ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
čt 16. 11. 21:53

NOVINKY ČSOS
12.11.2017
18:04 - V Rankingu přezimují v čele Jana Knapová a Vojtěch Král.
11.11.2017
11:26 - 35. ročník tradičních nočních štafet o pohár HULK v Praze - Řepích vyhrálo družstvo SK Praga.
06.11.2017
16:20 - Newsletter ČSOS listopad 2017: HTMLPDF
05.11.2017
17:30 - Zápis vedení sekce OB 5/2017.
04.11.2017
21:19 - Ranking na konci října vedou Jana Knapová a Vojtěch Král.
15:15 - Závod Vč. poháru v Hradci Králové vyhráli Šárka Kulhavá a Tomáš Novotný.
30.10.2017
08:33 - Metodický seminář trenérů a rozhodčích se koná 24.-26.11. ve Šternberku. Termín příhlášek v ORIS končí 5.11.
22.10.2017
18:47 - Rodinné štafety 2017 vyhráli ve Vrbatově Kostelci Klusáčkovi.
21.10.2017
16:02 - Závod Vč. poháru v Újezdě u Chocně vyhráli Róza Vejražková a Daniel Vandas.
15.10.2017
17:55 - Závod Vč. poháru v Martinicích vyhráli Marta Fenclová a Petr Losman.

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- dorost ČR
- hodnocení závodů
- postupy OB
- kalendář 2018
- kalendář 2019
- komise rozvoje OB
- mapy
- výsledky závodů
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS
- časopis OB

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- závody Vč. oblast
- kalendář 2018
- hodnocení závodů
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- fotogalerie LPU
- info pro ml. žactvo
- info pro st. žactvo
- TSM, SCM
- SCD
- Facebook LPU
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
- liveorienteering
WorldofO
SZOŠ

Další informace
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny
Vojtěch Král
Miloš Nykodým

M ČR v OB 2017
8.4. noční (SJI)
6.5. spr. št. (ZBM)
7.5. sprint (ZBM)
10.-11.6. KT (OSN)
23.-24.9. klas (CHA)
7.10. štaf (KSU)
8.10. druž (KSU)

Žebříčky, ligy 17
Český pohár
Žebříček A
Žebříček B-Čechy
Žebříček B-Morava
Český pohár štafet
Česká liga klubů
Ranking
Český pohár veteránů
Vč. družstva
Vč. pohár - žactvo
Vč. pohár - do+do
Vč. pohár - veteráni
Budou závody
26.11. Klokan kros
3.12. Veranda (CHC)

Závody za námi
4.11. Vč.pohár (SHK)
22.10. Rod. štafety
21.10. Vč.pohár (CHC)
15.10. Vč.pohár (JIL)
14.10. Vč.pohár (VAM)
7.-8.10. MČR ŠaD(KSU)
7.10. Vč.pohár (SNA)

Vícedenní 2017
Velikonoce (DKP)
Jarní trojúhel. (MLA)
Cena stř. Moravy (KON)
GP Silesia (AOP)
Vysočina (CHT)
Bohemia (BOR)
Advanta (DOB)
Rumcaj.míle (SJC)
Prázdniny (TUR)
Cena vých. Čech (LPU)
West cup (NEK)

Mez. akce 2017
OB:
23.-29.4. MSV (NZL)
24.-28.5. SP (FIN)
29.6.-2.7. MED (SVK)
30.6.-9.7. MS (EST)
9.-16.7. MSJ (FIN)
25.-27.7. WG (POL) 25.-27.8. SP (LAT)
29.9.-2.10. SP (SUI)
LOB:
6.-12.2. ME,MSJ,MED (FIN)
7.-13.3. MS (RUS)

Oddíly a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
DKP***
FSP
MKP
PGP*
SCP**
TAP*
Středočeská***
HCE***
KAM**
LBE*
RIC***
ROZ
ZVO**
DKL***
DOR**
KPY**
PDY**
ROU
SLA**
Západočeská***
BSO***
LPM***
MLA***
NEK**
KPM
KRL***
VPM**
Jihočeská***
KRE
KTA*
VCB**
VTA**
OPI***
PCB*
CST
Ještědská***
BOR**
LDC***
JEN
TUR**
TJN*
VLI***
CHA***
LIT
LTP***
PEN
STB**
TUV
Východočeská***
CHC***
HOR**
HOS
JIL**
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM
DOB*
LPU***
LTU***
KUO***
SJC***
STH
SNA
NPA***
TYN*
XPU
Vysočina**
CHT*
JHB*
PZR*
SJH***
CTB*
OSN**
SJI***
TTR**
Moravskoslez.***
BFM**
HAV*
SOP**
TRI**
KAR
KRN**
MOV**
OOP***
Hanácká***
ASU***
KON*
OOL*
SSU**
ZLH*
AOP***
JPV**
KSU**
UOL***
STE***
Valašská***
HLV
KVS**
SKM*
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM
BBM*
LBM***
PBM*
TBM***
ADA**
RBK*
UBM**
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlistČR: První soustředění juniorské repre. Ranking2017.
Východní Čechy: Kalendář na rok 2018.
