ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
st 28. 07. 11:12

NOVINKY ČSOS
25.07.2021
12:26 - Pětidenní Bohemia Orienteering vyhráli Daniel Vandas a Adéla Indráková.
18.07.2021
13:37 - Čtyřetapové závody Grand prix Silesia vyhráli Roman Zbranek a Iva Kavánková.
14.07.2021
22:49 - Sdělení sekce OB 16/2021.
09.07.2021
19:51 - MS 2021, klasická trať muži - 1. Fosser (NOR), 8. Nykodým, 16. Král, 42. Kubelka.
17:45 - MS 2021, klasická trať žen - 1. Alexandersson (SWE), 8. Knapová, 13. Janošíková, 15. Kosová.
08.07.2021
20:27 - MS 2021, štafety muži - 1. SWE, 5. CZE (Kubát, Nykodým, Král).
18:25 - MS 2021, štafety ženy - 1. SWE, 5. CZE (Indráková, Kosová, Knapová).
06.07.2021
20:27 - MS 2021, krátká trať žen - 1. Alexandersson (SWE), 8. Kosová, 9. Indráková.
20:26 - MS 2021, krátká trať mužů - 1. Kyburz (SUI), 14. Kubát, 21. Nykodým, 36. Křivda.
11:54 - Všech šest českých reprezentantů si vybojovalo postup do finále MS na krátké trati.

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- hodnocení závodů
- postupy OB
- kalendář 2021
- kalendář 2022
- komise rozvoje OB
- mapy
- historie M ČR
- výsledky závodů
- metodický portál
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- kalendář 2021
- hodnocení závodů
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- PZP
- fotogalerie LPU
- info pro ml. žactvo
- SCD
- Facebook LPU
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny
Vojtěch Král

M ČR v OB 2021
22.5. sprint (STE)
23.5. spr. štaf. (STE)
12.-13. 6. KT (SSU)
18.-19.9. klas (KAM)
18.9. žactvo (PHK)
9.10. štaf (AOP)
10.10. kluby (AOP)
16.10. NOB (VPM)

Žebříčky, ligy 2021
Český pohár
ŽA
Česká liga klubů
ŽB Č-v
ŽB Č-z
ŽB M
Vč.pohár (Ž,D)
Vč.pohár (V)
Vč. družstva

Budou závody
4.9. ČP,ŽA,ŽB (JPV)
4.9. ŽB,VčP (STH)
4.9. ŽB (LTP)
5.9. ČP,ŽA,ŽB (JPV)
5.9. ŽB,VčP (STH)
5.9. ŽB (LTP)

Závody za námi
27.6. VČR KT (KON)
26.6. VčP (PHK)
26.6. VČR KL (KON)
25.6. VČR S (KON)

Vícedenní 2021
Trojúhelník MLA)
GP Silesia (AOP)
Bohemia (BOR)
Velikonoce (DKP)
Zlínský (Š)krpál (TZL)
OA (OAV)
Rumcaj. míle (SJC)
Prázdniny (TUR)
Cena vých.Čech (LPU)
Interkompas (SJH)
West cup (ONO)

