ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
ne 21. 01. 22:53

NOVINKY ČSOS
20.01.2018
22:17 - M ČR v LOB ve sprintu vyhráli Petra Hančová a Petr Horvát.
21:44 - M ČR v LOB na krátké trati vyhráli Helena Randáková a Radek Laciga.
17.01.2018
23:13 - Sdělení MR č. 01/2018.
17:50 - Sdělení sekce OB 1/2018.  
17:38 - Pravidla OB, Soutěžní řád OB, Klasifikační řád OB, Prováděcí předpisy k soutěžím OB.
10:43 - Mezinárodní popisy kontrol (český překlad).
12.01.2018
20:36 - Zápis z jednání vedení sekce OB.
11.01.2018
20:35 - Tři závody v LOB, které se měly jet o víkendu v Krkonoších, jsou zrušeny.
14:24 - Akce 3. ročníku Světového dne OB konané v termínu 23.-29.5.2018 je již možné registrovat na stránce World Orienteering Day.
08.01.2018
11:07 - Newsletter ČSOS leden 2018: HTMLPDF 

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- dorost ČR
- hodnocení závodů
- postupy OB
- kalendář 2018
- kalendář 2019
- komise rozvoje OB
- mapy
- výsledky závodů
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- závody Vč. oblast
- kalendář 2018
- hodnocení závodů
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- fotogalerie LPU
- info pro ml. žactvo
- info pro st. žactvo
- TSM, SCM
- SCD
- Facebook LPU
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
- liveorienteering
WorldofO
SZOŠ

Další informace
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny
Vojtěch Král
Miloš Nykodým

M ČR v OB 2018
14.4. noční (STH)
19.5. sprint (VTA)
23.-24.6. KT (TBM)
15.-16.9. klas (JPV)
28.9. spr. št. (TZL)
13.10. štaf (EKP)
14.10. druž (EKP)

Žebříčky, ligy 17
Český pohár
Žebříček A
Žebříček B-Čechy
Žebříček B-Morava
Český pohár štafet
Česká liga klubů
Ranking
Český pohár veteránů
Vč. družstva
Vč.pohár - žactvo j
Vč.pohár - do+do
Vč.pohár - veteráni
Vč.pohár - žactvo p

Budou závody
28.1. Vinice kros (LPU)
11.2. ZHL (SHK)
11.2. ZHL (SHK)
4.3. Brutus kros (PHK)
11.3. Kuňka kros (LPU)

Závody za námi
20.-21.1. LOB (MLA)
7.1. ZHL sprint (LPU)
17.12. LOB
17.12. Vánoční sprint (PHK)
16.12. LOB

Vícedenní 2018
Velikonoce (DKP)
Jarní trojúhel. (MLA)
Cena stř. Moravy (JPV)
Veteran cup (VAM)
Vysočina (CHT)
GP Silesia (AOP)
Šump. divočák (KSU)
Rumpál (LCE)
Rumcaj. míle (SJC)
Prázdniny (TUR)
Cena vých. Čech (PHK)
West cup (NEK)

Mez. akce 2018
OB:
6.-8.4. CEYOC (HUN)
5.-12.5. ME (SUI)
28.6.-1.7. MED (BUL)
6.-13.7. MSV (DEN)
8.-14.7. MSJ (HUN)
17.-21.7. AMS (FIN)
4.-11.7. MS (LAT)
31.8.-2.9. SP (NOR)
4.-7.10. SP (CZE)
LOB:
3.-8.2. ME,MSJ,MED (BUL)
7.-13.3. MS (RUS)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
DKP***
FSP
MKP
PGP*
SCP**
TAP*
Středočeská***
HCE***
KAM**
LBE*
RIC***
ROZ
ZVO**
DKL***
DOR**
KPY**
PDY**
ROU
SLA**
Západočeská***
BSO***
LPM***
MLA***
NEK**
KPM
KRL***
VPM**
Jihočeská***
KRE
KTA*
VCB**
VTA**
OPI***
PCB*
CST
Ještědská***
BOR**
LDC***
JEN
TUR**
TJN*
VLI***
CHA***
LIT
LTP***
PEN
STB**
TUV
Východočeská***
CHC***
HOR**
HOS
JIL**
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM
DOB*
LPU***
LTU***
KUO***
SJC***
STH
SNA
NPA***
TYN*
XPU
Vysočina**
CHT*
JHB*
PZR*
SJH***
CTB*
OSN**
SJI***
TTR**
Moravskoslez.***
BFM**
HAV*
SOP**
TRI**
KAR
KRN**
MOV**
OOP***
Hanácká***
ASU***
KON*
OOL*
SSU**
ZLH*
AOP***
JPV**
KSU**
UOL***
STE***
Valašská***
HLV
KVS**
SKM*
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM
BBM*
LBM***
PBM*
TBM***
ADA**
RBK*
UBM**
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlistČR: Tři závody LOB. Junioři ve Vracově. Rozhovor s Pavlem Košárkem.
Východní Čechy: Kde budou závody Vč. poháru na jaře. Schůze Vč. oblasti bude 26. ledna.
Pardubice: Čtyři závodníci jeli LOBy - mistrovské zlato a stříbro pro Petru. Junioři na soustředění ve Vracově.
Svět: Jednání IOF ve Varšavě.

ČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! O víkendu byly na pořadu tři celostátní závody v lyžařském OB. Závody připravili pořadatelé z TJ Lokomotiva Mariánské Lázně ve spolupráci s Deutsche Ski-Orientierungslauf Gemeinschaft. Na startu bylo téměř 300 českých závodníků, kteří měří své síly ze závodníky z Německa a Rakouska, kteří měli tyto závody také zahrnuty do svých národních soutěží (zahraničních závodníků byla necelá stovka).
  Prvním závodem v sobotu dopoledne bylo Mistrovství České republiky a veteraniáda ve sprintu, centrem byl Hostinec U Pejska a kočičky v Závišíně, jelo se za solidních sněhových podmínek v okolí golfového hřiště Mariánské Lázně, kde byl mírně zvlněný terén s poměrně hustou sítí lyžařských stop, cca 50% tratí bylo na loukách. V ženách si pro titul dojela Petra Hančová (LPU), s odstupem 33 sekund byla druhá Helena Randáková (VRL), dalších 23 sekund zpět zůstala třetí Lenka Mechlová (SHK), 4. Johanka Šimková (SHK), 5. Kateřina Neumannová (PVP), 6. Barbora Chudíková (SJI), z juniorek byla nejrychlejší na stejné trati Markéta Firešová. V mužích vybojoval zlato Petr Horvát (SSU), 31 sekund za ním zaostal junior Vojtěch Bartoš (MLA), další tři sekundy zpět byl bronzový Radek Laciga (SZP), 4. Jakub Škoda (VLI), 5. Michal Argaláš (TRI), 6. Ondřej Vodrážka (VPM). V dorostu získal zlato Matyáš Štrégl (VRL) před Lukášem Richtrem (VPM) a Vítem Štěfanem (STH). Vítězi veteraniády se stali - D35: Kateřina Kašková (CHA), D45: Markéta Průšová (VSP), D55: Ilona Kolovská (LPM), D65: Jana Haňkovská (SSP), H35: Richard Klech (VRB), H45: Radek Teringl (VCB), H55: Jiří Šedivý (EKP), H65: Oldřich Přinda (VLI), H75: Jaromír Frey (NEJ).
  Odpoledne se závodníci přesunuli do Německa (Silberhütte), kde se jeůo Mistrovství České republiky a veteraniáda na krátké trati, závodníky čekaly tratě v okolí lyžařského areálu Silberhütte “Entenbühl” (700 - 900 m.n.m.), šlo o kopcovitý a zalesněný terén s poměrně hustou sítí lyžařských stop. V mužích si pro titul dojel Radek Laciga (SZP), který za sebou nechl o 76 sekund druhého Jakuba Škodu (VLI), dalších 14 sekund zpět zůstal třetí Michal Drobník (SJC), 4. Ondřej Vodrážka (VPM), 6. Petr Horvát (SSU), 6. Michal Argaláš (TRI). V ženách vybojovala titul nestárnoucí Helena Randáková (VRL), 71 sekund zpět zůstala stříbrná Petra Hančová (LPU), třetí Lenka Mechlová (SHK) ztratila další minutu (4. Kateřina Neumannová, PVP, 5. Barbora Chudíková, SJI, 6. Barbora Chudíková, SKV). V juniorech s přehledem vyhrál Jan Hašek (VPM) před Vojtěchem Bartošem (MLA) a Ondřejem Hasmanem (VPM), v juniorkách byla jasně nejlepší Markéta Firešová (ZBM), na dalších místech skončily Němky Pia Buchholz a Anna Lueger. Velmi početně byly obsazeny dorostenecké kategorie, mezi dorostenci byl nejlepší Vít Štefan (STH) před Tomášem Milánem (TBM) a Matyášem Štréglem (VRL), v dorostenkách získala zlato Rozálie Kuchařová (SJC), druhá byla Kateřina Černá (VPM) a třetí Anežka Hlaváčová (TBM). Vítězství ve veteraniádě vybojovali - D35: Kateřina Kašková (CHA), D45: Markéta Průšová (VSP), D55: Jiřina Kuncová (TJN), D65: Jan Haňkovská (SSP), H35: Richard Klech (VRB), H45: Jan Hasman (VPM), H55: Petr Kožina (PGP), H65: Oldřich Přinda (VLI).
  Ve stejném prostoru v Německu jako v sobotu se pak jel v neděli žebříčkový závod na klasické trati. Web závodů je tady, informace o jednotlivých závodech jsou pak v IS ORIS.
 • NEW! Juniorská reprezentace OB měla svoje první letošní soustředění. Naši nejlepší junioři a juniorky (juniorští reprezentanti, sledování i někteří další - celkem téměř 30 závodníků) bylo od čtvrtka do neděle pod vedením Pavla Košárka ve Vracově. A jaký byl program? Housenka, kros, vrstevnicové azimuty, klasika, nočák, handicapový middle, ... rozbory tréninků, přednášky, seznámení s nominačními kritérii na MSJ v Maďarsku, atd.
 • NEW! Pavel Košárek pokračuje pátým rokem jako trenér juniorské reprezentace, nyní je i metodikem svazu. O práci s juniorským týmem i o metodice si můžete přečíst v rozhovoru, který vyšel na stránce sekce OB.
 • Vyšlo Sdělení sekce OB 1/2018, kde jsou všechny potřebné informace potřebné k nové o-sezóně - čtěte zde.
