ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
po 18. 06. 10:01

NOVINKY ČSOS
16.06.2018
15:35 - Závod Vč. poháru v Kramolné vyhráli Petr Losman a Karolína Teplá.
15.06.2018
21:54 - Sdělení sekce OB 14/2018.
14.06.2018
14:05 - Český pohár veteránů po 17 kolech vedou Oldřich Přinda a Svatava Voltrová.
13.06.2018
14:59 - Sdělení sekce OB 13/2018.
11.06.2018
14:21 - WOD 2018 v ČR: 73 akcí, 51 pořadatelů, 10473 účastníků
10.06.2018
17:48 - Krátkou trať ŽB-Čechy západ v Hluboké vyhráli Tomáš Rusý a Ivana Fujáčková.
14:26 - Manufaktura Český pohár po 6 kolech vedou Denisa Kosová a Miloš Nykodým.
13:48 - Klasickou trať Českého poháru v Hrabové vyhráli Miloš Nykodým a Michaela Omová.
13:47 - Krátkou trať ŹB-Čechy východ v Číměři vyhráli Tomáš Udržal a Zdenka Stará.
09.06.2018
20:04 - Klasiku ŹB-Čechy západ v Hluboké vyhráli Michal Horáček a Monika Doležalová.

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- dorost ČR
- hodnocení závodů
- postupy OB
- kalendář 2018
- kalendář 2019
- komise rozvoje OB
- mapy
- výsledky závodů
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- závody Vč. oblast
- kalendář 2018
- hodnocení závodů
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- fotogalerie LPU
- info pro ml. žactvo
- info pro st. žactvo
- TSM, SCM
- SCD
- Facebook LPU
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
- liveorienteering
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny
Vojtěch Král
Miloš Nykodým

M ČR v OB 2018
14.4. noční (STH)
19.5. sprint (VTA)
23.-24.6. KT (TBM)
15.-16.9. klas (JPV)
28.9. spr. št. (TZL)
13.10. štaf (EKP)
14.10. druž (EKP)

Žebříčky, ligy 18
Český pohár
Žebříček A
Žebříček B-Čechy, V
Žebříček B-Čechy, Z
Žebříček B-Morava
Český pohár štafet
Česká liga klubů
Ranking
Český pohár veteránů
Vč. družstva
Vč.pohár - žactvo j
Vč.pohár - do+do
Vč.pohár - veteráni

Budou závody
23.-24.6. M ČR KT (TBM)

Závody za námi
16.6. Vč. pohár (SNA)
9.-10.6. ČP,ŽA,ŽB (ASU)
9.-10.6. ŽB (SJH)
9.-10.6. ŽB (KRL)
2.6. Vč. štaf (DOB)
2.6. Vč. pohár (DOB)

Vícedenní 2018
Velikonoce (DKP)
Jarní trojúhel. (MLA)
Cena stř. Moravy (JPV)
Veteran cup (VAM)
Vysočina (CHT)
GP Silesia (AOP)
Šump. divočák (KSU)
Rumpál (LCE)
Rumcaj. míle (SJC)
Prázdniny (TUR)
Cena vých. Čech (PHK)
West cup (NEK)

Mez. akce 2018
OB:
6.-8.4. CEYOC (HUN)
5.-12.5. ME (SUI)
28.6.-1.7. MED (BUL)
6.-13.7. MSV (DEN)
8.-14.7. MSJ (HUN)
17.-21.7. AMS (FIN)
4.-11.7. MS (LAT)
31.8.-2.9. SP (NOR)
4.-7.10. SP (CZE)
LOB:
3.-8.2. ME,MSJ,MED (BUL)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
DKP***
FSP
MKP
PGP*
SCP**
TAP*
Středočeská***
HCE***
KAM**
LBE*
RIC***
ROZ
ZVO**
DKL***
DOR**
KPY**
PDY**
ROU
SLA**
Západočeská***
BSO***
LPM***
MLA***
NEK**
KPM
KRL***
VPM**
Jihočeská***
KRE
KTA*
VCB**
VTA**
OPI***
PCB*
CST
Ještědská***
BOR**
LDC***
JEN
TUR**
TJN*
VLI***
CHA***
LIT
LTP***
PEN
STB**
TUV
Východočeská***
CHC***
HOR**
HOS
JIL**
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM
DOB*
LPU***
LTU***
KUO***
SJC***
STH
SNA
NPA***
TYN*
XPU
Vysočina**
CHT*
JHB*
PZR*
SJH***
CTB*
OSN**
SJI***
TTR**
Moravskoslez.***
BFM**
HAV*
SOP**
TRI**
KAR
KRN**
MOV**
OOP***
Hanácká***
ASU***
KON*
OOL*
SSU**
ZLH*
AOP***
JPV**
KSU**
UOL***
STE***
Valašská***
HLV
KVS**
SKM*
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM
BBM*
LBM***
PBM*
TBM***
ADA**
RBK*
UBM**
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlist


ČR: České akademické hry. Soustředění dorostu. Víkend v oblastech.
Východní Čechy: Oblastní soutěže po jarní části. Jarní část Vč. poháru skončila v Kramolné. Podklady pro podzimní rozpis.
Pardubice: Naši v boji o akademické tituly. Na Jukole Jana osmá. Jak si vedli naši závodníci na jaře ve Vč. poháru. Vč. pohár v Kramolné.
Svět: Jukola. Materiály na jednání kongresu IOF.
Jak to vidí Béďa na FB

ČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! V červnu se tradičně koná sportovní svátek akademiků - České akademické hry. A tradičně na těchto hrách nechybí orientační běh. Letos pořádá ČAH Masarykova univerzita v Brně, dva o-závody zajišťuje SK Žabovřesky Brno. Ve středu se běží sprint, který je situován do Mikulova (tam se ještě o-závody neběžely). Mapu Mikulov (1:4000) připravil Petr Matula, tratě postavil Radek Novotný v místním zámku a zámeckých zahradách, ale i ve městě a na sídlišti; na zámeckém návrší jsou místy značné výškové rozdíly, což se projevilo i dosti značného převýšení na tratích). A v tomto závodě nepůjde jen o akademické medaile, ale i o nominaci na Akademické mistrovství světa, které se uskuteční v červenci ve Finsku (to se týká ale jen závodníků narozených v roce 1993 a mladších, boj o domácí medaile se ale týká všech vysokoškoláků). Ve čtvrtek je druhý závod - krátká trať. Tratě postavil Jan Zháňal na mapě Dub Troják (1:10000, hlavní kartograf Matěj Píro), poběží se v dobře průběžném terénu, který je hodně členitý s množstvím terénních detailů (tratě mají poměrně značné převýšení). Centrum je v ZŠ Pavlovská v Brně-Kohoutovicích. Na startu je celá řada českých špičkových závodníků, ale i těch, kteří na VŠ berou OB jako své hobby. V ženách patří k hlavním favoritkám Vendula Horčičková, Adélka Indráková, Denisa Kosová, Jana Knapová, Tereza Čechová, Karolína Šiková, Anna Štičková, Magdaléna Tužilová, Markéta Novotná či Barbora Vyhnálková, v mužích pak by na medaile měli aspirovat Miloš Nykodým, Daniel Hájek, Tomáš Kubelka, Vojtěch Kettner, Vojtěch Sýkora, Petr Horvát, Šimon Navrátil či Marek Schuster. Podrobnosti o obou závodech najdete v IS ORIS. A jaká jsou nominační kritéria na AMS? Předem nominováni členové VSC, přímou nominaci získají 2 závodnice a 2 závodníci s nejvyšším součtem bodů ze žebříčku, který vznikne sumou 2 nejlepších bodových zisků z AMČR sprint, MČR krátká trať a sledovaný závod reprezentace na klasice 26. 6. (boduje se 6 až 1 bod od 1. do 6. místa). Zbytek týmu bude donominován do maximálního počtu 5-6D + 5-6H.