Mez. akce 2021
OB:
13.-16.5. ME (SUI)
3.-9.7. MS (CZE)
7.-13.8. MSV (HUN)
12.-15.8. SP (SWE)
19.-22.8. MED (LTU)
5.-10.9. MSJ (TUR)
30.9.-1.10. SP (ITA)
LOB:
22.-28.2. MS,MSJ,MED (EST)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
CEP*
EKP
MFP
VSP**
ZBP*
Středočeská***
DCE*
HCE***
KAM*
LBE**
LME
RIC*
ROZ*
ZVO*
DKL***
DOR***
JES*
KPY*
ODV*
PDY**
ROU**
SLA**
Západočeská***
BSO***
LPM***
MLA***
MAS*
NEK
KPM
KRL**
ONO
SKV**
VPM**
Jihočeská
KRE
KTA**
VCB***
VTA**
OPI***
PCB*
CST
Ještědská***
BOR**
DOK
LDC***
LLI*
JEN***
TUR**
TJN**
VLI***
CHA***
KUL*
LIT*
LTP***
PEN
STB
TUV
Východočeská***
CHC**
HOR***
JIL*
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB
LPU***
LTU***
KUO*
SJC***
STH***
SNA*
NPA***
OAV*
TYN*
XPU
Vysočina**
BZR*
CHT*
JHB*
PZR*
SJH***
CTB***
OSN*
SJI**
STA*
TTR**
Moravskoslez.**
BFM***
HAV*
SOP
TRI**
VRB*
KRN*
MOV***
OOP***
SIT***
SFM**
Hanácká**
ASU
KON*
OOL*
PLU
SSU**
TVR**
ZLH**
AOP***
JPV***
KSU**
UOL**
SBR*
STE***
Valašská***
EZL*
HLV*
KVS***
SKM***
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM*
BBM*
LBM***
PBM**
TBM**
ADA**
RBK
UBM***
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlist


