ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
po 20. 03. 23:03

NOVINKY ČSOS
20.03.2023
19:23 - Metodické listy ČSOS 3/2023
19.03.2023
14:54 - Štafety Jarního pohár v Bělči nad Orlicí vyhráli muži OK Kamenice a ženy OK 99 Hradec Králové.
18.03.2023
15:15 - Jarní pohár v Bělči nad Orlicí vyhráli Anna Karlová a Martin Roudný.
13.03.2023
11:54 - Metodická středa 15. 3. od 20:00: Zkušenosti ze závodní a trenérské kariéry ve čtyřech zemích (Eva Juřeníková)
11.03.2023
14:01 - Sdělení sekce OB 3/2023.
06.03.2023
08:10 - Newsletter ČSOS březen 2023: HTMLPDF
02.03.2023
12:10 - Zpravodaj ČSOS 2023/2
27.02.2023
19:48 - Metodická středa 1. 3. od 20:00: Stravování orienťáků nejen během závodů (Šárka Knížková)
25.02.2023
20:01 - Sdělení sekce OB 2/2023.
19:58 - Zápis z jednání vedení sekce OB 19/23.

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- postupy OB
- kalendář 2023
- komise rozvoje OB
- mapy
- historie M ČR
- výsledky závodů
- metodický portál
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- kalendář 2023
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- PZP
- fotogalerie LPU
- info pro žactvo
- SCD
- Facebook LPU
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny

M ČR v OB 2022
9.4. NOB (VSP)
14.5. sprint (DKP)
15.5. spr. štaf. (DKP)
4.-5. 6. KT (TJN)
17.-18.9. klas (BOR)
8.10. štaf (PHK)
9.10. kluby (PHK)

Žebříčky, ligy 2022
Český pohár
ŽA
Český pohár štafet
Česká liga klubů
ŽB Č
ŽB M
Vč.pohár (Ž,D) - j
Vč.pohár (Ž,D) - p
Vč.pohár (D,V)
Vč. družstva

Budou závody
25.3. VčP (HOR)
1.4. VčP (VAM)
15.4. VčP (KUO)
15.4. VčP (CET)
15.4. MČR NOB (SLA)
16.4. ČP,ŽA (SLA)

Závody za námi
17.-19.3. JP (PHK)
5.3. ZHL KT (SHK)
26.2. ZHL KT (PHK)
12.2. ZHL KT (LPU)

Vícedenní 2023
Czech O-Tour
Velikonoce (DKP)
Rumcaj. míle (SJC)
Trojúhel (MLA)
Cena stř. Mor. (KON)
GP Silesia (AOP)
Vysočina cup (CHT)
O-Adventure (OAV)
Bohemia (BOR)
(Š)krpál (TZL)
Rumpál (LCE)
Prázdniny (TUR)
CVČ (PHK)
Interkompas (SJH)
West cup (NEK)