 • Byly vydány sportovně technické o-dokumenty: Pravidla OB (změněna příloha A.II), sportovně technické o-dokumenty: Klasifikační řád (drobná změna u žebříčku B), Soutěžní řád soutěží sekce OB, Prováděcí pokyny k soutěžím sekce OB pro rok 2018, Mezinárodní popisy kontrol (český překlad).
 • Ve středu v podvečer se v Praze na Strahově sešel na svém prvním letošním jednání výkonný výbor ČSOS. V aktuálních informacích byla podána informace o hlasování per rollam (mj. rozdělení příspěvků na TSM), poté informace o počtu členů ČSOS (217 klubů, je v nich více než 13 200 lidí), informace o vypsaných programech MŠMT, informace o placení příspěvků klubů a zaslání evidenčních listů (některé kluby ještě svoji povinnost nesplnily, informace o podepsaných reklamních smluv na rok 2018. Následně byly projednány a hlavní úkoly a plán práce v roce 2018 (volná hromada ČSOS bude 8. 12. 2018). Poté podaly informace o své činnosti jednotlivé sekce OB (sekce OB mj. předložila ke schválení sportovně technické dokumenty a návrh rozdělení finančních příspěvků na talenty v klubech a oblastech). V další části byla projednána mezinárodní činnost ČSOS v roce 2018, kde bylo probráno finanční zabezpečení akcí, kterých se naši delegáti zúčastní, zvláštní pozornost potom byla věnována přípravě Kongresu IOF, který pořádáme v říjnu v Praze. Dalším bodem byla informace o zajištění závodů v LOB na ZODM 2018, účast svazu na Olympijských parcích (budou tři) a účast OB na LODM 2019 v Liberci. Následně byla projednána koncepce spolupráce s médii v roce 2018 (za pozornost stojí, že bude na konci roku 2018 vydána formou knihy ročenka svazu), schválen byl návrh odměn za umístění na MS, ME a MSJ v roce 2018. A v závěru byl hodně bohatý bod různé - byla schválena úprava Zásad pro určování výdajových položek rozpočtu ČSOS a následně pak příspěvky na činnost krajských svazů ČSOS, dále pak směrnice pro účast v závodech ČSOS, byl schválen seznam partnerů ČSOS, byl přijat nový klub DLT, byla projednána problematika rad ČSOS a jejich členů, řešily se kluby ČSOS bez právní subjektivity a řada dalších věcí.
 • Na stránce ČSOS najdete článek o tom, co se v letošním roce chystá vysílat Česká televize z orientačních sportů. Vedle toho, co je v článku uvedeno, jsou plánovány i přímé přenosy ze Zimní olympiády dětí a mládeže ve dech 29. 1. - 1. 2. ze všech závodů lyžařského OB (budou to první přímé přenosy z LOB v historii České televize).
 • Nadace orientačního běhu vyhlásila výsledky výběrového řízení na přidělení nadačních příspěvků na provozování sportovních center mládeže v orientačním běhu na rok 2018. Celkem bylo podáno 11 žádostí, všechny byly nadací uspokojeny, celkem bylo rozděleno 498 tis. Kč. Dotaci obdržela tato SCM: SCM Praha; žadatel Pražský krajský svaz ČSOS 79 000 Kč, SCM pro region Pardubice; žadatel OK Lokomotiva Pardubice 75 000 Kč, SCM Jihomoravské oblasti, žadatel SK Brno – Žabovřesky 20 000 Kč, SCM TJ Tesla Brno, žadatel TJ Tesla Brno 33 000 Kč, SCM Libereckého kraje, žadatel Liberecký krajský svaz ČSOS 63 000 Kč, SCM Moravskoslezský kraj, žadatel Moravskoslezský krajský svaz ČSOS 25 000 Kč, SCM Královehradecko, žadatel OK 99 Hradec Králové 27 000 Kč, SCM Podkrkonošská oblast, žadatel TJ Sportcentrum Jičín 41 000 Kč, SCM Valašsko, žadatel TJ Slovan Luhačovice 47 000 Kč, SCM Hanácké oblasti, žadatel Olomoucký krajský svaz ČSOS 49 000 Kč a Západočeské SCM, žadatel Západočeské sportovní centrum mládeže (OB,LOB) o.s. 39 000 Kč. Podrobnosti najdete na webu Nadace OB.
 • V sobotu proběhl na Mísečkách za slunečného mrazivého počasí hladký nominační závod na MED a MSJ v lyžařském OB, které se letos koná na začátku února v pohoří Rila v Bulharsku. Junioři jeli 15 km (3 x 5 km) a s převahou zvítězil Vojta Bartoš s časem 39:23,na druhém místě skončil Josef Nagy (+1:44) a na třetím Ondřej Hlaváč (+2:25). Dorostenci závodili na trati 10 km (2 x 5 km) a zvítězil Vítek Štefan s časem 28:13 pronásledovaný Tomášem Milánem (+0:07) a na třetím místě se umístil Lukáš Richtr (+0:21). Dorostenky a juniorka absolvovaly trať 7 km (5 + 2 km). S přehledem zvítězila Roza Kuchařová s časem 24:13, na druhém místě Tereza Chrástová (+0:52) a v závěsu na třetím místě Katka Černá (+0:55).