ČR: Letní velikonoce. Junioři a dorostenci míří do Švédska. Olympijské parky.
Východní Čechy: Výběrové řízení na pořadatele závodů Vč. poháru v roce 2022. Společný rozpis podzimních závodů Vč. poháru.
Pardubice: V Doksech na velikonocích.
Svět: Repre v Polsku. Covid na MS v České republice. MSJ 2024 bude v České republice.
Jak to vidí Béďa na FBČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! Velikonoce v červenci a v srpnu? Ano, i takové paradoxy přinášejí covidová omezení. Na velikonoční svátky v loňském i letošním roce připravené třídenní závody se uskuteční o víkendu na přelomu července a srpna 2021 pod názvem Letní Velikonoce. Pořadatelé Oddílu OB Kotlářka přivítají v centru závodu v Nové Skalce necelých osm stovek závodníků Nová Skalka u Doks. V pátek je na programu klasická trať (stavitel Michal Škácha), v sobotu zkrácená trať (Jaroslav Tomeš a Přemysl Novák) a v neděli závěrečná klasika, kterou připravil Pavel Klaška. Všechny etapy se poběží ve velmi členitém terénu , kde jsou skalnaté hřbety a údolí, skály v několika patrech (pískovec), převážně dobře průchodný les, občas oblasti s náletovými porosty. Mapy připravili Tom Novák a Roman Horký. Elita žen je početně velmi málo obsazena, o vítězství by měly bojovat především Monika Doležalová a Michaela Omová. V mužích patří k hlavním favoritů Jan Schulhof, Jan Mrázek, Baptiste Rollier, Johan Vavrys a Matěj Klusáček. Web závodu najdete tady.
 • NEW! Výběr juniorů a dorostenců míří pod vedením Pavla Košárka na 10-denní soustředění do Švédska. Centrem soustředění je Hoks Naturcamping ve Vaggerydu (30 km jižně od Jönköpingu). Necelou padesátku účastníků čekají mapové tréninky v okolí včetně sprintu, ale i výlet.
 • NEW! Reprezentace lyžařského OB je na soustředění v rakouském Russbachu.
 • NEW! V Tokiu probíhá sportovní megaakce - Letní olympijské hry. Aby lidi doma věděli, že se v dalekém Japonsku závodí, tak udělal Český olympijský výbor dva Olympijské parky, kde jsou po celou dobu LOH ukázky řady sportů (protože jsem podobnou akci několikrát pořádal, tak částka, kterou tyto parky letos stojí, je hrozně vysoká, peníze v řádech vyšších desítek milionů korun by se daly určitě využít efektivněji....). Ty dva parky jsou v Praze a v Brně a na obou je po celou dobu zastoupen i orientační běh. Pořadatelům z pražských a brněnských klubů patří velké poděkování za více než dvoutýdenní prezentaci orientačního běhu na těchto parcích.
 • Pět etap (klasická trať, krátká trať, klasická trať, krátká trať a klasická trať s handicapovým startem) - to byl program 23. ročníku Bohemia Orienteering, který připravil OK Jiskra Nový Bor. Pro téměř 1500 závodníků byly připraveny tratě v kopcovitém a členitém terénu s množstvím pískovcových skal, kamenů a dalších detailů, místy byly porosty hůře průchodné, místy byla těžká běžecká podložka, v prostoru byla středně hustá síť cest. Jednotlivé etapy postavili Jan Pavlovec, Jaroslav Krejčí, David Nehasil, Matouš Karvánek a Petr Karvánek. Shromaždiště prvních dvou etap bylo v Chřibské, závěrečné tři etapy se běžely v terénech kolem Filipova. Závodu přálo počasí, po všechny dny bylo pěkně, někdy až moc teplo.
  V první etapě (klasika) si v mužích doběh pro vítězství Jan Schulhof, který o 57 sekund porazil druhého Martina Luštického, třetí Daniel Vandas měl ztrátu na vítěze necelé dvě minuty. V ženách přesvědčivě vyhrála favorizovaná Adéla Indráková, druhá Adélka Bogarová měla ztrátu pět a půl minuty, třetí Němka Patricia Nieke přes osm minut.
  V E2 (krátká trať) vyhrál v mužské elitě favorizovaný Daniel Vandas, druhý Matouš Fürst za ním zaostal přesně tři minuty, překvapivě třetí Jonáš Fencl byl ještě o minutu a půl pomalejší. V ženách bylo ve druhé etapě stejné pořadí jako v úvodním dění - jasně vyhrála Adéla Indráková, druhá Adélka Bogarová za ní zaostala tři a půl minuty a třetí Patricia Nieke šest minut.
  Na páteční klasiku se závodníci přesunuli do skalnatých terénů u Filipova. V elitě mužů si pro druhé vítězství doběhl Daniel Vandas, s tříminutovou ztrátou skončil druhý Matouš Fürst, třetí Jan Schulhof ztratil na vítěze čtyři minuty. V ženách se na prvních třech místech opět umístily Adéla Indráková, Adélka Bogarová a Patricia Nieke, rozdíly mezi nimi byly čtyři resp. osm minut.
  Sobotní čtvrtou etapou byla krátká trať. V mužích si pro druhé etapové vítězství doběhl Jan Schulhof, který o 112 sekund porazil druhého Daniela Vandase, třetí Matouš Fürst měl ztrátu dvě a půl minuty. V ženách vybojovala čtvrté vítězství Adéla Indráková, která o 43 sekund porazila druhou Elišku Sieglovou, na třetím místě skončila Patricia Nieke s odstupem dvě a půl minuty na vítězku.
  Poslední etapou byla klasika s handicapovým startem. V mužích udržel první místo Daniel Vandas (PHK), byť druhý Matouš Fürst (DOK) snížil své manko ze sedmi na pouhé čtyři minuty. Výborným výkonem v poslední etapě se na třetí místo posunul veterán Jan Mrázek (SJC), jeho celková ztráta po pěti dnech na vítězného Vandase byla 13 minut.V páté etapě dosáhl nejrychljšího času Tomáš Dlabaja. V ženách měla i v poslední etapě nejrychlejší čas Adéla Indráková (ZBM) a její celkový náskok před druhou Adélou Bogárovou (PGP) byla 20 minut, na třetí příce doběhla Němka Patricia Nieke (TUR) s odstupem 31 minut.
  Web závodu s potřebnými informacemi je zde.
 • Na webu o-reprezentace najdete první ohlasy po skončení MS z tábora domácích reprezentantů.
