ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
pá 20. 04. 07:57

NOVINKY ČSOS
15.04.2018
15:35 - Sprint Českého poháru v Jičíně vyhráli Jana Knapová a Vojtěch Král.
07:32 - Mistrovtsví ČR v nočním OB v Horní Brusnici vyhrái Miloš Nykodým a Lenka Mechlová.
14.04.2018
15:30 - Závod Vč. pohár ve Vojicích vyhráli Eva Kabáthová a Martin Luštický.
11.04.2018
14:21 - World Orienteering Day: registrace akcí zde, podpora pořadatelů od ČSOS zde.
07.04.2018
15:34 - Závod Vč. poháru ve Zdobíně vyhráli Zuzana Nováková a Tomáš Křivda.
06.04.2018
11:07 - Sdělení sekce OB 5/2018.
03.04.2018
20:22 - V Rankingu na konci března vedou Vojtěch Král a Jana Knapová.
02.04.2018
21:56 - Newsletter ČSOS duben 2018: HTMLPDF   
01.04.2018
12:57 - 20. ročník 3-denních závodů Velikonoce ve skalách vyhráli Kamila Gregorová a Miloš Nykodým.
27.03.2018
19:15 - Sdělení sekce OB 4/2018.

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- dorost ČR
- hodnocení závodů
- postupy OB
- kalendář 2018
- kalendář 2019
- komise rozvoje OB
- mapy
- výsledky závodů
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- závody Vč. oblast
- kalendář 2018
- hodnocení závodů
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- fotogalerie LPU
- info pro ml. žactvo
- info pro st. žactvo
- TSM, SCM
- SCD
- Facebook LPU
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
- liveorienteering
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny
Vojtěch Král
Miloš Nykodým

M ČR v OB 2018
14.4. noční (STH)
19.5. sprint (VTA)
23.-24.6. KT (TBM)
15.-16.9. klas (JPV)
28.9. spr. št. (TZL)
13.10. štaf (EKP)
14.10. druž (EKP)

Žebříčky, ligy 18
Český pohár
Žebříček A
Žebříček B-Čechy, V
Žebříček B-Čechy, Z
Žebříček B-Morava
Český pohár štafet
Česká liga klubů
Ranking
Český pohár veteránů
Vč. družstva
Vč.pohár - žactvo j
Vč.pohár - do+do
Vč.pohár - veteráni

Budou závody
21.4. Vč. pohár (LTU)
21.4. ŽB-M (LCE)
22.4. ČP štafet (LCE)
28.4. 2x Vč.pohár (LPU)
5.-6.5. ŽA, ŽB (PGP)
5.-6.5. ŽB, VčP (PHK)
5.-6.5. ŽB (OOL)
8.5. Vč. pohár (NPA)
12.5. Vč. pohár (SRK)

Závody za námi
15.4. ČP, ŽA (SJC)
14.4. MČR NOB (STH)
14.4. Vč. pohár (SJC)
7.4. Vč. pohár (SHK)

Vícedenní 2018
Velikonoce (DKP)
Jarní trojúhel. (MLA)
Cena stř. Moravy (JPV)
Veteran cup (VAM)
Vysočina (CHT)
GP Silesia (AOP)
Šump. divočák (KSU)
Rumpál (LCE)
Rumcaj. míle (SJC)
Prázdniny (TUR)
Cena vých. Čech (PHK)
West cup (NEK)

Mez. akce 2018
OB:
6.-8.4. CEYOC (HUN)
5.-12.5. ME (SUI)
28.6.-1.7. MED (BUL)
6.-13.7. MSV (DEN)
8.-14.7. MSJ (HUN)
17.-21.7. AMS (FIN)
4.-11.7. MS (LAT)
31.8.-2.9. SP (NOR)
4.-7.10. SP (CZE)
LOB:
3.-8.2. ME,MSJ,MED (BUL)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
DKP***
FSP
MKP
PGP*
SCP**
TAP*
Středočeská***
HCE***
KAM**
LBE*
RIC***
ROZ
ZVO**
DKL***
DOR**
KPY**
PDY**
ROU
SLA**
Západočeská***
BSO***
LPM***
MLA***
NEK**
KPM
KRL***
VPM**
Jihočeská***
KRE
KTA*
VCB**
VTA**
OPI***
PCB*
CST
Ještědská***
BOR**
LDC***
JEN
TUR**
TJN*
VLI***
CHA***
LIT
LTP***
PEN
STB**
TUV
Východočeská***
CHC***
HOR**
HOS
JIL**
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM
DOB*
LPU***
LTU***
KUO***
SJC***
STH
SNA
NPA***
TYN*
XPU
Vysočina**
CHT*
JHB*
PZR*
SJH***
CTB*
OSN**
SJI***
TTR**
Moravskoslez.***
BFM**
HAV*
SOP**
TRI**
KAR
KRN**
MOV**
OOP***
Hanácká***
ASU***
KON*
OOL*
SSU**
ZLH*
AOP***
JPV**
KSU**
UOL***
STE***
Valašská***
HLV
KVS**
SKM*
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM
BBM*
LBM***
PBM*
TBM***
ADA**
RBK*
UBM**
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlistČR: Nominačky reprezentace OB. Junioři mají soustředění. Mistrovství Moravy (klasika a štafety). Víkend v českých oblastech.