Mez. akce 2023
OB:
26.-30.4. SP (NOR)
22.-25.6. MED (BUL)
2.-9.7. MSJ (ROM)
11.-16.7. MS (SUI)
2.-6.8. SP (CZE)
12.-18.8. MSV (SVK)
3.-7.10. ME (ITA)
LOB:
7.-11.1. SP (AUT)
30.1.-5.2. ME,MSJ,MED (LAT)
9.-12.2. SP (NOR)
Trail-O:
3.-7.7. MS (CZE)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
CEP*
EKP
MFP
VSP**
ZBP*
Středočeská***
DCE*
HCE***
KAM*
LBE**
LME
RIC*
ROZ*
ZVO*
DKL***
DOR***
JES*
KPY*
ODV*
PDY**
ROU**
SLA**
Západočeská***
BSO***
LPM***
MLA***
MAS*
NEK
KPM
KRL**
ONO
SKV**
VPM**
Jihočeská
KRE
KTA**
VCB***
VTA**
OPI***
PCB*
CST
Ještědská***
BOR**
DOK
LDC***
LLI*
JEN***
TUR**
TJN**
VLI***
JJN*
CHA***
KUL*
LIT*
LTP***
PEN
STB
TUV
Východočeská***
CHC**
HOR***
JIL*
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB
LPU***
LTU***
KUO*
SJC***
STH***
SNA*
NPA***
OAV*
TYN*
XPU
Vysočina**
BZR*
CHT*
JHB*
PZR*
SJH***
CTB***
OSN*
SJI**
STA*
TTR**
Moravskoslez.**
BFM***
HAV*
SOP
TRI**
VRB*
KRN*
MOV***
OOP***
SIT***
SFM**
Hanácká**
ASU
KON*
OOL*
PLU
SSU**
TVR**
ZLH**
AOP***
JPV***
KSU**
UOL**
SBR*
STE***
Valašská***
EZL*
HLV*
KVS***
SKM***
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM*
BBM*
LBM***
PBM**
TBM**
ADA**
RBK
UBM***
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlistČR: Vyšly Metodické listy. Končí výběrové řízení na pořadatele 2024. Bude jednat VV ČSOS. O-víkend. Reprezentace ve Francii.
Východní Čechy: Ve Vč. oblasti začala letošní sezóna.
Pardubice: Vyšel Jantar. Jarní pohár v Bělči. Soustředění dorostu.
Svět:
Jak to vidí Béďa na FBČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! Byly vydány březnové Metodické listy. Podívejte se tady.
 • NEW! V pondělí 20. března končí termín přihlášek do 4. kola výběrového žízení na pořadatele závodů sekce OB v roce 2024. V tomto kole se hledá pořadatel dvou závodů Českého poháru a žebříčku A 8. a 9. června 2024.
 • NEW! Ve středu v podvečer bude on-line jednat Výkonný výbor ČSOS. Úvod bude tradiční - aktuální informace, kontrola úkolů, potvrzení schválení per rollam, informace sekcí (OB, LOB, MTBO, Trail-o) a informace Rad ČSOS. Poté bude projednána informace o aktuální finanční situaci svazu včetně stavu žádostí o dotace. Důležitým budem bude projednání zprávy o hospodaření ČSOS v roce 2022 a zpráva o činnosti a hospodaření České orientační v roce 2022. Dalším bodem bude projednáníé materiálu Orientační sporty na ČT Sport 2023, následovat bude informace o zabezpečení Czech O Tour 2023, Světového poháru v OB 2023 a Mistrovství světa v MTBO 2023. V závěru před bodem různé pode podána informace o termínu a pořadateli O-víkendu 2023 a termínu VH ČSOS 2023.
 • NEW! Na víkend byly připraveny čtyři oficiální závody v orientačním běhu.
  Tři z nich byly pod společným názvem Jarní pohár. Ten měl tradičně na pořadu v pátek večer noční OB, v sobotu klasickou trať a program završily nedělní štafety. Všechny závody měly společné centrum na louce u Bělče nad Orlicí, závodníky čekaly tratě ve velmi rychlém rovinatém terénu s hustou sítí cest, s vodotečemi a s hustníky s vegetačními detaily. Noční závod postavil Petr Losman na mapě Výskyt (J. Kubát, J. Potštejnský, T. Leštinský), běželo přes 100 závodníků. V ženách vyhrála Anna Karlová (JIL) před Nikolou Zlámalovou (SJC), v mužích byl nejlepší Martin Roudný (LPU) před svým klubovým kolegou Ondřejem Pipkem. Sobotní klasická trať byla zařazena do letošního Východočeského poháru, na startu bylo přes 900 závodníků závodníků, pro které postavil hodně rychlé tratě na mapách Marokánka a Bělečský potok (mapovali R. Novotný a J. Potštejnský) Ondřej Metelka. Běželo se za příjemného jarního počasí. V ženách si s náskokem čtyř minut před Šárkou Kulhavou (LPU) doběhla Anna Karlová (JIL), třetí Nikola Zlámalová (SJC) zaostala za vítězkou přes pět minut. V mužích s přehledem vyhrál Martin Roudný (LPU), jeho náskok před druhým Tomášem Dohnálkem (SHK) byl více než 5 minut, ještě o minutu pomalejší byl třetí Matěj Kamenický (LPU). V nedělním závodě štafet startovalo přes 100 štafet, tratě na mapě Šanovec (mapovali R. Novotný a J. Potštejnský) postavila Martina Hepnerová. V ženách vyhrála štafeta PHK (Tereza Kosová, Denisa Kosová Barbora Chaloupská) před LPU a PGP, v mužích byl s přehledem první tým KAM (Tomáš Rusý, Ota Škvor, Jaku Glonek) před TUR a LPU.
