (5. Valerie Aebischer, SUI, 6. Anu Tuomisto, FIN). Terka po doběhu v cíli pro místní rozhlas: "Běžela jsem na MSJ sprint poprvé. Byla tam celá řada volba postupů, nevím, zda jsem všechny zvolila správně. O pár chybičkách vám, ale celkově jsem ze svého výkonu velmi spokojená." Česká republika tak získala opět po čtyřech letech individuální medaili z juniorského světového šampionátu. Dalším naše závodnice skončily v poli poražených, většinou nestačily běžecky a k tomu přišly i drobné mapové chyby. Barbora Chaloupská skončila na 31. místě se ztrátou 1:55 min., další trojice skončila v páté desítce se ztrátou přes 2 minuty - 46. Tereza Čechová, 47. Klára Novotná, 49. Barbora Vyhnálková, Anna Kopecká obsadila 62. příčku. Velmi dobře běželi naši junioři, dlouho se pohybovali na hodně čelních příčkách výsledkové listiny. Zvláště dobře si vedli v úvodu trati, pak nepatrně ztráceli na volbě postupů. Nejlépe skončil Daniel Vandas, který běžel opravdu výborně a vyrovnaně po celé trati, desetisekundová chybička na 20. kontrolu ho stála umístění v první šestce. Nakonec měl 11. nejlepší čas, ale byl dodatečně disk za vynechání kontroly u výměny map. Nejlépe z našich tak nakonec skončil dobře běžící Vojtěch Sýkora, který obsadil 13. příčku s odstupem 37 sekund. Milým překvapením byl výkon Jana Bendáka, který obsadil nakonec 25. místo (+58). Úvod závodu výborně zaběhl Tomáš Křivda, byl v první desítce, závěrečná pasáž a v ní přeběhnutí kontroly 22 ho odsunula na 27. místo (+1:01). Solidní výkon podal Otakar Hirš, který obsadil 35. místo, v závěru se nedařilo Liboru Černockému, který nakonec obsadil 58. místo. Úterní vítězství z krátké tratě zopakoval Fin Olli Ojanaho, který chyboval na jedničku, pak šel ale nezadržitelně dopředu a v závěrečných kontrolách se dostal před dosud vedoucího Novozélanďana Tommy Hayese, kterého v cíli porazil o 9 sekund. Loňský šampión Joey Hadorn (SUI) se musel spokojil s bronzovou medailí, když za stříbrem zaostal pouhou sekundu (4. Tuomas Heikkila, FIN, 5. Alexander Chepelin, GBR, 6. Ricardo Esteves Ferreira, POR).
  Po dnu volna se v pátek běžela klasická trať v Särkänper. Kopcovitý terén, spousta terénních detailů (kameny, kupky, prohlubně, údolíčka), les místy obtížně průběžný. Tratě s řadou voleb, buď lesem nebo dlouhé obíhačky. Vše důkladně prověřilo běžecké a orientační schopnosti juniorských závodníků. V časově hodně dlouhém závodě (junioři startovali skoro 6 hodin) se prosadili skutečně ti nejlepší. V juniorkách to byla opět Švýcarka Simona Aebersold, která si po suverénním výkonu doběhla pro svou třetí zlatou z tohoto šampionátu. Druhou Veeru Klemettinen (FIN) porazila o více než tři minuty, třetí další Švýcarka Sofie Bachmann měla ztrátu skoro sedm minut (4. Linnea Golsater, SWE, 5. Marie Olaussen, NOR, 6. Victoria Haestad Bjornstad, NOR). Na výborné sedmé příčce skončila Tereza Janošíková, která po pomalejším začátku, kdy udělala na několika kontrolách malé kličky, běžela závěr výborně a v cíli měla na vítězku ztrátu 8:22 min. (a na bronz necelé dvě minuty). Velmi pěkný je i výsledek Barbory Chaloupské, která běžela vyrovnaně po celou trať (trochu ztratila na nejdelším postupu, kdy jako jediná ze špičky nešla obíhačku) a v cíli ji patřilo 16. místo (+10:34). Velmi solidní výkon podala i Klára Novotná - 24. místo se ztrátou 12:41 min. Barbora Vyhnálková obsadila 35. místo, když na vítězku měla ztrátu přes 15 minut. Anna Kopecká obsadila 63. a Tereza Čechová 72. místo. Také v juniorech skončilo zlato potřetí ve stejných rukách - třetí mistrovský titul získal Fin Olli Ojanaho. V úvodu trochu ztrácel, ale pak běžel skvěle a v cíli byl první s náskokem 43 sekund před v úvodu vedoucím Švédem Simonem Imarkem, dalších 13 sekund zpět zůstal na třetím místě další Švéd Simon Hector (4. Aleksi Sorsa, FIN, 5. Audun Heimdal, NOR, 6. Mathieu Perrin, FRA). Naši junioři běželi opět vyrovnaně, ale na rozdíl od předcházejících závodů se nikdo z nich nedostal do nejlepší dvacítky. Nejlepší z nich byl Vojtěch Sýkora, který obsadil 22. místo se ztrátou devíti minut na vítězného Fina, když dost ztratil v úvodu, pak se stále zlepšovat. Ve třetí desítce na 29. místě skončil po vyrovnaném výkonu Daniel Vandas (+11:26), dvojice Jan Bendák (+12:29) a Tomáš Křivda (+12:31) obsadila 33. a 34. místo, Otakar Hirš byl 48. a Libor Černocký 64.
  Na stejném místě jako se běžela klasická trať, skončil v sobotu šampionát štafetami. V juniorech si pro jasné vítězství doběhla štafeta Norska, která vedla na prvním úseku těsně před štafetami FIN A, FRA, FIN B a RUS, na druhém úseku si vytvořila minutový náskok před čtveřicí FIN B, RUS, GBR a NOR B. Na třetím úseku náskok ještě zvýšila a v sestavě Kasper Fosser, Elias Jonsson a Audun Heimdal si doběhla pro zlato. Na druhé místo se posunulo z 6. příčky FIN A, kde finišman Olli Ojanaho zaběhl nejrychlejší čas na úseku a spolu s Akseli Ruoholou a Aleksi Sorsou získal stříbro, když jejich ztráta na zlato byla 1:34 min. Bronz nakonec vybojovala štafeta RUS (Daniil Kashin, Kirill Komarov a Mikhail Kuleshov) s odstupem 2:05 na zlato. Na velkou bednu se ještě dostaly štafety SWE, SUI a FRA. Naši junioři patřili do širšího okruhu favoritů. Rozbíhal Vojtěch Sýkora, po pár zaváháních doběhl do cíle ve třetí skupině, na 12. místě předával se ztrátou necelých dvou minut. Druhý úsek běžel Tomáš Křivda, také on dělal chyby, jedno místo stáhnul, ale ztráta narostla na 6:41 min. Na posledním úseku to v úvodu vypadalo, že by Daniel Vandas mohl náš tým dotáhnou mezi nejlepší osmičku, ale velká chyba na 3. kontrole znamenala pokles až na 16. místo (12. příčka v redukovaném pořadí), ztráta na zlaté Nory byla přes 11 minut. V béčku výborně rozběhl Jan Bendák, předával na 9. místě se ztrátou něco nad minutu, Libor Černocký vyrobil řadu chyb a chybiček, předával na 18. místě (+7:59), další ztráty přidal na posledním úseku i Otakar Hirš a béčko nakonec skončilo na 22. příčce se ztrátou 13:33 min. V závodě juniorek se na prvním úseku dostalo do jasného vedení téměř nechybující NOR, s odstupem dvou minut předávaly týmy SWE a SUI, další ztrácely přes tři minuty. Na druhém úseku pokračovaly Norky ve vedení, jejich náskok se trochu snížil, Švédky předávaly druhé se ztrátou 1:17 min., SUI bylo třetí (+1:58), FRA, DEN a FIN měl odstup dvě minuty. Na třetím úseku podala skvělý výkon finišmanka SWE Linnea Golsater, která nejlepším časem úseku nejen předběhla Norku, ale odrazila i snahu Simony Aebersold (SUI) získat na tomto šampionátu čtvrté zlato. V cíli se tedy z titulu radovaly Švédky (Lisa Jonsson, Sanna Fast a Linnea Golsater), druhé obhájkyně titulu Švýcarky (Valerie Aebischer, Sofie Bachmann a Simona Aebersold) měly ztrátu 1:45 min., třetí Norky (Victoria Haestad Bjornstad, Ingrid Lundanes a Marie Olaussen) ztratily na vítězky přes pět minut. Další pořadí - 4. FIN, 5. DEN a 6. FRA. Těsně za velkou bednou skončily naše juniorky (proti loňsku zlepšení o jednu příčku). Štafetu rozběhla Barbora Chaloupská, udělala řadu chybiček, což znamenalo až 11. místo se ztrátou 4:21 min. Na druhém úseku podala výborný výkon Barbora Vyhnálková, ztrátu zvýšila jen o necelé dvě minuty a postavení zlepšila o jednu příčku. Na posledním úseku se Tereza Janošíková hodně snažila, ale vždy, když to vypadalo, že doběhne ty před ní, tak udělala chybu. Nakonec doběhla osmá (v redukovaném pořadí sedmá), ztráta na vítězky byla 10:42 min. V béčku ztratila Klára Novotná na prvním úseku téměř devět minut a předávala na 26. místě, na druhém úseku Anna Kopecká stáhla tři příčky (23. místo a ztráta 13:36), další tři příčky se podařilo stáhnout na posledním úseku Tereze Čechové, nakonec z toho bylo dvacáté místo (+23:27).
  Web šampionátu najdete zde.
