ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
út 28. 06. 22:30

NOVINKY ČSOS
28.06.2016
20:13 - Akademickými mistry ČR ve sprintu se v Pardubicích stali Jana Knapová a Miloš Nykodým.
13:30 - Dokument z MČR v OB na krátké trati bude vysílán na programu ČT Sport v sobotu 2. 7. v 18:45, repríza 3. 7. v 4:50 a  5. 7. v 4:55
26.06.2016
22:19 - Zápis z vedení sekce OB 20/2016.
17:20 - Mistrovství ČR na krátké trati v Hojné Vodě vyhráli Pavel Kubát (2. Petržela, 3. Nykodým) a Jindra Hlavová (2. Šafka Brožková, 3. Omová).
07:42 - Český pohár v OB po 7 kolech vedou Jindra Havová a Ondřej Semík.
23.06.2016
11:51 - Projekt mladých novinářů
20.06.2016
09:46 - zápis VV-ČSOS 4/2016
19.06.2016
19:29 - Krátkou trať ŽB-Morava v Borotíně vyhráli Roman Zbranek a Jindra Hlavová.
16:18 - Krátkou trať ŽB-Čechy ve Chvojkovském mlýně vyhráli Jiří Bouchal a Kristýna Kolínová.
18.06.2016
18:43 - Klasiku ŽB-Morava v Šebetově vyhráli Zdenka Kozáková a Adam Chromý.

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- dorost ČR
- hodnocení závodů
- postupy OB
- kalendář 2016
- kalendář 2017
- komise rozvoje OB
- mapy
- výsledky závodů
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS
- časopis OB

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- závody Vč. oblast
- kalendář 2016
- hodnocení závodů
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- fotogalerie LPU
- info pro ml. žactvo
- info pro st. žactvo
- info pro dorost
- TSM, SCM
- SCD
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Sosnoviny
Jan Procházka
Jan Mrázek
Vojtěch Král
Michaela Omová
Miloš Nykodým
Jan Petržela

M ČR v OB 2016
16.4. noční (DOK)
7.5. sprint (LCE)
8.5. spr. št. (LCE)
25.-26.6. KT (PGP)
1.-2.10. klas (LPU)
8.10. štaf (BOR)
9.10. druž (BOR)

Žebříčky, ligy 16
Český pohár
Žebříček A
Žebříček B-Čechy
Žebříček B-Morava
Český pohár štafet
Česká liga klubů
Ranking
Český pohár veteránů
Vč. pohár
Vč. pohár žactvo jaro

Budou závody
28.-29.6. ČAH (LPU)

Závody za námi
25.-26.6. MČRKT (PGP)
19.6. ŽB-M (ADA)
18.-19.6. ŽB-Č (KRL)
18.6. ŽB-M (KON)
11.6. Vč. pohár (HOR)
5.6. ČP štafet (BBM)
4.6. ČP,ŽA sprint (BBM)
4.6. ČP štafet (VBM)

Vícedenní 2016
Velikonoce (DKP)
Jarní trojúhel. (MLA)
Veteran cup (VAM)
Cena stř. Moravy (JPV)
Vysočina (CHT)
GP Silesia (AOP)
Šump. divočák (KSU)
Eduard 2016 (EKP)
Rumcaj.míle (SJC)
Česká Kanada (PGP)
Prázdniny (TUR)
Cena vých. Čech (PHK)
West cup (NEJ)

Mez. akce 2016
OB:
30.4.-2.5. SP (POL)
21.-28.5. ME (CZE)
30.6.-3.7. MED (POL)
9.-15.7. MSJ (SUI)
30.7.-4.8. AMS (HUN)
7.-13.8. MSV (EST)
20.-27.8. MS (SWE)
14.-16.10. SP (SUI)
LOB:
21.-24.1. SP,MSV (GER)
29.2.-5.3. ME,MSJ,MED (AUT)

Oddíly a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
DKP***
FSP
MKP
PGP**
SCP**
TAP*
EKP***
MFP
OLP
VSP**
ZBP*
Středočeská***
HCE***
KAM***
LBE***
RIC***
ROZ**
ZVO**
DKL**
DOR**
KPY***
ROU
SLA**
Západočeská***
BSO***
LPM***
MLA***
NEJ*
KPM
KRL***
VPM***
Jihočeská***
KRE
KTA*
VCB*
OPI**
PCB**
CST
Ještědská**
BOR**
LDC***
JEN*
TUR**
TJN*
VLI***
CHA***
LIT
LTP***
PEN
STB***
TUV
Východočeská***
CHC***
HOR***
HOS
JIL*
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB**
LPU***
LTU***
KUO***
SJC***
STH*
SNA*
NPA***
TYN*
XPU
Vysočina**
CHT*
JHB*
PZR*
SJH*
CTB*
OSN***
SJI***
TTR**
Moravskoslez.***
BFM**
HAV*
SOP**
TRI**
KAR***
KRN**
MOV**
OOP***
Hanácká***
ASU***
KON*
OOL*
SSU***
ZLH*
AOP*
JPV**
KSU***
UOL***
STE***
Valašská***
HLV
KVS***
SKM***
LCE**
TZL**
VIC***
Jihomoravská***
ABM
BBM**
LBM***
PBM*
TBM***
ADA***
RBK*
UBM**
VBM*
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlist


ČR: České akademické hry 2016. Nominace na akademické MS. M ČR na krátké trati - tituly pro Jindru Hlavovou a Pavla Kubáta. Český pohár vedou Hlavová a Semík. Junioři ve Švýcarsku, dorostenci v Polsku.
Východní Čechy: Kde budeme běhat na podzim.
Pardubice: Pořádáme České akademické hry. Jana a Píkej nominováni na akademické MS. Stříbro Janči z krátké trati. Trio dorostenců na MED. Petra na soustředění ve Švýcarsku. O víkendu český šampionát na krátké trati.
Svět: Lenka Klimplová předsedkyní komise IOF.
ČR: Skončilo Mistrovství Evropy v OB v Jeseníku.

ČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! Orientační běh je tradičně součástí programu Českých akademických her. Ty letošní pořádá Univerzita Pardubice a OB na nich opět nechybí.
  V úterý v podvečer se přímo v Pardubicích běžel sprint. Centrum bylo ve sportovní hale Univerzity Pardubice, úvod tratě byl mezi domy pardubického sídliště Polabiny 1, po podběhnutí hlavní silnice byl zbytek v univerzitním kampusu. Tratě postavila Zuzana Klimplová, na mapě, kterou připravil Petr Fiala. Současně to byl i veřejný závod, možnost proběhnutí s mapou využila další skoro stovka závodníků. V ženách si pro titul akademické mistryně doběhla Jana Knapová (MU Brno), druhého nejlepšího času dosáhla Marta Fenclová (na vítězku ztratila 34 sekund), stříbro mezi akademiky vybojovala po nemoci se zotavující Denisa Kosová z Univerzity Hradec Králové (+0.44), třetí místo obsadila studentka MU Brno Vendula Horčičková (+1.04). V mužích si vybojoval vítězství Miloš Nykodým (VUT Brno), byť na trati udělal pár chybiček, druhé místo putuje také do VUT Brno zásluhou Daniela Hájka, který na vítěze ztratil 9 sekund, bronz získal David Procházka (UP Olomouc) se ztrátou 28 sekund na vítěze.
  Ve středu pak v lesním komplexu u Horního Jelení závod na klasické (trochu kratší) trati, kterou připravil Adam Zitka. Stránky orienťácké části ČAH najdete zde.
 • NEW! Půlhodinová reportáž z Mistrovství ČR na krátké trati bude odvysílána v sobotu 2.7.2016 v 18:45 na ČT Sport (poté ji bude možné shlédnout v archivu ČT).
 • NEW! Komise OB ČAUS a realizační tým české reprezentace nominovaly 6 mužů a 6 žen na letošní akademické mistrovství světa, které bude přelomu července a srpna v Maďarsku. K přednominovaným členům Vysokoškolského sportovního centra Janě Knapové, Denise Kosové a Janu Petrželovi přibyli přímo z nominačního žebříčku další dvě ženy (Adéla Indráková, Vendula Horčičková) a tři muži (Miloš Nykodým, Daniel Hájek, Pavel Kubát). Sestavu doplnili další závodníci v pořadí onoho nominačního žebříčku (Eva Kabáthová, Adéla Jakobová, Tomáš Kubelka a Marek Minář). Rozdělení na jednotlivé tratě najdete tady. Dva týdny před AMS cestuje většina nominovaných na přípravný kemp do Maďarska, kde pod vedením Michala Smoly absolvují simulace jednotlivých tratí AMS. Na minulém akademickém MS na domácí půdě na Hané získali Češi celkem šest medailí (3x stříbro, 3x bronz), máme co obhajovat!
 • NEW! Vrchol domácí jarní sezóny OB - Mistrovství a Veteraniádu ČR v orientačním běhu na krátké trati - připravili pořadatelé z SK Praga do Novohradských hor. Za centrum zvolil velkou louku u obce Hojná Voda. Po oba dny se běželo v terénech, kde dosud nebyla mapa pro OB. Na oba dny mapu připravil Jan Drbal společně se Zdeňkem Sokolářem. Na startu bylo skoro než 1200 závodníků.
  V sobotu bylo na pořadu semifinále, které postavil Jan Procházka (PGP8206), závodníky čekal v sobotu podhorský terén s velkým převýšením, kde byl smíšený les s různou průběžností, různé skalky a srázy, minimální sezónní podrost, malá či střední hustota cest. Tratě byly orientačně zajímavé, náročnost hodně zvyšoval hodně těžký podklad terénu - spousta kamenů (mnoho děr mezi nimi), klacky, podrost. Běželo se za horkého počasí, avizované bouřky v průběhu závodu nedorazily. Na trati se dělalo hodně chyb, v mnoha kategoriích se dalo postoupit do nedělního finále A i s velkou ztrátou. Do finále se překvapivě nedostala řada favoritů - v D21 třeba Indráková a Topinková, v H21 Hradec, v H18 Křivda a Bendák, v D18 Vyhnálková a Malinová, v D16 Kochová, v H16 Jirka. V jednotlivých semifinálových skupinách hlavních kategorií vyhráli Pavel Kubát, Štěpán Zimmermann, Jakub Škoda a Tomáš Kubelka, resp. Vendula Horčičková, Michaela Omová, Jindra Hlavová a Dana Šafka Brožková (ta naprosto jasně).