Pardubice: Junioři na soustředění repre. Soustředění žactva. Vyšel Jantar 11/2017. Naši v Rankingu. Licence pro příští rok.
Svět: Adam Chromý členem foot-o komise.

ČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! Jednotlivé oblasti připravují školení rozhodčích a trenérů 3. třídy. Zatím známé termíny:
  6. - 7. 1. 2018 - školení R3 (Písek)
  10. - 11. 2. 2018 - školení R3 (Hradec Králové)
 • NEW! Úvodní soustředění juniorské reprezentace OB v nové sezóně proběhne o prodlouženém víkendu v Novohradských horách v Hojné Vodě. Realizační tým pod vedením Pavla Košárka tam připravil několik tréninků v dost náročném terénu. Pro členy juniorské o-reprezentace je připraven horský OB, zkrácená klasika a downhill middle s 1,5 kilometru dlouhým doběhem ze sběrky do cíle. Budou se procvičovat OB techniky (azimuty a traverzy), pozornost bude zaměřena i na posilování, regenerace bude v bazénu v Gmündu. I letos bude úvodní sraz plný různých informací, kde se mladí závodníci dozvědí, co je čeká v nové sezóně, ale i spoustu dalšího. Celý program je zde.
 • NEW! Tradiční školení začínajících kartografů proběhne v závěru týdne ve Zderazi. Dvacítka účastníků pod vedením zkušených lektorů (Zdeněk Lenhart, Bob Háj, Luděk Krtička) získá teoretické znalosti a praktické zkušenosti se zpracováním map pro OB (klasické i digitální mapování v terénu, kresba v OCADu a OO Mapperu, mapové klíče, tisk, evidence map, zásady organizace mapování). Souběžně se školením se uskuteční výjezdní zasedání Mapové rady za účasti krajských kartografů.
 • NEW! V Rankingu přezimují v čele Jana Knapová a Vojtěch Král. Knapová je v čele před Lenkou Mechlovou a Adélkou Indrákovou (4. Kosová, 5. Kabáthová, 6. J. Hlavová, 7. Gregorová, 8. Tužilová, 9. Horčičková, 10. Omová). Král vede před Milošem Nykodýmem a Janem Petrželou (4. Rollier, 5. Šedivý, 6. Minář, 7. J. Procházka, 8. Hájek, 9. Kubát, 10. Nožka). Kompletní výsledky jsou v IS ORIS.
 • NEW! Webové stránky reprezentace OB a juniorské reprezentace mají novou grafickou podobu. V novinkách tam najdete i plán akcí dospělé reprezentace na "supersezónu", kde je poslední "velké" mistrovství světa (les i sprint), poslední "velké" mistrovství Evropy (7 závodů v 8 dnech), akademické MS ve Skandinávii, domácí finálová série Světového poháru i norská generálka na příští MS. Čtěte tady.
 • NEW! Do IS ORIS byly zadány všechny získané licence z M ČR, celostátních žebříčků a vícedenních závodů, licence z oblastních žebříčků mají za úkol zadat jednotlivé oblasti do 20. listopadu.
 • 10. listopadu o půlnoci skončil termín na podání přihlášek na pořádání hlavních závodů sekce OB v roce 2019. Přihlášky byly odtajněny na webu výběrového řízení. Tady je stručná rekapitulace přihlášek.
  V kalendáři na rok 2019 je prvním českým šampionátem v polovině dubna mistrovství v nočním OB. Do výběrového řízení se přihlásili dva zájemci – prvním je OK Slávie Hradec Králové s prostorem Boháňka, Skála, Lhotka, Rohoznice (předchozí mapa z roku 2001 Vřešťovský chlum), druhým pak OK Chrastava, který nabízí závod v prostoru Janovice v Podještědí - Zdislava - Nová Starost (prostor Sviňské kopce). Oba zájemci by pak uspořádali druhý den ve stejném prostoru uspořádání závodu žebříčku A na krátké trati.
  Na květnové sprintové šampionáty se hlásí pouze OK Lokomotiva Pardubice, jednokolový závod jednotlivců by byl uspořádán ve městě Čáslav (v tomto městě ještě niky mapa pro OB nebyla) a sprintové štafety na pardubickém sídlišti Polabiny (třetinu prostoru pokrývá bývalá mapa Labe 2007).
  V červnu jsou na pořádání Mistrovství ČR na krátké trati hned tři zájemci – Lokomotiva Trutnov nabízí prostor Čížkových kamenů (v prostoru severovýchodně od Trutnova byla mapa naposledy v roce 2003), Klub vytrvalostních sportů Šumperk by rád tento šampionát uspořádal s centrem ve Starém Rejvízu (oblast JV od osady Rejvíz byla využit pro pořádání M ČR na klasické trati v roce 2004) a SK Žabovřesky si pro přihlášku vybral prostor v údolí řeky Rokytná (Tavíkovice – Tulešice – Rouchovany).
  O upořádání zářijového českého šampionátu na klasické trati mají zájem také dva kluby. OK 99 Hradec Králové by uspořádal tento závod v dosud pro OB nepoužitém prostoru Zlatá vyhlídka - Jánské Lázně, Tatran Jablonec nad Nisou pak nabízí prostor Bedřichov - Janov - Loučná - Jablonec nad Nisou (bývalé mapy Maliník z let 2005 – 2006).