 • V Litvě se konalo mistrovství světa v trail-O. Stránka šampionátu najdete tady, výsledky pak zde. Z úterní dopolední kvalifikace v TempoO si finálovou účast vybojovali tři naši závodníci. Odpoledne ve finále si nejlépe vedl Pavel Kurfürst, který obsadil 15. místo, Tomáš Locker byl 26. a Daniel Locker 34. Medaile si rozdělili Noři Vetle Ruud Bråten (zlato) a Martin Aarholt Waaler (stříbro), bronz vybojoval Slovák Ján Furucz. V pátečním závodě štafet vyhrála v kategorii Open štafeta Slovinska, naše trio Miroslav Slovák, Libor Forst a Pavel Kurfürst získalo bronzové medaile, v kategorii Paralympic vyhráli Ukrajinci, česká štafeta Miroslav Špidlen, Pavel Dudík a Jana Kosťová vybojovala stříbro. V sobotu byl druhý závod (první proběhl ve čtvrtek) PreO. V kategorii Open si titul vybojoval Nor Lars Jakob Waaler, Pavel Kurfürst obsadil 12. příčku (15. Slovák). Skvěle si vedla v kategorii Paralympic Jana Kosťová, která skončila na 3. místě (1. Ola Jansson, SWE), Pavel Dudík obsadil 7. příčku.
 • 4-denní závody TATRY ORIENTEERING - Veľká cena Slovenska 2017 proběhly v okolí Autocampingu v Račkové dolině (Pribylina). Na startu bylo 900 závodníků, z toho 500 z českých klubů! Pořadatelé z Klubu orientačných športov Ružomberok (za pomoci mladých závodníků z Ještědské oblasti) připravili čtyři etapy, první dvě byly klasiky, další dvě pak krátké tratě. Všechny etapy se běžely na mapách v měřítku 1:7500. Terén byl v pokynech pravdivě popsán: "Terén je od mírně kopcovitého až po téměř úplnou rovinu, kde je střední hustota cest a pěšin. Les má různou průběžnost a je v něm velké množství detailů (kupky, malé prohlubně, světliny). Část tratí vede po horských loukách a v polootevřeném nebo otevřeném prostoru. Všude je hodně bažin - severský skandinávský terén. Orientačně náročný terén, především v proměnlivé vegetaci."
  Čtvrteční první etapa byla v krásném horském terénu, bohužel na pasekách a v oblastech, kde byla tráva se dělaly pěšinky, takže vzadu startující závodníci měli velkou výhodu. Tratě byly orientačně i fyzicky dost náročně, ale krásné. V mužské elitě suverénně vyhrál Baptiste Rollier, který o pět a půl minuty porazil druhého Adama Chromého a o 12 minut třetího Víta Braveného. V ženách byla nejrychlejší Lenka Knapová, tři minuty za ní zaostaly druhá Marie Procházková a třetí Malin Sorensen.
  Druhá etapa se běžela za deště, což ještě udělalo podmínky náročnějšími, především v úvodní části, kde byla řada bažin a hodně nepřehledných porostů, druhá část už byla méně náročná. Mezi muži opět dominoval Baptiste Rollier, Stanislav Mokrý měl ztrátu šest a třetí Roman Zbranek osm minut. V ženách byla nejrychlejší Iva Rufferová, necelou minutu zpět zůstala Malin Sorensen, třetí byla Martina Bochenková. Třetí etapa (běžela se u silnice Pribylina - Podbánské) měla speciální pokyny: "Terén je orientačně velmi náročný - porosty jsou místy nevýrazné, orientace podle potůčků může byť problematická, ty se na některých místech ztrácejí ve vysoké trávě nebo porostech. Výrazných orientačních bodů v centrální části mapy je málo, v případě ztráty orientace doporučujeme nový náběh ze severní nebo jižní časti terénu. V bažinách při potocích se dá zapadnout až po kolena, jinde se běží poměrně dobře. V terén jsou mapované i velmi malé skalky s velikosti kolem 0,5 m, protože jsou dobrou orientační pomůckou. V částech s velkou hustotou vývratů se dá většinou pohybovat jen velmi pomalu, pokud vůbec. V terénu budou vznikat nové chodníky, které později startující závodníci nebudou mít v mapách zakreslené." V reálu se vše uvedené ukázalo jako pravda, co tam nebylo uvedeno, že více jako polovinu prostoru pokrývaly různě hluboké bažiny. A také, že se v terénu pohybuje medvěd, kterého někteří vpředu startující závodníci měli čest potkat (někteří hovořili o jednom velkém a jednom malém). Prostě extrém, který je v Čechách k vidění asi jen v okolí Šindelové (tedy bez medvědů). Běžela se krátká trať, která ale s touto disciplínou měla společný jen název. Změny směru se našly, ale změny tempa díky neustálému brodění bažin moc ne. Ale hlavně tratě byly časově dost dlouhé. Ale přesto se tento extrém líbil (zážitek nemusí být pěkný, hlavně když silný). Takové závody k vícedenním prostě patří. V mužích dokázal Adam Chromý, že mu takové závody hodně vyhovují. Vyhrál s dvouminutovým náskokem před Jeronýmem Kamenickým (ten startoval dvě minuty před ním a vytvořený tandem byl velmi rychlý), třetí se ztrátou 8 minut skončil Marián Dávidík, vítěz prvních dvou etap Baptiste Rollier dostal 12 minut. V ženách vyhrála s dvouminutovým náskokem Petra Aschermannová, druhá byla Marie Procházková a třetí Lenka Knapová. Poslední etapa zavedla závodníky ke skanzenu v Pribylině. Bažin ubylo, za to se více jak půlka závodů odehrávala na pastvinách s řadou remízků (a medvědy nahradily pasoucí se krávy). Krátká trať byla pěkná. V ženách si pro další vítězství doběhla Petra Aschermannová, to ji vyneslo celkové těsné vítězství pře Lenkou Knapovou a Marií Procházkovou. V mužské elitě vyhrál poslední etapu opět Baptiste Rollier (druhý byl Martin Poklop a třetí Adam Chromý), Baptiste vyhrál i celkově o 6 minut před Adamem Chromým, dalších 13 minut zpět byl třetí Roman Zbranek. Web závodů je tady. Na video z třetí etapy se můžete podívat zde.

MS 2017 - ESTONSKO
 • Pár slov nakonec:
  * Šampionát skončil. Organizačně se určitě podařil, po sportovní stránce také (vyhráli favorité). Dost se debatovalo o terénech (hlavně o kvalifikaci sprintu a o extrémním terénu klasiky). Stejně tak je problémem k řešení střet kvality a kvantity. Na startu jsou závodníci exotických zemí, kteří výkonnostně na MS nepatří (hitem Internetu se stala GPSka Egypťana v závodě na krátké trati), naopak díky kvótám jsme my třeba nemohli v lesních disciplínách postavit třetí ženu. Také dvouminutový interval na klasice je stále hodně malý - na trati byly tandemy či vícečlenné skupiny, které výrazně ovlivnily výsledky. Ke změně do roku 2019 asi nedojde, IOF se hlavně zabývá přípravou modelu šampionátu roku 2020, kdy se běží v Dánsku jen sprintové disciplíny a podoba třetího závodu není vůbec jasná.
  * Šampionát jsem sledoval na webu IOF (všech 5 závodů stálo 20 EUR - vyplatily se). TV produkce Karla Jonáka byla opět velmi dobrá. Ale opět se potvrdilo, že některé formáty (hlavně klasika) jsou pro televizi nepřehledné a dlouhé. Ale to by nemělo vést k tomu, že bychom se měli médiím jen přizpůsobovat (jako třeba moderní pětiboj), klasika jako královská disciplína by si měla zachovat svou krásu, byť třeba nebude v televizi.
  * Výsledkově se potvrdilo, že orienťáku vládnou Švédi a Noři, trochu zaostali Švýcaři, Dáni, jim přizvukují Rusové, Francouzi a Fini, ostatní s umístěním na velké bedně paběrkují.
  * Šampionát měl své hvězdy - trojnásobnou mistryní světa se stala Tove Alexandersson (a to ještě v úvodu šampionátu měla zdravotní potíže), podruhé se opakovaně stal mistrem světa na klasice Olav Lundanes. Ale hlavním hrdinou mistrovství se stal loučící se Thierry Gueorgiou, který se dokázal na svůj poslední závod skvěle mentálně i fyzicky připravit a doběhl si ve své nejoblíbenější disciplíně krátké trati pro osmou zlatou medaili.
  * A co naše výsledky? Proti loňsku trochu zlepšení, ale do světové špičky až na Vojtu Krále máme stále daleko. V TOP 10 jsme se objevili 4x. Výborným výsledkem je 4. místo sprintové štafety (Knapová, Nykodým, Král, Kosová), která byla jen kousek od vytoužené medaile. Stejně jako loni získal 6. příčku ve sprintu po skvělém výkonu Vojta Král, bombou byl výkon a výsledek na krátké trati Venduly Horčičkové, solidní je i 8. místo štafety žen (Indráková, Horčičková, Knapová). Ve sprintových disciplínách vládla spokojenost. V lesních disciplínách jsme vedle krásného osmého místa Horčičkové získali i několik umístění ve druhé desítce na klasice i na krátké trati - solidní výsledky, ale ten krok do TOP 10 či na medaili je dost daleko. Trochu zklamání vládne z výsledku výborně rozběhnuté štafety mužů, ale to, co se stalo Honzovi Šedivému se prostě v orienťáku stává.
  * Komplexní pohled: Patříme stále alespoň k širší světové špičce? Snad ano, ale asi k té hodně široké... Poslední medaili jsme přivezli před 5 roky, naši nejlepší jednotlivci se pohybují nejlépe na rozhraní první a druhé desítky. Podmínky na přípravu našich závodníků se zlepšily (ale to se stalo i v ostatních státech), musíme hledat model přípravy a ladění formy, abychom se vrátili před státy, které byly před 5-6 lety za námi a teď jsou před námi. A MS v roce 2021 v domácím prostředí by mohlo být velmi dobrou motivací pro naše současné nejlepší závodníky, ale i pro ty mladší.
  * Úspěšní jsme byli na diplomatickém poli. Získali jsme do ČR pořádání dvou MS - v roce 2020 MTBO (to se čekalo) a hlavně MS v orientačním běhu v roce 2021 (exotická Brazílie byla dost těžkým soupeřem). V bafuňářském světě začínají prosazovat hlavně ti mladší, Tomáš Dlabaja je hodně uznávaný ve foot komisi, Jan Exner pracuje výborně v komisi zdravotní a dopingové, Lenka Klimplová vede jako předsedkyně komisi rozvoje IOF. V příštím roce na kongresu IOF (bude v Praze) bychom měli vybrat vhodného kandidáta, který by prošel do předsednictva IOF, kde už tři desítky let nemáme zastoupení.