 • NEW! Nominovaní závodníci na ME dorostu měli v závěru minulého týdne na Zlínsku soustředění - mapovou přípravu zaměřenou na ME v Bulharsku. Podrobnou reportáž včetně mapa a výsledků najdete na webu dorostu ČR.
 • NEW! O víkendu proběhly poslední oblastní závody v jarní části sezóny. Běželo se pět závodů v sobotu a jeden v neděli.
  Sobota:
  Východočeský pohár měl na pořadu krátkou trať, kterou připravil Start Náchod s centrem na louce v obci Kramolna. Skoro 800 závodníků čeká mapa Kramolna (1:10000), kterou připravil Zdeněk Sokolář. Ten také postavil pěkné tratě, které vedly v mírně zvlněném terénu, kde byly v části prostoru rozsáhlé hustníky, ve zbytku byl dobře průběžný les, místy byly drobné terénní tvary po těžbě. V mužích si pro vítězství doběhl nestárnoucí Petr Losman (PHK), který o 42 sekund porazil druhého Lukáše Kettnera (KAM(, třetí místo se ztrátou 68 sekund na vítěze obsadil David Hepner (SHK). V ženách byla nejrychlejší Karolína Teplá (SHK), jen sedm sekund za ní zaostala její klubová kolegyně Lenka Mechlová, třetí skončila se ztrátou 1:09 min. na vítězku Martina Zvěřinová (LPU).
  Na Vysočině uspořádal Sportovní klub Chotěboř Mistrovství oblasti Vysočina na klasické trati. Centrum bylo v areálu firmy Alka holding u Chotěboře. Pro necelé čtyři stovky závodníků připravil Martin Gregor tratě ve vysočinský terén s poměrně hustou sítí komunikací, kdy delší tratě překonávaly řeku Doubravu, les byl porostově hodně pestrý. Běželo se na mapě ALKA 10. V ženách s přehledem vyhrála Petra Snížková (DKP), šest a půl minuty zpět zůstala druhá Hana Polednová (RUZ), další tři minuty zpět zůstala Hana Culková (JHB). Závod mužů byl vyrovnanější, pro vítězství si doběhl Vojtěch Vacek (SJI), 100 sekund za ním zaostal druhý Martin Baier (TUR), třetí skončil Marek Prášil (SJI), který měl odstup za druhým 17 sekund.
  Valašská oblast a Moravskoslezský kraj měly společné mistrovství oblasti na klasické trati. Pořadatelé z Klubu orientačního běhu Směr Kroměříž přivítaly více než 300 závodníků v centru v obci Věžky u Kroměříže. Závodníky čekal průběžný, mírně kopcovitý terén, kde bylo množství cest i terénních prvků. Mapu Havlák 2018 připravil Vítězslav Pěček, který i postavil tratě. V ženách s přehledem vyhrála Marta Lučanová (LPU), která měla před druhou Evou Pekárkovou (TZL) náskok přes 5 minut, třetí místo obsadila Jitka Jeřábková (TZL). V mužích byl první Michal Smola (TZL), jen 9 sekund za ním byl druhý Jan Kolárik (TZL), 92 sekund ztráty na vítěze měl třetí Roman Horyna (LCE).
  V Hanácké oblasti uspořádal OOB TJ Zlaté Hory mistrovství oblasti na klasické trati. Pořadatelé přivítali téměř 500 závodníků na mapě Zámecký pahorek (1:10000), kterou připravili Petr Mareček a Martin Kratochvíl. Stavitel tratí Tomáš Novotný měl k dispozici svažitý horský les s těžkou podložkou, s ojedinělými terénními detaily a skalkami, který byl donedávna porostově pestrý (střídání čistého lesa s hustníkovými pasážemi), momentálně hodně rychle postupuje těžba dřeva, přibylo otevřených pasáží. Centrem závodu bylo v Rejvízu na chatě Férovka. Ve vyrovnaném závodě žen byla nejlepší Radka Sklenářová (LCE), jen o 19 sekund pomalejší byla Polka Marta Murawska, o další půlminutu byla pomalejší na třetím místě další Polka Anna Górnicka-Antonowicz (STE). V mužích byl nejlepší Jakub Glonek (AOP), který o 1:28 min. porazil druhého Petra Horváta (ASU), třetí skončil Stanislav Mokrý (ZBM).
  Jihomoravská liga měla na pořadu klasickou trať, kterou připravil Klub orientačních sportů MENISKOS Brno. Přes tři stovky závodníků běželo na mapě Na Zámečku (1:10000, autoři Petr Matula a Petr Hrouda). Centrem závodu bylo přírodní koupaliště Říčanech u Brna. Stavitel tratí Petr Hrouda měl k dispozici smíšený les, kde byla střední hustota komunikací, údolí Říčanského potoka - na V příkrá stráň se skalkami a rýhami, na Z středně členitý terén s porostovými a terénními detaily, střídání různých druhů porostů, sezónní podrost. V ženách s obrovským náskokem vyhrála Tereza Odehnalová (ZBM), na druhém a třetím místě skončily závodnice ZBM Lucie Korpasová a Veronika Ptáčková. V mužích byl první Radovan Čech (TBM), který téměř o pět minut porazil druhého Jiřího Hlaváče (TBM), další tři minuty ztratil třetí Tomáš Sychra (VBM).