  Závěrečný mistrovský dvojzávod – Mistrovství ČR štafet a klubů má dokonce tři aspiranty na pořádání. SK Praga nabízí prostor severně od Tisu u Blatna, kde byla poslední mapa v roce 2004, OK 99 Hradec Králové přichází s prostorem Čertovy hrady a Čertovy skrýše, kde byly poslední mapy tak před 13 lety a Magnus Orienteering pak pro pořádání vybral prostor k OB dosud nepoužitý Dobřečov – Ferdinandov – Bedřichov – Oskava - Tvrdkov.
  O pořádání jarního dvojzávodu žebříčku A má zájem trojice pořadatelů. OK Doksy a Kotlářka Praha v prostoru Selské rokle (Staré Splavy - Skalka u Doks - Chlum), proti nim kandiduje Klub vytrvalostních sportů Šumperk s prostorem u Hraběšic a SK Žabovřesky s prostorem Boskovice,Újezd u Boskovic, Kuničky, Němčice, Valchov, kde byly předchozí mapy Boskovice (2004) a Škatulec (2006). O podzimní dvojzávod je zájem podstatně větší – zájemců je šest. Tři jsou stejní jako na jaře (DOK+DKP a KSU), k nim přibylo trio nových. Orientační Běh Opava nabízí prostor Bohučovice, Podvihov, Hlubočec, Hrabství, Skřípov, Jakubčovice, SKOB Zlín les v Hostýnských vrších (Lukoveček, Rusava, Fryšták) a Lokomotiva Plzeň spolu s Nejdek Orienteering pak lesní komplex mezi obcemi Pernink, Oldřichov, Merklín, Lužec.
  Jarní trojkombinaci (závod ve sprintu a dva závody Českého poháru štafet) má bohatou nabídku. Jedna je na Vysočině – sprint v Jihlavě (OK Jihlava), štafety v prostoru Studnice-Paseky-Chobotský Dvůr-Odranec-Pohledecká skála-Studnice (Orientační sporty Nové Město na Moravě) a v lese mezi Antonínovým Dolem, Štoky a Smrčnou (OK Jihlava). Druhá je v Ještědské oblasti – sprint v Českém dubu (pořadatel Slávie Liberec Orienteering), štafety pak v Kořenově (TJ Turnov) a v prostoru mezi obcemi Smržov, Malý Dub, Kněžičky, Roveň, Všelibice nedaleko obce Český dub (Slávie Liberec Orienteering). Třetí pak je na Moravě – Klub vytrvalostních sportů Šumperk by uspořádal všechny tři závody, sprint v historickém centru Šumperka, dvoje štafety pak v okolí rekreačního střediska Třemešek. O pořádání podzimní trojkombinace nikdo zájem neprojevil.
  Ještě bylo vypsáno výběrové řízení na dva úvodní závody Českého poháru štafet. Na ten březnový se se svým Jarním pohárem hlásí OK 99 Hradec Králové s prostorem na Stříbrném rybníce, na ten dubnový (mistrovství Moravy) pak OOB TJ Baník Ostrava s lesním komplexem Háj ve Slezsku, Lhota, Hrabyně a Velká Polom (tam by měl být i úvodní závod žebříčku B-Morava na klasické trati).
  Přidělení pořádání projedná soutěžní komise sekce OB na svém jednání 24. listopadu ve Šternberku a následně schválí vedení sekce OB.
 • V sobotu se běžel letošní poslední oficiální závod v orientačním běhu. Klub orientačního běhu Konice uspořádal závod na klasické trati zařazený do Hanáckého žebříčku a do Jihomoravské ligy (byl to přeložený závod z konce října, kdy se nekonal z povětrnostních důvodů). Centrem bylo výletiště Pohora, stavitelka tratí Hana Hlavová měla k dispozici mapu Mořicův Dvůr (hlavní kartograf Bohumil Háj), běželo se v mírně kopcovitém terénu, kde byl dobře průběžný les, který byl porostově pestrý. V ženách si pro vítězství doběhla Magdaléna Tužilová (ZBM), která porazila svou klubovou kolegyni Markétu Tesařovou o 18 sekund, třetí skončila se ztrátou minuty a půl Pavla Horová (LPU). Mezi muži byl nejrychlejší Adam Chromý (TBM), skoro tři minuty ztratil na druhém místě jeho klubový kolega David Vedra, třetí místo obsadil Radim Perknovský (JPV) se ztrátou přes pět minut.
 • Na Velké kunratické se o-běžci opět neztratili. V mužích doběhl Vojta Král třetí (5. Procházka, 7. Nykodým, 11. Šedivý), v ženách byla Kamila Gregorová druhá (4. Hrstková, 5. M. Novotná, 9. Baldrianová).
 • V pátek večer se běžely v Praze (Řepy) kultovní noční štafety HULK cup. V ženách vyhrálo trio DKP (Mullis, Plochová, Bochenková), v mužích byla nejrychlejší štafeta PGP (Navrátil, Laciga, Procházka), v družstvech vyhrála PGP. Výsledky jsou na webu závodu.