  V sobotu večer a v noci na neděli se ochladilo, pršelo a hodně foukalo (stany v centru popadaly a potrhaly se, některé se díky pořadatelům a některým tam nocujícím závodníkům včas zbourat), v neděli pak bylo oblačné počasí, teplota tak akorát - ideální počasí na běhání. Finálové tratě připravil český reprezentant Jan Procházka (Bet), běželo se ze stejného centra, ale na rozdíl od soboty, kdy byly tratě severně, tak se nyní běželo v prostoru na jihu od centra. Terén byl obdobný jako v sobotu, přibyly místy podmáčený terén (řada bažinek). Tratě byly velmi pěkné, byly většinou běhatelnější než v sobotu, střídaly se různé typy terénu, měnily se i vzdálenosti mezi kontrolami a směry odběhu. Řada závodníků dělala chyby, v dramatických bojích se především v mládežnických kategoriích objevili na stupních vítězů překvapivé tváře. To ale neplatilo v kategorii mužů, kde se o první místa podělili favorité. Do 11. kontroly vedl Miloš Nykodým (ZBM), po jeho skoro dvouminutové chybě ho nakrátko v čele vystřídal Daniel Hájek (ZBM), ale pak se na čelní pozici usadil Pavel Kubát (PHK), který měl sérii nejlepších mezičasů a už před sebe nikoho nepustil a vyhrál s náskokem 1:13 min. před zrychlujícím Janem Petrželou (PHK), pro bronz si nakonec doběhl Nykodým, který měl ztrátu na Petrželu 5 sekund, dalších 5 sekund ztratil na 4. místě Hájek (5. Šedivý, PGP, 6. J. Hubáček, LCE, 7. Kubelka, LPU, 8. Baier, TUR). Závod žen měl překvapivou vítězku, stala se jí Jindra Hlavová (ZBM). Na sedmé kontrole doběhla Michaelu Omovou (TUR) a spolu si doběhly pro zlato a bronz. Mezi ně se vklínila největší favoritka Dana Šafka Brožková (SJC), která výrazně chybovala dvě kontroly před cílem, stejně jako v té době vedoucí Vendula Hočičková (LCE), a to je vyřadilo z boje o titul, Šafka Brožková si nakonec doběhla pro stříbro se ztrátou 1:57 min. na vítězku, bronzová Omová za ní skončila jen 2 sekundy a čtvrtá Horčičková 8 sekund (5. Bochenková, 6. J. Knapová, 7. Jakobová, 8. Procházková). V juniorech získal titul Vojtěch Kettner (KAM), který v polovině trati vystřídal ve vedení v cíli Filipa Wolfa (TUR) a v cíli před ním měl náskok 67 sekund, bronz vybojoval Jana Čech (SJI) se ztrátou 1:35 min. na vítěze. V juniorkách favoritky hodně chybovaly, nejméně z nich Tereza Nováková (DKP), která si doběhla pro titul; společně s ní doběhla do cíle Karolína Šiková (LPM) a šla si pro stříbro, 4 sekundy za ní skončila bronzová Gabriela Hiršová (ZBM). V H18 vybojoval titul po vyrovnaném výkonu po celé trati Ondřej Hlaváč (ZBM), kterému se letos v předchozích závodech příliš nedařilo, 40 sekund za ním skončil jeho klubový kolega Otakar Hirš, dalších 38 sekund zpět na třetím místě byl Daniel Pek (SHK), jeho medaile je také poměrně překvapivá. V D18 se favoritky zaskočit nedaly - pro titul si jasně doběhla Barbora Chaloupská (PHK), která za sebou nechala o 71 sekund Terezu Čechovou (SJI), pro bronz si doběhla po zranění se zotavující Tereza Janošíková, která měla na vítězku ztrátu 1:25 min. V H16 se přes několik chyb pro titul doběhl favorizovaný Michal Bořánek (STE), jen 6 sekund za ní skončil překvapivě stříbrný Petr Melichar (LLI), ani bronz Dana Pavlovce (BOR) se nečekal, ten měl na vítěze ztrátu 63 sekund. V D16 vyhrála největší favoritka Šárka Rückerová (HOR), která v závěru chybovala, ale vedení udržela, druhá skončila Jana Peterová (LPU) se ztrátou 34 sekund, překvapivě třetí místo obsadila Veronika Šklíbová (SRK), která měla na vítězku ztrátu 2:02 min. Běžela se i velmi kvalitně obsazená Veteraniáda ČR, v jednotlivých kategoriích vítězství vybojovali - D35: Kateřina Kašková (CHA); D40: Pavlína Chaloupská (PHK); D45: Dagmar Podmolíková (TZL); D50: Jana Smutná (VAM); D55: Svatava Voltrová (ROZ); D60: Alena Rosecká (PZR); D65: Alena Neradová (LIT); D70: Pavla Stará (BOV); H35: Jiří Novák (NPA); H40: Jan Kučera (VSP); H45: Libor Filip (SRK); H50: Karel Kavalír (PHK); H55: Tomáš Václavek (STE); H60: Miroslav Folprecht (TUR); H65: Petr Uher (VSP); H70: Helmut Conrad (Dresden); H75: Alois Láznička (TZL) a H80: Jaroslav Křtěnský (BOR).
  Byl to velmi pěkný šampionát. Nádherné tratě, dobré mapy, pěkně postavené tratě - v lese výborné. Na louce a v organizaci také žádné viditelné nedostatky. Prostě závod, který musel orientačního labužníka hodně uspokojit. Stránky závodu s výsledky jsou tady.
 • NEW! Český pohár má za sebou jarní část. Po sedmi kolech je v ženách ve vedení Jindra Hlavová, která získala 102 bodů, následují 2. Topinková 93, 3. Gregorová 82, 4. Čepová 76, 5. Horčičková 62, 6. Jakobová 60, 7. Šafka Brožková 56, 8. Omová 56, 9. Kosová 53, 10. Poklopová 53. V mužích získala Ondřej Semík 107 bodů a vede (2. Hradec 106, 3. Kubát 101, 4. Poklop 96, 5. Kubelka 85, 6. Hájek 81, 7. Udržal 79, 8. Nykodým 75, 9. Minář 74, 10. Nožka 73). Kompletní výsledky jsou v IS ORIS.