  Neděle:
  Mistrovství Ještědské oblasti na klasické trati mělo centrum v Srbské Kamenici (autokemp U Ferdinanda). Pořadatelé ze Sportovního klubu OK Jiskra Nový Bor přivítali na startu osm stovek závodníků na mapě Kamzičí rokle, kterou připravil Zdeněk Sokolář v kopcovitém a členitém terénu, kde byly pískovcové srázy a věže, místy i kameny. Orientačně i fyzicky náročně tratě postavil David Nehasil. V ženách vyhrála Iva Rufferová (TUR) o 13 sekund před Kateřinou Kaškovou (CHA), třetí Romana Mrázová (SJC) už měla ztrátu přes 10 minut. V mužích byl nejrychlejší Baptiste Rollier (PHK), který za sebou nechal dvě a půl minuty druhého Matěje Klusáčka (LCE), třetí Tomáš Dlabaja (TUR) měl na vítěze ztrátu 3:10 min.
  Výsledky všech závodů najdete v IS ORIS.
 • NEW! Sekce orientačního běhu Českého svaz orientačního běhu připravuje nová Pravidla orientačního běhu, která by měla platit od sezóny 2019. Pro tvorbu nových pravidel byla vytvořena pracovní skupina ve složení Jan Fiala, Petr Hranička, David Aleš, Ondřej Sysel a Petr Klimpl. Pracovní skupina sbírá podklady a náměty, co by se mělo v nových pravidlech objevit. Žádáme o-veřejnost, aby své náměty zaslala do 5. 7. 2018 Janu Fialovi (honzafiala0@gmail.com). Stávající platná Pravidla orientačního běhu najdete na webu sekce OB (http://www.orientacnibeh.cz/upload/dokumenty/sekce-ob/pravidlaob-18.pdf).
 • V Českém poháru veteránů vedou po 17 závodech Svatava Voltrová a Oldřich Přinda. Výsledky najdete na webu sekce OB.
 • Sekce OB vydala Sdělení sekce OB 13/2018, v němž byl dokončen kalendář závodů sekce na rok 2019 - čtěte tady. Kompletní kalendář závodů na rok 2019 je pak zde.
 • Nominace na červencové MS juniorů v Maďarsku - D: Tereza Čechová, Markéta Firešová, Barbora Chaloupská, Tereza Janošíková, Nikola Thýnová, Barbora Vyhnálková; H: Jan Bendák, Vít Horčička, Vít Koštejn, Tomáš Křivda, Vojtěch Sýkora, Daniel Vandas. Více zde.
 • Na ME dorostu (konec června v bulharském Veliko Tarnovu) nominováno: D16 - Michaela Dittrichová, Tereza Chrástová, Anna Karlová, Markéta Mulíčková; D18 - Kateřina Grycová, Klára Nechanická, Jana Peterová, Adéla Vandasová; H16 - Jakub Chaloupský, Šimon Mareček, Jan Rücker, Lukáš Vitebský; H18 - Sebastian Filipek, Jan Gajda, Martin Roudný, Jan Rusin. Podívejte se tady.
 • V Českém poháru jsou po šesti kolech v čele Miloš Nykodým (2. Vojtěch Král, 3. Daniel Hájek) a Denisa Kosová (2. Jana Knapová, 3. Vendula Horčičková). Průběžné výsledky jsou zde.
 • V IS ORIS jsou průběžné výsledky INOV-8 CUP - žebříčku A po sedmi kolech.
 • Průběžné výsledky všech žebříčků B po jarní části najdete zde.
 • Manufaktura Český pohár, INOV-8 CUP – žebříček A a žebříček B – Morava pokračovaly dvěma závody za pořadatelství Magnus Orienteering. Centrem obou závodů bylo na fotbalovém hřišti v Hrabové. Na startu je skoro tisícovka závodníků. Mapy na oba dny připravil Zdeněk Rajnošek.
  Sobotní krátkou trať postavil Štěpán Hrobař v kopcovitém terénu, který byl v podhůří Hrubého Jeseníku a Hanušovické pahorkatiny, kde byl smíšený les, v části prostoru bylo velké množství rýh, zářezů a erozních tvarů, ve vyšších partiích pak oblasti se skalkami a kameny; porostově byl les hodně pestrý. V elitních kategoriích běželi téměř všichni naši nejlepší, závody byly dost dramatické. Na trati mužů se dlouho o nejlepší časy přetahovali Vojtěch Král (SSU) a Miloš Nykodým (ZBM), nakonec byl v závěru rychlejší Nykodým a navíc se ukázalo, že Královi chybí 10. kontrola a tak se z vítězství s velkým náskokem radoval brněnský závodník. Druhý skončil další závodník ZBM Daniel Hájek (ztráta na vítěze byla 1:51 min.), skvělý den brněnských mužů dovršil třetím místem Adam Chloupek, který za druhým Hájkem zaostal jen 4 sekundy, 4. Horvát (ASU, +2:18), 5. Nožka (LPU, +2:21), 6. Kubelka (LPU, +2:42). V ženách zaskočila favoritky Michela Omová (TUR), která dokázala, že s sní stále musí na našich tratích počítat, ve vedení se střídala s Kosovou a Knapovou, v závěru však udělala méně chybiček a doběhla si pro vítězství s náskokem 13 sekund před Denisou Kosovou (PHK), třetí Jana Knapová ztratila na vítězku 53 sekund, 4. Horčičková (LCE, +1:53), 5. Tesařová (ZBM, +1:59), 6. Hlavová (ZBM, +2:19). Pro dorostenecké kategorie byl tento závod předposledním nominačním závodem pro ME. V D16 potvrdila skvělou formu Markéta Mulíčková (ABM), byť udělala na předposlední kontrole minutovou chybu, tak si skvělým doběhem vybojovala těsné vítězství o 3 sekundy před Annou Karlovou (JIL), ta ztratila právě ty tři sekundy na doběhu od poslední kontroly, třetí skončila s odstupem 58 sekund na vítězku Michaela Dittrichová (SKM). V D18 s pro vítězství doběhla Klára Nechanická (OSN), která za sebou nechal o 29 sekund druhou Kateřinu Grycovou (TBM), třetí s odstupem 40 sekund na vítězku skončila Jana Petrová (LPU). V H16 byl nejrychlejší Jan Rücker (HOR), který o 33 sekund porazil druhého Jakuba Chaloupského (PHK), 98 sekund zpět zůstal třetí Šimon Mayer (KSH). V H18 ukázal Martin Roudný (LPU), že je letos mezi staršími dorostenci nejlepší, vyhrál s náskokem 40 sekund před dalším závodníkem LPU Janem Rusínem, třetí Petr Melichar (LLI) měl už ztrátu více než minutu. V juniorech jasně vyhrál Daniel Vandas (PHK), 45 sekund za ním skončil Otakar Hirš (ZBM), třetí Vojtěch Sýkora (LCE) už měl ztrátu obrovskou - 2:50 min. Mezi juniorkami to byl souboj mezi dvěma našimi nejlepšími, nakonec se v cíli s náskokem 24 sekund radovala Barbora Chaloupská (PHK), která za sebou nechal Terezu Janošíkovou (SSU) o 24 sekund, třetí Tereza Korpasová (TBM) měla ztrátu skoro 4 minuty. Dramatické boje byly i o body v kategoriích ŽB-Morava.