 • Metodický seminář sekce OB pro trenéry a rozhodčí proběhne 24. - 26. 11. 2017 ve Šternberku. Přípravy semináře včetně harmonogramu přednášek jsou v plném proudu. Hlavní přednášky "trenérské sekce" budou mít Marek Cahel (trenér dorostenecké reprezentace), Pavel Košárek (trenér juniorské reprezentace), Josefa Andrleho (kondiční trenér, mimo jiné i Vojty Krále), David Smékal (odborný asistent katedry fyzioterapie Univerzity Palackého Olomouc) a Kristýna Skyvová (metodik ČSOS), přednášky se zajímavými tématy budou mít Markéta Novotná (možnosti studia a pobyt v zahraničí) a Petra Šedivá (sportovní výživa). Přednášky "sekce rozhodčích" připravují členové metodické komise, soutěžní komise a komise rozhodčích Daniel Wolf, Roman Zbranek, Jan Picek, Radim Hošek, Jan Fiala. Hodnocení a rozbor závodů sekce OB 2017 je naplánován formou moderované diskuse a workshopu - především stavba tratí (farstování štafet, sprinty, tratě MČR), ale i organizace, arény. Shrnutí hodnocení a hlavně konkrétní ukázky a diskuse co se povedlo a naopak čeho se do budoucna zkusit vyvarovat.
 • Ve středu odpoledne se v Praze na Strahově sešel Výkonný výbor ČSOS. Na programu byla celá řada bodů. V úvodu po aktuálních informacích a kontrole úkolů byla podána informace o zabezpečení finále Světového poháru v OB 2018 a Kongresu IOF v ČR (zatím se v přípravě žádné zásadní problémy neobjevily). Následovala informace sekce OB, kde byly mj. schváleny příspěvky za kvalitu závodů soutěží sekce OB v roce 2017. Následovalo hodnocení reprezentace v OB a účasti na MS v OB v roce 2017. Poté se členové VV ČSOS seznámili s informacemi se sekce trail-O a ze sekce LOB (byly schváleny úpravy Soutěžního řádu a Pravidel LOB). Následoval blok sekce MTBO - informace o činnosti sekce a hodnocení reprezentací MTBO a účasti na MS, ME, MSJ a MEJ v MTBO v roce 2017. Pak byly projednány a schváleny materiály, které jsou připraveny na prosincovou Valnou hromadu ČSOS (zajištění VH, informace o hospodaření ČSOS v roce 2017, návrh rozpočtu ČSOS 2018). Dále byly probrány nové rozvojové projekty ČSOS - sekcím byl uložen úkol se těmito rozvojovými projekty zabývat a předložit VV ČSOS informaci, jak tyto projekty připraví. Hodně záležitostí bylo projednáno i v bodě různé - příprava vyhlášení Ankety na počátku prosince v Luhačovicích, novelizace Stanov ČSOS (bude předložena VH ČSOS), rozšíření podpory projektů ČSOS pro mládež a veřejnost v roce 2017 (možnost financování až 7 akcí pořádaných jedním klubem), olympijské parky 2018 (LOB bude v Mostech u Jablunkova, v Karlově pod Pradědem a v Brně), byly schváleny Prováděcí předpisy pro evidenci členů ČSOS 2018, byla odmítnuta nabídka IOF na uspořádání MS v trail-O 2021 v ČR, informace o přípravě ZODM a další.
 • Kdo bude nejlepším orientačním běžcem sezóny 2017? Jak se hodnotí Anketa o nejlepšího o-běžce roku 2017? To si přečtěte v článku na webu sekce OB.
 • Vyšlo listopadové číslo Newsletteru ČSOS. Novinky z dění ve svazu čtěte zde.
 • První listopadový víkend pokračovaly oblastní závody:
  Sobota:
  Poslední kolo Východočeského poháru připravil OK Slavia Hradec Králové v těsné blízkosti města. Centrem byl šatnový objekt OK Slavia, startovalo více než 900 závodníků, pro které byla připravena krátká trať na mapě Koliba, běželo se v mírně zvlněném lese s hustou sítí komunikací, s množstvím melioračních rýh a potoků a s proměnlivou průběžnosí porostů. Autorem tratí byl Eduard Šmehlík. V mužích dominovalo trio veteránů PHK - jasně vyhrál Tomáš Novotný, dvě minuty za ním zaostal Petr Losman, další minutu pak Petr Vítek. V ženách byla suverénně nejlepší Šárka Kulhavá (LPU), skoro šest minut za ní zaostala Lucie Vítková (PHK), třetí místo obsadila Marta Fenclová (LPU).
  V Hanácké oblasti uspořádal Spolek orientačních běžců Olomouc závod na krátké trati, který měl centrum Krčmani. Skoro 500 závodníků čekala mapa Chlum (mapoval Martin Poklop), tratě postavili Eva Horčičková a Jindřich Smička v porostově velmi pestrém lese s hustou sítí cest, místy s drobnými terénními tvary. V ženách jasně vyhrála Pavla Horová (LPU) před Zuzanou Chovancovou (TZL) a Radka Uvizlová (STH), v mužích vyhrál Jan Procházka (PGP), minutu a půl za ním skončil Petr Horvát (ASU), třetí místo obsadil Ondřej Vystavěl (JPV).
