ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
ne 23. 04. 22:30

NOVINKY ČSOS
23.04.2017
17:06 - V České lize klubů po 3 kolech vede ZBM před PHK a LPU, v dorostu je první LPU.
16:21 - V závodě Českého poháru štafet v Otrokovicích vyhráli muži i ženy SK Žabovřesky.
22.04.2017
21:36 - Sdělení sekce OB 7/2017.
18:16 - Mistrovství Vč. oblasti ve sprintu v Ústí nad Orlicí vyhráli Petra Hančová a Vojtěch Král.
18:15 - Mistrovství Moravy v Otrokovicích vyhráli Jindra Hlavová a Martin Poklop.
18:13 - Závod Vč. poháru v Mistrovicích vyhráli Petra Hančová a Václav Komanec.
16.04.2017
18:06 - 3-denní závody Velikonoce ve skalách vyhráli Kamila Gregorová a Rakušan Christian Wartbichler.
11.04.2017
14:19 - Do konání WOD 2017 zbývá 42 dnů. Na území ČR je registrováno 34 akcí, k pořádání se přihlásilo 29 klubů, předpokládaný počet účastníků překročil 8000!!!
09.04.2017
18:04 - Česká liga klubů po 2 kolech: 1. PHK, 2. LPU, 3. ZBM, v dorostu vede LPU.
15:37 - Druhý závod Českého poháru štafet v Rantířově vyhráli muži SK Severka Šumperk a ženy SK Žabovřesky.

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- dorost ČR
- hodnocení závodů
- postupy OB
- kalendář 2018
- komise rozvoje OB
- mapy
- výsledky závodů
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS
- časopis OB

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- závody Vč. oblast
- kalendář 2018
- hodnocení závodů
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- fotogalerie LPU
- info pro ml. žactvo
- info pro st. žactvo
- info pro dorost
- TSM, SCM
- SCD
- Farcebook LPU
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
- liveorienteering
WorldofO
SZOŠ

Další informace
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny
Vojtěch Král
Miloš Nykodým

M ČR v OB 2017
8.4. noční (SJI)
6.5. spr. št. (ZBM)
7.5. sprint (ZBM)
10.-11.6. KT (OSN)
23.-24.9. klas (CHA)
7.10. štaf (KSU)
8.10. druž (KSU)

Žebříčky, ligy 17
Český pohár
Žebříček A
Žebříček B-Čechy
Žebříček B-Morava
Český pohár štafet
Česká liga klubů
Ranking
Vč. družstva
Vč. pohár - žactvo
Vč. pohár - žactvo
Vč. pohár - veteráni
Budou závody
23.4. ČPŠ (TZL)
6.5. MČR s.š. (ZBM)
7.5. MČR sprint (ZBM)
8.5. Vč. pohár (DOB)
13.-14.5. ŽB-Č (VLI)
13.-14.5. ČP,ŽA,ŽB (SSU)
20.5. ČP,ŽA (ASU)
20.-21.5. ČPŠ (ASU)

Závody za námi
22.4. ŽB-M (TZL)
22.4. Vč. pohár (KUO)
22.4. Vč. pohár (ZAM)
9.4. ČPŠ (SJI)
8.4. M ČR NOB (SJI)
8.4. Vč. pohár (STH)
1.4. Vč. pohár (VAM)
1.4. Vč. pohár (SRK)

Vícedenní 2017
Velikonoce (DKP)
Jarní trojúhel. (MLA)
Cena stř. Moravy (KON)
GP Silesia (AOP)
Vysočina (CHT)
Bohemia (BOR)
Advanta (DOB)
Rumcaj.míle (SJC)
Prázdniny (TUR)
Cena vých. Čech (LPU)
West cup (NEJ)

Mez. akce 2017
OB:
23.-29.4. MSV (NZL)
24.-28.5. SP (FIN)
29.6.-2.7. MED (SVK)
30.6.-9.7. MS (EST)
9.-16.7. MSJ (FIN)
25.-27.8. SP (LAT)
29.9.-2.10. SP (SUI)
LOB:
6.-12.2. ME,MSJ,MED (FIN)
7.-13.3. MS (RUS)

Oddíly a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
DKP***
FSP
MKP
PGP**
SCP**
TAP*
Středočeská***
HCE***
KAM**
LBE**
RIC***
ROZ*
ZVO**
DKL***
DOR**
KPY**
PDY**
ROU
SLA*
Západočeská***
BSO***
LPM***
MLA***
NEJ
KPM
KRL**
VPM**
Jihočeská***
KRE
KTA*
VCB*
VTA***
OPI***
PCB**
CST
Ještědská**
BOR**
LDC***
JEN*
TUR**
TJN*
VLI***
CHA***
LIT
LTP***
PEN
STB**
TUV
Východočeská***
CHC*
HOR***
HOS
JIL*
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB**
LPU***
LTU***
KUO***
SJC***
STH*
SNA*
NPA***
TYN*
XPU
Vysočina**
CHT*
JHB*
PZR*
SJH***
CTB*
OSN***
SJI***
TTR**
Moravskoslez.***
BFM**
HAV*
SOP**
TRI**
KAR*
KRN**
MOV**
OOP***
Hanácká***
ASU***
KON*
OOL*
SSU**
ZLH*
AOP**
JPV**
KSU**
UOL**
STE***
Valašská***
HLV
KVS**
SKM*
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM
BBM**
LBM***
PBM*
TBM***
ADA**
RBK*
UBM**
VBM*
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlistČR: Českou igu klubů vedou SK Žabovřesky. Začal žebříček B-Morava, pokračoval Český pohár štafet. Řada oblastních závodů v Čechách. Junioři ve Švédsku. Nominace na Světový pohár.
Východní Čechy: Oblastní soutěže po víkendu. Dvěma závody pokračovaly oblastní soutěže.
Pardubice: Dva oblastní závody v sobotu. Dorost ve Švédsku. Dva veteráni na Novém Zélandě.
Svět: Mistrovství světa veteránů (NZL).

ČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! V České lize klubů po 3 kolech vede obhájce vítězství SK Žabovřesky před OK 99 Hradec Králové a OK Lokomotiva Pardubice a SK Žabovřesky, v dorostu je v čele OK Lokomotiva Pardubice. Průběžné výsledky jsou zde.