  V neděli se běžela ze stejného centra a v terénu se stejným popisem fyzicky hodně náročná klasická trať, kterou postavil Tomáš Bubela. V ženách stejně jako v sobotu vyhrála Michaela Omová. Turnovská závodnice běžela na až zbytečně dlouhé trati velmi vyrovnaně, udělala jen jednu větší chybu na 15. kontrole a v cíli měla náskok 2:21 min. před druhou Evou Kabáthovou (ZBM), třetí Markéta Novotná (PHK) měla odstup 3:47 min. Na čtvrtém místě skončila dlouho vedoucí Jana Knapová (LPU), která udělala několik chyb, tu největší pětiminutovou na 12. kontrole (4. J. Hlavovoá, ZBM, 6. Zvěřinová, LPU). V mužích zopakoval své sobotní vítězství Miloš Nykodým (ZBM). Na klasické trati byl jeho největším soupeřem Tomáš Kubelka (LPU). Brněnský závodník vedl skoro po celou trať, ale pardubický závodník s ním byl stále v kontaktu, konečný rozdíl byl v cíli mezi nimi přesně jedna minuta (jen tito dva závodníci se dostali pod 100 minut), třetí místo obsadil Švýcar Baptiste Rollier (PHK) se ztrátou přes 3 minuty na vítěze (4. Nožka, LPU, 5. Minář, ASU, 6. Valeš, LPM). V juniorkách vyhrála Tereza Janošíková (SSU), druhá Barbora Chaloupská (PHK) ztratila 1:28 min. a třetí Tereza Čechová (KAM) 1:54 min. V juniorech stejně jako v sobotu vyhrál Daniel Vandas (PHK), druhý Vojtěch Sýkora měl ztrátu 95 sekund, odstupy těch dalších byly obrovské, třetí Ondřej Hlaváč (ZBM) měla ztrátu na vítěze skoro 6 minut. V dorosteneckých kategoriích to byl poslední nominační závod na ME dorostu. V H18 vyhrál třinecký Sebastian Filipek s náskokem necelých dvou minut před pardubickou dvojicí Martin Roudný (+1:51) a Jan Rusin (+1:59). V D18 potvrdila svou letošní suverenitu Nikola Thýnová (SHK), která si doběhla pro vítězství s náskokem skoro dvě a půl minuty před Klárou Nechanickou (OSN), třetí Regina Tokárová (VPM) ztratila na vítězkou přes čtyři a půl minuty. V H16 suverénně vyhrál Jakub Chaloupský J(PHK), druhý Lukáš Vítebský (TJN) na něj ztratil skoro tři minuty a třetí Šimon Mareček (OSN) 3:21 min. Také v D16 měla vítězka Michela Dittrichová (SKM) velký náskok, druhou Adélu Vandasovou (PHK) porazila o 2:57 min., třetí Elin Martanová (VLI) ztratila na vítězku přes 3 minuty. Stejně jako v sobotu byly zajímavé boje o body i ve všech kategoriích moravského béčkového žebříčku.
  Stránky závodu jsou zde.
 • 3. a 4. kolo žebříčku B-Čechy západ připravila na víkend Kometa Kralovice. Centrem závodů byla louka východně od obce Hluboká. Po oba dny se běžela v terénu, kde byla zařízlá, hluboká údolí k řece Střele a jejím přítokům, byly tam skalky, kameny, kamenná pole a různorodá podložka, i hustá síť komunikací, mnoho prostorových objektů, v terénu byl především jehličnatý les v přírodní rezervaci Střela. Mapy připravili Aleš Hejna, Zdeněk Švec a Jiří Vištejn, tratě postavili Ondřej Pova (sobotní klasická trať) a Martin Hanák (nedělní krátká trať). Na startu bylo téměř devět stovek závodníků.
  V sobotní klasické trati (běželo se za teplého počasí - okolo 25 stupňů, k večeru pak bylo mírně zataženo) si pro vítězství v ženách s přehledem doběhla Monika Doležalová (KAM), druhá Kateřina Mullis (DKP) měla ztrátu přes 5 minut, třetí Marie Pospíšilová (DKP) přes šest minut. V mužích slavil vítězství zkušený Michal Horáček (VLI), který o 112 sekund porazil druhého Tomáše Dlabaju (TUR), třetí Jan Procházka (PGP) byl o sekundu pomalejší než druhý Dlabaja.
  Nedělní krátká trať se běžela za příjemného počasí s odpolední přeháňkou. V ženách suverénně vyhrála Ivana Fujáčková (SJC), která porazila druhou Marii Pospíšilovou (DKP) o tři a půl minuty a třetí Kateřinu Kaškovou (CHA) o více než 6 minut. Rozdíly v mužích byly naopak velmi malé. Pro těsné vítězství si doběhl Tomáš Rusý (KAM), jen dvě sekundy zpět zůstal na druhém místě Tomáš Dlabaja (TUR), dalších 11 sekund zpět zůstal třetí Jakub Makovský (TAP).
  Web závodu je tady.
 • Sdružení Orientačních Sportů Jindřichův Hradec uspořádalo dva závody žebříčku B-Čechy východ. Centrum závodu bylo v areálu LDT Bílá skála (Číměř). Mapy připravil Jan Beneš (ten postavil i tratě), po oba dny se běželo v terénu typickém pro západní oblast České Kanady, les byl porostově pestrý, se střední až vyšší hustotou sítí komunikací, šlo o členitý terén s hrázkami a kupkami, místy s kameny a skalkami. Organizačně se vše dařilo.
  Sobotní klasická trať se běžela za polojasného teplého počasí, sluníčko naštěstí bylo většinou za mraky. Ale i tak tratě dokonale prověřily síly téměř 650 závodníků. V ženách si pro jasné vítězství doběhla Kamila Gregorová (CTB), která za sebou nechala téměř o tři a půl minuty druhou Zdenku Kozákovou (TBM), další půl minty zpět zůstala na třetím místě Alena Voborníková (CTB). V mužích vedl téměř po celou trať Tomáš Udržal (LPU), v cíli byl první s náskokem téměř dvě a půl minuty před Markem Prášilem (SJI), třetí Osvald Kozák (TBM) už měl ztrátu přes osm a půl minuty.