 • Podrobnosti o jednotlivých závodech České ligy klubů a Českého poháru štafet v letošním roce si můžete přečíst v článku na webu sekce OB, o tom, kde budou závody INOV-8 CUP - žebříčku A v roce 2018 pak zde.
 • Vedení sekce orientačního běhu projednalo a schválilo na svém prvním jednání v letošním roce sportovně technické dokumenty, které budou platit od 1. února 2018:
  a) novelizaci přílohy A.II Pravidel OB, kde bylo doplněno ražení čipem SIAC;
  b) drobnou novelizaci Klasifikačního řádu týkající se úprava zisku licencí B v žebříčku B;
  c) drobnou novelizaci Soutěžního řádu soutěží sekce OB (úprava startu závodníků jiné státní příslušenství ve štafetových závodech; úprava Veteraniády ČR na klasické trati – některé kategorie budou mít dva kvalifikační rozběhy; úprava výpočtu Rankingu (do výpočtu se počítají i závodníci, kteří závod nedokončí);
  d) Prováděcí předpisy k soutěžím sekce OB pro rok 2018;
  e) český překlad Mezinárodních popisů kontrol.
  Ve všech předpisech bylo uděláno sjednocení používaných termínů a názvosloví. Soutěžní dokumenty budou zveřejněny na stránkách sekce OB po jejich projednání ve výkonném výboru ČSOS dne 17. 1. 2018.
  Vedení sekce dále projednalo:
  - vyhodnocení prosincového Shromáždění sekce OB v Luhačovicích
  - plán jednání vedení sekce OB v roce 2018
  - složení odvolací komise sekce OB na rok 2018
  - přípravu na LODM 2019 v Liberci
  - složení komise na tvorbu nových Pravidel OB, která by měla platit od 1. ledna 2019
  Zápis z jednání vedení sekce OB najdete zde.
 • Na webu sekce OB/ si můžete přečíst, co čeká naše nejlepší muže a ženy v letošním Manufaktura Českém poháru. V roce 2018 do něj bylo zařazeno celkem 10 závodů (3 sprinty, 4 krátké tratě a 3 klasické tratě), každému závodníkovi se hodnotí 6 nejlepších výsledků.
 • Zdeněk Lenhart vydal pravidelnou zprávu o archivu map pro orientační sporty.
  Archiv map ČSOS byl založen v roce 1997, postupně byl doplňován a jeho dokumentace zdokonalována. Ze tří exemplářů každé mapy je jeden ve správě ČSOS, druhý ve sbírce Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a třetí v Národním archivu v Praze. Veřejnosti je archiv zpřístupněn mapovým portálem (http://mapy.orientacnisporty.cz/), k dispozici je tam pro každou mapu náhled, obrys v mapě ČR, většina informací z tiráže, vazba na databázi závodů v systému ORIS a na server OBpostupy.cz. Portál současně slouží i k evidenci připravovaných map, k hospodaření s prostory, vyhlašování embargovaných prostorů, mapařům poskytuje údaje souřadnicových systémů. Kdokoliv má možnost na portál a do archivu přidat další existující mapy. Kontrola vždy přísluší správci archivu. Data z mapového portálu nově využívá aplikace Zacitorientak.cz/.
  K datu 4. 1. 2018 je v Archivu map ČSOS zastoupeno alespoň jedním papírovým exemplářem 8593 map z 9003 záznamů na portále, tj. přibližně 95,4 %. Mezi výtisky je 7348 originálů a 1245 kopií, převážně provizorních tisků ze zdrojů na internetu. Pro nové mapy nad 100 výtisků je evidence a archivace povinná, u ostatních dobrovolná.
  Pro rok 2017 bylo vyžádáno a přiděleno 315 evidenčních čísel, ale u 175 z nich nebyl proces evidence a archivace dosud ukončen. Buď vydavatel nedoplnil údaje po vydání mapy, nebo nedodal výtisky, nebo zanedbal obojí. Přítomnost náhledu na portále ještě neznamená, že vydavatel splnil povinnosti dané Směrnicí pro tvorbu a evidenci map ČSOS. Vyloučit nelze ani spekulativní žádosti o číslo jen kvůli blokaci prostoru. Naopak však byla archivována i část „dlužných“ map z let 2015 a 2016. Celkové manko přesto stále roste.
  Kompletní zprávu najdete Web závod najdete zde.
 • Zimní Akademie OB pro dorost proběhne ve dnech 14. – 18. 2. v Krasnici (u Přelouče). Informace a přihlášky jsou na webu dorostu.
 • Byly zveřejněny Prováděcí pokyny k registracím sekce OB na rok 2018 - čtěte zde.
 • Jednotlivé oblasti připravují školení rozhodčích a trenérů 3. třídy. Zatím známé termíny:
  26. - 27. 1. 2018 - školení R3 (Liberec)
  9. - 10. 2. 2018 - školení T3 (Šternberk)
  10. - 11. 2. 2018 - školení R3 (Hradec Králové)
  23. - 25. 2. 2018 - školení T3 (Pardubice)
  24. - 25. 2. 2018 - školení R3 (Praha)