 • Sobota 8. 7. 2017:
  * Statistika medailí na MS - SWE (4-0-3), NOR (2-1-0), DEN (1-2-0), FRA (1-2-0), SUI (1-1-1), RUS (0-3-2), FIN (0-0-2) a UKR (0-0-1). Medaile získali závodníci 8 zemí, stejně jako v loňském roce (sedm zemí je stejných, bronz BLR na loňském šampionátu nahradil bronz UKR). Je vidět jasná dominance Skandinávie, které letos konkurovali Francouzi především díky loučícímu se konkurují Gueorgiou, trochu za očekáváním zůstali Švýcaři. Švýcaři. Česká republika opět bez medaile. * Šampionát skončil, účastníci se rozjeli do svých domovů.
 • Pátek 7. 7. 2017:
  * Večer se závodníci rozloučili se šampionátem na závěrečném banketu.
  * V ženách se se pole roztaháhlo hned v první části, na předávce byly rozdíly velmi velké. Vedlo SWE o 45 sekund před FIN, třetí LAT, čtvrté RUS a páté NOR už měly odstup přes dvě minuty, SUI ztrácelo minuty tři. Adélka Indráková se na trati stále pohybovala v druhé desítce, po několika chybách předávala na 10. příčce se ztrátou pět a půl minuty a v cíli k tomu se slzami řekla: "Snažila jsem se, ale tolik chyb... Začala jsem běžet na desítku místo na jedničku (podobná chyba, jako udělal Šéďa). Naštěstí, jak ostatní uhýbaly doprava, tak říkám „přeci není možné, že bych měla jediná jít doleva“. Tak koukám, že to je desítka, ne jednička. Ještě jsem si to říkala, když jsem slyšela, že hlásili Šeďu, že jde jinam, že si na to musím dát pozor. Ale jak to číslo začínalo jedničkou... pak mě to ale došlo. Pak jsem udělala chybu na čtverku a zůstala jsem tam skoro sama, pak jsem naběhla na blbou farstu... (postupně popisuje chyby, které udělala). Šla jsem dobře jednu kontrolu! Byl to podprůměrný výkon." Na druhém úseku se na jasném vedení SWE nic nezměnilo, náskok před FIN se zvýšil skoro na 2 minuty, RUS bylo třetí dvě minuty za druhým místem, následovaly štafety NOR, LAT, GBR, SUI a osmé bylo CZE po solidním výkonu Venduly Horčičkové se ztrátou osmi a půl minuty. Vendula v cíli: "Mohlo to být lepší. Ve druhém kole už jsem se cítila fakt unavená. Po TV kontrole (K12-13) jsem si to málem namířila zpět na jedenáctku, ještě jsem se včas srovnala, ale trošku mě to vyhodilo, takže na čtrnáctku jsem určitě minutu ztratila, což mě mrzelo. A pak už to hodně bolelo. Viděla jsem Švýcarku a snažila se ji udržet, ale už mi to moc netáhlo po těch dvou závodech v posledních třech dnech." Na posledním úseku sice udělala Tove Alexandersson pár chyb, ale náskok zvýšila a doběhla Švédsku (první dva úseky běžely Johansson a Jansson) pro titul a sobě pro třetí zlato z tohoto šampionátu! Finsko chybovalo na jedenáctou kontrolu a dostalo se před něj Rusko, obhájkyně titulu v sestavě Rudnaya, Mironova, Gemperle získaly stříbro se ztrátou necelých tří minut na vítězné Švédsko, Finsko (Harju, Teini, Rantanen) je třetí (+4:23), po velké stahovačce se na čtvrté místo probojovalo Švýcarsko, těsně páté skončilo Lotyšsko a šesté Norsko. Jana Knapová bojovala s GBR o sedmé místo, v závěru po chybičce však soupeřce podlehla a tak české trio Indráková, Horčičková a Knapová skončilo na 8. příčce (+12:44). Jana v cíli: "Docela dobrý. Na začátku jsem šla maličko zadrženě, ale hlavní úkol, jsem si říkala, je si to pohlídat po tom, co se dělaly takové chyby. První kolo celkem šlo, ve druhém už jsem dělala víc chybky, ale zas se mi to trošku rozběhlo. Celkově jsem se cítila trochu zadrženě i fyzicky, ale ono to dneska asi úplně nevadilo. Několikrát jsem tam viděla Britku a tady na konci, když jsem byla před ní, jsem udělala chybku a tam mě zas předběhla a už jsem ji na doběhu nestihla. Škoda té chybky na konci, protože to ještě mohlo vyjít o místo výš, ale těch zaváhání tam bylo víc asi u všech soupeřek."
  * První úseky mužů začaly překvapením, hned na první kontrole ztratily favorizované štafety SUI, RUS a GBR tři minuty. V čele se vytvořila sedmičlenná skupina, na jejíž čele velmi aktivně pracoval Jan Petržela, na většině kontrol byl první a vytvořil velmi dobrý základ pro pěkné umístění naší štafety. V deseti sekundách předávaly týmy v pořadí FRA, LAT, NOR, CZE, DEN, FIN a SWE. Honza Petržela v cíli: "Naprostá spokojenost. Měl jsem to celou dobu pod kontrolou. Takhle kontrolovaný výkon jsem běžel naposledy loni na Evropě na štafetách. Přesně jsem celou dobu věděl, kudy jdeme a jen jsem si odskakoval pro své farsty. Akorát jsem využíval rychlosti ostatních. A přišlo mi, že jsme nešli úplný tempo, že jsem nešel úplně na hraně a zvládal jsem to pořád umapovat, takže jsem úplně nadšený." Na ME 2016 to nakonec vyneslo stříbro. Myslíš, že to může vynést medaili i tady? "Netroufám si odhadovat, ale přišlo mi, že dneska to bylo výrazně jednodušší. Tvary byly výraznější, takže si myslím, že by nám to mohlo sedět víc. Včera to bylo hodně plytký, dneska mi tam ty tvary naskakovaly krásně, takže doufám, že i klukům to bude sedět." V prvním kole druhého úseku se do čela dostala dvojice NOR a LAT, půl minuty ztrácela štafeta NOR, další minutu drobně chybující trojice na 4. - 6. místě SWE, CZE a FIN. Po průběhu arénou z boje o čelní pozice vypadla naše štafeta, když se Jan Šedivý vydal místo na desítku na kontrolu číslo jedna (druhý okruh byl na druhé straně mapy a Šéďa si mapu neotočil...). V další části se v čele osamostatnila štafeta NOR, 80 sekund zpět doběhly týmy FRA a LAT, čtvrté bylo SWE, následované EST a UKR. Naše štafeta předávala na 13. místě (+7.34). Šéďa: "Otočil jsem si mapu v ruce (jeden okruh byl na jedné straně, druhý na druhé straně mapy). A říkal jsem si „to je divný, to je hodně blízko (první kontrole z prvního kola)“. Šel jsem dvakrát na tu samou díru, a bohužel mi to došlo, až když jsem byl u ní. Na průběhu jsem si mapu určitě otáčel (až po chvíli Šeďovi dochází, že si mapu sice otočil, ale pak si to otáčel zpět na popisy, a mapu pak otočil zpět na první okruh), nechápu, co se stalo..." Přichází trenér Radovan Novotný. "Sorry kouči, já se strašně omlouvám. Je mi to hrozně líto. Já jsem si tu mapu otáčel, díval jsem se na kódy. Fakt to nechápu… Říkal jsi, že je to teda hodně těsné. Až když jsem přibíhal do toho údolíčka (kde byla první kontrola), tak jsem si říkal „k…“. Problém byl, že jsem si myslel, že jdeme dvě stejná kola. Vůbec mě nenapadlo, že by druhé kolo mohlo vést jinam. Fakt mě to mrzí." Na posledním úseku se z čela vytratila štafeta LAT, která se propadla až na 13. místo. Na čele jinak nedošla k žádným změnám, s přehledem vyhrála štafeta Norska (Kinneberg, Lundanes, Daehli), přes minutu zpět zůstala na druhém místě Francie (Tranchand, Basset, Gueorgiou), třetí skončilo Švédsko (Runesson, Lind, Bergman) s odstupem dvou minutu za vítězi. Na velkou bednu se ještě dostlao čtvrté Estonsko, páté Švýcarsko a šesté Rusko. Vojta Král dokázal posunout štafetu o dvě místa, 11. příčka je zopakováním loňského výsledku, ztráta na vítěze byla něco nad 10 minut. Vojta v cíli: "Výsledková stagnace – 11. místo, stejně jako loni (kroutí Vojta smutně a zklamaně hlavou). Můj výkon byl ze začátku trochu rozházený. Vyběhl jsem ne úplně asi zkoncentrovaný, protože už bylo jasné, že tam není co dohnat – bojovat o nějaké desáté místo... Takže jednička, dvojka, tam jsem se do toho musel zpátky dostat, tam to bylo těžké, ale pak jsem se do mapy dostal a už jsem si běžel svůj závod. Trochu mi pomáhala znalost terénu ze včerejška, věděl jsem, jak určitá místa vypadají, čeho se chytat, které hřbety jsou viditelné... Pak už to bylo v pohodě. Předvedl jsem dneska dobrej orienťák." Jaké jsi měl informace před startem? "Samozřejmě jsem věděl, jak na tom kluci jsou, že Ňuf přiběhl na začátku a Šeďa si po tom vzal špatné pořadí kontrol po výměně mapy. Pak už to bylo jasné, že to bude velká ztráta a nebude o co běžet."
  * Poslední den šampionátu byly na pořadu tradičně štafety. Běželo se ze stejné arény jako krátká trať - Vitipalu. Popis terénu byl také shodný: mnoho detailů (prohlubní, kupek), proměnlivá průběžnost a viditelnost, téměř žádné otevřené plochy, minimum bažin, tratě lyžařského Tartu maratónu a několik menších cest a pěšin.