Východní Čechy: Vč. pohár pokračuje v Mladých Bukách.
Pardubice: Vyšel dubnový Jantar. Trio závodníků běží nominačky. Žactvo a mladší dorost na soustředění v Adršpachu. TSM jede do Švédska. V sobotu na Vč. pohár do Krkonoš.
Svět: Info z IOF.

ČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! Juniorská o-reprezentace má v závěru týdne soustředění, tentokráte na Paprsku (Chata Stará škola). Soustředění začalo již ve čtvrtek na dráze Tyršova stadiónu v Šumperku, kde se za teplého počasí běžel první dráhový test na 3000 m (Vít Horčička 8,59, Vít Koštejn 9,44, Jáchym Kavalír 10,05; Barbora Chaloupská 11,50, Martina Opálková 11,52, Barbora Vyhnalková 11,56, Nikola Thýnová 12,41). Na pátek až neděli jsou připraveny mapové tréninky v prostoru Paprsku a Kunčické hory (kombotech, krátká trať, 2-kolový sprint, downhill vrstevnicovka, klasika). Účast nejlepších juniorů je trochu menší (řada z nich odjela se svými TSM do Švédska na Tiomilu), 13 juniorským závodníkům bude dělat konkurenci sedm polských juniorů, kteří se tohoto soustředění také zúčastní.
 • NEW! Počet zaregistrovaných závodníků v sekci OB opět zlomil jednu hranici - v sekci OB je v tomto roce zaregistrováno více než 11000 závodníků!
 • NEW! V závěru týdne pokračují nominačky české o-reprezentace na květnové Mistrovství Evropy ve Švýcarsku (první část nominaček - sprint - proběhla v neděli v Jičíně). Pro další část se naši nejlepší závodníci přesunou až na moravsko-slovenské pomezí, kde si v tamních strmých kotárech budou simulovat kopcovité terény v okolí Ticina. Ještě předtím si ale v pátek v podvečer změří svou výkonnost na dráze atletického stadionu v Uherském Hradišti na 3000 m. V sobotu se pokračuje krátkou tratí, centrum je u fotbalového chrámu FC Žlutava. Poběží se na mapě Baťov (1:10000, autor Bob Háj) v terénu, kde je převážně velmi dobrá průběžnost (snížená sporadickými listnatými hustníky a také v místech s popadanými stromy), viditelnost je většinou velmi dobrá, nadprůměrná členitost (část tratě probíhá v prostoru s pozůstatky umělé eroze svahu za první republiky). V neděli je pak na pořadu klasika, běží se na Slovensku na mapě Lopeník (1:15000, mapovali Zdeněk Lenhart a Evžen Cigoš), základem je listnatý odrostlý les, kde rychlost běhu limituje jen listnatá podložka v kombinaci s prudkými svahy; průběžnost je snížená v hustnících (ty jsou většinou listnaté, zatím většinou dobře průchodné bez ostružin), prostor se skládá z údolí a hřbetů s poměrně prudkými svahy s velkým lokálním převýšením (400 - 750 m n. m.). Na nominačky se přihlásilo velmi málo žen, běží jich jen sedm (K. Šiková, Janošíková, Kosová, Mechlová, Indráková, J. Knapová a Horčičková), mužů běží 14 (Navrátil, Schulhof, Kamenický, Kolovský, Mudrák, Sýkora, Horvát, V. Kettner, Hájek, Minář, Kubelka, Kubát, Nykodým a Král), k nim se přidala i pětice slovenských závodníků. Ze zdravotních důvodů nenastoupí Šedivý, Petržela, Hubáček a Zháňalová. Nominační kritéria najdete na webu o-reprezentace.
 • NEW! V Luhačovicích v sobotu začíná žebříček B-Morava a v neděli pokračuje Český pohár štafet, oba závody jsou Mistrovstvím Moravy. Pořadatelé ze Slovanu Luhačovice připravili závody v těsné blízkosti svého domovského města. V sobotu má závod na klasické trati centrum ve sportovním areálu Radostova, v neděli pak na louce západně od obce Petrůvka. Po oba dny se poběží v kopcovitém terénu, kde je smíšený les na úpatí hřebenů Bílých Karpat, je tam středně hustá síť cest, proměnlivá hustota porostů s různou průběžností, místy je podrost, drobné vrstevnicové útvary. Mapy pro oba závody připravili Zdeněk Lenhart, Evžen Cigoš, Bohumil Háj. Na sobotní klasiku je přihlášeno necelých osm stovek závodníků, v ženách patří k favoritkám Eva Kabáthová, Jindra Hlavová, Magdaléna Tužilová, Zdenka Kozáková či Martina Vališová, v mužích pak Martin Poklop, Marek Schuster, Michal Smola, Roman Zbranek, Jan Kolárik, Štěpán Zimmermann, Michal Argaláš, Osvald Kozák a Filip Wolf. Na nedělním závodě štafet bude na startu přes 160 tříčlenných týmů, v ženách je jasným favoritem štafeta ZBM, dalšími spolufavority jsou béčko ZBM, TBM, TZL a LCE. V mužích pak je největším aspirantem na vítězství štafeta TZL, která vyhrála první kolo Českého poháru štafet, k jejím největším soupeřům budou patřit štafety SSU, ZBM, ASU a TRI. Web závodu je zde.
