ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
ne 21. 10. 08:07

NOVINKY ČSOS
20.10.2018
20:02 - Závod Vč. poháru na Adrlově chlumu vyhráli Tomáš Novotný a Marta Fenclová.
19.10.2018
12:49 - V ORISu byl zveřejněn harmonogram metodického semináře pro trenéry a rozhodčí (Plzeň, 23.-25. 11. 2018).
16.10.2018
21:58 - Zápis z jednání vedení sekce OB 12/2018.
15.10.2018
13:35 - Dokument (40 min.) ze štafetového MČR v OB se bude vysílat v pátek 19. 10. 2018 v 15:45 na ČT Sport
14.10.2018
14:05 - Česká liga klubů 2018 - dospělí: 1. ZBM, 2. PHK, 3. SSU; dorost: 1. LPU.
14:04 - M ČR oblastních výběrů žactva (Krajníčko) - 1. Jihomoravská oblast, 2. Ještědská oblast, 3. Středočeská oblast.
14:02 - M ČR klubů (Krajníčko) - dospělí: 1. PHK, 2. ZBM, 3. LPU; dorost: 1. LPU.
13.10.2018
22:06 - Český pohár štafet vyhráli muži SK Žabovřesky a ženy OK 99 Hradec Králové.
19:26 - Závod Vč. poháru v Brumbárově vyhráli Aleš Balcar a Marta Fenclová.
16:56 - M ČR štafet 2018 (Krajníčko) - ženy: 1. SSU, 2. ZBM, 3. PHK; muži: 1. ZBM, 2. PHK, 3. SSU.

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- dorost ČR
- hodnocení závodů
- postupy OB
- kalendář 2019
- komise rozvoje OB
- mapy
- výsledky závodů
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- závody Vč. oblast
- kalendář 2018
- hodnocení závodů
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- fotogalerie LPU
- info pro ml. žactvo
- info pro st. žactvo
- TSM, SCM
- SCD
- Facebook LPU
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
- liveorienteering
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny
Vojtěch Král
Miloš Nykodým

M ČR v OB 2018
14.4. noční (STH)
19.5. sprint (VTA)
23.-24.6. KT (TBM)
15.-16.9. klas (JPV)
28.9. spr. št. (TZL)
13.10. štaf (EKP)
14.10. druž (EKP)

Žebříčky, ligy 18
Český pohár
Žebříček A
Žebříček B-Čechy, V
Žebříček B-Čechy, Z
Žebříček B-Morava
Český pohár štafet
Česká liga klubů
Ranking
Český pohár veteránů
Vč. družstva
Vč.pohár - žactvo j
Vč.pohár - do+do
Vč.pohár - veteráni

Budou závody
20.10. Vč. pohár (KUO)
21.10. Rod. štaf. (LPU)
27.10. Vč. pohár (CHC)
3.11. Vč. pohár (HOR)

Závody za námi
13.10. Vč. pohár (VAM)
13.10. M ČR Š (EKP)
14.10. M ČR klubů (EKP)
6.10. Vč. pohár (STH)
29.-30.9. 2x ČPŠ (TZL)
29.9. Vč. pohár (ZAM)
28.9. M ČR SŠ (TZL)

Vícedenní 2018
Velikonoce (DKP)
Jarní trojúhel. (MLA)
Cena stř. Moravy (JPV)
Veteran cup (VAM)
Vysočina (CHT)
GP Silesia (AOP)
Šump. divočák (KSU)
Rumpál (LCE)
Rumcaj. míle (SJC)
Prázdniny (TUR)
Cena vých. Čech (PHK)
West cup (NEK)

Mez. akce 2018
OB:
6.-8.4. CEYOC (HUN)
5.-12.5. ME (SUI)
28.6.-1.7. MED (BUL)
6.-13.7. MSV (DEN)
8.-14.7. MSJ (HUN)
17.-21.7. AMS (FIN)
4.-11.8. MS (LAT)
31.8.-2.9. SP (NOR)
4.-7.10. SP (CZE)
LOB:
3.-8.2. ME,MSJ,MED (BUL)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
DKP***
FSP
MKP
PGP*
SCP**
TAP*
Středočeská***
HCE***
KAM**
LBE*
RIC***
ROZ
ZVO**
DKL***
DOR**
KPY**
PDY**
ROU
SLA**
Západočeská***
BSO***
LPM***
MLA***
NEK**
KPM
KRL***
VPM**
Jihočeská***
KRE
KTA*
VCB**
VTA**
OPI***
PCB*
CST
Ještědská***
BOR**
LDC***
JEN
TUR**
TJN*
VLI***
CHA***
LIT
LTP***
PEN
STB**
TUV
Východočeská***
CHC***
HOR**
HOS
JIL**
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM
DOB*
LPU***
LTU***
KUO***
SJC***
STH
SNA
NPA***
TYN*
XPU
Vysočina**
CHT*
JHB*
PZR*
SJH***
CTB*
OSN**
SJI***
TTR**
Moravskoslez.***
BFM**
HAV*
SOP**
TRI**
KAR
KRN**
MOV**
OOP***
Hanácká***
ASU***
KON*
OOL*
SSU**
ZLH*
AOP***
JPV**
KSU**
UOL***
STE***
Valašská***
HLV
KVS**
SKM*
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM
BBM*
LBM***
PBM*
TBM***
ADA**
RBK*
UBM**
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlist


ČR: Sobotní STM. Víkend s OB.
Východní Čechy: Oblastní soutěže po sobotě. Na Andrlově chlumu.
Pardubice: Pokračoval Vč. pohár. Dorost na STM. Nedělní Rodinné štafety.
Svět: PWT v Číně.