  * Muži měly úseky dlouhé 5,7 km s převýšením 210 metrů (20 kontrol), ženy pak 4,8 km (175 m, 18 k). Na trati je výměna map.
  * Loni ve Švédsku získaly tituly štafety mužů NOR a ženy RUS. Favoritů je celá řada, tady jsou sestavy největších favoritů - muži: Kinneberg, Lundanes, Daehli (NOR), Hertner, D. Hubmann, M. Kyburz (SWE), Runesson, Lind, Bergman (SWE), Tranchand, Basset, Gueorgiou (FRA), Kivikas, T. Sild, L. Sild (EST), Bobach Noerskov, Lassen (DEN), k dalším aspirantům na čelní umístění patří i GBR, FIN, LAT, LTU, AUT, UKR a my věříme, že i CZE; ženy: Rudnaya, Mironova, Gemperle (RUS), Oedum, Klysner, Alm (DEN), Harju, Teini, Rantanen (FIN), Roos, Gross, Hauswirth (SUI), Johansson, Jansson, Alexandersson (SWE), Myhre, Andersen, Hausken Nordberg (NOR), dále pak týmy FRA, GBR, EST, LAT i CZE. * Petr Žaloudek se na webu reprezentace OB vrací ještě podrobně ke krásnému výsledku Venduly Horčičkové na krátké trati.
 • Čtvrtek 6. 7. 2017:
  * Na stránce sekce OB si můžete přečíst rozhovor se závodnicí, která pronikla do TOP 10 Vendulou Horčičkovou.
  * Zatímco v závodě mužů se dělaly jen malé chyby, v závodě žen se chyby počítaly na minuty. V cíli pak byly obrovské rozdíly - mezi první a desátou skoro 6 minut! Kdo ale skoro nechyboval, byla vítězka. Favorizovaná Švédka Tove Alexandersson zaběhla závod bez chyb a velmi rychle a s přehledem obhájila titul. Vedla na všech mezičasech a v cíli měla náskok před nestárnoucí Norkou Marianne Andersen (ta běžela také velmi vyrovnaně a bez chyb), třetí Finka Venla Harju ztratila na vítěznou Švédku 4:10 min., když stříbro ztratila dvouminutovou chybou na 12. kontrole (4. Svetlana Mironova, RUS, +4:23, 5. Emily Kemp, CAN, +4:58, 6. Helena Jansson, SWE, +5:00). Tove Alexandersson na tiskové konferenci: "Nemohu srovnávat zlaté medaile - všechny jsou prostě fantastické. Běžela jsem maximálně rovně a snažila jsem se přečíst detaily. Byl to téměř čistý závod. V tomto terénu je těžké běžet dokonalé, protože někdy v zeleni někde uvíznete, ale já žádné velké chyby nevidím." Velmi milým překvapením je výsledek Venduly Horčičkové, která doběhla na 8. místě. Podala velmi kontrolovaný výkon, běžela bez velkých chyb, na všech mezičasech se pohybovala v závěru první desítky a stejně dopadla i v cíli, kde měla ztrátu 5:56 min. Druhá česká závodnice Denisa Kosová chyboval už v úvodu na 4. a 6. kontrole, na průběhu arénu ztrácela přes 7 minut, pak přidala celou sérii chyb (12, 12, 14, 15) a v cíli z toho byla 49. příčka se ztrátou přes 21 minut.
  * Řekly po závodě - Vendula Horčičková: "Byl to přesně takový závod, jaký jsme čekali – hodně a hodně technicky náročný, takže jsem věděla, že i ta únava, kterou člověk trochu cítí po longu, že nebude rozhodovat. Bude rozhodovat 100% koncentrace, a tak jsem se snažila od začátku do konce. Bylo to fakt těžké, jak to bylo zavřené. Vždycky jsem přesně věděla a dokázala chybu eliminovat, což bylo klíčové. Neudělala jsem žádnou větší chybu, byly tam sice nějaké myšky... V dokonalém závodě bych to možná mohla jít o dvě minuty rychleji, ale nevím, zda to vůbec v tomhle terénu šlo. Takže spokojenost, že jsem se vyvarovala velkých chyb, a jestli to bude takový výsledek (Vendule jsme před rozhovorem říkali, že to vypadá na TOP10 a možná i výš), tak to je úplně neskutečné." - Denisa Kosová: "Já jsem se do toho dneska vůbec nedostala. Udělala jsem první velkou chybu hned na čtyřku, pak jsem se snažila, ale šla jsem asi za hranu a už jsem to nebyla schopna umapovat a byla jsem úplně mimo a jenom se těšila, že mě někdo shrábne a vyvede mě z lesa, ale vždycky jsem potkala někoho, když jsem šla do protisměru. Asi třikrát jsem doběhla na další kontrolu a vždycky jsem potkala někoho mezi těma kontrolama a říkala jsem si „ne, zase sama“. Prostě to nešlo! Strašně mi to ujíždělo na buzolu a vůbec jsem se nebyla schopna hlídat. Dneska se mi konečně běželo dobře, ale myslím, že mi letos chybí vyzávoděnost a závodní sebevědomí, protože dva, tři měsíce jsem skoro nechodila do lesa a ty závody mi chybí. Loni jsem byla vyzávoděná, měla jsem sebevědomí, teď to prostě trpí."
  * Závod mužů byl velmi vyrovnaný. Většina nejlepších běžela v podstatě po spojnici mezi kontrolami, rozhodující bylo, kdo se nejméně odchýlí od ideální stopy (a pochopitelně rozhodovala i rychlost běhu). Až na výjimky se sbíhali závodníci do skupinek po 2-3 závodnících. Tou hlavní výjimkou byl král této disciplíny Francouz Thierry Gueorgiou, který se skvěle připravil na svůj poslední mistrovský závod v individuálních závodech, vedl na všech mezičasech a v cíli vybojoval již osmou (!) zlatou z krátké trati na světových šampionátech. Jeho výkon byl opravdu obdivuhodný, pár kliček na trati bylo, ale jeho rychlost byla obdivuhodná. Jeho náskok v cíli před druhým Švýcarem Fabianem Hertnerem byl 25 sekund (ten byl druhý na všech oficiálních mezičasech a také běžel téměř bez chyb), velmi vyrovnaně běžel i bronzový Oleksandr Kratov (UKR), který měl na vítězného Francouze ztrátu přesně půl minuty (4. Johan Runesson, SWE, +46, 5. Daniel Hubmann, SUI, +47, 6. Gustav Bergman, SWE, +48). Vítěz v cíli: "Je velmi těžké tento závod popsat. Od října jsem věděl, že to bude můj poslední závod. Měl jsem spoustu času na přípravu na emocionální část tohoto závodu. Mým prvním úkolem je získat trochu rychlost. Na jaře to nebylo dobré, ale pak jsem se dobře připravil, trochu jsem i snížil váhu. Ale emočně to bylo obtížné. Přemýšlím, co by se stalo, kdybych si ponechal sám sebe, že bude moje poslední MS, tlak by asi byl menší. Nebyl to dokonalý závod, je těžké být v tomto terénu perfektní. Plán pro dnešní den měl věci - být uvolněný a pak běžet pro spokojenost, úsměv a radost. Teď už mohu odejít do důchodu." Z české trojice byl nejlepší podle očekávání Vojtěch Král, ten běžel také celý závod sám, podle svých slov tam pár chybiček udělal, po velmi dobrém výkonu nakonec obsadil 12. příčku se ztrátou 2:24 min. na vítěze. Jan Šedivý zpočátku dělal chyby, v polovině trati ho doběhl Švéd Runesson a s ním si doběhl pro 15. příčku (+2:54). Třetí český závodník uděl také na úvodních kontrolách několik chybiček, před veřejným úsekem ho doběhl domácí Lauri Sild a s ním doběhl do cíle pro 22. místo (+4:28).
  * Naši muži v cíli - Vojta Král: "Chybičky tam byly. Párkrát jsem ztratil kontakt s mapou, musel jsem se tam hledat. Na konci jsem ještě uhnul ze směru. Kolem minutky bych tam asi našel, jinak to byl takový standardní výkon – žádný zásek, žádný totální úlet, dobrý asi. Nebylo to světový, ale bylo to dobrý." Co bylo nejtěžší? "Největší zrada byly kontroly, většinou prohlubeň, kdy z mapy nebylo úplně poznat, že je to úroveň výš, a já jsem chodil o úroveň níž, to jsem párkrát pokazil. Pak už jsem to věděl a říkal jsem si, že musím o kousek výš." - Honza Petržela: "Závod měl dvě naprosto odlišné části – před tím, než mě doběhl Lauri Sild, a po tom. Ze začátku jsem se do toho nemohl dostat. Přišlo mi, že tvary jsem viděl úplně jinak. Bylo to hodně plytký a vždycky, když už jsem se do toho dostal, tak jsem udělal další chybku, nejistotu. A na sedmičce mě pak sebral Lauri a šel jsem za ním, hlídal jsem si to. Když udělal nějakou kličku, tak jsem šel před něj, ale on šel fakt dobře, takže pak už jsem se nedostal k tomu, abych šel samostatný závod. Spíš jsem vyrovnával jeho kličky a hlídal si to za ním. Spokojený určitě nejsem. Přišlo mi, že do toho nemůžu jít naplno, protože jsem si to musel strašně hlídat a nebyl jsem schopný jít závodní tempo." Jak bys terén popsal? "Strašně těžký, nebylo vidět vůbec nic. Tvary hodně plytký, jámy, i když jsou vykreslený třeba do kolečka, tak ten terén je celý zvlněný, takže ani ty jámy nejsou úplně jasný. Strašně náročný."
  * Předposlední den šampionátu patřil závodu na krátké trati. Pořadatelé zvolili za centrum Vitipalu. V terénu bylo mnoho detailů (prohlubní, kupek), průběžnost a viditelnost se hodně měnila - od výborné až po velmi špatnou; v prostoru nebyly téměř žádné otevřené plochy a minimum bažin. Prostorem procházely tratě lyžařského Tartu maratónu, takže tam bylo několik menších cest a pěšin.
  * Ženy čekala trať dlouhá 5,1 km s převýšením 185 m a 21 kontrolami, muži mají 6,0 km (225 m, 24 k).