 • NEW! O víkendu pokračují v Čechách oblastní závody (na Moravě je Mistrovství Moravy, takže tam oblastní žebříčky nejsou).
  Sobota: SKOB Slaný pořádá Mistrovství Středočeské a Pražské oblasti ve sprintu, poběží se ve Slaném (centrem je letní kino), mapu Slaný - Háje pro tento závod připravil Roman Horký, poběží se v lesoparku (s převýšením 30 m), klasické městské zástavbě (sídliště, rodinné domky) a v areálech institucí (základní škola, gymnázium, letní kino), tratě postavil Jan Hanák. V jižních Čechách pořádají Orientační sporty Písek oblastní žebříček na klasické trati. Shromaždiště je u hájovny Hromová jedle v Klukách u Písku, poběží se na mapě Mehelník, Otto Hartvich měl k dispozici smíšený les podhorského charakteru s větším množstvím kamenných detailů a hustou sítí cest, který je porostově rozmanitý od rychlého bukového lesa přes jehličnaté lesy s travnatým podrostem či spadanými větvemi, hustníky všech odstínů zelené až po zarostlé paseky. Na západě Čech se běží klasická trať, pořadatelé z Kčt Aš zvolili za centrum bývalou “signálku“ nedaleko obce Podílná. Stavitel tratí Karel Pilař měl k dispozici mapu Tři díry v klasickém podhorském terénu s velkou sítí komunikací, který je částečně podmáčený a kde jsou lokální kamenné útvary (balvany, skalky) a lomečky. V Ještědské oblasti se běží první den populárních závodů SAXBO 2018 (Česko-saské dny orientačního běhu), který pořádá OK Chrastava ve spolupráci s německými kluby HSG Turbine Zittau a SG Zittau Süd. Klasická trať má centrum v německém Lückendorfu (louka u Forsthaus), připravena je mapa Heideberg/Vřesový vrch v kopcovitém terénu, kde je převážně jehličnatý les, místy náletový podrost, v části prostoru jsou skalní útvary a pískovcové bloky, tratě postavili Rolf Kerger a Peter Kudraß. Další závod Východočeského poháru za pořadatelství Lokomotivy Trutnov proběhne v Krkonošském národním parku v Mladých Bukách, závod na krátké trat se poběží v horském, členitém terénu, který je velmi kopcovitý, s proměnlivou průběžností porostů a střední hustotou komunikací, v některých pasážích se vyskytuje extrémně členitý terén po středověké těžbě zlata, který je náročný na pohyb. Tratě postavil Jan Petržela na mapě Sejfy, kterou zpracoval Tomáš Leštínský. Závod Ligy Vysočiny na krátké trati připravil Sportovní klub OK Jihlava ve Smrčné nad Sázavou (základna DDM Jihlava). Poběží se na mapě Stvořidla 2017 (autor Martin Kratochvíl), tratě (stavitel Aleš Petráček) vedou ve vysočinském mírně zvlněném terénu, kde je zvýšená hustota komunikací, který je porostově rozmanitý, v některých částech je velmi dobrá průběžnost střídaná hůře prostupnými hustníky, na okrajích mapy jsou prudké, částečně kamenité svahy.
  Neděle: OK Sparta Praha pořádá dva závody. Dopoledne oblastní závod na krátké trati, odpoledne veřejný závod ve sprintu, oba závody mají centrum v Chyňavě (objekt bývalých kasáren). Krátká trať se poběží na mapě Pelechovka (mapovali Milan Borovička a Jaromír Buriánek), poběží se ve smíšeném lese, kde je místy podrost či zbytky větví z ničivé vichřice v říjnu 2017, terén je většinou rovinatý s několika skalnatými vrchy, střední síť komunikací, tratě připravil Ivo Lohr. Pro sprint je připravena mapa Kasárna (mapoval Jaromír Buriánek), stavitelka tratí Dana Kavková postavila tratě v prostoru bývalých kasáren se zpevněnými cestami a širokými silnicemi, který je ohraničený vnitřní zdí z panelů s několika průchody do lesního prostoru. Uvnitř kasáren se nacházejí budovy a jiné zděné objekty. V několika částech kasáren je les různé průběžnosti, kde se nacházejí kromě zbytků objektů i různé terénní tvary. Další klasickou trať v Západočeké oblasti připravili pořadatelé z Kčt Aš, charakteristika (centrum, terén, mapa, stavitel tratí) je stejná jako v sobotu. komunikací, který je částečně podmáčený a kde jsou lokální kamenné útvary (balvany, skalky) a lomečky. Saxbo pokračuje druhou etapou, trio pořadatelů OK Chrastava, HSG Turbine Zittau a SG Zittau Süd pořádá krátkou trať se stejným centrem jako v sobotu (Lückendorf, louka u Forsthaus), poběřží se na mapě Česká brána/Böhmisches Tor, na tratích, které postavil Pavel Pachner v kopcovitém terénu s převážně jehličnatým lesem, kde je místy náletový podrost, v části prostoru skalní útvary a pískovcové bloky. Podrobnosti o závodech najdete v IS ORIS.