 • Proběhla Grand prix Silesia (třídenní čtyřetapové závody), na které startovaly necelé čtyři stovky závodníků. Pořadatelé z klubu Orientační Běh Opava připravili tratě na mapách, které mapoval Bob Háj, v mírně kopcovitém terénu se spoustou porostových tvarů (neagresivní podrost); kde byla nepravidelná siť cest (většinou nevýrazných), na mnoha místech byla snížená viditelnost. První dvě etapy měly centrum na louce na jižním okraji obce Jakubčovice, další dvě etapy pak měly shromaždiště u obce Hlubočec.
  V pátek se běžela krátká trať, kterou postavil Tomáš Kovalčík. V ženách jasně vyhrála Iva Kavánková před Lucií Slavíkovou a Švédkou Almou Svennerud, na trati mužů byla nejrychlejší dorostenec Michal Nouza, který o dvě minuty porazil Pavla Rychlého, třetí skončil Polák Tomacz Jurczyk. V sobotu dopoledne se běžela další krátká trať, kterou připravil Tomáš Borunský. V ženách byla opět jasně první Iva Kavánková, která o 4 minuty porazila Pavlínu Rychlou, třetí byla Iva Košárková, v mužích s přehledem vyhrál Roman Zbranek, pět minut za ním byl druhý Pavel Rychlý, třetí skončil Jakub Šrom. Odpolední etapu, opět krátkou trať postavil Evžen Kostka. V ženách stejně dopoledne vyhrála Iva Kavánková před Pavlínou Rychlou (rozdíl byl tři a půl minuty), třetí byla Jana Kolaja Ehlerová. V mužích si dopolední vítězství zopakoval Roman Zbranek, který o minutu porazil druhého Pavla Rychlého, třetí skončil jihlavský veterán Jaroslav Vítek. Na závěr byla v neděli zkrácená klasika s intervalovýcm startem (stavitel Tomáš Holas). V ženách si pro čtvrté vítězství doběhla Iva Kavánková, o pět minut zpět zůstala Pavlína Rychlá, třetí místo obsadila Jana Kolaja Ehlerová. V mužích si připsal další vítězství Roman Zbranek, minutu za ním skončil Michal Nouza, necelé tři minuty zpět byl třetí Pavel Rychlý.
  Celkové výsledky byly dány součtem časů ve všech čtyřech etapách. V ženách s obrovským náskokem vyhrála Iva Kavánková (TZL), druhá skončila Jana Kolaja Ehlerová (VLI) a třetí Iva Košárková (PGP). V mužích byl první Roman Zbranek (TZL), druhé místo obsadil Pavel Rychlý (KRN) a třetí byl Michal Nouza (SJH). Web závodu je zde.
 • Tabulka sledovanosti premiér z orientačního běhu v České televizi (ČT Sport), jde o počet diváků ve věku 15+:
  MČR ve sprintu a sprintových štafet - premiéta 27.05.2021 - 32 tis. diváků
  MČR na krátké trati - premiéra 16.06.2021 - 7 tis. diváků
  MS 2021 sprint - premiéra 04.07.2021 - 74 tis. diváků
  MS 2021 sprintové štafety - premiéra 04.07.2021 - 127 tis. diváků
  MS 2021 krátká trať - premiéra 06.07.2021 - 222 tis. diváků
  MS 2021 štafety - premiéra 08.07.2021 - 150 tis. diváků
  MS 2021 klasická trať - premiéra 09.07.2021 - 95 tis. diváků
  Premiéry ze závodů MS sledovalo dohromady 668 tisíc diváků (to je velice slušné číslo), dobrou sledovanost měl i dokument z M ČR ve sprintu a sprintových štafet.
 • Jednala soutěžní komise sekce OB. Na pořadu byla úprava kalendáře závodů na rok 2022. Tady je výsledek jednání, které následně schválilo vedení sekce OB:
  - změna termínu dvou závodů ČPŠ a závodu ve sprintu ČP/ŽA ze 7. a 8. 5. na 23. – 24. 4. 2022 (pořadatelé LPU a OSN), důvodem je termín 10MILA 7. - 8. 5. 2022
  - změna pořadatele dvou závodů ČP/ŽA 21. – 22. 5. 2022 – místo KSU bude pořádat LPM (LPM přesun z roku 2020 resp. 2021)
  - vypsání výběrového řízení na pořadatele ŽB-M – 21. – 22. 5. 2022 (nemusí být dodržen SŘ čl. 1.7 – nová mapa)
  - oddělení Mistrovství ČR a Veteraniády na klasické trati, krátké trati a ve sprintu (snaha o závody do 1000 účastníků z důvodů sportovních i vstupů do lesů)
  - vypsání výběrového řízení na pořadatele Veteraniády ČR ve sprintu, na krátké a klasické trati v termínu 24. – 26. 6. 2022 (nemusí být dodržen SŘ čl. 1.7 – nová mapa, pořadí jednotlivých závodů určí pořadatel)
  - oddělení Mistrovství ČR klubů a Mistrovství ČR oblastních výběrů žactva (snaha o závody do 1000 účastníků z důvodů sportovních i vstupů do lesů)
  - vypsání výběrového řízení na pořadatele M ČR oblastních výběrů žactva v termínu 17. 9. 2022
  - určení termínu Republikový festival žactva – 3. – 5. 6. 2022 (pořadatel TAP)
  - rezervace náhradního termínu pro případ neuskutečnění některých závodů na jaře 2022 – 30. – 31. 7. 2022
  Kalendář závodů soutěží sekce OB na rok 2022 po těchto úpravách najdete zde.
 • Pořadatelé zářijového dvojzávodu Českého poháru a žebříčku A SK Prostějov oznámili, že z důvodu masivní kůrovcové kalamity a s tím souvisejícími lesními pracemi jim majitel lesa v prostoru Malého Hradiska zrušil souhlas s pořádáním těchto závodů. Závody ale budou. Sobotní závod na klasické trati bude přesunut do prostoru Kladek (terén finále Mistrovství ČR na klasické trati 2018), opět s centrem pod sjezdovkou v obci Kladky. Nedělní krátká trať proběhne v prostoru "Ledková huť", (lesní prostor mezi Boskovicemi a Valchovem), centrem bude hřiště na okraji obce Valchov.
 • Probíhají Stacionární tréninkové kempy ve Švédsku. Jejich centrem je bývalé konferenční centrum v obci Hållsta. Účastníci mají k dispozici 12 mapových tréninků s roznesenými lampióny, na každém tréninku jsou k dispozici 3 tratě délkou a obtížností odpovídající DH14, DH16 a DH18. Celkem je připraveno 7 týdenních turnusů, na kterých by se mělo vystřídat kolem 350 mladých o-běžců z České republiky.
 • Na webu dorostu jsou otevřeny přihlášky na letní akademii dorostu, která proběhne od 9. do 13. srpna 2021 na chatě Slovanka v Jizerských horách pod vedením Marka Cahla.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! Východočeská oblast vypsala výběrové řízení na pořadatele závodů Vč. oblasti v roce 2022. Přihlášky přijímá předseda oblasti Luboš Macháček do půlky září. Bližší informace zde.
 • NEW! Na webu Vč. oblasti byl zveřejněn společný rozpis podzimních závodů Vč. poháru.