  * Mistrovské tituly ze Švédska obhajují Švédka Tove Alexandersson a Švýcar Matthias Kyburz. Zatímco Tove je hlavní favoritku na zlato, Matthias patří do skupiny 10-15 vyrovnaných závodníků, kteří aspirují na medaili nejcennější z tohoto závodu. Patří tam určitě fenomén této disciplíny Thierry Gueorgiou (FRA, má 8 zlatých z této trati), který tímto závodem končí svou hvězdnou kariéru, mistr světa z klasiky Nor Olav Lundanes, dále pak dva Švýcaři - mistr světa ze sprintu (a mistr světa na krátké trati z roku 2015) Daniel Hubmann a obhájce titulu Matthias Kyburz, Švédi Gustav Bergman a Albin Ridefelt, další Nor Magne Dæhli, zmiňováni jsou i domácí bratři Sildové či Eskil Kinneberg (NOR), v širším okruhu favoritů je pak i dvojice českých závodníků Vojtěch Král a Jan Šedivý. V ženách by měly být největšími soupeřkami obhájkyně titulu Alexandersson především Rusky Natalia Gemperle a Svetlana Mironova, další Švédky Helena Jansson a Emma Johansson, Kanaďanka Emily Kemp, Norka Marianne Andersen či Finka Marika Teini.
 • Středa 5. 7. 2017:
  * Předsednictvo IOF rozhodlo i o výsledcích MS a ME v lyžařském OB 2017 po zjištění dopingu u ruské závodnice Poliny Frolové. Pořadí ve výsledcích se posouvá jak v jednotlivcích tak ve štafetách. Na MS tak česká štafeta Hančová, Kolínová a Hančíková dostane stříbrné medaile.
  * V průběhu konference bylo sděleno rozhodnutí předsednictva IOF o přidělení vrcholných závodů v příštích letech. Česká republika uspěla s kandidaturou na pořádní MS v MTBO 2020 a především MS v orientačním běhu 2021 (lesní disciplíny). Další zajímavé závody - ME dorostu v OB 2019 bude v Bělorusku, MS veteránů v OB 2020 ve slovenských Košicích a MSJ v OB 2020 zatím předběžně v Turecku.
  * Závodníci mají den volna. Pokračuje schůzování, vedle zasedání několika komisí proběhla i Prezidentská konference, na které představuje IOF národním federacím své rozvojové záměry (je to jediná platforma přímého styku vedení IOF a národních federací mezi kongresy). Po zahájení bylo připraveno první téma - strategie IOF na roky 2018 až 2024, poté následovala strategie plánovaní kalendáře závodů IOF, udržitelnost současné politiky IOF a antidoping.
  * Na odpoledne je připraven velmi oblíbený závod IOF a novnářů.
 • Úterý 4. 7. 2017:
  * Naši v cíli - Honza Šedivý: "Už na startu tam probíhali nějací kluci cestovkou, což bývá hodně zvláštní, že bychom je viděli probíhat. Tak jsme si říkali, že je to asi dlouhý postup na nějakou trojku, čtyřku. Jednička krátký postup, na dvojku hodně dlouhý postup – díval jsem se na to a říkal jsem si, že ta obíhačka je hodně dlouhá, že to zkusím jít rovně – a rovně to bylo extrémně zarostlé. Asi jsem tam nenašel tu správnou stopu. Věřil jsem tomu žlutýmu a to bylo děsně pomalý, takže jsem to musel obíhat. Šel jsem myslím opravdu hodně pomalu a říkal jsem si „to je opravdu špatnej začátek“, ale budu bojovat. A když jsem dobíhal ke dvojce, tak mě už dobíhal Magne Daehli (NOR) o dvě minuty, ale věděl jsem, že ten půjde hodně dobře. Tak jsem si říkal „nebudu zmatkovat, půjdu s ním, chytím se a pokusím se znova dostat do závodu“. Ale Magne šel výbornej výkon, plynule, hezky, takže postupně tam sebral Coupata (FRA) a Brita (Ralpha Streeta) a my tam za ním tak viseli. Těžko šlo jít před něj, protože fakt šel hrozně pěknej výkon. Pak tam byla dělící metoda, ta nás samozřejmě rozdělila. Magne šel samozřejmě dál sám svůj skvělej výkon a my se začali malinko potácet a jít do chyb... A na konci už to byl boj – přeci jenom jsem měl tréninkový výpadek a myslím, že tempově a vytrvalostně to bohužel bylo dneska znát." Přesto to vypadá na umístění kolem desátého místa. To je výborný výsledek. "To je asi takový můj standard. Letos jsem doufal, že předvedu trošku něco víc... Nechci se samozřejmě vymlouvat, ale ta závěrečná příprava, ty poslední dva měsíce byly v podstatě pohroma. Takže z tohohle pohledu to je asi přijatelnej výsledek a musím za něj být spokojenej." Všichni hodnotili trať jako extrémní. Jaký je tvůj komentář? "Byl to extrémismus. Tam se často lezlo po pás ve vodě, prostě šíleně zabušený, dvě třetiny trati se sotva běželo, to se spíš člověk tak kolíbal v hluboký vodě, bahně, prostě drsný." - Miloš Nykodým: "Jsem zklamaný, co dodat... Moc mi to nešlo, ani mi to nějak extra netáhlo. Hned na dvojku jsem hned po pěti stech metrech věděl, že jsem zvolil špatně. Snažil jsem se s tím bojovat, ale kontroly mi moc nenaskakovaly, občas to šlo, občas ne. Nevím, jestli jsem chodil dobré volby. Myslím, že jsem to měl na dvojku oběhnout, že bych ušetřil energii. A ke konci už jsem nemohl. Nebyl jsem schopný načítat si to dopředu, hlava už to nebrala. 120 minut jsem long běžel naposledy asi ve Francii, když mi bylo 20, to jsem tam byl asi 150.. Strašný, a ten konec, to bylo za trest." - Mára Minář: "Začátek špatný a pak to bylo dobrý. Od trojky už jsem věděl, jak na to. Ze začátku jsem vůbec nevěděl, co mám dělat. Bylo to strašně zavřený a tvary nebyly vůbec vidět. Muselo se jít na busolu a člověk musel trefit to, co chtěl. Jakmile to minul o dva metry, tak už to pak bylo na h... Ale po tom už dobrý. Od trojky už jsem běžel docela slušně, ale tady na konci už mi totálně došlo." Jak bys popsal terén dnešního závodu? "Je to strašně psychicky náročný. Člověk furt přelézal přes nějaké klády, přes nějaké bažiny, bylo to zarostlý, člověk si neodpočal ani na chvilku. Obíhaček po cestě tam bylo minimum. Takže strašně na hlavu. Když se člověk zlomil, tak už pak dostával hroznej kotel." Byl to nejtěžší závod tvé dosavadní kariéry? "Já myslím, že jo. Fakt to bylo strašně přísný. 130 minut jsem v lese nebyl už hodně dlouho." Trenér Radovan Novotný: "Já se obávám, že nejtěžší závod kariéry to bude pro většinu závodníků. Ale Mára zaslouží po té velké chybě na začátku pochvalu za bojovnost."
  * Závod mužů byl hodně dlouhý, stavitel se o více než 5 minut nestrefil do předpokládaného času. Na trati se pohybovaly dvou- i vícečlenné skupiny, do kterých se seběhli závodníci startující za sebou. Rozdělovací motýlek v polovině trati jen tyto skupinky přerozdělil. Od počátku to byl souboj trojnásobného mistra světa na této trati a obhájce titulu Olava Lundanese (NOR) a velkého překvapení Rusa Leonida Novikova (mistr světa na middlu a ve štafetách v roce 2013, ale jeho nejlepší umístění na MS na klasice bylo dosud 25. místo). Novikov běžel skoro celý závod sám, Lundanes po většinu trati se Švédem Williamem Lindem, který startoval 4 minuty před ním. Na trati se nikdo nevyvaroval chyb, Novikov chyboval na 14. a 15. kontrole, Lundanes na 21., tam mu Lind utekl a hodně unavený Lundanes začal ztrácet, nakonec ale vedení udržel a získal mistrovský titul s náskokem skoro dvou minut před Novikovem, Lind byl třetí, když na mu stříbro chybělo 23 sekund. Vítěz na tiskové konferenci: "Jsem opravdu šťastný, že se mi podařilo vyhrát podruhé 2x za sebou. Toto jaro jsem měl dost obtížné, ale podařilo se mně se na šampionát připravit. Vím, že jsem nebyl od 21. kontroly daleko, ale víte, ta estonská zelená..., kontrola mohla být kdekoli. Podařilo se mi zůstat klidný, možná to byla větší chyba než jsem cítil. Jak jsem volil postupy? Nebyl jsem si příliš jistý postupem na druhou kontrolu, ale zelená nakonec nebyla tak hrozná. V první části závodu byla moje taktika jít rovně velmi dobrá. Dnes jsem se na konci dokonce trochu "zastavil". Závody na klasické trati se mi líbí, začínám být unaven kolem 90 minuty, ale 105 minut je příliš." Jan Šedivý ztratil hned na prvním dlouhém postupu na dvojku tři minuty, pak běžel velmi dobře a v cíli skončil na 12. místě, jeho ztráta na vítězného Nora byla 11 minut. Miloš Nykodým se plně fyzicky vydal (na doběhu ho chytaly křeče)), nakonec z toho bylo 22. místo se ztrátou 16 a půl minuty. Po pomalém začátku se v druhé části velmi dobře rozběhl debutant Marek Minář, v cíli z toho byla 34. příčka se ztrátou 25 minut.