 • V neděli začal prvním závodem Manufaktura Český pohár a také INOV-8 CUP - žebříček A. Běžel se trochu netradičně sprint. Moc hezký závod uspořádal Sportcentrum Jičín přímo ve svém domovském městě. Centrem závodu byl jičínský zimním stadiónu. Mapu Jičína připravil v měřítku 1:4000 připravil Tomáš Hanzl. Tratě postavil Jan Mrázek, v úvodu zavítaly do areálu nemocnice a školy, následovaly kontroly v historickém centru Jičína, v závěru se dobíhalo k zimnímu stadiónu. Podle ohlasů v cíli se většinou tratě hodně líbily, byly rychlé, ale stále na nich bylo co řešit. Poprvé v historii Českého poháru jednotlivců byly nastaveny razící krabičky do režimu bezdotykového ražení, což také umocnilo rychlost v závodě. Za krásného jarního slunečného počasí se na start postavilo skoro 900 závodníků, mezi nimiž nechyběli skoro všichni naši nejlepší, protože elitní kategorie se počítaly do WRE a pro dospělou reprezentaci byly nominačními na MS v Lotyšsku i na ME ve Švýcarsku. V ženách předvedla skvělý výkon Jana Knapová (LPU), která se do vedení dostala na 4. kontrole a řadou nejlepších mezičasů svůj náskok stále zvyšovala až na konečných 40 sekund. Na druhém místě skončila Denisa Kosová (PHK), třetí juniorka Tereza Janošíková (SSU) měla ztrátu 1:11 min., dalších 8 sekund ztratila čtvrtá Eva Kabáthová (ZBM), překvapením bylo páté místo Karolíny Šikové (LPM), šestá doběhla Adélka Indráková (ZBM). V mužích v úvodu vedl Polák Piotr Parfianowicz (LCE), pak šel do čela největší favorit Vojtěch Král (SSU), postupně si vybudoval náskok až 13 sekund, v závěru ale začal hodně stahovat Miloš Nykodým (ZBM). Šumperský závodník nakonec vítězství udržel s náskokem 5 sekund před Nykodýmem, Polák Parfianowicz skončil na 3. místě, když na vítěze měl ztrátu 32 sekund. Tři sekundy zpět zůstal na čtvrtém místě junior Vojtěch Sýkora (LCE), ještě o tři sekundy byly pomalejší Tomáš Kubelka (LPU) a Marek Minář (ASU), kteří se stejným časem podělili o 5. příčku. V D16 si pro jasné vítězství doběhla Anna Karlová (JIL), druhá Michaela Dittrichová (SKM) na ni ztratila 38 sekund, třetí Tereza Chrástová (STH) ještě o dvě sekundy více. V D19 byla nejrychlejší Martina Opálková (BBM), 12 sekund zpět zůstala druhá Jana Peterová (LPU), která jen o sekundu porazila třetí Kateřinu Grycovou (TBM). V juniorkách vyhrála Barbora Chaloupská (PHK), s 15 sekundami zpět na druhém místě zůstala Barbora Vyhnálková (RIC), další sekundu zpět byla třetí Tereza Čechová (KAM). Ve velmi vyrovnaném závodě v H16 si pro těsné vítězství doběhl Jan Rücker (HOR), jen sekundu zpět zůstal druhý Lukáš Richtr (VPM), sedm sekund za vítězem zaostal na třetím místě Šimon Mareček (OSN). Také v H18 byl souboj o vítězství velmi těsný, o prvním místě třineckého Sebastiana Filipka před Michalem Bořánkem (SSU) rozhodla jediná sekunda, třetí Mikuláš Jirka (STE) měl ztrátu 26 sekund. V juniorech vyhrál Vít Horčička (STE) o 37 sekund před chybujícím favoritem Tomášem Křivdou (CHC), třetí Vít Koštejn (DOK) ztratil na vítěze 51 sekund. Výsledky najdete na webu závodu.