Jak to vidí Béďa na FB

ČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! V sobotu byla v Pardubicích (Městský atletický stadión na Dukle a ZŠ Staňkova) závěrečná část srovnávacích testů mládeže. Na pořadu byl dráhový test na 3000 m, následovaly písemné testy (teoretický test OB, test pozornosti) a O-400 m. Byl to dost šrumec, na testech bylo skoro 140 dorostenců a juniorů. Počasí přálo, byť bylo chladno, ale déšť nepřišel, občas dokonce vysvitlo sluníčko. Výsledky všech čtyřech částí testů (Trutnov, Přerov, Praha, Pardubice) by měly být známy do konce října.
 • NEW! O-závody o víkendu:
  Sobota:
  Pro Prahu a Středočeský kraj připravil OK Kamenice krátkou trať s centrem na louce mezi obcemi Lojovice a Brtnice, kde postavil Lukáš Kettner tratě na mapě, kterou připravil Petr Uher. Přes 1100 závodníků čekal kopcovitý terén, kde byla středně hustá síť komunikací, a který byl porostově rozmanitý s terénními detaily. V ženách vyhrála Barbora Vyhnálková (RIC), která o minutu a půl porazila druhou Ivanu Fujáčkovou (SJC), další minutu zpět zůstala třetí Kateřina Mullis (DKP). Mezi muži byl jasně nejrychlejší Jakub Glonek (AOP), který porazil druhého Jana Mrázka (SJC) a třetího Martina Jandu (DOB) o více než tři minuty.
  Sokol Pražák připravil na oba víkendové dny tradičního Vodňanského kapra. Běželo se v těsné blízkosti terénu M ČR štafet a klubů, centrum bylo v Bílsku. Tratě byly připraveny na mapě Hrad (1:10000), kterou v září kompletně zrevidovala Mirka Vejvodová. Klasickou trať pro 400 závodníků připravil Honza Pecka v kopcovitém terénu, kde byl místy hustý podrost, navíc v lese probíhala těžba kůrovcem napadených stromů. V početně méně obsazené kategorii žen jasně vyhrála Barbora Baldrianová (VSP) před Kristýnou Flašarovou (PGP) a Martinou Krausovou (TJP). V mužích byl nejlepší Jan Procházka (PGP), skoro čtyři minuty za ním zaostal jeho klubový kolega Martin Jonáš, přes sedm minut ztráty měl třetí Jáchym Kučera (DOR).
  V Ještědské oblasti byl závod v Rumburku (Dymník Fotbalgolf), běžela se klasická trať na mapě Dýmník (1:10000, autor Tom Novák). Tratě postavili Petr Novák a Leoš Havel v mírně zvlněném terénu, kde byla různá průběžnost, místy podrost, bažiny, bohatá síť cest, pěšin a také neprůběžných průseků, v místech těžby byly na zemi hustě větve a klacky. Běželo téměř 450 závodníků. V ženách byla jasně nejlepší Kateřina Kašková (CHA), druhá Kateřina Matějů (VLI) měla ztrátu přes tři minuty, třetí skončila Adéla Havlová (BOR). Mezi muži si pro vítězství doběhl Matěj Klusáček (LCE), minutu za ním zaostal druhý Matouš Fürst (LLI), třetí místo obsadil Jakub Bílý (LTP).
  Ve východních Čechách uspořádal KOB Ústí nad Orlicí zkrácenou klasiku na Andrlově chlumu v těsné blízkosti Ústí nad Orlicí. Skoro 850 závodníků čekala mapa Andrlák (1:10000), kterou připravil Tomáš Leštinský. Tratě (autor Viktor Mutinský) byly v hodně kopcovitém a členitém terénu, kde byl hlavní hřeben s četnými údolími, terén byl většinou dobře průběžný, někde ale porostově rozmanitý se středně hustou sítí komunikací. V ženách byla nejlepší Marta Fenclová (LPU), půl minuty zpět zůstala druhá Helena Randáková (VRL), třetí Věra Mádlová (ZBM) měla ztrátu tři a půl minuty. V mužích jasně vyhrál Tomáš Novotný (PHK), druhý Petr Losman (PHK) a třetí Lukáš Hovorka (LPU) měli ztrátu přes tři minuty.
  Dalším závodem Ligy Vysočiny byla krátká trať, kterou připravil SK Orientační sporty Nové Město na Moravě v Olešné u Nového Města na Moravě na mapě Velké Michovy (1:10000, autor Petra Mareček), tratě pro přesně 400 závodníků postavil ve vysočinském terénu Jiří Dvořáček. V ženách byla nejlepší Magdaléna Tužilová (ZBM), necelou minutu za ní zaostala druhá Jana Benešová (CTB), další půl minuty zpět zůstala třetí Jitka Jeřábková (TZL). V mužích vyhrál Marek Prášil (SJI), jen 15 sekund zpět zůstal druhý Jan Klusáček (ZBM), třetí Jan Kadlec (SJI) měl ztrátu na vítěze 140 sekund.
  Klub vytrvalostních sportů Šumperk uspořádal krátkou trať s centrem v Sobotíně. Přes 350 závodníků čekala mapa Granátovka 2018 (1:10000, hlavní kartograf Zdeněk Rajnošek) v kopcovitém terénu s hlavním vrcholem Kamenitý vrch, kde byl smíšený les s různou průběžností - od zcela čistých ("bílých") partií až po vyloženě "zelené" části. Terén byl bohatý na detaily terénních i porostových typů, v části terénu byly i kameny a skály (např. Granátová skála). V ženách vyhrála Vlaďka Raclavská (UOL), druhá Anna Holečková (UOL) a třetí Ema Marková (STE) měly ztrátu přes šest minut. V mužích to bylo velmi vyrovnané, vyhrál Vojtěch Matuš (VRB), jen šest sekund zpět zůstal druhý Jiří Matoušek (STE), třetí Tomáš Zdráhal (OOL) měl odstup ještě o sedm sekund větší.