  * Naše ženy v cíli - Adélka Indráková: "Bylo to extrémně náročné, jsou tam všude klacky a furt se musí zvedat nohy a něco přeskakovat. A do toho pár kopců, které je potřeba vyběhnout, když je jich tam jenom pár, takže hodně náročné. Nejtěžší bylo mít velkou sebekázeň a pořád se pohybovat dopředu a nezačít uhýbat a kličkovat před každou kopřivou, bažinkou a klacíkem. Orientačně to těžké nebylo – jedno zaváhání v dohledávce a pak vracečka do arény – tam jsem nešla tak důsledně u čáry a tam myslím, že jsem trochu ztratila, jinak dobrý." - Vendy Horčičková: "Hodně náročná trať. Les zarostlejší, než jsem čekala, bažiny hustší než jsem čekala. Fakt to byla výzva. Když to srovnáš s ostatními závody, které jsi kdy běžela? Na MS jsem klasiku běžela před dvěma lety ve Skotsku. Tam to bylo taky náročné, ale krásné, vřesoviště, čistý les. Tady do byla bitka v zeleném, s kopřivami… Mentálně to byl určitě nejtěžší závod, který jsem kdy běžela – bojovat a nepoddat se tomu. (Vendy má na čele krvavé zranění.) Škoda, běžela jsem tam s Emmou Johansson (SWE), která teď v cíli vede, a podjely mi. Vrazila jsem si větev do hlavy a začala mi téct krev z čela. Na chvíli jsem byla trochu mimo a Emmu ztratila. To byla fakt škoda, běželo se mi s ní dobře."
  * Na trati žen se překvapivě nedělaly vláčky, pokud se některé závodnice doběhly, tak se brzy v těžkém terénu rozdělily. Titul s přehledem obhájila Švédka Tove Alexandersson (byť před závodem byla hodně nachlazená), která vedla po celou trať, neděla skoro ani sebemenší chyby, v závěru ani nefinišovala a v cílovém kopci (do cíle se dobíhalo hodně do kopce) užívala s vlaječkou své vítězství. Na druhou fyzicky skvěle běžící Dánku Maju Alm měla náskok minuty a půl, třetí Ruska Natalia Gemperle už měla ztrátu přes pět a půl minuty (4. Anne Margrethe Hausken Nordberg, NOR, +7:56, 5. Elena Roos, SUI, +8:03, 6. Emma Johansson, SWE, +8:17). Vítězka na tiskové konferenci: "Byl to dobrý závod. Některými postupy jsem si nebyla jistá, ale žádnou velkou chybu jsme neudělala, jen několik malých. Měla jsem také těžké dny, byla jsem většinou v posteli." Naše ženy běžely jen dvě, protože po loňské diskvalifikaci štafety jsme ztratili ve startovní listině jedno místo. A vedly se podle očekávání, doběhly na přelomu druhé a třetí desítky. Lépe na tom je ve výsledcích Adéla Indráková, která obsadila po vyrovnaném výkonu velmi pěkné 18. místo s odstupem +14:36 min. na vítěznou Švédku. Vendula Horčičková běžela velmi dobře úvod, chvíli běžela s šestou Švédkou Johansson, při dlouhém postupu na 16. kontrolu dost ztratila a v cíli z toho byla 24. příčka se ztrátou šestnáct a půl minuty na vítězku.
  * Na pořadu byl závod na klasické trati. Centrum bylo Rouge. Prostor závodu byl situován do oblasti mezi nejvyšším kopcem a nejhlubším jezerem Estonska. Průběžnost se dost lišila, od dobré v jehličnatých lesích až po velmi špatnou v listnatých lesích (podle televize to nebyl moc hezký les). Nebylo tam moc cest. V některých oblastech byly nové paseky. A také mnoho bažin a močálů. Terén tvořila jednak kopcovitá část s některými menšími terénními tvary, jednak oblast s velkými údolími s několika menšími bočními údolími.
  * Tratě byly náročné, ženy čekala trať dlouhá 11,4 km, muže 17,1 km, při dvouminutovém intervalu byl na trati rozdělovací motýlek. Na trati byly dlouhé postupy, které nabízely varianty volby.
  * Tituly obhajují Tove Alexandersson a Olav Lundanes. V ženách je za hlavní favoritku považována švédská obhájkyně titulu (byť je mírně zdravotně indisponována), za její největší soupeřky jsou zmiňovány především loni stříbrná Natalia Gemperle (RUS), Judidth Wyder (SUI), Helena Jansson (SWE), Anne Margrethe Hausken Nordberg (NOR), Emily Kemp (CAN), Emma Johansson (SWE) a Sabine Hauswirth (SUI). Mezi kandidátkami na přední umístění se neobjevuje jediné české jméno, děvčata mohou jen překvapit. V mužích je jasným favoritem Nor Lundanes (mistr světa na klasice z let 2010, 2012 a 2016). Za další favority jsou tipováni Švýcaři Daniel Hubmann a Matthias Kyburz, Noři Magne Dæhli a Eskil Kinneberg, Švéd William Lind, Francouz Frederic Tranchand a domácí Timo Sild. V širším okruhu favoritů padají i jména dvou českých závodníků Jana Šedivého a Miloše Nykodýma.
  * Na startu je pět českých závodníků - v ženách startuje Vendula Horčičková v 11:30 hod. a Adéla Indráková v 11:38 (ženy běží jen dvě, protože po loňské diskvalifikaci štafety jsme ztratili ve startovní listině jedno místo), v mužích poběží Marek Minář ve 12:55, Miloš Nykodým v 13:23 a Jan Šedivý v 13:51.
  * Dopoledne se sešla naposledy evropská skupina (kdysi se se nazývala i Evropská federace) a rozpustila se. IOF rozhodla, že celá Evropa je příliš silná a velká, a tak nadále budou působit jen uznané subregionální skupiny. Dlouho už pracuje NORD Group i Confederation of Mediterranean Orienteering Federation, skupina středoevropských zemí bude ustavena na podzim v Praze.
 • Pondělí 3. 7. 2017:
  * Další dílo od Petra Žaloudka na webu repre OB - Jana, Dým, Vojta a Denča s denním odstupem hodnotí perfektní vystoupení ve sprintových štafetách, kterému chybělo jen málo, aby skončilo medailí. Podívejte se Čtvrtí na světě - rozhovor z Tartu .
  * V podvečer se sešli čeští o-funkcionáři přítomní na MS se štábem České televize (Petr Kubásek, Karel Jonák). Plánovaly se přímé TV přenosy v roce 2018 - některé z M ČR (asi sprint) a závody Světového poháru, ale i další reportáže z našeho sportu.
  * Na pořadu jednání předsednictva IOF bylo i to, co nás zajímá - přidělení MS na rok 2021 a MED na rok 2019, verdikt byl přijat, ale je udržován v tajnosti. Oficiálně to (i pořadatelé dalších významných akcí v budoucnosti) bude oznámeno na prezidentské konferenci ve středu.
  * Závodníci měli na MS volno, ale bafíci se věnovali schůzování. Jednalo předsednictvo IOF, sešla se i řada komisí - Environment Commission, RYDC, Map Commission, Ethics Commission...
  * Pondělí je pro závodníky dnem volna. Včerejší úspěšné sprintové štafety si můžete připomenout článkem Petra Žaloudka na webu repre OB Sprintové štafety: My jsme ten správnej tým.
 • Neděle 2. 7. 2017:
  * Na MS je i štáb České televize. Petr Kubásek udělal po závodě rozhovor s Vojtou Králem - můžete se na něj podívat zde.
  * Ohlasy našich závodníků hned po jejich doběhu:
  Jana Knapová: "Byl to náročný závod, hlavně fyzicky. Ty kopce byly neskutečný nahoru i dolu. I dolů to bylo mnohem náročnější, než to bývá. Ale bylo to i mapově zajímavé – jak na tom hradě nahoře, tak ve městě, kde byly zavřené některé ulice, takže se muselo dočítat a v té rychlosti.. Bylo to pěkný, ale náročný." A tvůj výkon? Tvoje pocity z dnešního závodu? "Pocity dobrý. Párkrát jsem trochu zaváhala, když šly holky jinam, tak jsem řešila, jestli je pro mě ta volba dobrá nebo ne, ale jinak dobrý. Před startem, se přiznám, že jsem maličko cítila v nohách ty předešlé dva závody, ale naštěstí první půlka trati se mi běžela úplně skvěle, ta druhá půlka – tam už jsem měla co dělat. Kdy ses dozvěděla, že štafetu poběžíš? "Už včera po závodě mi trenér říkal, že mám být připravená na všechno, a pak večer se to po několika debatách dohodlo. Jsem moc ráda, že jsem běžela, a upřímně – šla jsem do toho, protože jsem si věřila fyzicky. Věřila jsem, že týmu pomůžu. A naštěstí Terka Jánošíková to vzala dost dobře a fandila nám celou dobu, takže to jsme moc rádi."
  Miloš Nykodým: "Já mám asi formu! (smích) Myslím, že jsem udělal chybu na posledním postupu, kde jsem si zbytečně vylezl kopec navíc. Ale já jsem se do těch kopců cítil tak dobře, že to asi vůbec nevadilo (úsměv). Ze začátku jsem se krásně vezl za Boesenem a neměl jsem potřebu běžet rychleji, nechtěl jsem to přepálit, protože vím, že to umím přepálit. A pak jsem si šel svoje, protože najednou mi přišlo, že jdou na špatnou cestou, možná na jinou volbu. No, a pak jsem najednou uviděl Švýcara a Brita, a chvilku jsem měl pocit, že bych se mohl natlačit před něj, ale říkal jsem si, že to nemá žádný význam, protože Vojta aspoň bude moct běžet s Krisem (Kristianem Jonesem, GBR) a můžou si pomoct stejně jako já na začátku s Andreasem."
  Vojta Král: "Rozhodující volba byla na 14. kontrolu, kde jsem ztratil Jonase (Leanderssona, SWE). Šel jsem moc dolů a začal jsem zmatkovat. Pak mi došlo, kde jsem a běžel jsem si svoje. A pak jsem tam viděl Martina (Hubmanna, SUI), jak tam točí volantem, a bylo mi jasné, že třetí asi jsme, ale pak jsem ještě zvolil špatnou volbu na šestnáctku – to byl asi rozhodující moment. Jaký to byl závod? "Pěknej, náročnej, hlavně fyzicky to bylo brutální, výběhy. Chtělo to šetřit vrstevnice, jak to šlo.