  V sobotu uspořádal OK Kamenice veřejný závod štafet. Běželo se v lesním prostoru Divoká Šárka (Praha – Vokovice), centrum bylo v areálu kempu Džbán. Sedmdesát štafet čekaly tratě v příměstském lese, kde byly prudké svahy místy s kameny. Mapu Divoká Šárka mapoval Josef Borůvka, tratě postavil Jakub Glonek. V ženách s velkou převahou vyhrála štafeta PGP (Polina Surkova, Johana Fořtová, Lucie Krejčová), v mužích bylo s velkým náskokem nejlepší trio DKP Albert Mareš, Jaroslav Sedláček a Vojtěch Illner.
  Podrobnosti o všech závodech najdete v IS ORIS.
 • NEW! Juniorská o-reprezentace byla na soustředění ve Francii. Během šesti dní čekalo naše nejlepší juniorky a juniory devět tréninků v lesích poblíž Fontainebleu, které jsou plné pískovcových kamenů a skalek. Závodníci se ale věnovali i sprintu, který byl v areálu pařížské univerzity.
 • NEW! Dvacítka českých o-reprezentantů byla na týdenním soustředění ve Francii. V oblasti Clermont Ferrand čekala naše nejlepší lesní příprava v náročných terénech se zaměřením zejména na middle, součástí ale byly i sprintové tréninky a noční OB. Článek s mapami a výsledky najdete na webu reprezentace OB.
 • Metodická středa 15. března měla velmi zajímavé téma. Eva Juřeníková se podělila o své zkušenosti ze závodní a trenérské kariéry ve čtyřech zemích. Podívat se můžete na Youtube kanálu ČSOS.
 • Bylo vydáno Sdělení sekce OB 3/2023, ve kterém mj. najdete mimořádně udělené licence na rok 2023 a právo startu z oblastních mistrovství na M ČR ve sprintu, na KT a klasice v roce 2023. Čtěte zde.
 • Začala oficiální sezóna orientačního běhu v České republice. SOK TJ Turnov uspořádal na Kosti tradiční závod s názvem Jarní skály. Přes sedm stovek závodníků čekaly tratě v členitém terénu s množstvím pískovcových skalek. V ženách s přehledem vyhrála Tereza Odehnalová (ZBM) s náskokem tři a půl minuty před Annou Karlovou (JIL), třetí Kamila Gregorová (SJH) byla ještě o 14 sekund pomalejší. V mužích byl nejrychlejší Lukáš Richtr (ZTC), jen 20 sekund za ním skončil druhý Robert Heczko (VLI), třetí skončil Jan Schulhof (TUR). Výsledky najdete v IS ORIS.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! Oficiální o-sezóna ve Vč. oblasti byla zahájena. První závod Východočeského poháru uspořádal OK 99 Hradec Králové. Klasická trať měla centrum na louce u Bělče nad Orlicí, kde přes devět stovek závodníků čekaly tratě ve velmi rychlém rovinatém terénu s hustou sítí cest, s vodotečemi a s hustníky s vegetačními detaily. Hodně rychlé tratě na mapách Marokánka a Bělečský potok (mapovali R. Novotný a J. Potštejnský) postavil Ondřej Metelka. V ženách si s náskokem čtyř minut před Šárkou Kulhavou (LPU) doběhla Anna Karlová (JIL), třetí Nikola Zlámalová (SJC) zaostala za vítězkou přes pět minut. V mužích s přehledem vyhrál Martin Roudný (LPU), jeho náskok před druhým Tomášem Dohnálkem (SHK) byl více než 5 minut, ještě o minutu pomalejší byl třetí Matěj Kamenický (LPU). V D21C byla nejlepší Zuzana Jedličková, v H21C pak Eduard Šmehlík (oba SHK).
  Závod byl součástí tradičního Jarního poháru, do kterého se vedle sobotní klasiky počítaly i páteční noční závod a nedělní štafety (všechny závody měly společné centrum). Pořadatelé vyhodnotili z těchto tří závodů i soutěže klubů, první byl LPU před SJC a SHK.
  Web závodu najdete tady.
 • NEW! Na kluby Vč. oblasti odešla pozvánka na první soustředění talentovaného žactva Východočeské oblasti a další informace k akcím žactva pro letošní sezónu. První soustředění se uskuteční o víkendu 25. - 26. března v Hradci Králové po závodě Vč. poháru, který pořádá HOR v Praseku. Program bude zaměřen na motorické dovednosti a koordinační a rychlostně dynamické motorické schopnosti (pohybové testy v tělocvičně, terénní razící kolečko, běh na směr, člunkový běh, překreslování mapové linie, dráha 1 km).
 • Skončil další ročník Zimní hradubické ligy. Na přelomu let 2022 a 2023 bylo do tohoto seriálu zařazeno sedm závodů, kterých se zúčastňovalo v průměru 250 závodníků. Body celkem získalo 149 závodníků. Nejvíce bodů letos posbírala Nikola Zlámalová (SJC), která tak vystřídala na stupní nejvyšším Martu Fenclovou, která vyhrála předchozích 18 (!!) ročníků. Nikola vyhrála s velkým náskokem, když bodovala ve všech sedmi závodech, celkem získala 82 bodů ze 105 možných. Na druhém místě skončila Nikola Thýnová (SHK) s 35 body, třetí nestárnoucí Táňa Metelková (PHK) měla 32 bodů. Další pořadí v TOP 10: 4. Tomáš Dohnálek (SHK) 32, 5. Filip Haas (LPU) 31, 6. Denisa Kosová (PHK) a Vojtěch Král (SSU) oba 30, 8. Zuzana Jedličková (SHK) 28, 9. Štěpán Holas (SJC) 28, 10. Petr Zvěřina (LPU) 24. Kompletní konečné pořadí je zde.