PARDUBICE
 • NEW! Necelá dvacítka pardubických závodníků bude na přelomu července a srpna na startu 3-denních závodů Letní Velikonoce, které se běží ve skalnatých terénech u Doks.
 • NEW! Patnáctka pardubických závodníků běží na polské straně Orlických hor čtyřetapové závody Sudety cup.
 • NEW! Petra Hančová je na soustředění reprezentace lyžařského OB v rakouském Russbachu.
 • Malá skupina závodníků LPU běžela pětidenní závod Bohemia Orienteering, které uspořádal ve skalnatých terénech u Chřibské a Filipova OK Jiskra Nový Bor. Našim závodníkům se moc nedařilo, v první desítce skončili jen Petr Šabatka (6. místo v H40A) a Tomáš Deml a Honza Jurica (7. a 8. místo v H21B).
 • Pětičlenná skupina pardubických závodníků startovala na třídenních čtyřetapových závodech Grand prix Silesia na Opavsku. V D16 vyhrála všechny čtyři etapy Míša Srbová a s velkým náskokem tak získala i celkové prvenství. V D21B skončila Jana Kovářová druhá, stejně jako v D65 Jiřka Novotná.
 • Bylo vydáno červencové číslo Jantaru. Na titulní straně je fotka z mistrovství ČR na krátké trati ve Vojtíškově, tomuto šampionátu se věnuje hned první článek tohoto čísla. Další články jsou o závodech Vč. poháru, o béčkách v Písku, o Veteraniádách ČR v Jeseníkách, o řadě proběhlých soustředění v červnu či o čtyřetapových závodech Sudety open. Podstatná část tohoto Jantaru je ale věnována červencovému Mistrovství světa v OB v České republice. O své zážitky se podělila většina z těch, kteří se na organizaci šampionátu podíleli, velmi zajímavý je popis dění na tomto mistrovství od naší nejlepší závodnice Jany Knapové. Pochopitelně nechybí ani pravidelné rubriky (Pět otázek pro.., Program, Střípky). Obsah čísla najdete zde.