  Denisa Kosová: "Závod to byl pro mě hodně náročný. Čekali jsme, že to bude náročné, a taky že bylo. A já se přiznám, že jsem se celý závod protrápila. Pro mě to nebylo vůbec jednoduché, strašně špatně se mi dneska běželo. Samozřejmě mě mrzí pád z medaile, ale bohužel. Bohužel na to dnes nebylo, vydala jsem ze sebe maximum." Kdy jsi začala vnímat, že tě dobíhá Maja Alm a Sabine Hauswirth? "Poprvé jsem je viděla za šestou kontrolou, kdy jsem se musela otáčet z areálu a vybíhat ven a ony už nabíhaly dovnitř, takže jsem tušila, že mě dobíhají. A po průběhu už mě předběhla Maja a to jsem věděla, že nejsem vůbec schopna stihnout její tempo. Potom mě na divácké předběhla Sabine a já se jí snažila udržet, ale prostě to nešlo." Byl to velký tlak vybíhat ze druhé pozice? "Musím se přiznat, že jsem ze začátku byla hodně nervózní a dalo mi práci, než jsem se zklidnila, trvalo mi to tak první dvě kontroly, než jsem se do toho dostala. Mapově to bylo bez problémů, nevím teda, jestli jsem nezvolila něco špatně, ale fyzicky..."
  * Závod to byl dramatický s řadou zvratů. První úseky běžely ženy, většinou ty nejlepší běžely spolu, i když na dvou dlouhých úsecích se rozdělily. Z vedoucího vláčku postupně odpadaly jednotlivé štafety, nakonec se v čele udržela osmička nejlepších, které se vešly do půl minuty. V čele bylo Švýcarsko (Elena Roos) před Dánskem (Cecilie Friberg Klysner) a Rakouskem (Ursula Kadan), ve skupině dále byly štafety HUN, SWE, GBR, BLR a na osmém místě předávala Jana Knapová s odstupem 31 sekund, z favoritů ztratilo Rusko. Na druhý úsek se vydali muži, v první půlce bylo v podstatě nic nezměnilo, věci se začaly dít až v lesní části, kde některé štafety chybovaly. První předal Florian Howald (SUI), tři sekundy zpět byl Ralph Street (GBR), další dvě sekundy pak Miloš Nykodým, po dvou sekundách za ním následovali Matthias Reiner (AUT) a v závěru trochu chybující Jerker Lysell (SWE). Další štafety už měly odstup před minutu (RUS +1:12, DEN +1:40). Na třetím úseku běželi opět muži. Z vedoucí skupiny vypadlo Rakousko, v polovině trati byla v čele tříčlenná skupina - Kristian Jones (GBR), Jonas Leandersson (SWE) a Vojtěch Král (CZE), čtvrtý Martin Hubmann (SUI) ztrácel 20 sekund. Švýcar se dotáhl na vedoucí skupinu. A pak opět děly věci v lesní části. Nepříliš přesně tam naběhla celá vedoucí skupina, Švéd našel svou 14. kontrolu brzy, zbývající trojice chybovala, nejdříve se vzpamatoval Vojta Král (chyba byla 40 sekund), Brit a Švýcar měli zásek ještě o minutu větší. Předávka měla překvapující pořadí - 1. SWE, 2. CZE +0:40, 3. RUS (Khramov) +1:44, 4. DEN +1:46, 5. SUI +1:51, 6. GBR + 1:56. Na posledním úseku (ženy) o vítězství Švédska (Helena Jansson) nikdo nepochyboval, otázkou bylo, zda se naše štafeta (Denisa Kosová) udrží na medailové pozici, nebo zda ji závodnice světové špičky o minutu doběhnou. Denisa se velmi snažila, tréninkový výpadek způsobený zraněním se ale projevil a skvěle běžící Maja Alm (DEN) a Sabine Hauswirth (SUI) ji předběhly. Zlato tak získalo Švédsko v sestavě Lina Strand, Jerker Lysell, Jonas Leandersson a Helena Jansson, 29 sekund zpět zůstali obhájci titulu Dánové (Cecilie Friberg Klysner, Andreas Hougaard Boesen, Tue Lassen a Maja Alm), dalších 25 sekund zpět zůstalo bronzové Švýcarsko (Elena Roos, Florian Howald, Martin Hubmann a Sabine Hauswirth). Na naši čtveřici, která běžela v sestavě Jana Knapová, Miloš Nykodým, Vojtěch Král a Denisa Kosová, zbylo nepopulární, ale velmi pěkné čtvrté místo (historicky nejlepší umístění České republiky v této disciplíně), odstup našeho týmu za vítězným Švédskem byl 1:15 min. Další místa na velké bedně obsadily RUS a GBR. * Neděle patřila na MS v Estonsku sprintovým štafetám. Závod proběhl ve Viljandi, terén měl dvě odlišné oblasti. Jednou byl park se strmými svahy, dlouhými údolími, zalesněnou plochou a starými hradními zříceninami, druhou pak malebné staré město s mnoha uličkami. Muže na 3,7 kilometrech čekalo převýšení 160 metrů, ženy na 3,2 km "jen" 125 metrů.
  * Poslechněte si rozhovor s šestým mužem sprintu na MS Vojtou Králem, který připravil v Estonsku Petr Žaloudek - zde.
 • Sobota 1. 7. 2017:
  * V neděli v české sprintové štafetě poběží Denisa Kosová, Jana Knapová, Miloš Nykodým a Vojtěch Král.
  * Rozbor postupů Vojty Krále připravil Petr Žaloudek v článku Sprint: Když Král, tak šestý.
  * Naši muži v cíli - Vojta Král: "Já jsem velice spokojený, zopakoval jsem loňské umístění. Po včerejšku, kdy jsem sotva postoupil z kvalifikace, se mi nestartovalo úplně lehce, ale po mnoha rozhovorech s našimi kouči a Denčou jsem si začal víc věřit, takže jsem do toho závodu šel jako třeba loni nebo na předchozích úspěšných závodech, a podařilo se mi udržet nervy na uzdě, takže jsem začátek proběhl v klidu a pod kontrolou. Ta příprava, co jsme si udělali, byla celkem hodně podobná, takže nebylo proč být nervózní – postupy jsme měly připravené. A krom toho, že jsem asi pokazil jednu zásadní volbu po výměně mapy, tak jsem většinu postupů zvolil dobře. Bylo tam pár zaváhání, napočítal bych to na šest, sedm, osm vteřin maximálně, maličký zaváhání, jenom jsem udělal pár kroků jedním směrem a pak jsem to změnil, ale nic velkého to nebylo, takže spokojenost velká." - Miloš Nykodým: "Super. Byl trošku běžák, takže mě překvapuje, že jsem se dneska vlezl do 22 nejlepších běžců. Letos jsem chtěl konečně zaběhnout finále čistě a moje taktika před závodem byla, že nesmím chtít předvést něco víc, než na co mám, a nesmím to přepálit, což se mi poslední čtyři roky nepodařilo. Tak jsem si tak běžel to svoje a ke konci jsem byl stejně mrtvej jako vždycky, ale neudělal jsem v podstatě žádnou chybu, jenom jsem asi dvakrát zaváhal, do deseti vteřin celkově na celé trati." - Honza Petržela: "S výsledkem jsem nakonec celkem spokojený, protože je to zatím moje nejlepší umístění, zlepšení o pár míst. Nakonec, co jsem koukal, tak jsem nechodil technicky špatně, ale už od začátku mi to úplně netáhlo. Hned první kopec mě asi trochu zakyselil a pak to bylo takové trápení. A ani mapově jsem se do toho nemohl dostat, dělal jsem takové kličky, takže s tím výkonem spokojený nejsem. Doufám, že zítra si spravím chuť."
  * Závod mužů byl velmi vyrovnaný, boj o čelní příčky byl velmi dramatický. Nás může těšit, že k dramatu v boji o místa v TOP 10 přispěl i Vojta Král. Pro titul si po skoro bezchybném výkonu doběhl Švýcar Daniel Hubmann, který stále běžel na medailových pozicích, před půlkou se dostal do vedení a nikoho už před sebe nepustil, v cíli měl náskok před stříbrným Fredericem Tranchandem (FRA) 2,9 sekundy, třetí místo vybojoval obhájce titulu Švéd Jerker Lysell (+5.2). Čtvrté místo vybojoval Matthias Kyburz (SUI), který dost ztratil v úvodu, pak se stále zlepšoval, probojoval se na 3. místo, ale závěr měl rychlejší bronzový Švéd (rozdíl byl půl sekundy). Za pátým Švédem Jonasem Leanderssonem (+12.7) skončil stejně jako loni ve Švédsku na 6. místě Vojtěch Král. Startoval jako první z favoritů, úvod měl v porovnání s těmi nejlepšími trošku pomalejší, pak se ale zlepšovat a bylo z toho zasloužené šesté místo se ztrátou necelých 19 sekund na vítězného Švýcara. Miloš Nykodým začal opatrně, pak se probojoval do třetí desítky a nakonec získal 22. příčku se ztrátou 1:05 min. za vítězem. Jan Petržela skončil tři místa za Nykodýmem (25.), běžel vyrovnaně a v cíli byla jeho ztráta na vítěze 1:12 min.