 • První letošní český o-šampionát se konal v sobotu za pořadatelství SK Studenec. Mistrovství a Veteraniáda v nočním orientačním běhu mělo centrum v obci Horní Brusnice. Prostor Holubího vrchu nabídl mírně zvlněný terén, velmi dobře průběžný les se středně hustou sítí komunikací. Místy byly kameny a pozůstatky po těžební činnosti (prohlubně), minimální podrost, pouze borůvčí, ve východní části postupně osazované paseky s hustníky a oplocenkami. Velmi dobře čitelnou mapu v měřítku 1:10000 připravili Ladislav Hrubý, Roman Horký a Petr Junek ml., velmi rychlé (některé pěkné, některé už méně) tratě postavil Martin Vik, rychlost trochu snižovalo to, že na kontrolách nebyly umístěny reflexní prvky. Byla teplá jarní noc, svítily hvězdy, měsíc ne. O noční závod byl poměrně velký zájem, startovalo přes 500 závodníků (to bylo více než loni, ale rekord v účasti z roku 2016 v Doksech překonán nebyl), nejpočetnější kategorií byli tradičně muži, dále jsou hodně obsazeny i všechny čtyři kategorie dorostu - dvě nejpočetnější kategorie H16 a H21 běžely okruhovým systémem. Organizačně vše klapalo, až na vyvěšování výsledků, řada závodníků odjížděla, aniž věděla, jako dopadla...V ženách se po celou trať odehrával těsný souboj mezi Lenkou Mechlovou (SHK) a Adélkou Indrákovou (ZBM), brněnská závodnice dlouho vedla, Mechlová se do vedení dostala na dlouhém postupu na 14. kontrolu a navíc měla rychlý závěr, který ji vynesl mistrovský titul s náskokem 37 sekund před Indrákovou. Bronzovou medaili získala Karolína Šiková (LPM), která měla na vítězku ztrátu 3:22 min., 4. Tužilová (ZBM), 5. Odehnalová (ZBM), 6. Horová (LPU). V mužích doslova celou trať prolétl největší favorit Miloš Nykodým (ZBM) a vyhrál na trati dlouhé 13,9 km časem 72:59 min., druhý Jan Procházka (PGP) měl ztrátu 105 sekund, třetí místo obsadil Daniel Hájek (ZBM), který na vítěze ztratil 3:43 min., 4. Kubát (PHK), 5. Brlica (ZBM), 6. Chromý (TBM). V juniorkách si pro jasné vítězství na orientačně nepříliš povedené trati doběhla favorizovaná Tereza Janošíková (SSU), kterou svou největší soupeřku Terezu Čechovou (KAM) nechala za sebou skoro o minutu a půl, třetí skončila Eliška Sieglová (PGP). V Juniorech deklasoval své soupeře rozdílem několika tříd Tomáš Křivda (CHC), stříbrný Vít Koštejn (DOK) na něj ztratil 7:07 min. a bronzový Vojtěch Sýkora (DOK) ještě o více jak minutu více. V D18 si pro jasné vítězství doběhla Jana Peterová (LPU), druhá Nikola Thýnová (SHK) na ní ztratila přes dvě minuty a třetí Lucie Korpasová (TBM) přes minuty tři. V H18 vybojoval titul Michal Bořánek (SSU), druhý Tomáš Janovský (PGP) měl na něj ztrátu 106 sekund, třetí Martin Roudný (LPU) pak přes dvě minuty. Ve vyrovnaném závodě mladších dorostenek vyhrála Petra Holečková (SHK) o 23 sekund před druhou Michaelou Dittrichovou (SKM) a o 32 sekund před Kateřinou Blažkovou (SJH). V H16 byl nejrychlejší Martin Šimša (PGP), 44 sekund za ním zaostal stříbrný Lukáš Richtr (VPM), třetí místo obsadil Šimona Mareček (OSN). Běžela se i Veteraniáda ČR, která byla zvláště v mužích početně daleko více obsazena než loni. V jednotlivých kategoriích vyhráli - D35: Kateřina Kašková (CHA), D40: Renata Havrdová (SJC), D45: Lenka Křivdová (CHC), D50: Anna Górnicka-Antonowicz (STE), D60: Markéta Zelená (PGP), H35: Roman Horyna (LCE), H40: Michal Matějů (VLI), H45: Michal Jedlička (SHK), H50: Tomáš Janovský (PGP), H55: Roman Kocký (EKP), H60: Jiří Šedivý (EKP), H65: Oldřich Přinda (VLI), H70: Zdeněk Koč (MKP) a H80: Jaroslav Havlík (SJC). Web šampionátu najdete tady.
 • Na sobotu bylo připraveno několik oblastních závodů.
  Mistrovství Pražské a Středočeské oblasti na krátké trati uspořádala Tretra Praha v Konojedech. Běželo se na mapě Liščí díry (1:10000, autoři: Michal Hodek, Kateřina Zamazalová, Jakub Ransdorf a Ondřej Měšťan) ve středně kopcovitém terénu, kde byla středně hustá síť komunikací, převážně jehličnatý les s častými smrkovými nálety, ve svazích s výskytem terénních útvarů, výjimečně skal. Stavitelen tratí byl Jakub Vlášek. Na startu byla skoro tisícovka závodníků. V ženách vyhrála Barbora Baldrianová (VSP), minutu a půl za ní zaostala Marie Pospíšilová (DKP), třetí Kateřina Mullis (DKP) měla ztrátu přes 3 minuty. Ve vyrovnaném závodě mužů byl nejlepší Radim Ondráček (EKP), 14 sekund za ním zaostal druhý Martin Jonáš (PGP), třetí Ctibor Sysel (PGP) ztratil ještě o tři sekundy více.
  Závod Východočeského poháru na krátké trati proběhl po taktovkou Sportcentra Jičín ve Vojicích. Běželo se na mapě Chlum - Maxinec (1:10000), autorem byl Tomáš Hanzl, který postavil i tratě v terénu, kde byl smíšený les, mírné i prudké svahy, les byl někde s podrostem, místy byly souvislé plochy pasek a hustníků, celkem hustá síť cest, v závěru pak některé kategorie zavítaly do starého lomu, kde byly četné terénní detaily. Na startu bylo přes 900 závodníků. V mužích v H21C vyhrál Martin Luštický (TUR) s velkým náskokem šesti minut před dalším turnovským závodníkem Moritzem Döllgastem, za kterým o sekundu zaostal na třetím místě Tomáš Kos (LPU). V ženách v D21C byla první Eva Kabáthová (ZBM), dvě minuty za ní zaostaly na 2. a 3. místě pardubické závodnice Petra Hančová a Martina Zvěřinová.