  V neděli se ve stejném prostoru běžela krátká trať, na kterou pražilo sluníčko. Postaveny byly celkem pěkné tratě, jen kontroly mohly být méně viditelné (většinou byly z náběhové strany). V ženách byla první Zdenka Kozáková (TBM), která o 28 sekund porazila druhou Alenu Voborníkovou (CTB), dalších 28 sekund zpět zůstala na třetím místě Martina Vališová (OSN). V mužích zopakoval své sobotní vítězství z klasické trati Tomáš Udržal (LPU), druhý Jakub Hruška (ZBM) za ním zaostal o 2:07 min., třetí Vladimír Lučan (LPU) měl ztrátu ještě o 13 sekund větší.
  Informace o závodech jsou na webu závodu.
 • Konečný účet World Orienteering Day 2018 v ČR: 73 akcí, 51 pořadatelů, 10473 účastníků (2017: 54_48_9299; 2016: 45_32_6832).
 • V pátek se v Šumperku běžely další atletické testy dorostu, dorostenky a dorostenci měli poslední možnost vybojovat na "trojce" body do nominačního žebříčku. Některé výsledky, které znamenaly zisk bodů do nominačního žebříčku - Markéta Mulíčková 11:02, Kateřina Bejvlová 12:13, Ondřej Volák 9:58. Kompletní výsledky jsou zde.
 • Naše o-reprezentace se na soustředění věnovala jeden den sprintům (smíšené štafety, knockout sprint), za sparingpartnery si vybrali Švýcary. Jak to probíhalo, si můžete přečíst tady.
 • Ve středu se za teplého slunečného počasí konalo v Pardubicích letošní celostátní finále Přeboru škol v orientačním běhu. Pořadatelé z OK Lokomotiva Pardubice připravili závod na Dostihovém závodišti v Pardubicích. Tratě (autor Jan Žák) byly postaveny v rovinatém terénu dostihové závodiště s různorodým povrchem (tráva, oranice), byla tam řada dostihových překážek (proutěnky, vodní příkopy, Irská lavice, Taxis) i malý zarostlý lesík. Mapu v klíči ISSOM 2007 připravil Petr Fiala. Tratě byly poměrně dlouhé (všechny tratě měly motýlky, uzlová kontrola se razila 4x), přesto to byl hodně rychlý závod. Letos se do finálového klání se probojovalo z krajských kol 20 základních a 20 středních škol. Běželo téměř 450 závodníků, v každé kategorii jednotlivců mezi 60-80 závodníky (každá škola může postavit v kategorii 5 závodníků, ne všechny školy tento počet využily). Zápolení škol bylo velmi zajímavé. Mezi základními školami vyhrálo Gymnázium a SOŠ Jilemnice, ve středních školách bylo nejlepší Gymnázium Turnov. Vítězové kategorií jednotlivců - D7: Michaela Metelková (Biskupské Gymnázium Hradec Králové); D9: Anna Karlová (Gymnázium a SOŠ Jilemnice); DS: Klára Nechanická (Gymnázium Žďár nad Sázavou); H7: Filip Haas (ZŠ Benešovo nám. Pardubice); H9: Hubert Waněk (Gymnázium Vrchlabí); HS: Martin Roudný (Gymnázium Dašická Pardubice). Webové stránky závodu jsou tady.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! Skončil Východočeský pohár žactva - jaro 2018. V jednotlivých kategoriích vyhráli - D10C: Barbora Chrástová (STH), D12C: Klára Haasová (LPU), D14C: Michaela Metelková (PHK), H10C: František Jelínek (PHK), H12C: Tomáš Metelka (PHK, H14C: Filip Haas (LPU). Konečné výsledky najdete zde,
 • NEW! V Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva vede po jedenácti jarních kolech jasně PHK před LPU a JIL (4. SRK, 5. SJC, 6. VRL, 7. KOR, 8. SHK, 9. STH, 10. LTU). Výsledky jsou zde.
 • NEW! Průběžné výsledky Vč. poháru po závodě v Kramolné - dorost a dospělí a veteráni.
 • NEW! Východočeský pohár měl na pořadu poslední jarní závod (11. kolo). Krátkou trať v sobotu připravil Start Náchod s centrem na krásné louce v obci Kramolna (vše bylo pohromadě). Za teplého slunečného počasí čekala skoro 800 závodníků mapa Kramolna (1:10000), kterou připravil Zdeněk Sokolář. Ten také postavil tratě, které vedly v mírně zvlněném terénu, kde byly v polovině prostoru rozsáhlé hustníky, do kterých se stavitel tratí nebál dát kontroly, ve zbytku byl dobře průběžný les, místy byly drobné terénní tvary po těžbě. To vše vytvořilo předpoklady pro pěknou krátkou trať, což stavitel skoro u všech kategorií využil. Organizačně vše klapalo = pěkné závody. V mužích si pro vítězství doběhl nestárnoucí Petr Losman (PHK), který o 42 sekund porazil druhého Lukáše Kettnera (KAM(, třetí místo se ztrátou 68 sekund na vítěze obsadil David Hepner (SHK). V ženách byla nejrychlejší Karolína Teplá (SHK), jen sedm sekund za ní zaostala její klubová kolegyně Lenka Mechlová, třetí skončila se ztrátou 1:09 min. na vítězku Martina Zvěřinová (LPU). Výsledky najdete v IS ORIS.
 • NEW! Pořadatelé podzimních závodů Východočeského poháru mají zaslat údaje pro společný rozpis do 24. 6. 2018 předsedovi oblasti Luboši Macháčkovi.
 • NEW! Hodnocení kvality závodů ve Vč. oblasti stále probíhá. Podívejte se tady.
 • Zakreslete si své postupy ze závodu v Novém Hrádku - kreslení postupů je na stránce OB postupy.

PARDUBICE
 • NEW! Dvanáct pardubických závodníků (6 žen a 6 mužů) poběží dva o-závody Českých akademických her (ve středu sprint v Mikulově, ve čtvrtek krátká trať v Brně).