 • NEW! Po sedmi kolech v INOV-8 CUP - žebříčku A 2016 vedou Šárka Rückerová (D16), Tereza Janošíkova (D18), Anna Štičková (D20), Michal Bořánek (STE), Vojtěch Sýkora (H18) a Vojtěch Kettner (KAM). Průběžné výsledky po jarní části jsou v IS ORIS.
 • NEW! Junioři nominovaní na letošní světový juniorský o-šampionát odjeli přímo z M ČR na krátké trati na závěrečnou přípravu do Švýcarska, aby poznali, co je za dva týdny čeká. Během čtyř dnů je čeká pět mapových tréninků na všechny disciplíny v odpovídajícím typu terénu a po večerech pak poznatky proberou v rámci teoretické přípravy. Nominace na letošní MS juniorů: Tereza Čechová, Petra Hančová, Barbora Chaloupská, Tereza Nováková, Klára Novotná, Anna Štičková a Jan Čech, Jakub Glonek, Matouš Fürst, Vojtěch Kettner, Štěpán Mudrák, Vojtěch Sýkora.
 • NEW! Přímo z českého šampionátu na krátké trati odjeli naši dorostenci na Mistrovství Evropy dorostu v Polsku. Před vlastním šampionátem proběhne ještě několik poznávacích tréninků v relevantních terénech. Na poslední chvíli došlo ke změně, Annu Kopeckou, která se zranila při postupu na poslední kontrolu v nedělním závodě nahradila Eliška Sieglová. Vedle ní odjeli - D16: Eliška Hojná, Anna Kochová, Jana Peterová, Šárka Rückerová; D18: Tereza Janošíková, Apolena Malinová, Barbora Vyhnálková; H16: Michal Bořánek, Sebastian Filipek, Jan Rusin, Ondřej Volák; H18: Jan Bendák, Otakar Hirš, Tomáš Křivda, Daniel Vandas. Realizační tým tvoří Marek Cahel, Jindra Hlavová, Jan Polášek a Jan Slíva.
 • 3-denní závody Pěkné prázdniny s OB v Českém ráji byla za 6 minut "vyprodány". Ve středu v 6:30 hod. byly otevřeny přihlášky na letošní PPéčka. CHKO Český ráj a majitelé lesů stanovili pořadatelům maximální počet závodníků na 1200. Tento počet možných přihlášek byl za pár minut naplněn. Závodníky lákají náročné skalní terény, kam se o-běžci mají stále větší problém dostat.
 • Realizační tým české o-reprezentace pod vedením Radka Novotného nominoval závodníky na letošní mistrovství světa, které se koná v druhé polovině srpna ve Švédsku. V ženách nás budou reprezentovat Vendula Haldin (klasika), Adéla Indráková (sprint, KT), Jana Knapová (sprint, mix štafety, klasika), Denisa Kosová (sprint, mix štafety, KT), Dana Šafka Brožková (KT, klasika), sestava na štafety bude určena až na místě dle okamžité formy. V mužích je pak nominace následující - Vojtěch Král (sprint, sprintové štafety, KT, štafety), Pavel Kubát (klasika), Miloš Nykodým (sprint, klasika), Jan Petržela (sprint, sprintové štafety), Jan Procházka (KT, štafety), Jan Šedivý (KT, klasika, štafety). Bližší info najdete na webu reprezentace OB.
 • Dvěma závody pokračoval žebříček B-Čechy (5. a 6. kolo). V okolí rekreačního střediska Chvojkovský mlýn (mezi obcemi Podbořánky a Žihle) ho připravili pořadatelé z Komety Kralovice a OK Rakovník. Po oba dny startovalo téměř 1300 závodníků, které čekaly solidní mapy od Jiřího Vištejna a Milana Bíleho. Tratě byly postaveny v terénu, který byl mírně zvlněný, místy byly rýhy, zářezy a meliorace, byl tam převážně velmi dobře průběžný les s množstvím těžebních průseků, ojediněle se tam nacházely bažiny (především v závěrečné pasáži obou dnů.
  Sobotní klasickou trať pěkně postavil Ondřej Pova. Rychlý les, v němž rozhodovala volba běžecké stopy a rychlá orientace, důkladně prověřil formu závodníků. Běželo se za příjemného počasí, v lese a v centru bylo pátečním dešti dost mokro. V mužích se na trati dlouhé 17 km dostal jako jediný pod 100 minut Jiří Valeš (LPM), který porazil o minutu a půl juniora Matouše Fürsta (LLI), třetí skončil další závodník LPM František Kolovský s odstupem 2:22 min. za vítězem. V ženách byla nejlepší Ivana Bochenková (SJC), 35 sekund za ní skončila Lenka Mechlová (SHK), necelé dvě minuty za vítězkou byla třetí juniorka Anna Štičková (LLI).