 • NEW! Průběžné výsledky Českého poháru štafet po třech kolech najdete tady.
 • NEW! V Otrokovicích začal v sobotu žebříček B-Morava (současně to bylo Mistrovství Moravy na klasické trati), v neděli tam pokračoval Český pohár štafet (a Česká liga klubů) 3. kolem. Oba závody uspořádal SKOB Zlín, centrem byl Kynologický klub Otrokovice. Web obou závodů najdete zde.
  Sobotní závod na klasické trati se běžel v předhůří Chřibů, kde byl smíšený les s převahou listnatého; terén byl středně vertikálně a horizontálně členitý; byl tam průměrný výskyt cest, většinou dobrá průběžnost s minimem hustníků, část tratí vedla přes zvlněné louky a náletově zarostlé sady a pastviny. Mapu Žlutava připravil Bohumil Háj. Stavitelem tratí byl Evžen Pekárek. Na startu bylo necelých 700 závodníků. V ženách dominovaly závodnice ZBM, které obsadily prvních sedm míst. Vyhrála Jindra Hlavová, která o 23 sekund porazila Kateřinu Chromou, další necelou minutu zpět zůstala Barbora Hrušková (4. Tužilová, 5. Kabáthová, 6. Tesařová). V mužích vyhrál Martin Poklop (SSU), který porazil svého klubového kolegu Marka Schustera o minutu a půl, třetí Jan Perůtka (LCE) měl ztrátu na vítěze přes 3 minuty (4. Brlica, ZBM, 5. Horyna, LCE, 6. Kantor, TRI).
  Pro nedělní štafety vybrali pořadatelé smíšený les, který byl více vertikálně a horizontálně členitý, byl tam střední až větší výskyt cest a pěšin; část závodu se běžela v náletově zarostlých sadech a především v uměle vytvořeném terénu formou vyplavováním hlíny vodou z doby rozmachu Baťových závodů (tato část je současně přírodní prales). Připravena byla mapa Baťov (1:10000, navíc byl dublovaně vložen výřez extrémního detailního terénu v měřítku 1:5000). Tratě postavil Jan Šidla. Na startu bylo jen něco přes 130 štafet, také kvalitou byla konkurence menší, řada štafet z českých klubů na Moravu nezamířila. V závodě mužů podle očekávání vyhrála štafeta ZBM (Chloupek, Mokrý, Brlica), která vedla od prvního úseku až do cíle, kde měla náskok před druhou štafetou LCE (Perůtka, Valenta, Hubáček) více než tři minuty, dalších deset minut zpět zůstala na třetím místě tým SHK (Remeš, Biederman, Šmehlík), na dalších místech skončily štafety ZBM 2, TBM a ASU. V ženách na poměrně dlouhých tratích obsadily stupně vítězů kompletně štafety ZBM, vyhrála trojice Hrušková, Poklopová a Kabáthová, se ztrátou více než minutu skončilo na druhém místě trio Tužilová, H. Hlavová, Chromá, na třetím místě štafeta ve složení Tesařová, J. Hlavová a Hiršová měla odstup na první místo přes sedm minut (4. SHK, 5. TBM, 6. TRI). V dorostencích s desetiminutovým náskokem vyhrála štafeta STE (Jirka, Svoboda, Horčička), druhé místo obsadili dorostenci AOP a třetí TBM. V dorostenkách vyhrála s velkým náskokem trojice TBM Hlaváčová, Korpasová a Grycová, na druhém a třetím místě skončily štafety TZL a TRI.
 • NEW! Bylo vydáno Sdělení sekce OB 7/2017 (v informačním systému ORIS, kde je seznam závodníků s právem staru na M ČR ve sprintu.
 • NEW! O víkendu se na Moravě běží Mistrovství Moravy (žebříček B-Morava), v Čechách pokračují oblastí soutěže, těch závodů je opravdu dost. Informace o všech závodech najdete v informačním systému ORIS.
  Sobota:
  V Týnci nad Sázavou upořádal Ekonom Praha mistrovství Pražské a Středočeské oblasti na krátké trati. Závodníky čekala mapa Holý vrch (autor Radim Ondráček), běželo se v jehličnatém a smíšeném průběžném lese, kde byl svah s erozními rýhami a skalkami, vrcholová partie pak s porostovými detaily, všude malá hustota cest. V mužích s přehledem vyhrál Vojtěch Kettner (KAM), druhý skoro s tříminutovou ztrátou byl Jakub Makovský (TAP), třetí místo obsadil dorostenec Michal Bořánek (STE). V ženách byla nejlepší Kristýna Hlubučková (KAM), necelou minutu za ní doběhly druhá Vladěna Hrstková (ZBM) a třetí Petr Snížková (DKP).
  V jižních Čechách připravil SK Kotnov Tábor mistrovství oblasti štafet, centrem byl Tábor - Větrovy (u rozhledny Hýlačka), závod se běžel na mapě Větrovy. V mužích byla nejlepší štafeta OB Strakonice.
  V západních Čechách se běžel žebříčkový závod na klasické trati, který připravil KČT Aš s centrem v Libé. Tratě byly připraveny na mapě Tří díry (1:15000), v prostoru, kde se ještě nikdy OB neběhal. Závodníky čekal podhorský terén s velkou sítí komunikací, částečně podmáčený, kde byly lokální kamenné útvary (balvany, skalky) a lomečky.
  V Osečné proběhl Ještědský žebříček (současně i první závod Česko-saských dnů orientačního běhu SAXBO 2017). Pořadatelé z OK Chrastava připravili klasickou trať na mapě Na valech, kde byl kopcovitý terén, místy členitý, hustá síť cest, místy smíšený, místy jehličnatý les, porosty byly dobře i hůře průběžné, místy byl hustý podrost a zbytky po těžbě dřeva. Z vítězství se v mužích radoval Pavel Hradec (TUR), který o více než 5 minut porazil druhého Matouše Fürsta (LLI), třetí Martin Luštický (TUR) měl ztrátu ještě o více než minutu větší. V ženách byla nejrychlejší Anna Štičková (LLI), 77 sekund za ní zaostala druhá Kristýna Kolínová (DKP), o 5 sekund více pak třetí Nikola Kochová (TUR).