  * České ženy po doběhu - Jana Knapová: (první reakce) "Nejsem spokojená ani s výsledkem, ani s výkonem (úsměv). Ale jo, 17. místo, pořád je to TOP20, poměrně blízko k TOP15, takže je to myslím pěkný výsledek. Ale mířila jsem výš. Výkon však nebyl optimální, proto je to 17. místo. Na začátku nevím, zda jsem volila dobře volby, tam jsem byla taková nejistá. Hned na jedničku mi chvíli trvalo se srovnat, nebylo to úplně optimální. A pak jsem udělala pár myšek u zakázaných prostorů, že jsem si jich nevšimla hned… bylo to dnes trochu trhaný. - Adélka Indráková: "Pěkný závod, ale chtěla jsem od toho víc, takže s výsledkem moc spokojená nejsem. Udělala jsem jednu velkou chybu. Na trati bylo málo kontrol, takže všechny postupy byly delší a na jednom z nich se vracelo znovu nahoru na hradby. Už to bylo ke konci závodu, tak jsem na tom postupu udělala dvě chyby, kdy jsem jednou plánovala postup a nezaběhla do správné uličky, tak jsem se musela otočit a vrátit. A podruhé jsem, když jsem vylezla na ten kopec, nezvládla jsem dostatečně zatočit, takže jsem tam udělala takovou kličku. Myslím, že dohromady tak půl minuty chyba, a tím pádem už to nebyl výkon, se kterým bych byla spokojená. – Fyzicky to bylo ze začátku hodně dobré, na průběhu už to začínalo trochu bolet, ale bojovala jsem až do cíle (úsměv). Já myslím, že jsem letos potrénovala pěkně a chtěla jsem to trošku prodat… (vypadá trochu zklamaně)." - Tereza Janošíková: "Dneska mi to fyzicky vůbec nešlapalo, ale byl to skvělý zážitek a zkušenost do budoucna. Moc jsem si to užívala a snažila se šlapat. Jsem spokojená, že jsem neudělala žádný větší zádrhel, některé volbičky sice nebyly perfektní, ale myslím, že to dneska nešlo vždycky zvolit tu nejlepší trasu. - Minutka na volbách by se tam možná našla, ale hlavně fyzicky mi to dnes netáhlo. Už při rozcvičování jsem si připadala taková všelijaká, a říkám si „to nějak půjde, to rozběhnu“, ale hned na jedničku byl táhlý kopec… říkala jsem si „kousnu to a uvidíme“, snažila jsem se makat až do cíle.
  * V ženách potřetí za sebou získala titul Dánka Maja Alm, která ukázala obrovskou fyzickou i orientační nadvládu nad zbytkem světa a s velkým náskokem vyhrála, když vedla na všech mezičasech. V cíli řekla: "Na MS jsem se těšila celý rok, vše jsem k němu směřovala. Dnešní trať byla rychlá, vůbec nevím, jestli jsem šla volby dobře. Tlak na mě byl poměrně velký, ale věděla jsem, že mám formu a že můžu vyhrát i s malými chybami." Na dalších dvou místech skončily Rusky, druhá byla po rychlém závěru Natalia Gemperle, která měla na vítězku ztrátu 37 sekund, necelé dvě sekundy zpět zůstala bronzová Galina Vinogradova, s odstupem dalších 15 sekund skončila čtvrtá Finka Venla Harju, velkou bednu si ještě vybojovaly Běloruska Anastasia Denisova (+56 sekund) a Švýcarka Elena Roos (+1:02). Z našich si nejlépe vedla mistryně republiky Jana Knapová, která se po pomalejším začátku stále zlepšovala a nakonec obsadila 17. místo, když na vítěznou Dánka ztratila 107 sekund. Další dvě naše závodnice skončily na začátku třetí desítky, Adélka Indráková po solidním začátku trochu ztratila v závěru a ztráta 2:05 min. ji zařadila na 22. místo. Debutantka Tereza Janošíková obsadila 24. příčku (+2:12 min.).
  * Do finále postoupili závodníci z 26 zemí.
  * Finále sprintu se běželo ve středu města Tartu (kombinace starého města a moderních částí města, kde byl převážně zpevněný povrch, ale i kopcovitý park s řadou pěšinek). Tratě byly orientačně zajímavější než kvalifikace, byly využity umělé ploty. Běželo se na mapě v měřítku 1:4000, muži mají 4,0 km (převýšení 85 m), ženy 3,4 km (65 m).
 • Pátek 30. 6. 2017:
  * Startovní časy našich závodníků v sobotním finále sprintu - 13:57 Adéla Indráková, 14:04 Tereza Janošíková, 14:12 Jana Knapová resp. 14:58 Vojtěch Král, 15:11 Miloš Nykodým, 15:30 Jan Petržela.
  * V podvečer byl v Tartu světový o-šampionát slavnostně zahájen.
  * Povídání Petra Žaloudka s našim v rozbězích nejúspěšnějším mužem Honzou Petrželou o kvalifikaci najdete na webu reprezentace OB v článku "Zvedli jsme si sebevědomí".
  * Postoupili všichni tři naši muži. Největší problém z postupem měl ve velmi nabité skupině A Vojtěch Král, který obsadil 13. příčku se ztrátou 36 sekund na vítězného Yannicka Michielse (BEL). V béčku byl nejlepší Švýcar Daniel Hubmann, dvacet jedna sekund za ním na 9. místě skončil Miloš Nykodým. V céčku skvěle běžel Jan Petržela, obsadil třetí místo jen 10 sekund za vítězným Švýcarem Matthiasem Kyburzem. Největší favorité bez problémů postoupili, některá známá jména ve finále ale neuvidíme, třeba nepostoupili Pavlo Ushkvarok, Hakon Jarvis Westergard, Andrey Khramov či Wojciech Kowalski.
  * V ženách ve sprintu s přehledem celá česká trojice postoupila. V rozběhu A vyhrála jasně obhájkyně titulu Maja Alm (DEN), debutantka Tereza Janošíková doběhla na 8. místě se ztrátou necelé mnuty. V rozběhu B byla nejlepší Ruska Galina Vinogradova, Jana Knapová na 6. místě měla ztrátu 35 sekund. V céčku byla první další Dánka Cecilie Friberg Klysner, v úvodu velmi dobře běžící Adéla Indráková v závěru trochu ztratila a obsadila 11. příčku se ztrátou 67 sekund. Pro většinu favoritek to byla formalita, pod čárou postupu se žádná neobjevila.
  * V pravé poledne začala v Tartu kvalifikace závodu ve sprintu. Na startu byla i šestice českých závodníků. Tratě byly technicky dost jednoduché, takže rozhodovala především rychlost běhu, běželo se za deště.
 • Čtvrtek 29. 6. 2017:
  * Výpravy postupně doráží do dějiště šampionátu, jsou pro ně připraveny modely na všechny disciplíny, především na sprintové závody. Na místě je i česká reprezentace.
  * Páteční kvalifikace sprintu (stejně jako sobotní finále) se běží v centru města Tartu. Terén je kombinací starého města a moderních částí města, kde je převážně zpevněný povrch, je tam i kopcovitý park s řadou pěšinek. Běží se na mapě v měřítku 1:4000, muži mají 3,2 km, ženy 2,8 km, v obou kategoriích by měl být vítězný čas 12 minut. Závod startuje ve 12 hodin, startují ve třech skupinách, skupiny jdou po sobě, závodníci startují v půlminutových intervalech (na stejnou trať tedy je jeden a půl minutový interval). Z každé skupiny postupuje do finále 15 nejlepších závodníků. V českém dresu nastoupí v kvalifikaci žen Adéla Indráková, Tereza Janošíková a Jana Knapová, v mužích pak Vojtěch Král, Miloš Nykodým a Jan Petržela.
 • Základní informace:
  * Letošní MS je 34. v pořadí, v Estonsku se koná poprvé.
  * Centrem mistrovství světa je Tartu.
  * Šampionátu se zúčastní závodníci z 50 zemí, jsou ze všech kontinentů, poběží řada závodníků z "exotických" o-zemí.
  * Celé MS pořádá přes 500 dobrovolníků z 20 zemí.
  * Program šampionátu: Medaile se budou rozdělovat v pěti závodech - prvním je sprint (už v pátek se běží kvalifikace, finále je pak v sobotu), v neděli následují sprintové štafety, v úterý je klasická trať, ve čtvrtek krátká trať a v pátek program zakončí závod štafet.
  * Každá země může postavit maximálně vždy 3 muže a 3 ženy (navíc může startovat i úřadující světový šampion) a jednu štafetu. To je maximum, ale kvóty IOF pro lesní disciplíny určují počet závodníků dané země, to postihlo české ženy, které budou mít v závodech na klasické a krátké trati jen dvě závodnice (to je důsledek diskvalifikace štafety na loňském MS ve Švédsku).
  * Všechny závody mistrovství bude snímat televize, přenos bude v několika zemích (my můžeme vše vidět na Internetu - přístup si můžete zakoupit na webu IOF). V České televizi bude vysílán dokument po skončení MS na ČT Sport. TV přenosy zajišťuje tým pod vedením Karla Jonáka.
  * Tradičně souběžně s MS probíhají i závody pro veřejnost.
  * Českou republiku reprezentují Vendula Horčičková, Adéla Indráková, Tereza Janošíková, Jana Knapová a Denisa Kosová, resp. Vojtěch Král, Marek Minář, Miloš Nykodým, Jan Petržela a Jan Šedivý (původně nominovaný Pavel Kubát se ze zdravotních důvodů nominace vzdal) pod vedením kouče Radka Novotného.
  * V roce 2016 vyhráli na MS ve Švédsku jednotlivé disciplíny - sprint: Jerker Lysell (SWE) a Maja Alm (DEN), sprintové štafety: DEN, klasická trať: Olav Lundanes (NOR) a Tove Alexandersson(SWE), krátká trať: Matthias Kyburz (SUI) a Tove Alexandersson(SWE) a štafety: muži NOR, ženy RUS.
  * Česká reprezentace loni na medaile nedosáhla, poslední česká medaile na MS se datuje rokem 2012.
  * Kdo patří k favoritům? Jednoznačně reprezentace Švédska a Švýcarska, dále pak závodníci zbývajících tří skandinávských zemí (Dánsko, Finsko, Norsko), ruští a britští závodníci, do širšího okruhu favoritů pak patří i naši - mezi okruh možných aspirantů lze zařadit především Vojtěch Krále.
  * Kromě bojů v lese se každoročně v průběhu MS dost schůzuje, sejde se prezidentská konference, jedná předsednictvo IOF, většina komisí. Na jednání bude Český svaz orientačních sportů zastupovat místopředseda svazu David Aleš, sekretář svazu Jiří Šubrt, člen VV ČSOS Dušan Vystavěl a Lenka Klimplová (šéfová komise rozvoje IOF). Nás bude hlavně zajímat hlasování o přidělení MS v OB 2021 a také to, zda nám nebude přiděleno pořadatelství MED v OB v roce 2019.
  * Weby, kde lze šampionát sledovat:
  - Web šampionátu
  - Live web šampionátu
  - Placený web TV
  - On-line výsledky
  - IOF Eventor