  Oblastní žebříček Valašské oblasti (krátkou trať) připravil Směr Kroměříž v Kostelanech (Ranč Kostelany). Skoro tři stovky závodníků čekaly tratě, které připravil Pavel Dittrich na mapě Komínky 2018 (1:10000, hlavní kartograf Vítězslav Pěček) v průběžném, mírně kopcovitém terénu s množstvím cest a terénních prvků. V ženách byla nejlepší dorostenka Michaela Dittrichová (SKM), 74 sekund zpět zůstala druhá Iva Kavánková (TZL), dalších 23 sekund třetí Veronika Tichá (TZL). V mužích vyhrál Roman Zbranek (TZL), necelou minutu zpět zůstal druhý Michal Hubáček (LCE), třetí Tomáš Kolárik (TZL) měl na vítěze ztrátu skoro dvě a půl minuty.
  Další závod Jihomoravské ligy (klasická trať) uspořádal SK Žabovřesky Brno v Košíkově. Připravena byla mapa Pramen Chvojnice (1:10000, hlavní kartograf Zdeněk Rajnošek), tratě postavili manželé Zháňalovi v pestrém různorodém vysočinském terénu s malými vodními rýhami, střídavými pasážemi lesů s různými průběžnostmi a podrostem; kde byla hustá síť průseků a cest. Na startu bylo 350 závodníků. V ženách s velkým náskokem vyhrála Martina Tichovská (PGP), na druhém a třetím místě byly závodnice TBM Tereza Korpasová a Veronika Grycová. V mužích byl nejlepší Petr Palát (ABM), jen 19 sekund zpět zůstal druhý David Vedra (TBM), třetí Ondřej Novotný (ABM) měl ztrátu na vítěze něco nad minutu.
  Neděle:
  Druhý víkendový závod pro Prahu a střední Čechy pořádá OK Kamenice s centrem mezi obcemi Lojovice a Brtnice. Poběží se klasická trať na mapě od Romana Horkého a Vojtěcha Kettnera v kopcovitém terénu, kde je středně hustá síť komunikací, a který je porostově rozmanitý s terénními detaily, tratě pro 900 přihlášených závodníků postaví Luboš Semík.
  Vodňanský kapr v Bílsku (pořádá Sokol Pražák) má na pořadu druhou etapu, běží se s handicapovým podle výsledků sobotního závodu. Čtyři stovky závodníků čekají opět tratě na mapě Hrad (1:10000), kterou v září kompletně zrevidovala Mirka Vejvodová, tratě připravil Honza Pecka v kopcovitém terénu, kde je místy hustý podrost, navíc v lese probíhá těžba kůrovcem napadených stromů.
  Závod žebříčku Ještědské oblasti připravuje SOK TJ Turnov s centrem v Olešnici. Sedm stovek přihlášených závodníků čekají tratě od Pavla Žemlíka na mapě Kozlov 2015 (revize 9/2018) v středně kopcovitém terénu s množstvím pískovcových skal (zákaz bot s hřeby).
  Podrobnosti o závodech najdete v IS ORIS.
 • NEW! 26. ročník Rodinných štafet proběhne v neděli v lesním komplexu v okolí Kostelecké Lhoty (centrem je areál fotbalového hřiště Sokola Kostelecká Lhota v Korytech). Loňský ročník vyhráli Klusáčkovi. Letos bude na startu přes 100 štafet. Web závodu je tady.
 • NEW! Dokument v délce 40 minut ze štafetového o-šampionátu se vysílal v pátek na ČT Sport. Můžete se na něj podívat na webu.
 • NEW! Bodování klubů podle výsledků o-talentů: Podle hospodářských směrnic svazu se finanční příspěvky na talenty poskytují podle bodů, které se získávají na M ČR a v dlouhodobých soutěžích (dorost a junioři). Jak to dopadlo v letošním roce? Nejvíce bodů (181) získali stejně jako loni talenti LPU (loni 167), následují KAM (133), PHK (117), TBM (103), ZBM (97), SHK (79), atd. Kompletní bodovou tabulku včetně historie z minulých let najdete tady.
 • NEW! Českou ligu klubů 2018 vyhrál SK Žabobřesky před OK 99 Hradec Králové, SK Severka Šumperk, OK Lokomotiva Pardubice a Slovanem Luhačovice. V dorostu je se značným náskokem Vyhrál OK Lokomotiva Pardubice. Výsledky najdete tady.
 • Mistrovství a Veteraniáda ČR štafet v sobotu, Mistrovství a Veteraniáda ČR klubů a oblastních výběrů žactva v neděli - to byly dva poslední mistrovské závody o-sezóny. A to velmi prestižní. Pořadatelství si vzaly na starost Ekonom Praha a Sokol Pražák a pozvaly závodníky do dosud pro OB dosud nezmapovaného terénu. Jeho popis zněl: Členitý lesní hřeben, v jižní a střední části s množstvím skalních výchozů, věží a kamenných polí, střídající se pasáže průběžného jehličnatého a listnatého lesa, prudší svahy v okolí zříceniny hradu Helfenburk, severní část porostově rozmanitější, poměrně málo cest, nadmořská výška 530 až 660 m n. m. A parametry tratí říkaly, že účastníky čekaly dost velké kopce. Mapy Helfenburk (sobota) a Paníhájek (neděle) připravil hlavní kartograf Radim Ondráček. Centrem byla krásná louka na kraji obce Krajníčko.