  Liga Vysočiny měla na pořadu klasickou trať, kterou uspořádal SK Chrast s centrem ve Skále. Připravena byla mapa Skala (1:15000/1:1000, mapovali Jaroslav Matras, Josef Vítek, Martin Krejsa), tratě postavil Josef Vítek v mírně svažitém terénu, v jižní části byl členitý svah s kameny a skalkami, pravidelná síť komunikací; les byl dobře průběžný, místy (zejména v hustnících) byl trnitý porost. Startovalo 335 závodníků. V ženách s obrovským náskokem vyhrála Barbora Chudíková (SJI), druhá skončila Daniela Petrová (LPU) a třetí Hana Culková (JHB). Také závod mužů měl jasného vítěze, Marek Prášil (SJI) porazil své klubové kolegy na druhém a třetím místě Vojtěcha Vacka a Jana Bořila téměř o pět resp. o 10 minut.
  SKOB Zlín upořádal dva závody v Otrokovicích (centrum v Kynologickém klubu). Dopoledne se běželo oblastní mistrovství Valašské oblasti ve sprintu, tratě postavil Jan Šidla ve středně až velmi členitém terénu, který vznikl při vyplavování hlíny v období rozmachu Baťových závodů a jeho okolí, kde byla střední hustota komunikací, smíšený les měl průměrnou průběžnost a viditelnost. Běželo se na mapě 1:4000, kterou připravil Bohumil Háj. V ženách byly poměrně velké rozdíly, vyhrála Iva Kavánková (TZL) o 103 sekund před svou klubovou kolegyní Jitkou Jeřábkovou, třetí Tereza Bialožytová (PGP) už měla ztrátu přes 3 minuty. V mužích byl nejlepší Michal Smola (TZL), který o pouhou sekundu porazil druhého Romana Zbranka (TZL), třetí místo obsadil Jiří Zelinka (MBM) s odstupem dvě a půl minuty. Běželo 450 závodníků. Odpolední krátká trať (přivítala o 30 závodníků méně než dopolední sprint) se běžela na mapě Boba Háje (1:10000) ve stejném terénu jako závod ve sprintu, autorem tratí byl Tomáš Slováček. V ženách s převahou vyhrála Lucie Staňková (ASU), druhá Pavlína Rychlá (KRN) měla ztrátu skoro 5 minut, třetí místo obsadila Barbara Vavrysová (LCE). V mužích si pro vítězství doběhl Pavel Rychlý (KRN), přesně o dvě minuty pomalejší byl Vojtěch Dvorský (SKM), další dvě minuty zpět zůstal na třetím místě nestárnoucí Josef Hubáček (LCE).
  V Řícmanicích bylo centrum závodu Jihomoravské ligy na klasické trati, jehož pořadatelem byl Spartak Adamov. Jiří Procházka postavil tratě na mapě Prosba lesa (1:15000/1:10000) v průběžném lese, který byl porostově pestrý, s hustou sítí komunikací, a který byl hodně kopcovitý. Na startu bylo necelých 500 závodníků. V ženách jasně vyhrála Zdenka Kozáková (TBM), druhá se ztrátou přes 4 minuty doběhla Petra Dittrichová (KON), třetí Veronika Ptáčková (TBM) měla odstup přes 8 minut. V mužích byl nejlepší Radovan Čech (TBM), s tříminutovou ztrátou na druhém a třetím místě skončili Petr Palát (ABM) a Jiří Ehl (TBM).
  Výsledky závodů najdete v IS ORIS.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! Další závod Východočeského poháru za pořadatelství Lokomotivy Trutnov proběhne v Krkonošském národním parku v Mladých Bukách, závod na krátké trat se poběží v horském, členitém terénu, který je velmi kopcovitý, s proměnlivou průběžností porostů a střední hustotou komunikací, v některých pasážích se vyskytuje extrémně členitý terén po středověké těžbě zlata, který je náročný na pohyb. Tratě postavil Jan Petržela na mapě Sejfy, kterou zpracoval Tomáš Leštínský. Přihlášeno je přes 800 závodníků, strat je tradičně v 10 hodin. Web závodu najdete zde.
 • NEW! Zakreslete si své postupy ze závodu ve Vojicích - kreslení postupů je na stránce OB postupy.
 • NEW! V Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva vede po třech kolech PHK před LPU a JIL. Výsledky jsou zde.
 • NEW! Průběžné výsledky Vč. poháru - žactvo, dorost a dospělí a veteráni.
 • NEW! Hodnocení kvality závodů ve Vč. oblasti opět probíhá. Podívejte se tady.
 • Třetí závod Východočeského poháru (krátká trať) proběhl po taktovkou Sportcentra Jičín ve Vojicích. Běželo se na mapě Chlum - Maxinec (1:10000), autorem byl Tomáš Hanzl, který postavil i tratě v terénu, kde byl smíšený les, mírné i prudké svahy, les byl někde s podrostem, místy byly souvislé plochy pasek a hustníků, celkem hustá síť cest, v závěru pak některé kategorie zavítaly do starého lomu, kde byly četné terénní detaily. Tratě byly rozdílné kvality, některé hodně dlouhé (třeba H21), některé kratší než očekávají řády, řada orientačně zbytečně jednoduchých (třeba trať kategorie H55D byla daleko méně náročnější než trať malých holek v D12C), naopak se hodně povedly tratě desítek i fáborků. Ranní mrholení rychle přešlo, po celý závod bylo teplo a svítilo sluníčko, takže ani moc nevadila daleká cesta na start a z cíle. Organizačně to vše klapalo, centrum bylo na velmi pěkném místě a tak snad jen zbytečně pozdní vyhlášení výsledků trochu pokazilo dojem z jinak velmi pěkných závodů. Na startu bylo přes 900 závodníků. V mužích v H21C vyhrál Martin Luštický (TUR) s velkým náskokem šesti minut před dalším turnovským závodníkem Moritzem Döllgastem, za kterým o sekundu zaostal na třetím místě Tomáš Kos (LPU). V ženách v D21C byla první Eva Kabáthová (ZBM), dvě minuty za ní zaostaly na 2. a 3. místě pardubické závodnice Petra Hančová a Martina Zvěřinová. Výsledky jsou k dispozici v IS ORIS.