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! Pořadatelé jarních závodů měli do 20. ledna poslat údaje pro společný rozpis závodů jarní části Východočeského poháru v roce 2018. Někteří pořadatelé (SJC, LTU) tak zatím neučili, zde je přehled toho, co došlo:
  25. 3. (NE) klasika - PHK - Staré Nechanice
  7. 4. (SO) krátká trať - SHK - Zdobín
  14. 4. (SO) klasika - SJC - ?
  21. 4. (SO) krátká trať - LTU - ?
  28. 4. (SO) krátká trať - LPU - Semtěš
  28. 4. (SO) sprint (+ OM ve sprintu) - LPU - Heřmanův Městec
  5. 5. (SO) klasika - PHK - Radvanice (společně z ŽB)
  8. 5. (ÚT) krátká trať (+ OM na krátké trati) - NPA - Lány
  12. 5. (SO) klasika (+ OM na klasické trati) - SRK - Byzhradec
  2. 6. (SO) sprint - DOB - Nový Hrádek
  2. 6. (SO) OM štafet - DOB - Nový Hrádek
  16. 6. (SO) krátká trať - SNA - Kramolna
 • NEW! Shromáždění Východočeské oblasti orientačního běhu ČSOS se bude konat v pátek 26. 1. 2018 v Hradci Králové. Počet delegátů - LPU má 5 delegátů, PHK 3, SHK 3, SJC 2, STH 2, SRK 2, ostatní po jednom (na každých započatých 100 registrací je jeden delegát).
 • Školení: Východočeská oblast pořádá školení rozhodčích 3. třídy 10. - 11. února v Hradci Králové a školení trenérů 3. třídy 23. - 25. února v Pardubicích. Bližší informace a přihlášky jsou v IS ORIS.
 • V Zimní hradubické lize se po čtyřech kolech dostala do čela obhájkyně vítězství Marta Fenclová, tři body za ní je Táňa Metelková, třetí příčka patří Tomáši Křivdovi (4. Gebrt a Losman, 6. Kulhavá, 7. Zvěřina, 8. Thýnová, 9. Hepnerová a Žaloudková). Pořadí je tady.