  V neděli se běžela ve stejném terénu krátká trať, kterou postavil Petr Bílý. Počasí bylo proměnlivé, chvíli svítilo sluníčko, poslední závodníci pak zažili v lese přeháňku. Výsledky byly velmi vyrovnané, což ale neplatilo v kategorii mužů H21A, kde s přehledem vyhrál Jiří Bouchal (VPM), který po vyrovnaném výkonu po celé trati porazil druhého Michala Horáčka (VLI) o 2:27 min., třetí věkem ještě junior Matouš Fürst (LLI) měl ztrátu ještě o 3 sekundy větší. V ženách si pro vítězství doběhla poslední startující Kristýna Kolínová (DKP), 12 sekund za ní zaostala juniorka Anna Štičková (LLI), dalších 10 sekund zpět zůstala třetí Marie Procházková (KAM).
  Závody to byly pěkné. Jednodušší terén (ale krásný les s borůvčím) plně vyhovoval nárokům na žebříček B, centrum bylo plné služeb (catering, o-prodejci), organizace fungovala bez problémů. Dva malé kluby ukázaly, že umí připravit závody na velmi dobré úrovni. Stránky závodů najdete tady.
 • O víkendu proběhly dva závody žebříčku B-Morava - 6. a 7. kolo.
  Sobotní klasickou trať uspořádal KOB Konice s centrem v Šebetově na koupališti. Přes 800 závodníků (byl to i oblastní závod Hanácké a Jihomoravské oblasti) čekal průběžný kopcovitý les s erozními rýhami, vegetačně pestrý, autorem mapy byl Bohumil Háj, tratě postavil Miroslav Hlava. V mužích byl nejrychlejší Adam Chromý (ZBM) Adam ZBM8, 21 sekund za ním skončil na druhém místě Radovan Čech (TBM), s tříminutovou ztrátou na třetím místě doběhl Radim Ondráček (EKP). V ženách vyhrála Zdenka Kozáková (TBM), která za sebou nechala o 17 sekund Lenku Kociánovou (VBM), třetí Tereza Odehnalová (ZBM) měla na vítězku ztrátu 71 sekund. Stránka závodu je tady.
  Nedělní krátkou trať připravil OOB Spartak Adamov, centrem byl Borotín (výletiště a koupaliště), startovalo skoro 600 závodníků. Mapu připravil Karel Truhlář v členitém terén, kde byl převážně jehličnatý les, hustá síť komunikací, místy antropogenní a skalní tvary, dobrá viditelnost a průběžnost, tratě postavil stejně jako v sobotu Miroslav Hlava. V mužích si pro jasné vítězství doběhl Roman Zbranek (ASU), druhý s odstupem 1:13 min. skončil Štěpán Zimmermann (ZBM), další 15 sekund zpět zůstal další závodník ZBM Adam Chromý. V ženách jasně dominovala Jindra Hlavová, která za sebou nechala svou sestru Hanu (obě ZBM) na druhém místě skoro o 4 minuty, třetí Jana Tesařová (TRI) měla ztrátu skoro 7 minut. Výsledky najdete na stránce závodu v IS ORIS.
 • Ve středu se sešel v Praze na svém dalším jednání Výkonný výbor ČSOS. Po aktuálních informacích a informacích sekce OB bylo projednáno další vydávání časopisu Orientační běh v letošním roce, byla podána informace o přípravě akce Olympijský park - Rio Lipno, byla provedena úprava rozpočtu ČSOS na rok 2016 (už jsou známé všechny dotace od MŠMT) a v bodě různém bylo schváleno rozdělení finančních prostředků na Projekt podpory žactva v klubech ČSOS, schválení rozdělení dotace programu MSMT IV - údržba a provoz SK/TJ a další věci.
 • Česká reprezentaci v OB měla nominační závody na letošní mistrovství světa (srpen, Švédsko). "Lesní" nominačky se konaly v úterý (krátká trať) a ve středu (klasika) v okolí švédského Strömstadu. Přímou letenku na šampionát si vyběhli vítězové těchto dvou závodů, zbytek do počtu 3+3 na každé trati bude vybrán i na základě předchozích výsledků. Na startu bohužel chybějí nemocní Král, Šedivý a Kosová. Na krátké trati vyhrál Pavel Kubát časem 39:27 (2. Procházka 40:03, 3. Nykodým 40:20, 4. Hájek 41:53, 5. Semík 42:17, 6. Kubelka 46:18), v ženách vyhrála Dana Šafka Brožková 39:02 (2. Indráková 39:59, 3. Haldin 41:34, 4. Knapová 42:02, 5. Horčičková 42:16, 6. Topinková 43:20). Na náročné klasice si opět vedla v ženách nejlépe Dana Šafka Brožková, který vyhrála v čase 90:55, její největší soupeřkou byla další zkušená závodnice Vendula Haldin (ta se po 3 letech pokouší o návrat do reprezentace), která za vítězkou zaostala jen jednu minutu (3. Knapová 99:47, 4. Omová 100:59, 5. Hrušková 101:57, 6. Indráková 102:02). V mužích dlouho (až do 11. kontroly) vedl Jan Procházka, pak šel jasně do čela Pavel Kubát, ale po jeho chybě na 16. kontrole se nakonec z vítězství radoval Miloš Nykodým, který měl v cíli čas 95:25, druhý Pavel Kubát ztratil 20 sekund (3. Procházka 98:18, 4. Hájek 101:27, 5. Semík 103:57, 6. Kubelka).