PARDUBICE
 • NEW! V závěru týdne startuje trojice našich závodníků Jana Knapová, Tomáš Kubelka a Matěj Kamenický na sérii nominačních závodů (dráha, krátká a klasická trať) na květnové ME ve Švýcarsku, nominačky se uskuteční moravsko-slovenském pomezí.
 • NEW! Starší žactvo a mladší dorost má v závěru týdne soustředění v Adršpachu. Víc jak třicet závodníků se tam bude připravovat ve skalnatých terénech pod vedením Karla Haase.
 • NEW! Závodníci pardubického TSM odjíždějí na 10-denní soustředění do Švédska. V pěti autech je i celá řada dorostenců LPU (mělo jich být více, ale některé vyřadilo zranění a nemoci). Šéftrenér Honza Kaplan naplánoval několik tréninků nejdříve v okolí Finspangu, pak v okolí Stockhomu (Tumba), na programu jsou i závody (mistrovství Švédska v nočním či finále Swedish League a veřejný závod) a v závěru štafetová Tiomila.
 • NEW! Východočeský pohár pokračuje čtvrtým závodem v Mladých Bukách (Sejfy), pořádá Lokomotiva Trutnov. Účast pardubických závodníků je tentokráte slabší, přihlášeno je jen něco přes 140 závodníků. Klubový bus jede v 7:30 hod. ze Zborovského nám. (staví v Polabinách).
 • NEW! Dubnové číslo Jantaru popisuje na 24 stranách dění v pardubickém orientačním běhu na přelomu března a dubna. Najdete v něm reportáže z různých soustředění, z prvních závodů letošní o-sezóny, z nočního šampionátu i z jičínského sprintu Českého poháru. Nechybí ani tradiční rubriky. Na titulní fotce je Adam Štichhauer na jednom z tréninků na velikonočním soustředění v Doksech. Obsah čísla je tady.
 • Skončil 48. ročník Ligy škol v orientačním běhu (2017/18). Ve 4 kolech běželo 637 dětí. Vítězství obhájila ZŠ Benešovo nám. Výsledky najdete zde.
 • V neděli začal v Jičíně sprintem letošní Český pohár a žebříček A. Běželo i více než 50 závodníků LPU. Skvěle si vedla Jana Knapová, která jasně vyhrála závod ženské elity (byl to i první nominační závod na ME a MS), Pája Horová byla 14., Klára Procházková a Petra Hančová se podělily o 20. a 21. místo. V D21A doběhla Martina Zvěřinová druhá. V mužské elitě obsadil Tomáš Kubelka 5. příčku (a také si připsal body do nominačního žebříčku na MS a ME), Matěj Kamenický obsadil 22. místo (25. Honza Čermák, 27. Honza Grundmann, 34. David Procházka), v H21A skončil Lukáš Hovorka druhý. Dobře se vedlo našim závodníkům v dorostu, v D18 obsadila Janča Peterová druhé místo, v D16 byla Kačka Koberová šestá, v H18 se trio Martin Roudný, Honza Rusin a Ondra Volák podělilo o 4. - 6. příčku (12. Ondra Paleček), v H16 doběhl Bert Waněk na 14. místě. A v juniorkách si doběhla Martina Waňková pro 14. příčku. Ve veřejném závodě žactva vyhráli Klára Haasová (D12) a Filip Haas (H14). Ve veteránech skončil H65 Vašek Farář třetí.
 • V sobotu večer se v Horní Brusnici konalo Mistrovství a Veteraniáda ČR v nočním OB. Na startu bylo skoro 40 závodníků LPU. Šampionát nám přinesl titul Janči Peterové v D18 a bronz Martina Roudného v H18. V závodě žen výborně zaběhla Pája Horová, která obsadila 6. příčku (20. Terka Nováková). V mužích Matěj Kamenický získal cenné umístění v TOP 10, skončil na 7. místě (24. Lukáš Hovorka, 25. Tomáš Udržal, 36. Petr Zvěřina). V juniorských kategoriích obsadili shodně 8. místo Martina Waňková a Honza Žák. V D18 Jana Peterová jasně vyhrála (25. Valerie Borovičková), v H18 Martin Roudný vybojoval bronz (10. Honza Rusin, 16. Ondra Volák, 18. Venda Roudný, 26. Ondra Paleček). V D16 skončila Kačka Koberová na pěkném sedmém místě (29. Terka Fejfarová) a H16 byl Ondra Pipek 19. (39. Bert Waněk). Běžela i řada veteránů. V D40 byla Markéta Držková sedmá, v D60 Laďka Víchová třetí, v H40 Vladimír Lučan sedmý a Štěpán Držka desátý, v H45 překvapil třetím místem Jarda Vávra, v H55 byl Vašek Roudný čtvrtý a v H65 Vašek Farář druhý.