  Na startu sobotního závodu byl přes 600 tříčlenných štafet, které na rozlehlé louce čekalo krásné babí léto - sluníčko, na podzim nezvyklé teplo. A v lese se odehrály dramatické boje. V mužích se na prvním úseku na rozfarstovaných kontrolách postupně čelo závodu dělilo, nakonec na předávku jako první doběhly štafety PHK (Vandas) a LPU B (Záveský), půl minutu ztrácela štafeta ASU (Minář), další půl minutu LCE (Wolowczyk) a další půl minutu LPU A (Kamenický), z favoritů měla štafeta PGP (Navrátil) ztrátu dvě a půl minuty), ZBM A (Hirš) přes 3 minuty a SSU (Schuster) tři a půl minuty. Na druhém úseku zaběhl výborně Petržela (PHK), který si na čele vybudoval náskok téměř tří minut před Kubelkou (LPU A) a něco přes tři minuty před Hájkem, který také předvedl velmi dobrý výkon a nejlepším časem na úseku udržel ZBM A naději na titul, čtvrtá byla štafeta LCE (Mudrák, +3:44), pátá LPU B (Procházka, +4:41), štafeta PGP (Šedivý) měla ztrátu šest a půl minuty a SSU (Poklop) přes sedm minut. Na posledním úseku se zdálo, že vedoucí pozici PHK nikdo nemůže ohrozit, pár chybiček finišmana Kubáta a skvělý výkon posledního úseku ZBM A (Nykodým) ale rozhodly, že se pořadí v čele změnilo a titul získala štafeta ve složení Otakar Hirš, Daniel Hájek a Miloš Nykodým (ZBM A) a na druhém místě skončila štafeta PHK (Daniel Vandas, Jan Petržela, Pavel Kubát) se ztrátou 19 sekund. O třetí místo se také tvrdě bojovalo, Král (SSU) na trati letěl, předbíhal jednoho soupeře za druhým, doběhl Nožku (LPU A), na doběhu ho předběhl a tak bronzová medaile putuje do SSU zásluhou tria Marek Schuster, Martin Poklop a Vojtěch Král. Štafeta LPU A byla nakonec disk kvůli špatné kontrole na hradě, čtvrté místo tak získala štafeta LCE, páté PGP a šesté ZBM B. V ženách byl první úsek vyrovnanější, dlouho vedla Hiklová (ZBM A), nakonec doběhla do cíle společně s Čermákovou (LCE), jen 16 sekund ztrácela na třetím místě štafeta KAM (Doležalová), na dalších místech předávaly SJC (Fujáčková), ZBM B (Tesařová), z favoritek SSU (Poklopová) ztrácela minutu, PHK (Novotná) necelé dvě minuty. Druhý úsek zvládla nejlépe Indráková (ZBM A), která si vytvořila náskok přes minutu a půl před Štičkovou (SSU), přes tři minuty ztrácela na třetím místě štafeta KAM (Aschermannová), čtvrtá PHK (Chaloupská) měla odstup skoro čtyři a půl minuty. Na posledním úseku si skvěle vedla finišmanka SSU (Janošíková), která doběhla brzy Hlavovou (ZBM A) a s přehledem doběhla štafetě SSU pro titul, sestava její štafety byla Lenka Poklopová, Anna Štičková a Tereza Janošíková. Se ztrátou skoro čtyři minuty byla druhá štafeta ZBM (Natalia Hiklová, Adéla Indráková, Jindra Hlavová), o třetí místo se až do konce tvrdě bojovalo, nakonec bronz získalo trio PHK Tereza Novotná, Barbora Chaloupská a Denisa Kosová (ztráta na vítěze přes 4 minuty) těsně před KAM, na pátém místě LCE a na šestém ZBM B. V dorostencích stylem start cíl vyhrála a obhájila titul štafeta LPU (Martin Roudný, Ondřej Volák, Jan Rusin), se ztrátou pěti minut doběhla na druhém místě štafeta STH, 20 sekund za ní se o třetí místo finišovalo, bronz vybojovala štafeta KAM. V dorostenkách po dvou úsecích jasně vedla štafeta TUR, nakonec ale zůstala bez medaile, s náskokem čtyř minut vyhrála štafeta KAM (Karolína Aschermannová, Sofie Šafková a Lucie Semíková) před ZBM, další minutu ztráty měla třetí štafeta SHK. Velmi početně byla obsazena Veteraniáda ČR, v jednotlivých katergoriích vyhrály tyto štafety - D105: SJC (Mrázková, Ticháčková, Havrdová); D135: VSP (Svobodová, Trnková, Kilarská); D165: TZL (Hájová, Horynová, Podmolíková); D195: VLI (Karmazínová, Pachnerová, Šumberová); H105: TBM (Ehl, Kozák, Čech); H135: TZL (Pekárek, Podmolík, Šidla); H165: TBM (Hlaváč, Grey, Urválek); H195: VLI (Škoda, Karmazín, Přinda).