PARDUBICE
 • NEW! Čtveřice pardubických závodníků jela o víkendu tři celostátní závody v lyžařském OB, V sobotu dopoledne se jel český šampionát ve sprintu v okolí golfu v Mariánských Lázních, Petra Hačová si dojela pro mistrovský titul. Odpoledne se pak v německém lyžařském areálu Silberhütte jelo M ČR na krátké trati, Petra si dojela pro stříbrnou medaili.
 • NEW! Pět pardubických závodníků (Jana, Anička, Martin, Honza a Jonáš) se v závěru týdne zúčastnila soustředění juniorské o-reprezentace ve Vracově.
 • NEW! Nadace OB opět přidělila grant na provozování sportovního centra mládeže, jehož zřizovatelem je LPU.
 • Bylo vydáno první letošní číslo Jantaru. Na 32 stránkách je vše podstatné, co se událo v pardubickém OB na přelomu roku (závody Pardubického zimního poháru, závody Zimní hradubické ligy, Maratón míčových her, soustředění), ale i třeba reportáž z orienťácké Číny. Velká pozornost je ale věnována v tomto čísle i novinkám v nadcházející sezóně. V čísle jsou i tradiční rubriky. Obsah 32 stran (na titulní straně je fotka ze startu Štědrodenního překvapení) najdete tady.
 • V neděli odpoledne byl připraven další závod Pardubického zimního poháru. Pořadatelé Pipkovi situovali centrum do nového společenského domu v Přelovicích, běžela se kratší krátká trať na sprintové mapě. Tu připravil Ondra Pipek, měla název Přelovice (1:5000, stav 2018). Pěkné tratě byly připraveny v lese a ve vesnické zástavbě, vše bez převýšení, některé kontroly v lese v nepřehledných porostech nebyly určitě zadarmo. Za nepříliš zimního počasí (po sněhu ani památky, skoro sucho, zataženo, pár stupínků nad nulou) bylo na startu přes 110 závodníků, mezi nimi i desítka příchozích (někteří i z Přelovic). Na trati mužů (3,6 km) byl nejrychlejší Tom Kos, ale po přepočtu koeficientem se před něj dostal Libor Kříž, třetí místo obsadil Štěpán Držka, na dalších místech skončili Danda Štichhauer, Honza Fukátko a Petr Šabatka. V ženách (3,4 km) měla nejrychlejší Klára Žaloudková, ale stejně jako řada dalších závodnic neměla v pořádku ražení (dvě kontroly byly blízko sebe a na to doplatila více jako polovina startujících), z vítězství se tak radovala Zuzka Klimplová před Šárkou Odvodyovou a Markétou Držkovou (4. Kristýna Marešová, 5. Jitka Demlová, 6. Květa Kubiková). Mezi dětmi (1,6 km) byla nejlepší Kačka Dvořáková před Vítkem Froschem. Kompletní výsledky jsou tady.
 • V průběžném pořadí Pardubického zimního poháru po 4 kolech vede v mužích jasně Libor Kříž před Tomášem Kosem a Štěpánem Držkou. V ženách je v čele Marta Fenclová před Zuzkou Klimplovou a Pavlou Švíglerovou. Kompletní výsledky po čtyřech kolech jsou zde.
 • Při LPU bude opět v roce 2018 působit sportovní centrum dětí. Jako v předchozích letech dostalo toto SCD grant od Nadace orientačního běh.
 • Na první lednovou neděli připravil Honza Fukátko další závod Zimní hradubické ligy. Závod mě název delší sprint Studánka, jeho centrum v ZŠ Studánka a byl velmi hezký. Část se běžela na sprintové mapě v okolí školy (městská část Slovany), další část pak v lese na Studánce. Startovalo přes sto závodníků LPU, kteří si vedli velmi dobře. V DE vyhrála Marta Fenclová před Pavlou Horovou, Bětka Lehárová byla čtvrtá a Klára Žaloudková devátá. V mužské elitě vyhrál s převahou David Procházka, druhý byl Ondra Paleček, čtvrtý Petr Zvěřina a sedmý Tomáš Kos. Na trati obsadila Dája Petrová čtvrtou příčku (7. Švíglerová, 9. Škorpíková), v H vyhrál Fíla Haas, třetí byl Aleš Jirásek, čtvrtý Míša Krpata a pátý Danda Štichhauer. V DK obsadila Karda Pipková druhé místo a v HK byl Filda Bolech také druhý.
 • V průběžném pořadí Zimní hradubické ligy po čtyřech kolech je v čele Marta Fenclová, v první desítce ještě jsou šestá Šárka Kulhavá, sedmý Petr Zvěřina a devátá Klára Žaloudková (13. D. Procházka, 15. Lehárová, 17. O. Kos, Horová a Paleček, 22. M. Roudný, 25. Fencl).
 • Na konci roku jsme provedli inventarizaci členů LPU. K 31. 12. 2017 jsme měli 469 členů, ke konci roku někteří skončili, k 1. lednu se někteří přihlásili, takže aktuální počet členů LPU je 438.
 • Na Zimní olympiádě dětí a mládeže (konec ledna v Pardubickém kraji) bude v lyžařském orientačním běhu reprezentovat Pardubický kraj pětice závodníků LPU - D14: Markéta Mrskočová, D16: Bára Pušová, Kateřina Koberová, H14: Michal Krpata a H16: Lukáš Fejfar.