  Neděle:
  Závod Středočeské a Pražské oblasti na krátké trati uspořádal SKOB Slaný při příležitosti oslav 60. let od založení oddílu OB ve Slaném. Centrum bylo ve Velké Černoci, stavitel tratí Jan Hanák měl k dispozici mapu Liščí rokle - jih (mapoval Zdeněk Švec, revize Jan Hanák), skoro 900 závodníků běželo ve zvlněném terénu, kde byly erozní tvary, porostově byl les různorodý, dobře až velmi dobře průběžný, byly v něm terénní i porostové detaily a hustá nepravidelná síť cest a pěšin. V ženách si pro vítězství doběhla Ivana Fujáčková (SJC), která za sebou nechala 22 sekund druhou Barboru Baldriánovou (VSP), třetí skončila Kateřina Mullis (DKP). V mužích byl nejlepší Jan Flašar (PGP), necelou minutu za ním zaostal druhý Jakub Glonek (AOP), třetí skončil Ctibor Sysel (PGP).
  Výsledky najdete v IS ORIS.
 • V okolí Parkhotelu Všemina proběhlo Mistrovství ČR v horském OB (pořadatel OB Vizovice). V mužích vyhrála dvojice František Kolovský a Jiří Valeš, v ženách tým Martina Bochenková a Jana Ryantová a v mixech duo Karel Vítek a Eliška Sieglová. Výsledky najdete na webu závodu.
 • V sobotu odpoledne se v Hradci Králové sešlo na svém jednání vedení sekce OB. Na pořadu bylo především hodnocení reprezentace OB v roce 2017, ale i pár dalších bodů.
 • V Hradci Králové se v sobotu a v neděli proběhla dvoudenní konference k trénování mládeže. Dvacítka pozvaných trenérů se seznámila s hodnocením stávajícího modelu práce s talenty v sekci OB, byla zhodnocena práce s juniorským výběrem a dorostem OB na celostátní úrovni, byly vyhodnoceny zkušenosti ze Sportovních testů mládeže, s příklady dobré praxe seznámila některá TSM, následně proběhla velmi bohatá (a místy rozporuplná diskuze). V závěru byly zformulovány návrhy orgány sekce a ČSOS.
 • Na webu dorostu ČR najdete celkové výsledky Sportovních testů mládeže 2017, komentář k ním pak zde.
 • Po skončení letošní celostátní sezóny v orientačním běhu si můžeme udělat rekapitulaci medailové úspěšnosti na českých mistrovstvích v OB. V letošním roce proběhlo v orientačním běhu sedm českých šampionátů (noční OB, sprint, krátká trať, klasická trať, štafety, sprintové štafety a kluby). Nejúspěšnějším závodníkem na domácí scéně v individuálních závodech byla starší dorostenka Tereza Janošíková (na fotografii). Mezi kluby vybojovali nejvíce medailí závodníci OK 99 Hradec Králové, získali jich 20, z toho 8 zlatých, 7 stříbrných a 5 bronzových.
  Do úspěšnosti v jednotlivcích se promítly výsledky jednotlivých závodníků na individuálních šampionátech (noční, krátká trať, klasická trať a sprint). Tereza Janošíková získala stejně jako v loňském roce medailí nejvíce, vyhrála tři mistrovské tituly v D18 a k tomu ještě přidala bronz v žeách ze šampionátu ve sprintu. Medaile tedy získala na všech mistrovstvích, stejně jako junioři Barbora Vyhnálková a Vojtěch Sýkora. Na českých šampionátech získalo medaile v roce 2017 celkem 57 závodníků (loni 59).
  Pořadí klubů je určeno podle získaných medailí ze všech Mistrovství ČR (noční, sprint, krátká trať, klasická trať, sprintové štafety, štafety, družstva); zahrnuty jsou všechny mistrovské kategorie, tj. D16, D18, D20, D21, H16, H18, H20 a H21. Pořadí je řazeno dle "olympijských zvyklostí", kdy o pořadí klubů nerozhoduje počet medailí, ale jejich hodnota. Medaile získali závodníci z 24 klubů (loni z 25). Pořadí je následující: 1. PHK 20 (8-7-5), 2. ZBM 18 (5-9-4), 3. LPU 14 (4-7-3), 4. LCE 6 (4-1-1), 5. UOL 4 (3-0-1), 6. SJC 3 (3-0-0).
  Více najdete v článku na webu sekce OB.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! Vč. oblast hledá ještě dva delegáty na shromáždění sekce orientačního běhu ČSOS, které se uskuteční v sobotu 2. prosince v Luhačovicích. Návrhy zasílejte na adresu šéfa oblasti Luboše Macháčka. Zatím byli nominováni Luboš Macháček, Petr Klimpl, Honza Netuka, Honza Petržela a Honza Grundmann.
 • NEW! Hodnocení kvality závodu Vč. poháru najdete tady.
 • NEW! Kalendář Vč. oblasti na rok 2018 - zde.
 • NEW! V IS ORIS jsou zadány získané licence ze všech letošních soutěží.