  V nedělním závodě klubů běžely v mistrovských kategoriích sedmičlenné štafety, vždy 4 muži a 3 ženy. Opět bylo krásné babí léto, boje byly velmi dramatické, pořadí se dost měnilo, byť někdy i vlivem některých nevyrovnaných farst. Na prvním úseku dominoval Glonek (AOP), který se odpojil z balíku spolu s Hiršem (ZBM A), pak utekl i jemu a v cíli měl přes brněnským běžcem náskok 42 sekund, třetí předával Kamenický (LPU) se ztrátou 1:21 min., těsně následovaly štafety ZBM B (Hlaváč), PGP (Flašar), SSU (Schuster) a PHK (Vandas), favorité tedy byli na předávce v rozmezí necelých dvou minut. Na druhém úseku se do čela dostalo duo ZBM A (Hiklová) a SSU (Štičková), které předávaly skoro současně, půl minuty zpět byla Zvěřinová (LPU), následovaly ZBM B (Kabáthová), ZBM C (Tesařová), KAM (Doležalová) a PHK (Štěrbová), hradecká štafeta měla ztrátu dvě a půl minuty. Třetí úsek běželi muži a byl o něco kratší. Do čela se vypracovala dvojice Zimmermann (ZBM A) a Procházka (LPU), která utekla SSU (Václav Král) o dvě a půl minuty, tři minuty zpět byla dvojice Bendák (PHK) a Šedivý (PGP), dále předávaly štafety ZBM B (Mokrý) a LCE (Klusáček). Čtvrtý úsek byl pro ženy také o něco kratší. Vpředu dlouho běžely L. Knapová (LPU) a Hlavová (ZBM A), pardubická závodnice v závěru vybojovala náskok něco nad minutu, brněnskou štafetu ještě po chybě předstihla i štafeta PHK (Chaloupská), na čtvrtém místě byla štafeta SSU (Poklopová) se ztrátou tří minut, těsně následovaná ZBM B (Zháňalová), štafeta KAM (Aschermannová) měla ztrátu čtyři a půl minuty. Pátý úsek měli muži delší. Hájek běžel výborně a vytáhl štafetu ZBM do půl minutového vedení, druhý předával Kubát (PHK) se ztrátou něco nad půl minuty, trochu ztratila štafeta LPU (Kubelka), na předávce měla odstup necelé dvě minuty, čtvrtý tým SSU (Poklop) měl ztrátu čtyři minuty, další štafety ZBM B (Brlica), KAM (V. Kettner) a PGP (Navrátil) již více než šest minut. Na šestém úseku (ženy) se seběhla trojice Knapová (LPU), Indráková (ZBM A) a Kosová (PHK), v závěru si vybudovala pardubická závodnice malý náskok, ale za ní to bylo těsné, další dvě v pořadí ZBM a PHK předávaly v minutě za vedoucí štafetou. Čtvrtá SSU (Janošíková) nabrala další minutu ztráty (další KAM, PGP a LCE měly ztrátu již přes 10 minut) a vypadalo to, že o medailích je rozhodnuto. Ale neznámou bylo, jakou hodnotu budou mít. Trio Petržela (PHK), Nykodým (ZBM A) a Nožka (LPU) se na posledním úseku brzy seběhlo, ale dlouho spolu nevydrželo, Petržela opět ukázal, že takové závody umí a týmu PHK (Daniel Vandas, Daniela Štěrbová, Jan Bendák, Barbora Chaloupská, Pavel Kubát, Denisa Kosová a Jan Petržela) doběhl pro titul s náskokem tří minut před ZBM (Otakar Hirš, Natalia Hiklová, Štěpán Zimmermann, Jindra Hlavová, Daniel Hájek, Adéla Indráková a Miloš Nykodým), další minutu zpět zůstala bronzová štafeta LPU (Matěj Kamenický, Martina Zvěřinová, David Procházka, Lenka Knapová, Tomáš Kubelka, Jana Knapová a Radek Nožka). Čtvrtá doběhla štafeta SSU (finišoval Vojtěch Král), pátá PGP a šestá LCE. V dorostu v podstatě po celou trať vedla štafeta LPU a s přehledem obhájila loňský titul, když letos běžela v sestavě Ondřej Volák, Kateřina Koberová, Václav Roudný, Tereza Fejfarová, Martin Roudný, Jana Peterová a Jan Rusin. Na medailových pozicích se postupně vystřídaly štafety TJN, TBM, PHK a DKP, nakonec o stříbro se ztrátou více než šesti minut za vítězným týmem bojovaly ve finiši štafety TBM a KAM, nakonec byla těsně lepší brněnská štafeta (Filip Adámek, Martina Opálková, Vojtěch Gryc, Kamila Špringlová, Jan Sedlář, Kateřina Grycová a Radim Kligl), třetí skončila štafeta Kamenice (Ondřej Janda, Karolína Bejvlová, Tomáš Kovářík, Sofie Šafková, Sebastian Šafka, Lucie Semíková a Jan Gajda). V osmičlenných štafetách oblastních výběrů žactva byl favoritem obhájce loňského vítězství Praha, tato štafeta výborně začala a vedla, ale díky disku na čtvrtém úseku jeho pouť za obhajobou brzy skončila. Do čela se pak dostalo družstvo Jihomoravské oblasti a s náskokem šesti minut vyhrálo. Tým běžel v sestavě Josef Štěrbák, Markéta Rotková, Ondřej Brosch, Hana Doušková, Doubravka Procházková, Jan Štěpánek, Julie Finstrlová a Jakub Milán. Druhé místo obsadila štafeta Ještědské oblasti a třetí byl tým Středočeské oblasti. Veteraniáda (pětičlenné štafety) byla vypsána ve čtyřech věkových kategoriích, o start v ní byl velký zájem. V jednotlivých kategoriích byli nejlepší - DH175: TBM (Jiří Ehl, Kateřina Štěpánková, Osvald Kozák, Zdenka Kozáková, Radovan Čech; DH225: SJI (Jaroslav Vítek, Dana Hrstková, Jan Lauerman, Barbora Chudíková, Marek Prášil); DH275: LCE (Juraj Šmelík, Mirka Vlažná, Libor Slezák, Eva Ferdusová, Josef Hubáček); DH235: VSP (Petr Uher, Dana Dohnalová, Magda Horová, Jaroslav Hořínek, Zdeněk Laciga).
  Organizačně byl šampionát velmi dobře připraven, snad jedinou kaňkou byly nedělní problémy s vyčítáním, ale jinak patří EKP a PVD velké absolutorium. Webové stránky závodu najdete tady.
 • Konečné výsledky Českého poháru štafet najdete tady. V ženách vyhrála štafeta PHK před SSU a ZBM, v mužích ZBM před SSU a PHK, v dorostencích LPU a v dorostenkách SHK.
 • Ve dvou oblastech pokračovaly v sobotu oblastní soutěže:
  Východočeský pohár měl na pořadu klasickou trať, kterou připravily OB Vamberk a OB DDM Kostelec nad Orlicí v Brumbárově (centrem bylo v místní rekreačním areálu). Připravena byla mapa Brumbárov (1:10000, hlavní kartograf Josef Doležal), běželo se na tratích, které postavil Jan Koblic v naprosto rovinatém terénu, který byl porostově členitý, s různou průběžností a vegetací a kde byla hustá síť komunikací. Startovalo hodně přes 700 závodníků. V ženách obsadily první tři místa závodnice LPU - vyhrála Marta Fenclová o necelou minutu před Martou Lučanovou, se ztrátou 3 minuty byla třetí Šárka Kulhavá. V mužích byl nejrychlejší Aleš Balcar (PHK), který o dvě minuty porazil druhého Vladimíra Lučana (LPU) a o čtyři minuty třetího Daniela Hrdinku (VRL).