  Ve východních Čechách se běžely dva závody. Dopoledne v Mistrovicích (pořádal Sokol Žamberk) žebříčkový závod na krátké trati na mapě Jablonský les (mapovali: V. Tobiška, M. Andrš, V. Fikejs, J. Šponar, J. Lesák). Tratě zavedly závodníky do členitého lesa s jedním hlubším údolím (450 - 530 m n. m.), kde byl rozmanitý porost, místy větve a kmeny z prořezů; středně hustá síť cest a průseků a menší síť vodotečí a taky hlavně v úvodní části hodně bažin. V mužích byl nejrychlejší Václav Komanec (SHK), druhý Tomáš Novotný (PHK) za ním zaostal o 90 sekund, třetí skončil Jan Grundmann (LPU). V ženách si pro vítězství doběhla Petra Hančová (LPU), která o více než minutu porazila druhou Šárku Kulhavou (LPU) a třetí Michelu Chmelařovou (SHK). Odpoledne se závodníci přesunuli do Ústí nad Orlicí na hřiště ZŠ Bratří Čapků, kde se běželo mistrovství Východočeské oblasti ve sprintu za pořadatelství KOB Ústí nad Orlicí. Mapu Čapkárna připravil Tomáš Leštínský, běželo se v areálu nemocnice, v sídlištní i vilové zástavbě, v městském parku, v drobné městské zeleni, po mokrých loukách i v zarostlém lesíku. V mužích a ženách se sešla velmi dobrá konkurence. V mužích vyhrál Vojtěch Král (SSU), který se ve vedení po celou trať střídal s Janem Mrázkem (SJC), v závěru ale přidal čtyři nejrychlejší mezičasy, které mu vynesly vítězství s náskokem 17 sekund před jičínským závodníkem, třetí Tomáš Kubelka (LPU) ztratil na vítěze 36 sekund. Mezi ženami byla nejrychlejší Petra Hančová (LPU), která vyhrála většinu mezičasů, vedla po celou trať a nechala za sebou naši nejlepší závodnici Denisu Kosovou (PHK) o 25 sekund, třetí Karolína Teplá měla ztrátu ještě o 16 sekund větší.
  Na Vysočině byly dva závody. Dopoledne připravila TJ Růžená v Telči (Panský dvůr) mistrovství oblasti ve sprintu, běželo se na mapě Telč v zámeckém parku a historické městské zástavbě. V mužích byl nejrychlejší jihlavský Vladimír Srb, který o 16 sekund porazil druhého Jana Kopáčka (CHT) a o 20 sekund třetího Marka Prášila (SJI). V ženách jasně vyhrála Kamila Gregorová (CTB), druhá doběhla její klubová kolegyně Alena Voborníková, třetí místo obsadila Martina Vališová (OSN). Na odpoledne připravili pořadatelé ze SJH Jindřichův Hradec mistrovství oblasti na krátké trati, které se běželo v okolí Autokempu Zvůle na mapě Zvůle. V ženách opět jasně dominovala Kamila Gregorová (CTB), druhá skončila Martina Teringlová (VCB) a třetí Alena Voborníková (CTB). Také vítěz v kategorii mužů Jeroným Kamenický (OSN) měl v cíli velký náskok před druhým Pavlem Rychlým (KRN) a třetím Michelem Henkem (RBK.)
  Neděle:
  V Jihočeské oblasti se běžela krátká trať (pořadatel OB České Budějovice ve Frymburku (Ranč u tří Anč). Závodníky čekaly kontroly na mapě Marta. V ženách vyhrála těsně Martina Teringlová (VCB) před Danou Kavkovou (SCP), třetí byla Adéla Gottfriedová (VCB). V mužích si pro těsné vítězství doběhl Ivo Šafařík (CST) před svým klubovým kolegou Václavem Pelcem, třetí skončil Vojtěch Blažek (OPI).
  Pořadatelé z KČT Aš zavedli závodníky do centra pod rozhlednou na vrchu Háj, kde se běžel další závod oblastního žebříčku Zč. oblasti. Závodníky čekala klasická trať na mapě Hainberg 2014 (Hainberg je nejvyšší kopec v pohoří Smrčiny v ČR) v podhorském terénu, který byl částečně podmáčený.
  V Ještědské oblasti pokračovaly druhým závodem Česko-saské dny orientačního běhu SAXBO 2017, závod na zkrácené klasické trati byl zařazen do Ještědského žebříčku. Centrum bylo v Lückendorf – Dorfgemeinschaftshaus, připravena byla mapa Zigeunerberg, kde byl kopcovitý terén Lužických hor s pískovcovými skalními bloky, hustá síť cest, místy smíšený, místy jehličnatý les, v některých částech hustý podrost. V ženách s obrovským náskokem vyhrála Kateřina Kašková (CHA), na druhém a třetím místě skončily Malgorzata Szeliga (DOB) a Kristýna Kolínová (DKP). V mužích vyhrál Jakub Škoda (VLI) o necelou minutu před Davidem Procházkou (LPU), třetí Martin Váňa (TUR) už měl ztrátu o dost větší.
 • Na první sérii Světového poháru, která proběhne v závěru května ve Finsku, budou Českou republiku reprezentovat - Vendula Horčičková, Barbora Hrušková, Kateřina Chromá, Adéla Indráková, Jana Knapová, Denisa Kosová a Magdaléna Tužilová; Jonáš Hubáček, Vojtěch Král, Pavel Kubát, Tomáš Kubelka, Marek Minář, Miloš Nykodým, Jan Petržela a Jan Šedivý. Rozhodl o tom realizační tým na základě nominačních kritérií a výsledků velikonočních nominačních závodů. Současně byla provedena nominace na start na srovnávacích závodech v polovině května v Estonsku, které budou základem pro nominaci do lesních disciplín na letošní MS (právo zúčastnit se srovnávacích závodů mají Horčičková, Indráková, Knapová, Kosová, Tužilová; Hubáček, Král, Kubát, Kubelka, Nykodým, Petržela, Procházka, Šedivý). Podrobný komentář najdete zde.