 • Konečné výsledky Východočeského poháru v roce 2017 - dorost a dospělí, veteráni a žactvo.
 • V Mistrovství oblasti družstev žactva obhájilo loňské vítězství družstvo LPU, které získalo 3030 bodů, o 61 bodů získal druhý tým PHK, třetí místo obsadilo družstvo VRL s 2191 (4. JIL 2132, 5. SRK 2092, 6. SHK 2062, 7. SJC 1811, 8. STH 1589, 9. KOR 1560, 10. LTU 1403, atd. celkem bodovalo 20 družstev). Kompletní výsledky jsou zde.
 • NEW! Byly vyhodnoceny soutěže družstev dorostu, dospělých a veteránů 2017. V Mistrovství Vč. oblasti družstev dorostu vyhrálo družstvo JIL (2. SHK, 3. LPU, 4. VRL, 5. ZAM, 6. SH), v Mistrovství Vč. oblasti družstev dospělých byl nejlepší tým LPU (1. LPU, 2. PHK, 3. CHC, 4. SHK, 5. SRK, 6. DOB) a ve Veteraniádě družstev Vč. oblasti vyhrálo družstvo LPU (2. PHK, 3. SHK, 4. VRL, 5. SRK, 6. VAM). Kompletní výsledky jsou zde.
 • Nakreslete si postupy z posledního závodu Vč. poháru na Biřičce - zde.
 • Posledním závodem letošních oblastních soutěží bylo 16. kolo Východočeského poháru, které připravil OK Slavia Hradec Králové v těsné blízkosti města (cíl byl u hráze rybníka Biřička). Centrem byl šatnový objekt OK Slavia a louka pod ním. Pro více než 900 závodníků byla připravena krátká trať na mapě Koliba, běžela se v prostoru závodu štafet JMS 2013, kde byl mírně zvlněný les s hustou sítí komunikací, s množstvím melioračních rýh a potoků a s proměnlivou průběžností porostů. Autorem pěkných tratí byl Eduard Šmehlík. Celý závod proběhl za krásného teplého slunečného počasí, organizačně vše klapalo, v lese to bylo hezké (popadaných stromů moc nebylo) - pěkné zakončení sezóny. V mužích dominovalo trio veteránů PHK - jasně vyhrál Tomáš Novotný, dvě minuty za ním zaostal Petr Losman, další minutu pak Petr Vítek. V ženách byla suverénně nejlepší Šárka Kulhavá, skoro šest minut za ní zaostala Lucie Vítková, třetí místo obsadila Marta Fenclová. Výsledky najdete na webu závodu.
 • Další ročník Zimní hradubické ligy začne v neděli 26. listopadu Klokan krosem. Celý kalendář závodů najdete zde.

PARDUBICE
 • NEW! Trio našich závodníků, kteří byli zařazeni do juniorské reprezentace OB (Anička Kopecká, Janča Peterová a Jonáš Fencl) míří o prodlouženém víkendu na úvodní soustředění juniorského týmu, které proběhne v Hojné Vodě (Novohradské hory).
 • NEW! Mladší žactvo na pátek a sobotu připraveno o-putování na Vysočině v okolí Pusté Rybné (tam i přenocují). Dvacítka žáků odjíždí vlakem v pátek ráno směr Borová u Poličky.
 • NEW! Starší žactvo a mladší dorost mají o prodlouženém víkendu minisoustředění v okolí Pardubic, které připravil Karel Haas. V pátek dopoledne je čeká krátká trať na mapě Litocha, v podvečer noční ve Spojile, v sobotu dopoledne běžecké testy „U Potůčka", odpoledne dvoučlenné sprintové štafety v areálu pardubické univerzity, večer pak sportovní hry v tělocvičně Gymnázia Dašická (tam i přenocují) a v neděli je závěrečný silově-vytrvalostní trénink na Kunětické hoře.
 • NEW! Dvojice dorostenců Ondra Macek a Ondra Pipek se v závěru týdne zúčastní školení začínajících kartografů, které proběhne ve Zderazi.
 • NEW! Listopadové číslo Jantaru se věnuje všemu, co se událo v pardubickém OB na přelomu října a listopadu. Na 20 stránkách najdete články ze posledních závodů Vč. poháru, z Rodinných štafet, ze soustředění v Prkenném dole i v Maďarsku či ze závěru sezóny v Daňkovioích. A také pravidelné rubriky a další zajímavosti. Obsah čísla je zde.
 • NEW! Získané licence pro rok 2018 – E (4): J. Knapová, Zvěřinová, Nožka, Kubelka; R (10): Zvěřina, Čermák, Grundmann, Udržal, Kamenický, D. Procházka, Šístková, Hančová, Fenclová, K. Procházková; R: A (17): Fencl, Kopecká, Waňková, V. Roudný, M. Roudný, Rusin, Volák, Borovičková, Peterová, Pipek, Waněk, Koberová, Pušová, Fejfarová, H. Petrásová, Haas, Krpata; B (27): Žák, Barnetová, Vojtíšková, Filipová, Škorpíková, Držková, Kubíčková, Šišma, Mrskoč, Macek, Fejfar, Novák, Kološová, Bártová, Vodičková, D. Štichhauer, Šípek, Stohanzl, V. Vališ, Mrskočová, Trlidová, Kay, A. Štichhauer, Haasová, Dvořáková, Vošahlíková, M. Petrásová.