  Na jižní Moravě připravili TJ O-mikron a TJ Spartak první brněnská krátkou trať s centrem v Soběšicích. Startovalo přes 300 závodníků, které čekala mapa Soběšice (mapoval Petr Matula), tratě postavil Radim Kheil v kopcovitém terénu, kde byl porostově pestrý les s hustou sítí komunikací. V ženách vyhrála Petra Dittrichová (KON) s náskokem 12 sekund před Kateřinou Chromou (ZBM), necelé dvě minuty ztráty měla třetí Veronika Ptáčková (TBM). V mužích byl první David Vedra (TBM) s náskokem 99 sekund před Karlem Fučíkem (VBM), třetí skončil Ondřej Mokrý (ABM).
  Výsledky obou závodů najdete v IS ORIS.
 • V sobotu se sešlo vedení sekce OB. Na pořadu bylo především hodnocení české seniorské a juniorské reprezentace, hlavně jejich vystoupení na letošních světových soutěžích.
 • Dokument České televize z finále Světového poháru v ČR najdete na webu ČT Sport.
 • Byl upraven kalendář domácích závodů lyžařského OB 2019: 5. - 6. 1. 2019 - Letohrad, Vysočina
  19. - 20. 1. 2019 - Ramsau (Rakousko), OOL
  26. - 27. 1.2019 - Cínovec, LIV
  2. - 3. 3. 2019 - Nová Ves u Rýmařova, VRB
 • Nadace orientačního běhu vypsala další ročník výběrových řízení pro grantový program Sportovních center dětí 2019 a pro program Sportovních center mládeže 2019 v OB. Blíže na webu Nadace OB.
 • Na webu reprezentace OB je reportáž z Evropského juniorského poháru.
 • Školení začínajících kartografů pořádá mapová rada ČSOS v termínu 9. - 11. 11. 2018 (pátek až neděle) v rekreačním středisku Renospond ve Zderazi. Účastníci pod vedením zkušených lektorů získají teoretické znalosti a praktické zkušenosti se zpracováním map pro OB (příprava podkladů, klasické i digitální mapování v terénu, kresba v OCADu a OO Mapperu, mapové klíče, tisk, evidence map, zásady organizace mapování, ...). Přihlášky jsou v IS ORIS do 31. 10. 2018.
 • Tradiční podzimní seminář sekce OB určený pro rozhodčí a trenéry mění po několika letech místo konání. Tentokrát proběhne 23. – 25. listopadu (od pátku do neděle) v Plzni. Kromě semináře se zde navíc v sobotu 24. listopadu uskuteční vyhlášení nejlepších orientačních sportovců této sezóny a následný ples. Program semináře, který zahrnuje aktuální témata, je opět rozdělen na dvě části - trenéři a rozhodčí (jedna přednáška je společná, protože má přesah na obě strany). Kapacita semináře je cca 50 trenérů a 50 rozhodčích a hlásit se můžete už nyní v IS ORIS, kde najdete i další podrobné informace k ubytování a stravování a časový harmonogram, který bude průběžně doplňován. Uzávěrka přihlášek je 28. 10. 2018.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! V Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva po 16 kolech vede PHK před LPU a JIL, kompletní výsledky najdete tady.
 • NEW! Oblastní soutěže po závodě v Brumbárově - dorost a dospělí, veteráni, žactvo - podzim.
 • NEW! Hodnoťte kvalitu závodů ve východních Čechách - zde.
 • NEW! KOB Ústí nad Orlicí uspořádal v sobotu zkrácenou klasiku na Andrlově chlumu v těsné blízkosti Ústí nad Orlicí. Skoro 850 závodníků čekala mapa Andrlák (1:10000), kterou připravil Tomáš Leštinský. Pěkné tratě (autor Viktor Mutinský) byly v hodně kopcovitém a členitém terénu, kde byl hlavní hřeben s četnými údolími, terén byl většinou dobře průběžný, někde ale porostově rozmanitý se středně hustou sítí komunikací. V ženách byla nejlepší Marta Fenclová (LPU), půl minuty zpět zůstala druhá Helena Randáková (VRL), třetí Věra Mádlová (ZBM) měla ztrátu tři a půl minuty. V mužích jasně vyhrál Tomáš Novotný (PHK), druhý Petr Losman (PHK) a třetí Lukáš Hovorka (LPU) měli ztrátu přes tři minuty. Organizačně vše klapalo, v lese to bylo pěkné a když vyšlo i počasí (bylo chladno, místy mlha, ale nepršelo), tak byli závodníci určitě spokojeni. Výsledky najdete na stránce závodu v IS ORIS.
 • Zakreslete si své postupy ze závodu Vč. poháru v Brumbárově - tady.
 • Výběr žactva běžel v Krajníčku v neděli Mistrovství ČR oblastních výběrů žactva (a v sobotu veřejný závod štafet). Vč. oblast postavila do šampionátu tradičně čtyři družstva. Moc se nedařilo našemu nejlepšímu výběru, poprvé v historii těchto mistrovství se vracíme bez medaile. Áčko ve složení Daniel Štichhauer, Šárka Matěásková, Jan Čihák, Karolína Pipková, Klára Haasová, Tomáš Metelka, Michaela Metelková a Filip Haas doběhlo na čtvrtém místě, béčko skončilo šesté, céčko bylo deváté a déčko 14.