SVĚT
 • NEW! Část české o-reprezentace (a spolu s nimi i velký počat dalších českých závodníků) je na startu čtyřetapových závodů Sudedy Cup na polské straně Orlických hor, v Kladském údolí. Poběží se pro OB dosud nepoužitých lesích v Bystrických horách. Web závodu najdete tady.
 • NEW! IOF vydala oficiální stanovisko k výskytu nakažení Covid-19 při (a po) MS 2021 v orientačním běhu. Covid-19 mělo 12 účastníků MS (z toho ale jen dva v místě konání šampionátu, ostatní až po příjezdu domů) a 3 organizátoři. V závěru článku jsou doporučení pro další akce pořádané IOF.
 • NEW! Předsednictvo IOF rozhodlo, že MS juniorů v orientačním běhu v roce 2024 bude v České republice (západní Čechy).
 • IOF chce zvýšit podíl sportovců na řízení federace. Proto zřídila pro každou disciplínu Athlete Advisory Group (AAG). Kandidáty do nich navrhli jednotlivé národní federace. O kandidátech hlasovali závodníci, kteří se od roku 2017 do letoška zúčastnil MS nebo závodu Světového poháru v dané disciplíně. IOF nyní zveřejnila výsledky hlasování a složení jednotlivých skupin. Největší zájem byl o AAG v orientačním běhu, z 5 členů jeden musel být mimo Evropu, a tak se automaticky stal členem Jan Erik Naess z Kanady, jako jediný kandidát mimo Evropu. O dalších se hlasovalo. Hlasovat mohlo 860 sportovců, hlasovalo jich 436. A jak to dopadlo? Nejvíce hlasů dostala česká reprezentantka Tereza Janošíková (337), následoval Švéd Gustav Bergman (320), Švýcar Florian Howald (304) a Ruska Natalia Gemperle (271). Tito čtyři byli zvoleni, ostatní dostali hlasů méně. Členi AAG MTBO se nevolili, protože se jich v nominacích sešel jen příslušný počet, AAG tvoří Gabriele Andrasiuniene (LTU), Vojtěch Ludvík (CZE), Grigory Medvedev (RUS) a Samuel Pökälä (FIN). AAG lyžařského OB má složení Erik Blomgren (SWE), Øyvind Watterdal (NOR), Lukas Deininger (SUI) a Doris Kudre (EST). A skupina AAG Trail-O má složení John Kewley (GBR), David Irving (USA), Ekaterina Koltunova (RUS) a Ilze Lapina (LAT), do skupiny nebyl zvolen Pavel Ptáček. Nyní je na jednotlivých AAG, aby jmenovali po dvou zástupcích do komise sportovců IOF, z které potom budou dva členové jmenováni do předsednictva IOF, kde budou zastupovat všechny o-sportovce ve vrcholném orgánu Mezinárodní federace orientačního běhu IOF. Více zde.
 • Reportáž z dění na Mistrovství světa v OB 2021 najdete zde.