 • Česká juniorská o-reprezentace zamířila na více než týdenní pobyt do Švédska (centrem je klubovna Hindås SK). Vedle šesti tréninků (neděle, pondělí, čtvrtek, pátek) čeká naše nejlepší juniory i účast na víkendové Tiomile (většinou poběží se své severské kluby) a také první část nominačních závodů na MSJ. Nominačky na klasice a krátké trati proběhnou v úterý a ve středu 25. a 26. dubna (další části nominaček pak budou na dráze 19. 5. a  2. 6. a na celostátní závodech - 20. 5. závod ve sprintu v Javorníku a 3. 6. závod na krátké trati v Řitce), přihlášeno je 11 děvčat a 18 kluků. Oba švédské závody se poběží na mapě Basås (Hällingsjö), na klasice mají junioři trať dlouhou 10,3 km (14 kontrol), juniorky pak 7,2 km (11 kontrol), na krátké trati junioři 4,0 km/16 kontrol a juniorky 3,2 km/14 kontrol. Další informace jsou na webu reprezentace OB.
 • Skončily přihlášky do žebříčku B-Morava, zájem o hodnocení v žebříčku projevilo přes 320 závodníků. Do žebříčku A a do žebříčku B-Čechy končí 1. května.
 • Reprezentace OB měla o velikonočním víkendu nominačky pro jarní sérii SP ve Finsku a také na místa ve výpravě na nominačky do Estonska (tam půjde o nominaci na mistrovství světa). Centrem bylo sportovní zařízení ASC Dukla v Harrachově, odkud účastníci nominaček jezdili na jednotlivé závody.
  Tím prvním byl dráhový test na 3000 m, který se běžel v pátek odpoledne v Turnově. Muži běželi velmi dobré časy - Král 8:36, J. Hubáček 8:44, J. Procházka 8:48, Šedivý 8:49, Kubelka 8:49, Minář 9:00, Kubát 9:13, Semík 9:18, Glonek 9:22, Hájek 9:23, Kettner 9:31; ženy - Indráková 10:37, Knapová 10:41, Horčičková 10:42, Omová 10:44, Štičková 10:50, Hančová 11:03, Chromá 11:06, Hrušková 11:19 a Tužilová 11:16.
  V sobotu se běžela krátká trať v Jakuszycích v terénu, který byl plný světle zelené a žluté barvy (a také mdodré - bažiny). Boje byly velmi vyrovnané, rozhodovaly drobné dohledávky, třeba i poslední kontroly. Právě poslední kontrola rozhodla o tom, že vyhrála Magdaléna Tužilová před skoro celou trať vedoucí Janou Knapovou, která měla nakonec ztrátu 32 sekund, na třetím místě doběhla Vendula Horčičková s odstupem 50 sekund na vítězku (4. Indráková +1:35), 5. Hrušková +3:04, 6. Chromá +4:23. Také v mužích mohla rozhodnout poslední kontrola, kde Jan Šedivý udělal chybu přes půl minuty, ale nakonec o 4 sekundy uhájil těsné vítězství před Vojtěchem Králem, třetí skončil Pavel Kubát se ztrátou 35 sekund, těsně čtvrtý doběhl Jan Procházka (+0:41), na pátém a šestém místě skončili Minář (+2:03) a Hájek (+2:09), kteří přeskočili do té doby výborně běžícího Kubelku, který na poslední kontrole vyrobil více než dvouminutovou minelu. Kompletní výsledky jsou zde.
  Velikonoční trojboj byl uzavřen klasikou. Běželo se u Szklarske Poreby na těžké podložce na nové mapě, která na přelomu dubna a května bude hostit závody Discover Lower Silesia, proto tracking byl jen na slepé mapě. V ženách jasně vyhrála výborně po celou trať běžící Vendula Horčičková o dvě a půl minuty před Magdalénou Tužilovou a o více než čtyři a půl minuty před Adélou Indrákovou (4. Štičková, 5. Chromá, 6. Hrušková). V mužích pak byl nejrychlejší Pavel Kubát, který za sebou nechal druhého Vojtěcha Krále o více než dvě minuty a třetího Tomáše Kubelku o šest a půl minuty (4. Hubáček, 5. Semík, 6. Procházka). Výsledky s mezičasy najdete tady.
  Kompletní přehled o nominačkách najdete v článku na stránce repre OB.
 • Od pátka do neděle proběhly letošní první vícedenní závody. Pořadatelé z Oddílu OB Kotlářka uspořádali Velikonoce ve skalách, na startu bylo 1500 závodníků. Všechny tři etapy se běžely tradičně ve velmi členitém terénu, kde byly skalnaté hřbety a údolí, skály v několika patrech (pískovec), převážně dobře průchodný les, množství komunikací.
  V pátek se běžela v Nedamově zkrácená trať na mapách Zahájí (1:10000) resp. Svatá Barbora (1:7500). V dámské elitě si pro vítězství doběhla Kamila Gregorová (CTB), jen těsně druhá byla Patricia Nieke (TUR), její ztráta byla 11 sekund, třetí místo obsadila Norka Louise Oram se ztrátou přes 3 minuty. V mužích byl nejlepší Němec Wieland Kundisch, půl minuty zpět zůstal Rakušan Christian Wartbichler, další dvě minuty ztratil třetí Němec Matthias Kretzschmar, nejlepší z českých závodníků byl Michal Horáček (VLI) na 4. místě.
  Sobotní druhá etapa (klasická trať) byla v Jestřebí na mapách Pruský kámen - východ (1:7500) resp. Pruský kámen 2017 (1:10000). V dámské elitě Kamila Gregorová (CTB) velmi přesvědčivě vyhrála, když druhou Norku Louise Oram porazila o více než 10 minut, na třetím místě těsně skočila Němka Patricia Nieke. V mužích byl nejlepší Christian Wartbichler (AUT), který o 6 sekund porazil druhého Wielanda Kundische (GER), třetí místo obsadil Michal Horáček (VLI).
  Nedělní závěrečná etapa je opět v Jestřebí, běží se klasická trať s handicapovým startem opět na mapě Pruský kámen 2017 (1:10000) nebo Pruský kámen - západ (1:7500). V ženách i v poslední etapě vyhrála Kamila Gregorová (CTB) a slavila jasné vítězství, Norka Louise Oram doběhla na trati o 3 minuty Němku Patricii Nieke (TUR) a v cíli byla nakonec o 21 sekund více. V mužích poslední etapa na pořadí nic nezměnila, pro vítězství si doběhl Christian Wartbichler (AUT), dvě a půl minuty po něm se v cíli objevil Němec Wieland Kundisch, další čtyři minuty zpět pak zůstal třetí Michal Horáček (VLI).
  Web závodu s výsledky najdete zde.