PARDUBICE
 • NEW! Březnové číslo Jantaru mapuje vše podstatné, co se událo v pardubickém orienťáku na přelomu února a března - závěrečné závody Zimní hradubické ligy, Pardubického zimního poháru, soustředění všech tréninkových skupin, první oficiální letošní o-sezóny. A právě z prvních letošních závodů, z Jarního poháru v Bělči nad Orlicí, je i fotka na titulní stránce (doběh do cíle Lukáše Udržala). Obsah čísla najdete zde.
 • NEW! O víkendu začala oficiální sezóna závodů ve Východočeské oblasti. PHK uspořádal tři závody v Bělči nad Orlicí pod společným názvem Jarní pohár.
  Na startu pátečního nočního závodu bylo 10 závodníků LPU. Nejlépe si vedli muži, kteří obsadili první dvě místa, vyhrál Martin Roudný před Ondrou Pipkem. V dorostencích obsadili Tomáš Pekárek a Adam Štichhauer 5. a 6. místo, ve veteránech byl nejúspěšnější Vašek Roudný, který v byl v H55 třetí.
  Sobotní klasiku, která se počítala jako první závod letošního Východočeského poháru, absolvovalo 140 pardubických závodníků s velmi rozdílnými výsledky. V D21A skončila Šárka Kulhavá druhá a Pavla Fukátková pátá, v D21C obsadila Martina Zvěřinová třetí příčku (9. Bára Škorpíková) a v D21A byla Zuzka Klimplová třetí. V H21A jasně dominoval Martin Roudný, Matěj Kamenický obsadil třetí a Petr Zvěřina pátou příčku, v H21C byl David Procházka druhý a v H21D skončili Míša Kober a Honza Vališ na 2. a 3. místě. Výborně si vedly nejmladší žákyně, v D10N obsadily první čtyři místa Julie Jirásková, Bětka Horáčková, Maruška Dvořáková a Viky Žemličková, v D10C byla Bětka Kárníková pátá (9. Zuzka Stryková, 10. Šárka Kuhnová) a v D14C skončila Háňa Fenclová pátá a Monča Munzarová byla devátá. V žácích v H10N obsadili Martin Kakos a Ondra Havel 6. a 7. místo, v H10C vyhrál Lukáš Udržal, v první desítce ještě bylo pět dalších kluků (4. Fíla Jirout, 6. Fanda Pýcha, 7. Radim Zvěřina, 9. Kuba Lučan, 10. Vašík Fukátko), v H14C skončili Vilda Jirout a Matěj Kadaně na 7. a 8. příčce. V dorostu v D16 byla Katka Švíglerová pátá (8. Karda Pipková, 9. Julča Dominová), v H18 vyhrál Mára Fajfr (5. Adam Štichhauer, 7. Vojta Vališ, 10. Domča Hájek). Ve veteránkách v D35C obsadily Petra Škodová a Marta Lučanová 3. a 4. místo (7. Renata Haasová), v D35D vyhrála Kamila Kárníková, v D45C skončily Jindra Horáková a Pavla Švíglerová na 4. a 6. místě, v D45D obsadila Zuzka Krpatová deváté místo a v D65C byla Laďka Víchová druhá. Ve veteránech v H35C obsadili Honza Hovorka a Petr Šabatka 4. a 8. místo, v H35D se na prvních třech místech seřadili Pavel Hovorka, Honza Kroupa a Jirka Kuhn, v H45C byl Petr Fencl šestý (Jirka Belej a Marek Filičko obsadili se stejným časem sedmé místo), v H45D vyhrál Aleš Jirásek (6. Luboš Macháček), v H55C byl první Láďa Jánek, v H55D obsadil Zdeněk Cinkan páté místo a v H65D se čtveřice Miloš Lulay, Vláďa Vícha, Petr Klimpl a Béďa Sáňka seřadila na 4. - 7. místě.
  V neděli startovalo v závodě štafet 15 pardubických týmů, které si vedly se střídavými úspěchy. V ženách trio Markéta Hanušová, Tereza Nováková a Kačka Koberová obsadilo druhé místo, dvě štafety mužů (Matěj Kamenický, Petr Zvěřina, Martin Roudný resp. Ondřej Pipek, Radek Nožka, David Procházka) obsadily 3. a 4. místo. V dorostencích štafeta ve složení Filip Hanuš, Marek Fajfr a Vojta Vališ skončila druhá. V žactvu ve DH14 skončila čtveřice Háňa Fenclová, Maty Kroupa, Monča Munzarová a Matěj Kadaně druhá. Ve veteránských kategoriích jsme byli ve všech 3 kategoriích na stupních vítězů - vyhrála štafeta LPU ve D105, druhá byla v D135 a třetí v H105.