 • NEW! Jak jsou na tom naši závodníci v Rankingu na konci letošní sezóny? V ženách si skvěle vedla Jana Knapová, která je v čele celkového pořadí, Martina Zvěřinová je na 16. místě (26. Šístková, 31. Hančová, 37. Fenclová, 46. Procházková, 56. L. Knapová, 61. Horová, 69. Udržalová, 78. Chládková). V mužích jsou Radek Nožka a Tomáš Kubelka na 10. a 11. místě, ve třetí desítce jsou David Procházka (24.) a Matěj Kamenický (28.), páté desítce jsou Jan Grundmann, Jan Čermák, Tomáš Udržal a Petr Zvěřina, Filip Záveský uzavírá první stovku. Vývoj pořadí v Rankingu závodníků LPU letos i v letech minulých najdete zde.
 • Dvacítka dorostenců z pardubického TSM (a jejich trenéři) byla na krátkém soustředění v Maďarsku (Kiskunmajsa, Bocsa). V pátek absolvovali dva tréninky v prostorech s vysokým lesem a jalovcovými otevřenými partiemi, kde byla řada vrstevnicových detailů. V sobotu a v neděli běželi v obdobných terénech dvoudenní závody Boroka Kupa (Juniper Open). Velmi dobře si v nich vedli především mladí závodníci v šestnáctkách (Kačka Koberová, Terka Fejfarová, Ondra Macek, Bert Waněk, v sobotu i Ondra Pipek), z těch straších ve dvacítkách si nejlépe vedl Jonáš Fencl. Z trenérů v H40 byl nejlepší Honza Kaplan. Výsledky jsou tady.
 • V závěru týdne se v Daňkovicích konal klubový závěr sezóny. Pořadatelský tým připravil na víkendové dny bohatý program.
 • Klubový žebříček 2017: Do žebříčku se hodnotily výsledky ze 70 závodů, každému závodníkovi se počítalo 12 nejlepších výsledků. Jasně vyhrál Radek Nožka se ziskem 1916 bodů (2. Fencl 1815, 3. Kamenický 1810, 4. Procházka 1804, 5. Kopecká 1802, 6. Peterová 1789, 7. M. Roudný 1788, 8. Kubelka 1787, 9. Grundmann 1765, 10. Zvěřinová 1714. Body získali 303 závodníci, největší počet závodů z těch 70 absolvoval Vašek Farář (47). Kompletní pořadí je v IS LPU.
 • V Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva obhájilo družstvo žactva LPU. Na vítězství se svými body podíleli Klára Haasová, Ema Vošahlíková, Markéta Mrskočová, Agáta Trlidová, Míša Petrásová, Kačka Dvořáková (D12), Kačka Koberová, Tereza Fejfarová, Bára Pušová, Hanka Petrásová (D14), Ondra Šípek, Vojta Valš, Partik Stohanzl, Adam Štichhauer (H12), Hubert Waněk, Filip Haas, Michal Krpata, Adam Novák, Dan Štichhauer, Lukáš Fejfar (H14).
 • V celoročních oblastních soutěžích družstev byl dorost LPU třetí, dospělí a veteráni našeho klubu vyhráli.
 • Skončil Východočeský pohár žactva podzim 2017. Naše žactvo si vedlo docela dobře. V D10C si výborně vedla Karda Pipková, která skončila druhá, v první desítce máme i další 3 závodnice - 6. Kačka Švíglerová, 7. Saša Tichá, 9. Ája Zitková. V D12C skončila Klára Haasová na pěkném 4. místě, Ema Vošahlíková obsadila osmou příčku. V D14C obsadila Kačka Koberová třetí příčku (byť měla zdravotní problémy), v první desítce skončily i Terka Fejfarová (7.) a Bára Pušová (9.). V H12C si velmi dobře vedl Ondra Šípek, který obsadil 4. místo, Vojta Vališ obsadil devátou příčku, v H12D vyhrál Matěj Hostinský, Tomáš Flos obsadil třetí příčku. V H14C byl Bert Waněk druhý a Fíla Haas třetí, Michal Krpata obsadil pátou příčku.