 • Na velikonoční sobotu byly připraveny dva závody oblastních soutěží, oba v jižních Čechách. Dopoledne se v Lipně nad Vltavou na mapě Lipno (1:10000) běželo oblastní mistrovství na krátké trati za pořadatelství za pořadatelství SKP České Budějovice (horský terén s nepravidelnou sítí cest, místy oblasti se sníženou průběžností, kamenitou podložkou nebo podrostem). Mezi ženami byla nejlepší trojice VCB Martina Teringlová, Lenka Míková a Tereza Staňková, v mužích byl nejlepší Jiří Zelinka (MBM) před Petrem Nouzou (SJH) a Radkem Teringlem (VCB). Odpoledne bylo oblastní mistrovství ve sprintu (pořádal SC vebr-sport) opět v Lipně na Vltavou, běželo se na mapě Lipno nad Vltavou (1:4000) ve svažitém terénu turistického letoviska, kde byla většinou disperzní zástavba, a na nábřeží. V ženách vyhrála Tereza Staňková před Martinou Teringlovou (obě VCB), třetí skončila Denisa Gottvaldová (DKL), v mužích si pro vítězství doběhl Jan Palas (ZBM) před Jiřím Zelinkou (MBM) a Radkem Teringlem (VCB). Výsledky najdete v informačním systému ORIS.
 • Vyzývací pohár žactva opět bude! Další ročník této soutěže pro oblastní výběry žactva proběhne o víkendu 20. a 21. května v Javorníku (tam se v sobotu dopoledne běží závod ve sprintu) a v Bílé Vodě (tam se běží v sobotu odpoledne a v neděli dopoledne dva závody štafet). Oblasti mohou postavit libovolný počet závodníků a štafet v kategoriích D a H 12 a 14. Ve sprintu se boduje prvních 25 míst v každé kategorie systémem 35-30-27-25-23-21-19-18-17 až 1 bod (do bodového součtu oblasti se započítává 5 nejlepších závodníků oblasti v kategorii, další případně bodující závodníci body „blokují“), ve štafetách se boduje prvních 10 míst v každé kategorii systémem 75-62-50-40-31-23-16-12-7-3 body (do bodového součtu se započítávají 2 nejlepší štafety oblasti v kategorii, další případně bodující štafety body „blokují“). Do celkového hodnocení se získané body ze všech tří závodů se sčítají, vítězem se stává oblast s nejvyšším součtem bodů. Všechny dosavadní ročníky vyhrála Východočeská oblast.
 • IOF vydala nový mapový klíč ISOM 2017 (zde. Jaký je předpoklad implementace tohoto klíče do českého OB? Mapová rada ČSOS již pracuje na překladu této normy do češtiny. Zřejmě při zavádění budeme postupovat stejně jako IOF - od schválení mapového klíče orgány ČSOS do konce roku 2017 používat starý mapový klíč (ISOM 2000) i nový mapový klíč (ISOM 2017), vždy ale musí být dopředu uvedeno, jaký mapový klíč je použit; po 1. 1. 2018 používat jen nový mapový klíč ISOM 2017. Změna mapového klíče ISOM s sebou kromě úprav terénního mapování přinese zejména doladění grafického klíče, nutné konverze již existujících mapových souborů a další související činnosti. Nezbytná bude jistě i osvěta mezi mapaři a především mezi závodníky. Mapová rada ČSOS připraví brzy návrh plánu implementace nového mapového klíče, projedná v sekci OB a celý postup schválí výkonný výbor ČSOS.
 • Začalo 3. kolo výběrového řízení na pořadatele závodů sekce OB v roce 2018. Hledají se pořadatelé jednoho dvojzávodu žebříčku B-Čechy zápas a pořadatelé dvou dvojzávodů žebříčku B-Morava. Termín přihlášek je 28. dubna 2017, více ve Sdělení sekce OB 4/17.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! Z mistrovství oblasti ve sprintu si právo startu na M ČR ve sprintu (7. května v Brně) vyběhli - D16: Jana Kovářová (CET), D18: Katarzyna Ciesiółka (KUO), D20: Justyna Kostrzewska (CHC), D21: Klára Žaloudková (LPU), H16: Ondřej Paleček (SRK), H18: Mikołaj Krawczyński (CHC), H20: Tomáš Locker (SRK) a H21: Marek Uvizl (STH).
 • NEW! Mistrovství Východočeské oblasti družstev žactva má za sebou sedm kol. V čele je PHK o dva body před LPU, na třetím místě je VRL. Kompletní pořadí najdete zde.
 • NEW! Průběžné výsledky Vč. poháru po 7. závodě - žactvo, dorost a dospělí, veteráni.
 • NEW! Je otevřeno hodnocení kvality závodů ve Vč. oblasti, hodnotit můžete 6. a 7. závod - tady.
 • NEW! V sobotu odpoledne se konalo v Ústí nad Orlicí s centrem na hřišti ZŠ Bratří Čapků mistrovství Východočeské oblasti ve sprintu za pořadatelství KOB Ústí nad Orlicí. Mapu Čapkárna (1:4000, mapový klíč ISSOM) připravil Tomáš Leštínský, běželo se v areálu nemocnice, v sídlištní i vilové zástavbě, v městském parku, v drobné městské zeleni, na podmáčených loukách i v zarostlém lesíku (pro mnohé byla variabilnost terénu dost překvapením). Tratě byly rozmanité, našly se zajímavé volby postupů, ale i jen čistě běžecké úseky. Startovalo skoro 700 závodníků (řada přihlášených závodníků na start nedorazila z důvodu nepěkného počasí dopoledne). Na vlastní závod počasí dost vyšlo, byla sice zima, ale nepršelo, při vyhlášení vítězů dokonce vyšlo slunce. Organizačně šlo téměř vše bez problémů, závod se líbil (další z letošních pěkných závodů v oblasti). V mužích a ženách se sešla velmi dobrá konkurence. Mezi ženami byla nejrychlejší Petra Hančová (LPU), která vyhrála většinu mezičasů, vedla po celou trať a nechala za sebou naši nejlepší závodnici Denisu Kosovou (PHK) o 25 sekund, třetí Karolína Teplá měla ztrátu ještě o 16 sekund větší (4. Chládková, 5. E. Kulhavá, 6. Fenclová - všechny LPU). V mužích vyhrál Vojtěch Král (SSU), který se ve vedení po celou trať střídal s Janem Mrázkem (SJC), v závěru ale přidal čtyři nejrychlejší mezičasy, které mu vynesly vítězství s náskokem 17 sekund před jičínským závodníkem (ten vyhrál oblastní mistrovství), třetí Tomáš Kubelka (LPU) ztratil na vítěze 36 sekund (4. Komanec, SHK, 5. Čermák, LPU, 6. Uvizl, STH). V dalších kategoriích Oblastní mistry se v jednotlivých kategoriích stali - D12: Markéta Štefanová (STH), D14: Anna Karlová (JIL), D16: Jana Kovářová (CET), D18: Agnieszka Cych (PHK), D20: Justyna Kostrzewska (CHC), H12: Daniel Šeps (SRK), H14: Hubert Waněk (LPU), H16: Michal Švadlena (CHC), H18: Milan Šabata (SRK) a H20: Adam Růžička (PHK). Veteraniádu Vč. oblasti vyhráli - D35C: Magdalena Ticháčková (SJC), D40: Lenka Křivdová (CHC), D45: Michaela Kosová (SRK), D50: Jana Smutná (VAM), D55: Ladislava Víchová (LPU), D60: Jiřina Běhounová (PHK), D65: Stanislava Kutáčková (LTU), H35: Libor Filip (SRK), H40: Libor Netopil (VAM), H45: Petr Fencl (LPU), H50: Jan Langr (SHK), H55: Jaroslav Kalibán (NPA), H60: Pavel Kalibán (SNA), H65: Václav Farář (LPU) a H70: Jiří Švadlena (CHC). Výsledky najdete tady.