  V klubové soutěži jsme vyhráli před SJC a SHK.
 • NEW! Pardubičtí dorostenci měli další soustředění, tentokráte v lesích kolem Jedovnice. Necelá dvacítka závodníků měla připraveny tréninky od dvojice Tomáš Udržal a Vladimír Lučan.
 • Proběhlo vyhlášení nejúspěšnějších sportovců Pardubického kraje za rok 2022. Orientační běh měl poměrně velké zastoupení. V žactvu byla vyhlášena Monika Munzarová (dvě zlaté z LODM), v dorostu Míša Srbová (za výsledky v LOB i OB) a v družstvech mládeže náš dorost (za vítězství na M ČR klubů). Pardubické o-běžce doplnil choceňský Tomáš Křivda, který byl oceněn v kategorii dospělých.
 • NEW! Duo Janča Peterová a Martin Roudný se zúčastnilo týdenního soustředění české reprezentace ve Francii.
 • Skončil 29. ročník Pardubického zimního poháru. Na přelomu roků 2022 a 2023 bylo do něj zařazeno 9 závodů. Nejvíce bodů získala v ženách Dája Petrová, jen o dva body méně měla vítězka řady předchozích ročníků Marta Fenclová, třetí místo obsadila Hana Fenclová. V mužích vyhrál s obrovským náskokem Petr Šabatka, druhý skončil Fanda Goláň a třetí Ondra Pipek. Vše o PZP najdete na této stránce.
 • V neděli byla krátká trať Pardubického zimního poháru. Devátý závod PZP se běžel v dost zarostlých lesích u Lázní Bohdaneč (centrum bylo u Tillerova sedátka). Tratě byly připraveny na mapě Gočárova Sahara. Účast nebyla valná, projevila se kolize s jarními prázdninami i dost velká nemocnost. V ženách jasně vyhrála Marta Fenclová, druhá byla její dcera Hana, třetí skončila Bětka Hladíková. V mužích byl na trati nejrychlejší Honza Hlavatý, koeficientem se před něj dostali Dan Macek, Jarda Vávra, Petr Šabatka a Honza Czagan. Výsledky najdete zde.
 • O víkendu byly v Pardubicích tři závody trail-O (v sobotu dopoledne TempO Pardubice, odpoledne PreO 1 Pardubice - oba závody mají centrum na Univeritě; v neděli PreO 2 Pardubice s centrem v Areálu OB). V TempO skončil Šimon Mareček šestý, v sobotní PreO pak byl pátý a v neděli v Pre-O obsadil šestou příčku. Trail-O si v příchozích vyzkoušela i pár dalších pardubických závodníků.
 • Pětice pardubických závodníků běžela první letošní ofociální závod - Jarní skály na Kosti. Nejlépe si vedla Iveta Šístková, která v D21A obsadila šestou příčku.
 • Devítka pardubických žáků dostala pozvánku na soustředění talentovaného žactva Východočeské oblasti, které se uskuteční 25. - 26. března v Hradci Králové.
 • V konečných výsledcích Zimní hradubické ligy najdeme z pardubických závodníků nejvýše Filipa Haase, který obsadil pátou příčku, v TOP10 je ještě na desátém místě Zvěřina. Další pardubičtí závodníci - 17. Marta Fenclová, 24. Martina Zvěřinová, 26. Hana Fenclová, 32. Klára Haasová a Karolína Pipková, 36. Marek Fajfr a Petr Fencl, 45. Michal Krpata, Ondřej Pipek, Kateřina Švíglerová a Pavla Udržalová.

SVĚT
 • V Prostějově proběhla FootO Event Advisers’ Clinic. Školení bylo organizováno pro nové IOF Advisery. Účast na tomto školení je klíčovým požadavkem pro akreditaci jako IOF Event Advisor, zúčastnilo sedm budoucích potenciálních IOF Advisorů (z Česka jich bylo pět). Vedoucími byli Unni Strand Karlsen (NOR), Dušan Vystavěl a Jan Fiala.