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! Pořadatelé všech podzimních závodů dodali údaje pro společný rozpis podzimní části Východočeského poháru. Kde tedy budeme na podzim běhat: 3. 9. louka na Pod Žalým, severně od Křížovek (VRL); 24. 9. Horní Javoří (NPA); 8. 10. Horní Branná (JIL); 15. 10. Kozodry (VAM); 16. 10. Dvořisko (CHC); 22. 10. Babí u Trutnova, střelnice (LTU); 5. 11. Kutná Hora – Kaňk (SHK). Společný rozpis bude zveřejněn na webu Vč. oblasti.
 • NEW! Konečné výsledky Východočeského poháru žactva jaro 2016 najdete tady. V jednotlivých kategoriích si vítězství odnesli - D10C: Alžběta Neumannová (PHK), D12C: Michela Metelková (PHK), D14C: Kateřina Koberová (LPU), H10C: Filip Hanuš (VRL), H12C: Filip Haas (LPU), H14C: Jakub Chaloupský (PHK). Tyto konečné výsledky jsou i podkladem pro nominaci do družstva Vč. oblasti na M ČR oblastních výběrů žactva, které se běží na počátku října v Prysku.
 • Průběžné výsledky Východočeského poháru a oblastního mistrovství družstev žactva po 10. kole najdete zde. V oblastním mistrovství žactva po jarní části je v čele LPU těsně před PHK a STH (4. SHK, 5. SJC, 6. VRL, 7. SRK, 8. LTU, 9. JIL, 10. HOR).
 • Zakreslete si postupy z 10. závodu Vč. poháru (HOR, Holovousy) - tady.
 • Hodnocení kvality závodů ve Vč. oblasti v roce 2016 najdete tady.