 • NEW! V sobotu dopoledne proběhlo v Mistrovicích 6. kolo oblastních soutěží v orientačním běhu. Pořadatelé ze Sokola Žamberk připravili závod na krátké trati na mapě Jablonský les (mapovali: V. Tobiška, M. Andrš, V. Fikejs, J. Šponar, J. Lesák), ke které se objevilo pár připomínek. Tratě (stavěl Radek Nožka) zavedly závodníky do členitého lesa s jedním hlubším údolím (450 - 530 m n. m.), kde byl většinou řídký podrost, místy větve a kmeny z prořezů; středně hustá síť cest a průseků a menší síť vodotečí. V úvodu většiny tratí se nebál stavitel tratí dát kontroly do nepřehledného terénu, kde byly hustníky a bažiny, závěr pak krásný běhatelný přehledný les. Tratě se vydařily. Zvody ale měly smůlu na počasí, byla velká zima, foukal studený vítr, většinu času pršelo. Přesto pořadatelé organizačně závod zvládli velmi dobře, skoro devíti stovkám závodníků se závod líbil. V ženách si pro vítězství doběhla Petra Hančová (LPU), která o více než minutu porazila druhou Šárku Kulhavou (LPU) a třetí Michelu Chmelařovou (SHK). V mužích byl nejrychlejší Václav Komanec (SHK), druhý Tomáš Novotný (PHK) za ním zaostal o 90 sekund, třetí skončil Jan Grundmann (LPU). Výsledky jsou na stránce závodu v IS ORIS.
 • V Pardubickém kraji proběhly nominace na Letní olympiádu dětí a mládeže (konec června v Brně). Do nominace se počítaly výsledky loňských žebříčků a dva letošní nominační závody (v Krňovicích a v Chocni). Na základě těchto výsledků byla provedena nominace - DM: Mrskočová Markéta, Brožková Tereza, náhr. Holubářová Viktorie, Trlidová Agáta; DS: Koberová Kateřina, Fejfarová Tereza, náhr. Thýnová Martina, Kovářová Jana; HM: Haas Filip, Krpata Michal, náhr. Štichhauer Daniel, Šípek Ondřej; HS: Macek Ondřej, Pipek Ondřej, náhr. Mrskoč Marek, Šišma Vojtěch; vedoucí: Klimpl Petr, Švadlena Jiří. Více zde.

PARDUBICE
 • NEW! V nedělním oblastním závodě Ještědské oblasti v německém Lückendorf – Dorfgemeinschaftshaus skončil David Procházka v mužích na druhém místě.
 • NEW! Marek Filičko a Květa Kubíková startují poslední dubnový víkend na Mistrovství světa veteránů v orientačním běhu, které se uskuteční v Aucklandu a okolí (Nový Zéland). V kvalifikaci závodu ve sprintu obsadil Mára v M45 obsadil 40. místo a do finále A nepostoupil, Květa ve výsledcích není.
 • NEW! Naši žáci v mistrovství oblasti družstev žactva jsou po sedmi kolech těsně druzí (o 2 body) za PHK.
 • NEW! Na sobotním závodě Ještědského žebříčku v Osečné doběhla Klára Procházková v ženách pátá.
 • NEW! V sobotu byly na pořadu dva závody východočeských oblastních soutěží. Dopoledne se v Mistrovicích (pořádal ZAM) běžela žebříčková krátká trať, odpoledne v Ústí nad Orlicí (pořádal KUO) pak mistrovství oblasti ve sprintu.
  Dopolední krátká trať se běžela za velmi nepříznivého počasí (zima, vítr, déšť). Na startu bylo více než 170 pardubických závodníků, kteří si vedli se střídavými úspěchy. V ženách výborně běžela Petra, která vyhrála, velmi pěkné je i 2. místo Šárky, Simča doběhla osmá a Klára Ž. desátá; v D21D vyhrála Šárka, Eva byla třetí a Lenka čtvrtá. V H21C obsadil Zlosyn pěknou třetí příčku, Tom Kos byl 11.; v H21D patřilo Žemlovi 5. místo. V žákyních v D10N skončila Lea druhá, Julča byla desátá, v D10C byla Karda čtvrtá a Saša devátá; v D12C obsadila Markéta 5. místo a Klára byla desátá, v D12D skončila Anežka čtvrtá, v D14C byla Terka sedmá a Bára devátá. V žácích v H10N obsadil Filip třetí místo, Maty byl šestý, v H12C se Ondra a Vojta podělili o 5. a 6. příčku, v H12D byl Vojta druhý a Kuba pátý, v H14C běželi kluci velmi dobře - Bert vyhrál, Fíla byl pátý a Danda osmý, v H14D vyhrál Filip (5. Tomáš). V dorostu v D18 skončila Verča třetí a Bára pátá. Ve veteránkách v D35C obsadily Zuzka a Pavla 7. a 8. místo, v D35D byla Simča třetí a Bára šestá, v D45C výborně běžela Jana, která obsadila 2. místo, Renata byla sedmá a Táňa desátá, v D55C vyhrála Laďka, Jiřka obsadila 3. místo a v D65 skončila Stáňa druhá. Ve veteránech v H35C skončili Fukejs a Šábrle na 5. a 6. příčce, v H35D byl Kárys třetí, Honzík čtvrtý a Ondra desátý, v H45D obsadil Čenda 6. příčku, v H55D byl Vašek osmý a Vojta devátý, v H55D se trio Vláďa, Jarda a Béďa seřadilo na 4. - 6. místě, v H70 skončil Pepa čtvrtý a Petr šestý.