 • Východočeský pohár měl na pořadu 15. kolo - klasickou trať, kterou připravily za krásného podzimního počasí OB Vamberk a OB DDM Kostelec nad Orlicí v Brumbárově (centrem bylo v místní rekreačním areálu). Připravena byla mapa Brumbárov (1:10000, hlavní kartograf Josef Doležal), běželo se na tratích, které postavil Jan Koblic v naprosto rovinatém terénu, který byl porostově členitý, s různou průběžností a vegetací a kde byla hustá síť komunikací. Startovalo hodně přes 700 závodníků. V ženách obsadily první tři místa závodnice LPU - vyhrála Marta Fenclová o necelou minutu před Martou Lučanovou, se ztrátou 3 minuty byla třetí Šárka Kulhavá. V mužích byl nejrychlejší Aleš Balcar (PHK), který o dvě minuty porazil druhého Vladimíra Lučana (LPU) a o čtyři minuty třetího Daniela Hrdinku (VRL). Stránka závodu s výsledky v IS ORIS je tady.
 • Druhou verzi kalendáře 2019 najdete zde. Jsou obsazeny všechny termíny. Kalendář bude ještě rozeslán všem klubům ve Vč. oblasti k připomínkám.

PARDUBICE
 • NEW! 26. ročník Rodinných štafet proběhne v neděli v lesním komplexu v okolí Kostelecké Lhoty (centrem je areál fotbalového hřiště Sokola Kostelecká Lhota v Korytech). Vítězství v kategorii LPU obhajují Roudní. Letos je přihlášen rekordní počet pardubických štafet, ve startovce je jich přes 40.
 • NEW! V Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva je po 16 kolech LPU na druhém místě.
 • NEW! V sobotu startovalo skoro 150 pardubických závodníků na dalším závodě Vč. poháru, který uspořádal KOB Ústí nad Orlicí na Andrlově chlumu. A jak se nám vedlo? V ženách vyhrála (D21C) vyhrála Marta Fenclová, Šárka Kulhavá byla pátá a Iva Knapová devátá, v D21D obsadila Zuzana Klimplová čtvrté místo. V mužích (H21C) skončili Lukáš Hovorka a Filip Záveský na 3. a 4. místě, v H21D byla Adam Zitka třetí. V žákyních v D10C skončila Julie Dominová šestá a Verča Zitková byla desátá, v D12C doběhla Klára Haasová těsně druhá, Karda Pipková čtvrtá a Kačka Dvořáková desátá, v D14C skončila Markéta Mrskočová sedmá. V H10C skončil Vítek Frosch šestý, v H12C Tomáš Flos desátý a v H14D byl Matyáš Oberreiter druhý. V dorostu skončily Kačka Koberová a Áďa Bártová druhá a třetí v D16, v D18 byla Bára Škorpíková druhá, v H16 byl Adam Novák čtvrtý. Ve veteránkách obsadily Simona Petrásová a Zuzka Dvořáková 5. a 6. místo v D35D, v D45C vyhrála Léňa Koberová, Jana Juračková byla třetí a Táňa Pipková čtvrtá, v D55C vyhrála Laďka Víchová, v D55D byla první Alena Klimplová, v D65C obsadily Květa Kubíková a Stáňa Kellnerová druhé a třetí místo. Ve veteránech skončili Petr Šabatka a Olda Vodička na 3. a 4. místě (9. Jirka Belej) v H35C, v H35D byl první Pavel Hovorka (6. Ondra Nekvapil), v H45C obsadili Petr Fencl a Michal Kober 6. a 7. místo (9. Honza Vališ), v H45D skončil Zdeněk Cinkan osmý, v H55C obsadil Vojta Juračka druhou příčku (9. Olda Kološ) a v H55D skončil Vláďa Vícha třetí a Petr Klimpl pátý.
 • NEW! Na Dukle proběhly v sobotu Srovnávací testy mládeže, kterých se zúčastnila více než desítka pardubických dorostenců.
 • NEW! V České lize klubů skončili naši dospělí na 4. místě (škoda dvou disků áčka mužů ve Zlíně na M ČR štafet, to bychom byli druzí), dorost vyhrál a obhájil loňské vítězství.
 • NEW! Na titulní straně desátého letošního čísla Jantaru je fotka našich úspěšných dorostenců z M ČR klubů a nadpis "Medailové žně". Na přelomu září a října proběhla tři štafetová mistrovství, kde jsme byli úspěšní a reportáže jsou uvnitř čísla. Velká reportáž je i z finále Světového poháru, které proběhlo na počátku října v Česku. Nechybí ani články z Juniorského evropského poháru, ze závodů Vč. poháru, z ligy škol, ze soustředění. Na dalších stranách (je jejich celkem 28) pak najdete klasické rubriky, kde je mnoho zajímavostí. Obsah čísla najdete tady.
 • O víkendu byly poslední dva české šampionáty v Krajníčku je uspořádal Ekonom Praha.
  V sobotu se běžely štafety. Jedinou medaile (ale zlatou) získali dorostenci, kteří v sestavě Martin Roudný, Ondra Volák a Honza Rusin s přehledem vyhráli, když běželi stylem start - cíl. Béčko skončilo na 13. a céčko na 16. místě. Muži dlouho vypadali na medaili, nakonec doběhli těsně na čtvrtém místě, ale na posledním úseku neměli správně kontrolu a byli disk. Velmi dobře dopadlo béčko, které v sestavě Filip Záveský, David Procházka a Jonáš Fencl obsadilo 7. příčku, céčko bylo 20. a déčko 33. V ženách jsme ztratili hned na prvním úseku, nakonec trio Tereza Nováková, Martina Zvěřinová a Jana Knapová skončilo desáté, béčko obsadilo 13. a céčko 22. příčku. Dorostenky doběhly v sestavě Kačka Koberová, Terka Fejfarová a Janča Petrová šesté (béčko bylo 19.). Veteránky skončily 13. (D105) a 15. (D135), veteráni 10. (H105), 33. (H135) a 14. (H165).