 • NEW! Desítka pardubických závodníků běžela o víkendu největší o-štafety na světě Jukola ve finském Lahti. Někteří ve štafetách svých severských klubů, další pak v týmech s názvem Broučci a Berušky. V ženách rozbíhala Jana Knapová štafetu Södertälje Nykvarn OK, předávala na 15. místě těsně za čelem závodu a přispěla tak k pěknému 8. místo této štafety. Štafeta žen Broučků a Berušek ve složení Martina Valachová, Berenika Držková, Terka Nováková a Hanka Lennerová (všechny LPU) skončila na 323. místě, když ztratila na vítěznou štafetu Stora Tuna OK necelých 80 minut. V sedmičlenných štafetách mužů běžel na 6. úseku Radek Nožka v týmu OK Kåre a přispěl velmi dobrým výkonem k celkovému 56. místu této štafety. Tomáš Kubelka měl finišovat béčku Malungs OK Skogsmårdarna, ale po disku třetího úseku nakonec neběžel. Další běželi v týmech Broučků a Berušek (pardubicko-pražské-novopacké společenství). První štafeta, ve které běžel Aleš Jirásek 4. úsek skončila na 182. místě, druhá (na 2. - 6. úseku byli Tomáš Udržal, Míra Lenner, Štěpán Držka, Honza Kárník a Honza Hovorka) doběhla na 202. příčce.
 • NEW! Skončil Východočeský pohár žactva - jaro 2018. Pardubičtí závodníci si vedli se střídavými úspěchy, někteří běhali skvěle, jiným se zase moc nedařilo. Zde je přehled nejlepších výsledků. V D10C skončila Julča Dominová na 14. místě, Anika Trlidová byla dvacátá. Výborně si vedla děvčata v D12C, Klára Haasová s přehledem vyhrála, Karda Pipková skončila hned za ní, pěkné je i 10. místo Emy Vošahlíkové (15. Kačka Dvořáková, 16. Saša Tichá, 19. Ája Zitková, 20. Kačka Švíglerová). V D12D obsadila Lucka Skořepová 4. příčku. Naopak se nedařilo děvčatům v D14C, nejlepší byla Markéta Mrskočová na 15. místě, v D14D skončila Radka Zajícová třetí. V H10C patří Vítkovi Froschovi celkové 5. místo, v první desítce ještě skončili Maty Kroupa (9.) a Dan Šípek (10.), Matěj Kadaně byl 17. Klukům v H12C to moc nešlo, výjimkou byl alespoň trochu Adam Štichhauer na 10. místě (19. Matěj Hostinský). Naopak skvěle běhali kluci v H14C - Fíla Haas s přehledem vyhrál, Danda Štichhauer skončil druhý a Míša Krpata pátý, Ondrovi Šípkovi patří 16. místo.
 • NEW! Na klasice Ještědské oblasti v Srbské Kamenici skončila Bára Pušová v D16 čtvrtá a Klára Procházková v ženách sedmá.
 • NEW! V Mistrovství Východočeské oblasti družstev žactva je naše žactvo po 11 jarních kolech druhé za PHK.
 • NEW! Jak si vedou v průběžných výsledcích oblastních soutěží naši dorostenci, dospělí a veteráni po jarní části? V D16 je Áďa Bártová čtvrtá a Johana Vodičková sedmá, v D18 patří Báře Škorpíkové čtvrtá příčka, v H16 je Mára Mrskoč druhý, Adam Novák šestý a Vojta Šišma sedmý, v H18 vede Ondra Paleček. V ženách (D21C) je čtvrtá Zuzka Hermanová, Klára Žaloudková šestá a Verča Barnetová desátá, v D21D je Zuzka Klimplová třetí. V H21C jsou Jarda Vávra a Tomáš Kos na 10. a 11. místě, v H21D vede Adam Zitka. Ve veteránkách je v D35C Pavla Švíglerová desátá, v D35D Simča Petrásová čtvrtá a Bára Kadaňová šestá, v D45C jsou Táňa Pipková a Léňa Koberová na 7. a 9. příčce, v D45D je Eva Roudná sedmá, v D55C Laďka Víchová vede (6. Jiřka Novotná), v D55D je první Alena Klimplová a v D65C vede Květa Kubíková. Ve veteránech v H35C je Petr Šabatka druhý (6. Olda Vodička, 7. Honza Fukátko, 9. Jirka Belej, 10. Honza Václavek) , v H35D je Ondra Nekvapil šestý, v H45C vede Petr Fencl, v H45D je Zdeněk Cinkan pátý, v H55C je Vojta Juračka druhý a Vašek Farář třetí (9. Mirek Novotný), v H55D jsou Miloš Lulay, Vláďa Vícha a Petr Klimpl na 4. - 6. místě.
 • NEW! Něco nad 150 pardubických závodníků startovalo v sobotu na 11. kole Východočeského poháru, které uspořádal Start Náchod v Kramolné. V ženách v D21C si dobře vedla Martina Zvěřinová, která skončila třetí, Marta Fenclová obsadila páté a Pavla Udržalová deváté místo, v D21D skončily Zuzana Klimplová a Eva Kokaislová na prvních dvou místech. Na trati H21C obsadil dorostenec Ondra Pipek osmou příčku, v H21D byl Adam Zitka druhý a Tomáš Kokaisl třetí. V žákyních v D10N skončily Majda Froschová a Verča Zitková na 4. a 5. místě (8. Hana Fenclová), v D10C obsadily Anika Trlidová a Julča Dominová 8. a 9. příčku, v D12C vyhrála Klára Haasová (9. Katka Švíglerová, 10. Ema Vošahlíková), v D14D vyhrála Klára Chrbolková. Mezi žáky v H10N byl Vojta Juška čtvrtý, v H10C se na třetí stupínek prosadil Maty Kroupa, Vítek Frosch skončil pátý, v H14C vyhrál Fíla Haas, Danda Štichhauer skončil pátý a Míša Krpata devátý. Dobře běžel dorost, v D16 vyhrála Kačka Koberová před Terkou Fejfarovou (4. Bára Pušová, 7. Áďa Bártová, 8. Johanka Vodičková), v D18 byla Bára Škorpíková čtvrtá, v H16 vyhrál Bert Waněk před Márou Mrskočem (4. Vojta Šišma). Ve veteránkách v D35C byla Pavla Švíglerová devátá, v D35D skončila Bára Kadaňová šestá (10. Katka Štichhauerová), v D45C obsadily Jitka Demlová a Léňa Koberová 5. a 6. místo, v D45D byla Eva Roudná desátá, v D55C skončila Laďka Víchová druhá (7. Jiřka Novotná), v D55D obsadily Alena Klimplová a Eva Lennerová druhé a třetí místo a v D65C byly Květa Kubíková a Stáňa Kellnerová na prvních dvou místech. Ve veteránech v H35C doběhl Petr Šabatka druhý (7. Honza Fukátko, 10. Olda Vodička), v H35D vyhrál Pavel Hovorka (9. Ondra Nekvapil), v H45C byl Petr Fencl třetí (8. Honza Vališ), v H45D obsadil Zdeněk Cinkan sedmou příčku, v H55C se Mirek Nožička, Vašek Farář a Vašek Roudný seřadili na 4. - 6. místě (10. Pavel Štěrba) a v H55D skončili Miloš Lulay, Petr Klimpl a Béďa Sáňka na 3. - 5. místě (7. Jarda Fridrich, 8. Vláďa Dvořák) a v H70C byl Pepa Málek devátý.