  Na odpolední sprint se počasí trochu zlepšilo. A jak jsme si vedli? Různě. Pro tituly oblastních mistrů si doběhli Petra Hančová (D21) a Bert Waněk (H14), veteraniádu vyhráli Laďka Víchová (D55), Petr Fencl (H45) a Vašek Farář (H65). Přehled výsledků je tady - v ženách Petra ve velmi silné konkurenci jasně vyhrála, také další umístění jsou velmi pěkná - 4. Simča, 5. Eliška, 6. Marta a 7. Klára Ž., v D21D vyhrála Lenka před Evou. V mužích doběhl Píkej třetí, Honjan pátý a Filip devátý; v H21D byl Žemla pátý. Žákům se moc nedařilo, výjimkou byla kategorie H14, v céčkách bylo 5 našich závodníků mezi prvními šesti - vyhrál Bert, druhý byl Fíla, čtvrtý Danda, 5. Krtek a šestý Adam, v déčkách vyhrál Tomáš (4. Filip). V D10N byla Julča pátá, v H10C Karda čtvrtá, v D12C Markéta devátá, v D14C se Bára, Johana a Hanka seřadily na 8. - 10. příčce, v H10C skončili Vítek a Marek na 5. a 6. místě, v H12C byl Vojta osmý. V dorostu v D16 skončili Berenika a Iva na 8. a 9. místě, v D18 byla Bára čtvrtá, Terka šestá a Verča osmá, v H20 doběhla Douba třetí, v H16 byla Mára osmý a v H20 Honzík čtvrtý. Ve veteránkách v D35D skončila Katka třetí, Zuzka sedmá a Evička desátá, v D40C byla Pavla čtvrtá a Dana šestá, v D45C skončila Jitka čtvrtá, Táňa šestá a Renata sedmá, v D50C byla Jana druhá, v D55C Laďka vyhrála, v D60C byla Jiřka druhá a Alena osmá a v D65C skončila Stáňa třetí. V H35C se trio Šábrle, Fukejs a Honza seřadilo na 4. - 6. místě, v H35D byl Luboš druhý, v H40C Aleš čtvrtý a Štěpán devátý, v H45C vyhrál Péťa, v H45D doběhl Čenda pátý, v H50C byl Hubert osmý, v H55C byl Olda čtvrtý a Mirek desátý, v H55D se seřadili Miloš, Béďa S., Béďa Kli a Vláďa V. na 3. - 6. místě (9. Vláďa D., 10. Jarda), v H60C byl Honza sedmý a Vašek M. desátý, v H65C vyhrál Vašek a Milan skončil čtvrtý a v H70C se seřadili Pepa a Petr na 4. a 5. místě.
 • NEW! Ve čtvrtek odjelo 25 členů TSM Pardubicko na desetidenní soustředění do Švédska. Vedle tréninků se někteří zúčastní i nominačních závodů juniorské reprezentace na MSJ (Anička a Honza), v závěru pak i slavné Tiomily.
 • NEW! Byly vydány výsledky 47. ročníku Ligy škol v orientačním běhu (v tomto ročníku se všechny kola běžela za dost nepříznivého počasí, povětrnostní podmínky dost ovlivnily účast). Mezi školami obhájila vítězství ZŠ Benešovo náměstí. V jednotlivcích vyhráli - H10: Adam Štichhauer, D10: Klára Haasová, H12: Filip Haas, D12: Alžběta Bártová, H14: Marek Mrskoč a Radek Růžička, D14: Kateřina Koberová. Kompletní výsledky jsou na stránce Ligy škol.
 • Jana Knapová a Tomáš Kubelka si vybojovali nominaci na sérii závodů Světového poháru ve Finsku na konci května. Současně mají i právo startovat na nominačních závodech pro letošní MS, které se běží v Estonsku v polovině května.
 • Ve středu odpoledne proběhlo poslední (4.) kolo 47. ročníku Ligy škol v orientačním běhu. Stejně jako předchozí kola, i toto mělo špatné počasí - zima (3 stupně), vítr. Řada přihlášených dětí zůstala doma, a tak běželo jen 154 dětí. Závod proběhl na Studánce, hlavním pořadatelem byl Venda Roudný. Mezi školami byla tradičně nejlepší ZŠ Benešovo náměstí, v jednotlivých kategoriích vyhráli - H10: Matěj Kadaně, D10: Klára Haasová, H12: Filip Haas, D12: Alžběta Bártová, H14: Ondřej Pipek, D14: Kateřina Koberová. Výsledky 4. kola najdete tady.
 • Od čtvrtka do pondělí proběhlo tradiční velikonoční klubové soustředění. Tentokráte bylo v Českém ráji, centrem bylo Junior centrum v Srbsku, tréninky byly ve skalnatých terénech na Kosti a na Valečově. Stovka účastníků byla rozdělena do 4 skupin, které vedou Laďka, Karlos, Kipli a Udr, celému soustředění velel Béďa.
 • Trio našich reprezentantů - Jana, Petra a Píkej - usilovalo o nominaci na závody Světového poháru ve Finsku. Centrem nominaček byl Harrachov. V pátek odpoledne se v Turnově běžel kontrolní závod na dráze, trojka zaběhli naši závodníci velmi dobře - Píkej 8:49, Jana 10:41, Petra 11:03. V sobotní krátké trati v Jakuszycích běžela Jana velmi dobře, skoro celou trať vedla, po chybě na poslední kontrolu ale skončila těsně druhá. Petra doběhla osmá (také po pěkném výkonu). V mužích běžel Píkej stále na 4. - 5. místě, ale dvouminutová chyba na poslední kontrole ho odsunula až na 7. místo. Nominačky byly uzavřeny klasikou u Szklarske Poreby. Velmi dobře zaběhl Píkej, který si 3. místem řekl o letenku do Finska, naopak se nedařilo oběma ženám, Jana (ta měla nominaci jistou) dělala chybičky po celé trati, Petra přišla o naději pětiminutovou chybou na předposlední kontrole.