  V neděli se běžela družstva. Naše týmy obhájily své loňské pozice. Áčko dospělých ve složení Matěj Kamenický, Martina Zvěřinová, David Procházka, Lenka Knapová, Tomáš Kubelka, Jana Knapová a Radek Nožka doběhlo po boji na třetím místě a získalo bronzové medaile. Dobře běželo i béčko, které doběhlo na pěkném 10. místě, jeho sestava byla Filip Záveský, Anna Kopecká, Lukáš Hovorka, Petra Hančová, Jonáš Fencl, Tereza Nováková a Petr Zvěřina. Další dva naše týmy skončily na 18. místě (moc pěkné) a 38. místě. Tým dorostu (Ondřej Volák, Kateřina Koberová, Václav Roudný, Tereza Fejfarová, Martin Roudný, Jana Peterová a Jan Rusin) s přehledem obhájil loňský titul! Béčko ale mělo rozhodně na víc, než na 14. příčku. Ze 4 štafet veteránů se do první desítky dostala jen jedna, která doběhla v kategorii DH275 na 9. místě.
 • V družstvech Vč. oblasti na M ČR oblastních výběrů žactva běželo pět závodníků LPU. V áčku byli Klára Haasová, Karda Pipková, Fíla Haas, Danda Štichhauer, kteří se podíleli na 4. místě, Míša Krpata byl v céčku, které skončilo na 9. příčce.
 • V Českém poháru štafet se nám nedařilo jako v minulých letech, na stupně vítězů se probojovali jen dorostenci (ti ale naprosto suverénně vyhráli). Přehled umístění našich štafet - H21: 5. LPU A, 11. LPU B, 20. LPU, 42. LPU D, 64. LPU E; D21: 7. LPU A, 14. LPU B, 22. LPU C; H18: 1. LPU A, 14. LPU B, 25. LPU C; D18: 5. LPU A, 25. LPU B, 38. LPU C.
 • Další závod Vč. poháru byl v sobotu v Brumbárově (pořádal VAM). Na startu bylo téměř 140 závodníků LPU. V D21C obsadily naše ženy první tří místa, vyhrála Marta Fenclová před Matkou Lučanovou a Šárkou Kulhavou, pátá skončila Dája Petrová a devátá Iva Knapová. V mužích v H22C byl Lála Lučan druhý, Karel Haas a Míra Lenner obsadili 7. a 8. místo, v H21D skončil Aleš Jirásek třetí, Adam Zitka čtvrtý a Tomáš Kokaisl pátý. V žákyních v D10N skončila Majda Froschová sedmá, , v H10C byla Julča Dominová třetí a Verča Zitková desátá, v D12C se čtveřice našich děvčat dostala do první desítky - 5. Kačka Dvořáková, 7. Ema Vošahlíková, 8. Lucka Skořepová a 9. Kačka Švíglerová, v D12D byla Míša Janáčková čtvrtá, v D14C Natka Losmanová devátá a v D14D Anežka Sádovská třetí. V H10N skončil Vojta Juška osmý, v H10C obsadil Franta Goláň šesté a Maty Kroupa deváté místo, v H12C překvapil druhým místem Tomáš Flos, Adam Štichhauer byl šestý, v H14C byl Patrik Stohanzl osmý a v H14D obsadil Matyáš Oberreiter třetí příčku. V dorostu v D16 skončila Hanka Petrásová druhá (5. Jana Kovářová, 6. Johana Vodičková), v D18 byla Bára Škorpíková třetí, v H16 vyhrál Vojta Šišma a Lukáš Fejfar byl třetí (8. Honza Vališ). Ve veteránkách obsadily Renata Haasová a Jindra Horáková 7. a 8. místo v D35C, v D35D byla Eva Kokaislová druhá a Simča Petrásová čtvrtá (8. Radka Zitková, 9. Eva Kašparová), v D45C vyhrála Lenka Koberová před Janou Juračkovou (7. Jitka Demlová), v D65C byla Stáňa Kellnerová třetí. Ve veteránech byl v H35C Jirka Belej třetí (10. Honza Václavek), v H35D vyhrál Pavel Hovorka, Pavel Macek byl osmý a Honza Kroupa desátý, v H45C skončil Jirka Fencl třetí, Míša Kober šestý, Petr Fencl sedmý a Petr Valach desátý, v H45D byl Zdeněk Cinkan desátý, v H55C se Mirek Novotný, Olda Kološ a Pavel Štěrba seřadili na 4. - 6. místě (9. Mirek Nožička, 10. Honza Knap), v H55D byl Vláďa Vícha druhý a Vláďa Dvořák pátý.
 • Jana Knapová skončila v celkovém hodnocení Světového poháru na skvělém 15. místě.

SVĚT
 • NEW! Park Word Tour má další sérii, po roce opět v Číně. Program je následující: 21. 10. sprint, Beijing; 23. 10. middle, Beijing; 25- 10. sprint, Beijing; 26. 10. sprint, Beijing; 27. 10. sprint, Langfang. Na startu je velmi solidní konkurence.
  Prvním závodem byl sprint, běželo se v Beijingu (International Enterprises Culture Park). V mužích si pro těsné vítězství doběhl Belgičan Yannick Michels, v ženách vyhrála Švédka Lina Strand, z našich závodníků si nejlépe vedli Tereza Janošíková (7.) a Marek Minář (9.).
  Web PWT je tady.
 • Švýcara Judith Wyder končí svoji mezinárodní kariéru (v uplynulých 10 letech získala 21 medailí na mistrovstvích světa a Evropy, z toho jedenáct zlatých). Úspěšný byl její letošní návrat po narození dcery Linn, když získala tři medaile na ME v květnu ve Švýcarsku, stejně tak tři medaile i na MS v Lotyšsku, ve finále SP v Praze vybojovala vítězství v knock-out sprintu a ve sprintových štafetách. Končí jedna z velkých osobností současného OB.