 • NEW! Na klasice ve Věžkách (Valašská oblast) vyhrála Marta Lučanová kategorii žen, Lála Lučan byl v mužích osmý.
 • NEW! Na krátké trati v Chotěboři (Liga Vysočiny) vyhrál Jonáš Fencl H21D, Terka Fenclová byla v D21D druhá.
 • NEW! Trio pardubických dorostenců Jana Peterová, Jan Rusin a Martin Roudný bude reprezentovat Českou republiku na letošním ME dorostu koncem června v bulharském Veliko Tarnovu. Ještě před evropským šampionátem mají všichni nominovaní o víkendu 15. - 17. 6. přípravu v Rusavě, které se účastní i naši závodníci.
 • NEW! V Českém poháru veteránů je po v půlce června Laďka Víchová osmá a Vašek farář desátý.
 • Na titulní stránce šestého čísla Jantaru je fotka Ondry Macka na doběhu celostátního finále Přeboru škol v OB, které jsme pořádali na pardubickém dostihovém závodišti. Vedle reportáže z této akce najdete v aktuálním čísle měsíčníku pardubických o-běžců i další články - M ČR ve sprintu, závody Českého poháru, žebříčku A a B, Východočeského poháru, soustředění, nominačky na MSJ. A pochopitelně i další rubriky. Obsah čísla najdete zde.
 • V Českém poháru po šesti kolech je v ženách Jana Knapová druhá (24. Martina Zvěřinová, 28. Klára Procházková, 31. Pavla Horová, 42. Lenka Knapová, 44. Terka Nováková), v mužích je Tomáš Kubelka čtvrtý a Radek Nožka pátý (14. David Procházka, 23. Matěj Kamenický, 40. Tomáš Udržal, 600. Honza Čermák).
 • Jak si vedou naši závodníci v žebříčku A po 7 kolech - D16A: 90. Koberová, 16. Fejfarová, 39. Petrásová, 40. Pušová; D18A: 6. Peterová, 30. Borovičková; D20A: 16. Kopecká, 26. Waňková; H16A: 13. Waněk, 20. Pipek, 29. Rusin, 39. Macek; H18A: 1. M. Roudný, 3. Rusin, 7. Volák, 27. V. Roudný; H20A: 31. Fencl.
 • Nejlepší umístění závodníků LPU v žebříčku B-Čechy východ po jarní části - D14: 8. Mrskočová, 15. Haasová; D16: 3. Bártová, 9. Vodičková; D18: 5. Vojtíšková, 7. Držková, 9. Škorpíková; D20: 1. Barnetová; D35: 1. Haasová, 3. Lučanová; D40: 1. Švíglerová, 4. Mrskočová, 7. Krpatová; D45: 4. Pipková, 5. Demlová, 6. Koberová, 9. Horáková; D55: 3. Lehárová; D60: 2. Víchová, 3. Novotná; D65: 1. Kellnerová; D70: 1. Kubíková; H14: 1. Haas, 2. Štichhauer, 16. Krpata; H16: 2. Mrskoč, 5. Šišma, 8. Fejfar; H18: 2. Paleček; H20: 2. Žák; H35: 3. Fukátko; H40: 3. Belej, 4. Václavek; H45: 3 Pipek; H55: 2. Novotný, 7. Roudný; H60: 3. Vícha, 6. Štěrba; H65: 1. Sáňka; H70: 1. Fridrich.
 • O víkendu startovalo 30 nejlepších pardubických závodníků na dvou závodech Českého poháru a žebříčku A v Hrabové (závody pořádal ASU).
  V sobotní krátké trati jsme si vedli velmi slušně. V ženách skončila Jana Knapová na třetím místě, Lenka Knapová byla 18, Terka Nováková dvě místa za ní a Pavla Horová byla 25. V mužích opět ukázal velmi dobrou jarní formu Radek Nožka, který obsadil 5. místo, o místo za ním skončil Tomáš Kubelka, pěkná je i 12. příčka Davida Procházky, další doběhli ve čtvrté desítce. V D16 obsadily Kačka Koberová a Terka Fejfarová 10. a 11. místo, v D18 naznačila Janča Peterová třetím místem, že by zdravotní problémy mohly být zažehnány, v D20 skončily Martina Waňková a Anička Kopecká na 8. a 9. místě. V H16 skončil Bert Waněk na pěkném sedmém místě, Ondrové Pipek a Macek skončili na 15. a 19. příčce, v H18 opět dominoval Martin Roudný, druhý skončil Honza Rusin, Venda Roudný obsadil 18. příčku, v juniorech uzdravující se Jonáš Fencl skončil čtvrtý.
  V nedělní hodně fyzicky náročné trati si naši závodníci vedli také dobře. V mužích skončil Tomáš Kubelka druhý jen minutu za vítězným Nykodýmem, Radek Nožka skončil na krásném 4. místě, Matěj Kamenický byl desátý a David Procházka 12. V ženách Jana Knapová po několika chybách obsadila 4. místo, Martina Zvěřinová si doběhla pro 6. příčku (17. Pavla Horová, 22. Terka Nováková). V D16 skončila Kačka Koberová osmá, v D18 byla Janča Peterová čtvrtá, v D20 Anička Kopecká sedmá. V H16 se opět prosadil do první desítky Bert Waněk (8.), Odra Pipek a Vojta Rusin obsadili 15. a 16. místo. V H18 doběhli Martin Roudný a Honza Rusin na 2. a 3. místě, Ondra Volák Byl devátý (19. Venda Roudný).
 • Přes 60 pardubických závodníků běželo o víkendu dva závody žebříčku B, které měly centrum v letním táboře Bílá skála u Číměře (pořádal SJH).