 • Desítka pardubických závodníků běžela letošní první vícedenní závody Velikonoce ve skalách, které uspřádala Kotlářka Praha v Nedamově a Jestřebí. V dámské elitě skončila Bětka na 13. místě, v D45 obsadila Jindra 6. místo, v D60 byla Jiřka sedmá, v H21E skončil Tomáš Kos na 15. příčce a v H60 doběhl Vašek Farář po vítězství v poslední etapě celkově těsně čtvrtý.
 • Matěj Kamenický běžel o velikonocích v týmu OK Kåre na švédských populárním štafetovém závodě Stigtomtakavlen. Velmi dobrým výkonem na třetím úseku přispěl k 14. místu.
 • Marta Fenclová doběhla na Mistrovství ČR v půlmaratónu (Vinařský půlmaratón v Pardubicích) na 8. místě v ženách (1:23:24).
 • Po dvou letošních nominačních závodech byla určena nominace orientačních běžců Pardubického kraje na letošní Letní olympiádu dětí a mládeže. Z LPU by v Brně na konce června měli běžet - DM: Markéta Mrskočová; DS: Kateřina Koberová, Tereza Fejfarová; HM: Filip Haas, Michal Krpata; HS: Ondřej Macek Ondřej a Ondřej Pipek.
 • V dubnovém čísle časopisu pardubických o-běžců Jantar je na titulní stránce finišující Štěpán Kárník (ze skupiny "mimi") na jednom ze závodů Vč. poháru. To naznačuje, že část čísla je věnována proběhlým pěti kolům Vč. poháru (jeden z nich jsme pořádali). Jsou tam i další reportáže z dění v pardubickém OB - třeba o soustředění dorostu ve Slovinsku, o našem zastoupení na Středoevropském poháru v Polsku, či o tom, jak jsme dopadli na nočním šampionátu v Rantiřově. Nechybí ani pravidelné rubriky. Na obsah čísla se můžete podívat tady.

SVĚT
 • NEW! Mistrovství světa veteránů v orientačním běhu je letos součástí World Masters Games 2017. Dějištěm těchto multi her je Auckland (Nový Zéland). Na startu se sešlo přes 1700 veteránů z celého světa (40 zemí), z České republiky startuje 49 závodníků (desáté místo v počtu účastníků).
  Program orienťáckých závodů začal v neděli kvalifikací sprintu v univerzitním kampusu v Aucklandu (parky a další zeleň a univerzitní areál, kde byly budovy a v nich úzké průchody, chodníky, schody a tunely). Tratě byly orientačně zajímavé. Z čekýsch závodníků se do A finále probojovali - M35: Radek Laciga (v kvalifikaci doběhl šestý), M40: Juraj Bencúr, Jiří Zicha, M50: Petr Vavrys, Vladimír Soldán, M55: Miroslav Chmelař, Miroslav Křeček, M60: Jiří Šedivý, Miroslav Bialožyt, Zdeněk Jakobi, Robert Zdráhal, M70: Zdenko Procházka, M80: Jaroslav Havlík (byl šestý), W50: Hana Sochorová, Iva Vavrysová, W60: Miroslava Šedivá, W65: Věra Kupcová a W75: Jana Haňkovská (v kvalifikaci skončila sedmá). Finále sprintu je v pondělí v jiném univerzitním kampusu v Aucklandu.
  Dvě kvalifikace na klasické trati se běží ve středu a ve čtvrtek, finále klasiky je pak na pořadu v sobotu. Lesní závody proběhnou asi 50 km severozápadně od Aucklanduv ve Woodhill Forest, kde závodníky čeká borovicový les na zvlněných až mírně strmých pískových dunách (se zajímavými terénními tvary) s většinou dobrou průběžností, místy jsou ale plochy se sníženou průběžností a viditelností. Web šampionátu najdete tady.
 • NEW! Zajímavý rozhovor s Thierry Gueorgiou o jeho poslední sezóně ve vrcholovém OB (dále bude pracovat jako trenér) najdete na webu O-ringenu.
 • Nový Zéland hostil Mistrovství Oceánie v orientačním běhu. Některé závody běžely i ti, kteří se připravují na veteránské MS. V úvodním sprintu vyhráli Charlotte Watson (GBR) a Ross Morrison (NZL), Radek Laciga v elitní kategorii mužů obsadil 21. místo. Na klasické trati byli nejlepší Jo Allison (AUS) a Gene Beveridge (NZL), Radek Laciga vyhrál H35. Ve štafetách vyhráli muži Nového Zélandu (Gene Beveridge, Matt Ogden, Nick Hann) a ženy Austrálie (Natasha Key, Belinda Lawford a Jo Allison). Na krátké trati vyhrál Novozélanďan Nick Hann (19. Laciga), v ženách byla nejlepší Charlotte Watson (GBR). Kompletní výsledky jsou tady.
 • Vyšel dubnový IOF newsletter - najdete ho zde.
 • Pro inspiraci: testy švýcarské o-reprezentace na dráze - H: 1. M. Kyburz 8:31,9, 2. Hertner 8:43,0, 3. D. Hubmann 8:43,5, 4. M. Hubmann 8:44,1; D: 1. Hauswirth 10:08,4, 2. Roos 10:12,8, 3. J. Gross 10:13,9, 4. Ruch 10:26,5. Kompletní výsledky testu jsou zde.
 • Předsednictvo IOF schválilo nový mapový klíč pro závody v orientačním běhu ISOM 2017 (nový mapový klič se projednával řadu let a cesta k jeho přijetí byla velmi náročná). Pro závody IOF v období od 1. května do 31. prosince 2017 je možno používat starý mapový klíč (ISOM 2000) i nový mapový klíč (ISOM 2017), vždy ale musí být dopředu uvedeno, jaký mapový klíč je použit. Po 1. 1. 2018 se používá jen nový mapový klíč ISOM 2017. Nový mapový klíč najdete tady.