PARDUBICE
 • NEW! V úterý a ve středu pořádáme orienťáckou část Českých akademických her. V úterý v podvečer se běžel sprint s centrem ve sportovní hale Univerzity Pardubice v Polabinách (tratě vedly mezi domy sídliště Polabiny 1 a pak v univerzitním kampusu). Organizačně vše klapalo, podle prvních ohlasů se tratě líbily (stavěla je Zuzka Klimplová na mapě, kterou připravil Petr Fiala). Běželo i několik akademiků z našeho klubu a to velmi dobře. Jana vyhrála titul akademické mistryně ČR, druhá doběhla mimo soutěž běžící Marta, Martina (také mimo akademiky) byla čtvrtá, Eliška devátá, Klára 11. a Simča 13., v mužích vybojoval David bronzovou medaili, Píkej obsadil 5. příčku, Filip byl 12. a Matěj 20. Ve středu se u Horního Jelení běží klasická trať (postavil ji Adam).
 • NEW! Jana Knapová a Tomáš Kubelka byli nominováni na letošní akademické MS, které se uskuteční na přelomu července a srpna v Maďarsku.
 • NEW! O víkendu startovala sedmdesátka pardubických závodníků na Mistrovství a veteraniádě ČR na krátké trati. Pořadatelé z SK Praga připravili tento šampionát v náročných terénech v okolí Hojné Vody v Novohradských horách, celý šampionát byl velmi pěkný. Ze sobotního semifinále se v mistrovských kategoriích do A finále probojovalo celkem 14 závodníků LPU (Honza Rusin, Petra Hančová a Tomáš Kubelka dokonce své rozběhy vyhráli) a 17 veteránů. V neděli se nám ale vůbec nedařilo, jedinou medailovou výjimkou se stala Jana Peterová, která si v D16 doběhla po vyrovnaném výkonu pro stříbro. V mužích si zaslouží uznání za 7. příčku Tomáš Kubelka, velmi dobře běžel i Tomáš Udržal, který byl 12, Filip Záveský obsadil 31. místo, ve finále B vyhrál Radek Nožka (David Procházka tam byl čtvrtý). V ženách chybující Jana Knapová obsadila 6. příčku, dobře běžela i Lenka Knapová (10. místo), v B finále skončila Martina Zvěřinová druhá a Iveta Šístková šestá. V juniorkách favorizovaná Petra Hančová obsadila 6. příčku (Simoně Chládkové se vůbec nedařilo - 17. místo), v D18 se Anička Kopecká v závěru zranila, nakonec obsadila 10. místo, v H18 pokazil Jonáš Fencl úvod a skončil na 18. místě, nedařilo se ani klukům v H16, Ondra Volák běžel dobře v úvodu, pak chyboval a skončil na 9. místě, Honza Rusin (11.) a Martin Roudný (15.) chybovali v úvodu trati. Ve Veteraniádě ČR jsme získali tři medailová umístění - Marta Lučanová byla druhá v D35, Jiřina Novotná také druhá v D60 a Honza Knap obsadil třetí příčku v H65 (přehled dalších umístění v první desítce - D55: 4. Víchová, 8. Knapová; D65: 4. Kubíková; H35: 10. Vávra; H40: 10. Držka; H60: 8. Štěrba a H70: 4. Fridrich).
 • NEW! Průběžné pořadí v Českém poháru po 7 kolech – ženy: 16. L. Knapová, 23. Fenclová, 24. J. Knapová, 25. Zvěřinová, 27. Horová, 33. J. Knapová, 37. Procházková, 39. Š. Kulhavá, 42. Hermanová; muži: 5. Kubelka, 7. Udržal, 10. Nožka, 12. Kamenický, 14. Procházka, 16. Zvěřina, 54. Čermák.
 • NEW! Žebříček A 2016 po 7 kolech – D16: 3. Peterová, 17. Vojtíšková, 32. Kubíčková, 34. Borovičková, 35. Držková; D18: 6. Kopecká, 11. Waňková; D20: 3. Hančová, 7. Chládková, 26. Jansová, 34. Kulhavá; H16: 2. Rusin, 4. Volák, 6. M. Roudný, 18. V. Roudný; H18: 11. Fencl; H20: 21. Jurica.
 • NEW! Na Mistrovství Evropy dorostu v OB 2016, které proběhne od 30. 6. do 3. 7. v Polsku, odjela reprezentovat Českou republiku trojice pardubický dorostenců - Jana Peterová (D16), Jan Rusin (H16) a Ondřej Volák (H16). Bohužel neodjela původně nominovaná Anna Kopecká (D18), která se v závěru českého šampionátu na krátké trati zranila a místo ní musela být povolána náhradnice
 • NEW! Petra Hančová odjela společně s ostatními nominovaným na letošní MSJ na závěrečnou přípravu na tento světový juniorský šampionát do Švýcarska.
 • Jana Knapová byla nominována na letošní mistrovství světa v OB, které se poběží v druhé polovině srpna ve Švédsku. Měla by běžet sprint, sprintové štafety a klasiku, možná i štafety.
 • Na Mistrovství ČR v atletice skončila v běhu na 5000 m Marta Fenclová na 7. místě časem 17:59.55.
 • Tři pardubičtí závodníci běželi o víkendu ve Finsku na slavných štafetách Jukola a Venla za své severské kluby. V ženských štafetách skvěle zaběhla první úsek Södertälje Nykvarn, když předávala v prvním balíku na 8. místě s minimální ztrátou, chyba na posledním úseku odsunula její štafetu na konečné 63. místo. V týmu OK Kåre běželi poslední dva úseky (a velmi dobře) Noga a Píkej, Noga byl na svém úseku desátý, oba posunuli svou štafetu dopředu a přispěli k velmi dobrému 34. místu tohoto švédského klubu.
 • Umístění našich závodníků v ŽB-Čechy po jarní části (po 6. kole) - D14: 2. Koberová, 17. Fejfarová, 25. Pušová, 50. Vodičková, 58. Kološová; D16: 6. Filipová; D18: 17. Barnetová; D40: 15. Waňková, D45: 1. Knapová, 3. Horáková, 18. Demlová, 25. Čermáková, 27. Kaplanová; D50: 4. Juračková, 24. Valachová; D55: 4. Víchová; D60: 3. Novotná; D65: 3. Kubíková, 4. Kellnerová; H14: 13. Macek, 18. Pipek, 31. Waněk, 67. Mrskoč, 72. Fencl; H16: 37. Konvalinka; H18: 8. Žák; H20: 3. Míča; H35: 4. Václavek; H40: 22. Pipek; H45: 19. P. Fencl; H50: 19. Kaplan, 23. Valach, 25. R. Procházka; H55: 12. Roudný, 16. Novotný, 18. Vícha, 22. Kološ; H60: 3. Farář, 5. Knap, 6. Štěrba, 7. Juračka, 17. Klimpl; H70: 3. Fridrich.
 • O víkendu pokračoval žebříček B-Čechy 5. a 6. kolem u Kralovic (RZ Chvojkovský mlýn). Startovalo jen něco přes 30 pardubických závodníků.
  V sobotní klasice výborně zaběhla v D14B Terka, která skončila čtvrtá, Kačka obsadila 8. příčku. Solidní jsou i výsledky kluků v ve velmi početně obsazené kategorii H14B - 16. Ondra M., 20. Ondra P. V dorostu v H16 vyhrál Martin, v juniorech byl Tomášek osmý. V H21B překvapil Demlík čtvrtým místem. Ve veteránech skončila v D45 Iva druhá a Jindra pátá, v obsadila Laďka druhé místo, v D60 byla Jiřka osmá, v D65 Květa třetí a Stáňa desátá, v H60 se Vašek, Honza a Vojta podělili o 5. - 7. příčku a v H70 byla Jarda čtvrtý.
  V neděli v D14B si nejlépe vedla Kačka, která po chybě doběhla ale až na 18. místě, v H14B se vešel Ondra M. do první desítky, po pěkném výkonu obsadil 8. příčku (Ondra P. byl 23.). V dorostu opět Martin vyhrál H16 (tentokráte úplně s přehledem), v H18 byl Honza devátý, devátý doběhl v juniorech i Tomáš. V H21A skončil Jarýn ve čtvrté desítce, v H21B překvapil třetím místem Olda, Klápa doběhl sedmý. Ve veteránech obsadila Iva v D45 Iva třetí příčku (8. Jindra), v D50 byla Jana sedmá, v D55 Laďka pátá, v D60 Jiřka druhá, v D65 Květa třetí a Stáňa osmá, v H60 obsadili Vašek a Honza 4. a 5. příčku, Pavel byl devátý a Vojta desátý a v H70 stál Jarda na stupních vítězů za 3. místo.
 • Na klasice ŽB-Morava v Šebetově skončil Filip v mužích na 4. místě.
 • Jana a Píkej se v okolí švédského Strömstadu zúčastnili nominačních závodů na letošní mistrovství světa (srpen, Švédsko). V úterní krátké trati doběhla Jana čtvrtá a Píkej šestý, ve středu v náročné klasice se Jana o příčku zlepšila, Píkej opět doběhl šestý.
 • V Mistrovství oblasti družstev žactva je LPU po jarní části těsně první před PHK.
 • V konečných výsledcích Východočeského poháru žactva jaro 2016 si vedlo výborně naše žactvo. Své kategorie vyhráli Kačka Koberová (D14) a Fíla Haas (H12), také umístění dalších je velmi pěkné. Přehled nejlepších umístění - D10C: 4. Haasová, 6. Dvořáková, 10. Petrásová, 19. Vodičková; D12C: 16. Mrskočová, 19. Trlidová; D12D: 2. Cachová, 6. Chrbolková, 10. Kay; D14C: 1. Koberová, 7. Fejfarová, 10. Pušová, 21. Petrásová; D14D: 3. Pinke, 7. Stohanzlová, 9. Cibulková; H10C: 3. Štichhauer; H12C: 1. Haas, 4. Krpata, 5. Štichhauer, 9. Šípek, 22. Vodička, 24. Juška; H12D: 2. Stohanzl, 7. Vališ, 10. Sádovský; H14C: 4. Waněk, 5. Macek, 6. Pipek, 17. Mrskoč, 22. Šišma; H14D: 3. Juška, 6. Vališ, 10. Pinke.