  V sobotu se běžela klasická trať, která nám přinesla několik pěkných umístění. V mužích s přehledem vyhrál Tomáš Udržal (16. Štěpán Držka), v ženách skončila Petra Hančová šestá a Pavla Udržalová devátá, v D21C byla Zuzana Klimplová třetí. V D12 stála Karda Pipková na stupních vítězů za 3. místo, v D14 obsadila Markéta Mrskočová 9. místo, v D16 byla Johanka Vodičková devátá a Adéla Bártová desátá, v D18 skončila Viky Vojtíšková třetí, Berenika Držková a Bára Škorpíková obsadily 6. a 7. místo, v D20 doběhla Verča Barnetová třetí. V H10N skončil Matěj Lučan osmý, v H14 jasně vyhrál Fíla Haas, Danda Štichhauer byl třetí a Míša Krpata sedmý, v H16 překvapil druhým místem Vojta Šišma (8. Mára Mrskoč), v H18 byl Ondra Paleček třetí, v H20 Honza Žák pátý. Ve veteránkách v D35 vyhrála Marta Lučanová a Renata Haasová byla třetí, v D40 skončila Pavla Švíglerová druhá (9. Dana Mrskočová), v D45 vyhrála Léňa Koberová (5. Jindra Horáková, 7. Jitka Demlová), v D55 byla Iva Lehárová čtvrtá, v D60 Laďka Víchová druhá a Jiřka Novotná čtvrtá a v D70 vyhrála Květa Kubíková. Ve veteránech skončil v H35 Jarda Vávra pátý, v H40 byl Jirka Belej osmý, v H45 Kamil Pipek také osmý, v H55 obsadil Vašek Roudný pátou příčku, v H60 byla Pavel Štěrba šestý, v H65 Béďa Sáňka čtvrtý a v H70 Jarda Fridrich třetí.
  V nedělní krátké trati zopakoval Tomáš Udržal vítězství v mužích, na stupně vítězů ho 3. místo doprovodil Vladimír Lučan. V ženách obsadila Petra Hančová 7. příčku, Pavla Udržalová byla desátá, v D21C skončila Zuzana Klimplová druhá. V D10N byla Anna Švíglerová šestá, v D12 skončily Karda Pipková a Ája Zitková na 2. a 3. místě, dobře běžely v D14 Markéta Mrskočová (4.) i Klára Haasová (8.), v D16 byla Adéla Bártová pátá a Johana Vodičková sedmá, v D18 skončila Viky Vojtíšková čtvrtá (7. Berenika Držková, 10. Bára Škorpíková) a v D20 obsadila Verča Barnetová druhou příčku. V H14 ovládli naši kluci stupně vítězů - vyhrál Fíla Haas před Míšou Krpatou, třetí byl Danda Štichhauer, v H16 skončil Mára Mrskoč třetí a Vojta Šišma sedmý, v H18 byl Ondra Paleček osmý a v H20 Honza Žák pátý. Ve veteránkách vyhrála Marta Lučanová D35, v D40 byla Pavla Švíglerová druhá (9. Dana Mrskočová), v D45 vyhrála Léňa Koberová (5. Jindra Horáková, 6. Táňa Pipková, 7. Jitka Demlová), v D60 byla Laďka Víchová druhá stejně jako v D70 Květa Kubíková. Ve veteránech v H40 byl Honza Václavek devátý, v H45 byl Kamil Pipek také devátý, v H55 skončil Mirek Novotný pátý a Vašek Roudný sedmý, v H60 byl Pavel Štěrba sedmý, v H65 Béďa Sáňka čtvrtý a v H70 Jarda Fridrich druhý.
 • Na klasické trati ŽB-Čechy západ u Rabštejna skončil Vašek Farář v H65 druhý. Na krátké trati pak skončil třetí.
 • Ondra Volák běžel v Šumperku atletické testy dorostu, trojku zaběhl za 9:58 min.
 • Ve středu jsme pořádali na Dostihovém závodišti v Pardubicích celostátní finále Přeboru škol v orientačním běhu. Na startu bylo 450 závodníků z 33 různých škol. Šéfem dobře připraveného závodu byl Petr Valach, tratě postavil Honza Žák na mapě, kterou zpracoval Petr Fiala. Úspěšní byli i závodníci LPU - Fíla Haas vyhrál H7, Bert Waněk H9, Martin Roudný HS a Kačka Koberová byla druhá v D9. Gymnázium Dašická skončilo mezi základními i středními školami na 5. příčce, ZŠ Benešovo nám byla 16.

SVĚT
 • NEW! Jukola - největší štafety v orientačním běhu na světě - se letos běží po 70. Letos se běží poblíž Lahti, v terénu, kde je mnoho terénních tvarů vytvořených ledovcem, na mnoha místech je terén skalnatý, většinu terénu pokrývají borové lesy. Odpoledne čekal ženy 41. ročník jejich 4-členných štafet Venla, který běželo 1617 týmů. Závod byl velmi vyrovnaný, o vítězství Stora Tuna OK rozhodl skvělý poslední úsek Tove Alexandersson, která své největší konkurentky na úseku porazila skoro o 5 minut. První tři úseky v této štafetě běžely Anna Mårsell, Magdalena Olsson a Julia Jakob. Druhé místo obsadila štafeta Göteborg Majorna OK, třetí byla MS Parma. Osmé místo obsadila štafeta Södertälje Nykvarn OK, kde rozbíhala Jana Knapová a finišovala Vendula Horčičková, v týmu IFK Moras OK (11. místo) běžela na třetím úseku Denisa Kosová. Jediná česká štafeta s názvem Broučci a Berušky skončila na 323. příčce. Sedmičlenných štafet mužů běželo téměř 1900, po zajímavém průběhu vyhrála štafeta finského Koovee (Joni Hirvikallio, Topi Anjala, Lauri Sild, Oleksandr Kratov, Kenny Kivikas, Timo Sild a Daniel Hubmann), byť po 3. úseku byla až na 12. místě se ztrátou skoro 6 minut. Na 4. úseku ale podal Kratov skvělý výkon, s velkým náskokem vyhrál úsek, dostal finský tým před dosud vedoucí obhájce vítězství IFK Göteborg, na dalších úsecích si už vedení nenechalo Koovee vzít. Na druhém místě doběhli obhájci loňského vítězství IFK Göteborg se ztrátou přes 4 minuty, na třetím místě skončila štafeta Paimion Rasti. Na šestém místě doběhl tým Kalevanu Rasti, ve kterém rozbíhal Jan Procházka a na pátém úseku běžel Honza Petržela (ten dokonce byl na svém úseku třetí). Miloš Nykodým dofinišoval OK Linne pro 13. příčku. Nejlepší česká štafeta Broučci a Berušky skončila na 182. místě. Web závodu je tady.
 • NEW! IOF zveřejnila návrhy členských zemí, které by se měly projednat na kongresu IOF, který proběhne v říjnu v Praze. Jednak jde o návrhy na místopředsedu IOF a členy předsednictva IOF (tam navrhuje ČSOS Dušana Vystavěla), a pak o návrhy na nové věci v IOF (třeba návrh na zavedení sprintových štafet na MSJ). Čtěte zde.
 • Word Orienteering Day proběhl v týdnu od 23. do 29. května. Přehled akcí v rámci World Orienteering Day 2018 je k dispozici na webu http://worldorienteeringday.com/. Výsledkem je rekord v účasti - 335178 účastníků, celkem proběhlo 2088 akcí v 79 zemích světa.