 • Skončil celoroční Východočeský pohár dorostu, dospělých a veteránů. V dorostu v D18 obsadily Bára Škorpíková a Verča Barnetová 3. a 4. příčku, v H16 obsadil Vojta Šišma deváté místo. V dospělých si v D21C nejlépe vedla Markéta Držková, která skončila na 10. místě, v D21D vyhrála Eva Kokaislová, v mužích skončil Štěpán Držka čtvrtý, Tomáš Míča byl sedmý a Karel Haas devátý, v H21D skončil Honza Žemlička sedmý. Ve veteránkách v D35C obsadila Pavla Švíglerová skončila osmá, v D35D vyhrála Simča Petrásová, Eva Kašparová skončila čtvrtá a Zuzka Krpatová desátá, v D45C obsadila Táňa Pipková třetí místo, Renata Čermáková skončila pátá a Léňa Koberová devátá, v D45D obsadila Eva Roudná šestou příčku, v D55C vyhrála Laďka Víchová, Jiřka Novotná obsadila šestou příčku, v D65C skončila Květa Kubíková třetí a Stáňa Kellnerová čtvrtá. V H35C obsadil Honza Fukátko druhou příčku, Honza Václavek byl sedmý a Jirka Belej desátý, v H35D obsadil Lubomír Macháček druhé místo, Ondra Nekvapil byl sedmý a Honza Kroupa osmý, v H45C vyhrál Péťa Fencl a Petr Valach byl čtvrtý, v H45D obsadil Zdeněk Cinkan druhé místo, v H55C obsadil Honza Knap desátou příčku, v H55D byl Vláďa Vícha druhý a Petr Klimpl třetí (4. Béďa Sáňka, 9. Vláďa Dvořák, 10. Jarda Fridrich) a v H70 obsadil Pepa Málek šestou příčku (8. Petr Čepelka).
 • V sobotu byl na pořadu poslední závod Východočeského poháru v letošním roce. Závod upořádal SHK s centrem u jejich šatnového objektu v Klukách (nedaleko rybníka Biřička). Startovalo necelých 180 závodníků LPU, kteří si vedli docela dobře. V ženách s přehledem vyhrála Šárka Kulhavá, Marta Fenclová byla třetí a Janča Peterová desátá, v D21D obsadila Eva Kokaislová druhá a Kristýna Marešová pátá. V početně hodně obsazené kategorii mužů si nejlépe vedl Štěpán Držka, který obsadil 12. místo, v H21D vyhrál Aleš Jirásek. V žákyních v D10N byla Amálka Horklová třetí, Elen Hovorková byla devátá, v D10C Karolína Pipková skončila čtvrtá, Saša Tichá šestá a Kačka Švíglerová sedmá, v D12C obsadily Ema Vošahlíková 4. a 5. místo, v D12D skončila Natka Losmanová druhá, v D14C doběhla Kačka Koberová třetí, Terka Fejfarová, Hana Petrásová a Bára Pušová se seřadily na 8. - 10. místě. V žácích v H10N překvapil vítězstvím Franta Goláň, v H12C doběhl Ondra Šípek třetí a Patrik Stohanzl byl devátý, v H12D vyhrál Matěj Hostinský (4. Jakub Munzar), v H14C byl Fíla Haas druhý a Bert Waněk třetí, Adam Novák a Danda Štichhauer obsadili 7. a 8. místo. V dorostu v D16 skončila Berenika Držková druhá, v D18 byla Terka Filipová pátá, Bára Škorpíková skončila šestá a Verča Barnetová osmá, v H16 obsadil Radek Růžička pátou příčku. Ve veteránkách doběhla Pavla Švíglerová čtvrtá, v D35D skončila Eva Kašparová čtvrtá, Simča Petrásová pátá a Bára Kadaňová osmá, v D45C byla Léňa Koberová druhá a Táňa Pipková pátá, v D55C vyhrála Laďka Víchová a Alena Baštová byla čtvrtá, a v D65C byla Květa Kubíková druhá a Stáňa Kellnerová čtvrtá. Ve veteránech v H35C se trio Petr Šabatka, Olda Vodička a Jirka Belej seřadilo na 5. - 7. místě, v H35D jasně vyhrál Honza Kárník a Honza Kroupa byl šestý, v H45C vyhrál Péťa Fencl, Honza Kaplan obsadil třetí místo a Jirka Fencl byl devátý, v H45D byl Zdeněk Cinkan třetí, v H55C obsadili Vašek Farář a Honza Knap 4. a 5. místo, Pavel Štěrba skončil osmý, v H55D byl první Vláďa Vícha, Petr Klimpl skončil třetí, Miloš Lulay čtvrtý, Jarda Fridrich pátý, Béďa Sáňka sedmý a Jirka Hostinský osmý, v H70 skončil Pepa Málek šestý.
 • Na M ČR v horském OB ve Vizovicích skončil Lukáš Hovorka v mixech s Jitkou Jeřábkovou čtvrtý, za nimi na pátém místě skončila dvojice Tomáš Kos a Klára Žaloudková, ve veteránkách obsadily Renata Čermáková a Iva Kaplanová čtvrtou příčku.
 • V závodě Hanáckého žebříčku v Krčmani vyhrála Pavla Horová kategorii žen.
 • Medailová bilance z Mistrovství ČR roku 2017 je pro nás velmi lichotivá. Ze sedmi šampionátů získali nejvíce medailí závodníci PHK 20 (8 – 7 – 5), za nimi je ZBM 18 (5 – 9 – 4), borci LPU získali 14 medailí, naši závodníci vybojovali 4x zlato, 7x stříbro a 3x bronz. Celkem získali na M ČR medaile závodníci z 24 klubů. Z jednotlivců byla z našich nejlepší Jana Knapová (1 – 1 – 0), Anna Kopecká vybojovala tři stříbra.

SVĚT
 • NEW! Adam Chromý byl kooptován na návrh Českého svazu orientačních sportů členem foot o-komise IOF.