SVĚT
 • NEW! Předsednictvo Mezinárodní federace OB jmenovalo Lenku Klimplovou novou předsedkyni komise rozvoje a mládeže IOF.
 • Další megaštafety - Jukola pro muže a Venla pro ženy - proběhly o víkendu ve finské Lappeenranta (jihovýchodní Karélie). Venla (ženy) se běžela v sobotu odpoledne (start ve 14 hod.) - čtyřčlenné štafety s celkovou délkou 28,6 km. Sedmičlenné štafety Jukola (muži) startovaly v sobotu ve 23 hod. a nejlepší štafety se po absolvování cca 83 km objevily v cíli po osmi hodinách závodu. Startovalo 1707 týmů mužů a 1387 týmů žen, když se to pronásobí, tak vychází, že v 3094 štafetách běželo celkem 17497 závodníků. V ženách si po dramatickém průběhu pro vítězství doběhla štafeta Halden SK (Sabine Hauswirth, Hollie Orr, Anni-Maija Fincke a Mari Fasting) o 53 sekund před Tampereen Pyrintö a o 1:08 min. před SK Pohjantähti. V desítce neměl český OB žádného zástupce, některé závodnice byly ale dost vidět, třeba na prvním úseku doběhla Jana Knapová v prvním balíku osmá. Poměrně jednoznačně vyhrála štafeta finského Koovee (Topi Anjala, Lauri Sild, Jani Myllärinen, Jani Lakanen, Olexandr Kratov a Daniel Hubmann), s odstupem přes minutu finišovala druhá IFK Lidingö SOK, na třetím místě skončil tým Kalevanu Rasti, kde na čtvrtém úseku běžel Jan Procházka a na šestém Jan Petržela, oba dobře - svými časy se zařadili do první desítky na svém úseku. Na startu byla i řada dalších českých závodníků. Stránky jsou tady.
 • Předsednictvo IOF jednalo v Budapešti. Nás zajímalo přidělení ME dorostu v roce 2018, na které se hlásila Česká republika (Harrachov) a Bulharsko. Předsednictvo IOF hlasovalo (to nebývá zvykem) a poměrem hlasů 6:4 vyhrálo Bulharsko... Současně bylo přiděleno pořádání MSJ v OB v roce 2019 jedinému zájemci Dánsku. Také na MS v OB 2020 (sprintové disciplíny) je jediným zájemcem Dánsko, monitorovací návštěva dopadla úspěšně a tak nic nebrání tomu, aby v srpnu byl tento šampionát Dánsku oficiálně přidělen. Krátce bylo hodnoceno i ME v OB a ME v trail-O v České republice, hodnocení bylo velmi kladné, jedinými zápory bylo měření časů při sprintu a pozdní zveřejňování výsledků trailu).