 • V Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva je LPU po třech kolech na druhém místě za PHK.
 • V sobotu se běžel třetí závod Východočeského poháru, který uspořádal SJC ve Vojicích. Startovalo přes 150 závodníků LPU, kteří si vedli docela slušně. V ženách v D21C obsadily Petra Hančová a Martina Zvěřinová 2. a 3. příčku, Klára Žaloudková byla osmá, v D21D skončila Katka Stryková pátá. V mužích v H21C skončil Tomáš Kos třetí, v H21D vyhrál Adam Zitka. V žákyních v D10N obsadily Terka Macháčková a Verča Zitková 2. a 3. místo, Hana Fenclová byla osmá, v D10C byla Julča Dominová třetí, v D12C skončily Klára Haasová a Karda Pipková na prvních dvou místech, Ema Vošahlíková byla sedmá. V žácích v H10N jsme měli v první desítce tři kluky - 4. Štěpán Kárník, 6. Vojta Juška, 9. Matěj Lučan, v H10C překvapil vítězstvím Vítek Frosch, v H12C doběhl Adam Štichhauer sedmý, v H14C vyhrál Danda Štichhauer, Fíla Haas byl pátý. V dorostu v D16 byla Johanka Vodičková čtvrtá a Jana Kovářová osmá, v D18 obsadila Bára Škorpíková čtvrtou příčku, v H16 naši kluci dominovali - vyhrál Mára Mrskoč, druhý byl Vojra Rusin, třetí Adam Novák a pátý Honza Vališ, v H18 vyhrál Ondra Paleček. Ve veteránkách v D35C vyhrála Marta Lučanová, v D35D obsadily Simča Petrásová a Bára Kadaňová 5. a 6. místo, v D45C skončily Léňa Koberová a Jana Juračková na 2. a 3. místě (9. Táňa Pipková), v D45D byla Eva Roudná osmá, v D55C vyhrála Laďka Víchová, Jiřka Novotná byla čtvrtá a Iva Lehárová devátá, v D55D skončila Eva Lennerová třetí a v D65C byla Květa Kubíková pátá. Ve veteránech v H35C byl Honza Václavek pátý a Jirka Belej osmý, v H35D skončil Vráťa Trlida třetí a Petr Frosch pátý, v H45C vyhrál Petr Fencl, v H55C byl Vojta Juračka třetí, Honza Knap čtvrtý, Mirek Nožička pátý, Vašek Farář sedmý a Olda Kološ devátý, v H55D skončil Vláďa Vícha čtvrtý, Miloš Lula šestý a Petr Klimpl sedmý a v H55D byl Pepa Málek pátý (9. Petr Čepelka).
 • V Mistrovství Valašské oblasti ve sprintu v Otrokovicích doběhl Lukáš Hovorka v mužích šestý.
 • Na klasice Ligy Vysočiny ve Skále skončila Dája Petrová v ženách druhá.
 • Čtvrté (závěrečné) kolo ligy škol v orientačním běhu 2017/18 proběhlo ve středu odpoledne v lese na Studánce. Za krásného počasí běželo 172 dětí. Závod (hlavní pořadatelé Luboš Macháček a Viky Vojtíšková) proběhl velmi hladce, nikdo se neztratil. V jednotlivých kategoriích vyhráli - D10: Lucie Faltejsková (ZŠ Benešovo nám.), D12: Klára Haasová (ZŠ Benešovo nám.), D14: Kačka Koberová (Gymnázium Dašická), H10: Matyáš Kroupa (ZŠ Závodu míru), H12: Ondřej Šípek (Gymnázium Dašická), H14: Daniel Štichhauer (ZŠ Závodu míru). Výsledky najdete zde.

SVĚT
 • Zápis z jednání Předsednictva IOF z počátku dubna v Belgii najdete zde. Nejzajímavější věci:
  - většina jednání byla věnována diskusi o strategických směrech IOF pro období 2019 - 2022 (následně byl materiál zaslán členským federacím k připomínkám;
  • Mistrovství Evropy dorostu v Bělorusku bude v termínu 27. - 30. 6. 2019;
  • ME v OB 2020 bude v Estonsku;
  • za člena IOF byla přijata Venezuela, IOF má nyní 72 členů;
  • byl schválen program pro nastávající MS v OB;
  • byla schválena účetní závěrka 2017.
 • Mezinárodní federace OB (IOF) informovala o přihláškách na pořádání vrcholných závodů (uzávěrka byla na konci března). Na MS 2022 (sprintové disciplíny) kandidují FRA a GBR (kandidatura Ruska byla odmítnuta kvůli článku 20.3.11 Světového antidopingového kodexu platnému od 1. dubna 2018). Na juniorské MS 2021 jsou tři kandidáti - POR, ROU, SWE, na veteránské MS dokonce čtyři BUL, ESP, ITA, JPN a na pořádání ME dorostu v roce 2020 je jediná zájemce HUN. Předsednictvo IOF rozhodlo i o přidělení ME v roce 2020 Estonsku (dlouho nebyl žádný kandidát).