SVĚT
 • NEW! V posledních letech se stalo tradicí, že se v průběhu ledna schází velké jednání IOF - předsednictvo IOF společně s většinou komisí. Letos se sešli ve Varšavě. Nejdříve samostatně jednaly komise a předsednictvo IOF, pak bylo společné jednání všech a následně dokončily svá jednání komise. Na společném jednání se probralo hospodaření IOF, kde jsou hlavními výdaji náklady na platy funkcionářů (třetina), na boj s dopingem (dopingové kontroly), rozvojové programy, TV přenosy a běžné provozní náklady. Hlavními příjmy jsou odvody ze závodů (nejvíce z veteránského MS). Pak byl probrán strategický plán na roky 2018 až 2026 a akční plán na léta 2018 - 2020. ČSOS mna jednání reprezentovali Jaroslav Kačmarčík (komise rozvoje OB), Jiří Putík (komise MTBO), Jan Petržela (komise závodníků OB) a Dušan Vystavěl (člen VV ČSOS, který zodpovědný za pořádání podzimního kongresu IOF v Praze). Z různých důvodů na toto jednání nedorazili další členové komisí z České republiky Lenka Klimplová, Adam Chromý, Jan Exner a Luděk Krtička.
 • NEW! Švýcarsko se hlásí na pořádání "lesního" mistrovství světa v orientačním běhu v roce 2023.
 • Celý magazín věnovaný sportovnímu životu Thierry Gueorgiou. Velmi zajímavý materiál čtěte tady.