ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
ne 16. 06. 22:45

NOVINKY ČSOS
16.06.2019
21:24 - Klasickou trať ŽB v Mariánských Lázních vyhráli Matěj Kamenický a Barbora Vyhnálková.
18:09 - Krátkou trať ŽB ve Vranově vyhráli Jana Šímová a Osvald Kozák
07:21 - Krátkou trať ŽB v Mariánských Lázních vyhráli Jan Flašar a Barbora Vhnálková.
15.06.2019
18:09 - Klasiku na ŽB ve Vranově vyhráli Hana Hlavová a Osvald Kozák.
11.06.2019
19:05 - SP 19, FIN, sprintové štafety - 1. SWE, 3. CZE (Kosová, Nykodým, Král, Janošíková).
10.06.2019
15:33 - Zápis VV-ČSOS 2019/3 ze dne 5.6.2019
09.06.2019
12:46 - Světový pohár Finsko, stíhačka - D: 1. Alexandersson (SWE), 45. Kosová; H: 1. Bergmann (SWE), 7. Král,
08.06.2019
23:17 - Závod Vč. poháru ve sprintu v Hradci Králové vyhráli Marta Fenclová a Petr Remeš.
15:18 - Světový pohár Finsko, middle - D: 1. Alexandersson (SWE), 27. Kosová; H: 1. Bergmann (SWE), 8. Král,
07.06.2019
16:49 - Oprava výsledků Celostáního finále přeboru škol - mezi základními školami vyhrálo Biskupské gymnázium Hradec Králové.

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- dorost ČR
- hodnocení závodů
- postupy OB
- kalendář 2019
- kalendář 2020
- komise rozvoje OB
- mapy
- historie M ČR
- výsledky závodů
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- závody Vč. oblast
- kalendář 2019
- hodnocení závodů
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- fotogalerie LPU
- info pro ml. žactvo
- info pro st. žactvo
- TSM, SCM
- SCD
- Facebook LPU
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
- liveorienteering
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny
Vojtěch Král
Miloš Nykodým

M ČR v OB 2019
13.4. noční (SHK)
18.5. sprint (LPU)
19.5. spr. št. (LPU)
22.-23.6. KT (LTU)
21.-22.9. klas (TJN)
5.10. štaf (PGP)
6.10. druž (PGP)

Žebříčky, ligy 19
Český pohár
Žebříček A
Žebříček B-Čechy, V
Žebříček B-Čechy, Z
Žebříček B-Morava
Český pohár štafet
Česká liga klubů
Ranking
Vč. družstva
Vč.pohár - žactvo j
Vč.pohár - do+do
Vč.pohár - veteráni

Budou závody
22.-23.6. MČR KT (LTU)

Závody za námi
15.-16.6. ŽB (MLA)
15.-16.6. ŽB (VBM)
8.6. Vč. pohár (SHK)
8.6. MO štafet (SHK)
1.-2.6. ČP, ŽA (DKP)
1.-2.6. ŽB-Čv (SJI)
1.-2.6. ŽB-M (PLU)

Vícedenní 2019
Velikonoce (DKP)
Cena stř. Moravy (KON)
Třemošná (LPM)
Vysočina (CHT)
GP Silesia (AOP)
Bohemia (BOR)
o-adventure (OAV)
Rumcaj. míle (SJC)
Prázdniny (TUR)
Cena vých. Čech (LPU)
West cup (NEK)
Interkompas 45 (SJH)

Mez. akce 2019
OB:
5.-7.4. CEYOC (CZE)
8.-11.6. SP (FIN)
27.-30.6. MED (BLR)
6.-12.7. MSV (LAT)
7.-12.7. MSJ (DEN)
12.-17.8. MS (NOR)
27.-29.9. SP (SUI)
26.-29.10. SP (CHN)
LOB:
6.-11.2. ME (TUR)
2.-12.3. Univerziáda (RUS)
20.-24.3. MS (SWE)
20.-24.3. MSJ (SWE)
20.-24.3. MED (SWE)
20.-24.3. MSV (SWE)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
EKP
MFP
OLP
VSP***
ZBP**
Středočeská***
HCE***
KAM***
LBE*
RIC***
ROZ*
ZVO**
DKL***
DOR***
KPY**
PDY**
ROU**
SLA**
Západočeská***
BSO***
LPM***
MLA***
NEK**
KPM
KRL**
VPM**
Jihočeská***
KRE
KTA**
VCB**
VTA**
OPI***
PCB*
CST*
Ještědská***
BOR**
LDC***
JEN**
TUR**
TJN*
VLI***
CHA***
LIT*
LTP***
PEN
STB**
TUV
Východočeská***
CHC***
HOR**
HOS
JIL**
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB
LPU***
LTU***
KUO***
SJC***
STH***
SNA*
NPA***
OAV*
TYN**
XPU
Vysočina**
CHT*
JHB*
PZR*
SJH***
CTB*
OSN**
SJI***
TTR**
Moravskoslez.***
BFM***
HAV*
SOP
TRI**
KRN*
MOV**
OOP***
Hanácká***
ASU***
KON
OOL*
SSU***
ZLH**
AOP***
JPV**
KSU**
UOL***
STE***
Valašská***
HLV
KVS***
SKM**
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM*
BBM*
LBM***
PBM*
TBM***
ADA**
RBK
UBM**
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlist


ČR: Béčka v Čechách i na Moravě.
Východní Čechy: Údaje pro společný rozpis na podzim.
Pardubice: Béčka v Brně. Naši na Jukole. Trio juniorů na MSJ.
Svět:Jukola. Světový pohár ve Finsku.
Jak to vidí Béďa na FB


ČESKÁ REPUBLIKA
  • NEW! Průběžné výsledky všech žebříčků B (Čechy i Morava) po jarní části jsou v IS ORIS.
  • NEW! Ve Vranově (u Brna) byly na pořadu dva závody žebříčku B-Morava a žebříčku B-Čechy východ. Pořadatelé VSK Mendelu v Brně a Beta Ursus Orienteering připravili na sobotu klasickou a na neděli krátkou trať. Pěkné ventrum obou závodů je na louce ve Vranově (u Brna). Závodníky čekal smíšený les v nadmořské výšce 350 – 560 m n. m., členitý a místy poměrně kopcovitý terén bohatý na terénní i porostové detaily; všude menší ale hlavně vysoký sezónní podrost. Po oba dny připravili mapu Evžen Cigoš a Zdeněk Lenhart.
    Sobotní klasiku postavil Aleš Chmelík. Závodníky rozhodně nešetřil - muži měli 12,4 km s převýšením 515 m, ženy pak 8,1 km/395 m (zvláště ženy byly zybtečně dlouhé). Náročnost zvyšovalo velké teplo, naštěstí se občas schvalo sluníčko. Startovalo téměř 1200 závodníků (byl to i závod Jihomoravské ligy). V mužích s přehledem vyhrál Osvald Kozák (TBM), který náročnou trať absolvoval za 81 a před druhým Michalem Smlouu (TZL) měl náskok před Michelem Smolou (TZL), třetí Radovan Čech měl ztrátu skoro 10 minut. V ženách si pro vítězství časem 73 minut doběhla Hana Hlavová (KON) necelé dvě minuty zpět zůstala Jana Šímová (PHK), třetí Magdaléna Tužilová (ZBM) ztratila na vítězku skoro devět minut.
    Nedělní krátkou trať postavil Pavel Ptáček, na startu bylo přes devět stovek závodníků. Počasí bylo o trochu chladnější než v sobotu (sluníčko se schovalo za mraky), ale v lese bylo stále hodně teplo. A v lese bylo stejně jako v sobotu spousta podrostu, vzadu startující závodníci měli nespornou výhodu. V ženách vyhrála vyrovnaně běžící Jana Šímová (PHK), 49 sekund zpět zůstala Jana Benešová (CTB), ještě o tři sekundy byla pomalejší Eva Kabáthová (ZBM). V mužích prokázal skvělou formu v tomto terénu Osvald Kozák (TBM), který stejně jako v sobotu přesvědčivě vyhrál. Druhý Filip Hadač (AOP) na něj ztratil 1:43 min., třetí Radovan (TBM) zaostal za druhým místem čtyři sekundy.
    Podrobnosti o závodech najdete na webu závodu.
  • NEW! Pořadatelé z MLOK Mariánské Lázně a ROB Radioelektronika Cheb připravili na víkend další dva závody žebříčku B-Čechy západ. Centrem obou závodů byly Mariánské Lázně, Kamzík. Startovala necelá tisícovka závodníků, pro kterou připravil mapu Aleš Hejna v terénu, kde S-SV část prostoru tvořila náhorní plošina Slavkovského lesa s podmáčeným podkladem a těžkou běžeckou podložkou mimo cesty, s vodotečemi a prameny několika potoků, svahy v jižní a západní části prostoru; v částech mimo náhorní plošinu ve svazích a na hřbetech byly řídce kameny a samostatné skalky; v oblastech potoků místy kupky a malá údolíčka.
    Sobotní krátkou trať postavil Josef Milota. V ženách s předem vyhrála Barbora Vyhnálková (RIC), druhá se ztrátou dvou minut doběhla Gabriela Šimůnková (TAP), ještě o minutu více ztratila třetí Martina Jirčáková (LCE). V mužích byl závod vyrovnanější, pro vítězství si doběhl Jan Flašar (PGP), na druhém a třetím místě skončili závodníci TUR Jan Schulhof a Tomáš Dlabaja.
    Nedělní klasiku postavit Luděk Bartoš a byla skutečně náročná. V ženách zopakovala sobotní vítězství a to velmi výrazně Barbora Vyhnálková (RIC), skoro sedm minut za ní zaostala druhá Kristýna Kolínová (DKP), třetí byla další závodnice DKP Marie Pospíšilová se ztrátou nad devět minut. Na více než čtrnáctikilometrové trati mužů byl časem 91 minut nejlepší Matěj Kamenický (LPU), který o 2:20 min. porazil druhého Jana Flašara (PGP), třetí Tomáš Rusý (KAM) měl ztrátu větší než pět minut.
    Web závodů najdete zde.
  • NEW! Reportáž z úvodní série Světového poháru ve Finsku od šéftrenéra Jana Šedivého najdete na webu reprezentace.
  • NEW! Nominace na MS juniorů v OB (červenec, Dánsko) - junioři: Jonáš Fencl, Jan Gajda, Ondřej Hlaváč, Vít Horčička, Tomáš Křivda, Jan Rusin (náhr. Martin Roudný); juniorky: Kateřina Grycová, Barbora Chaloupská, Tereza Janošíková, Anna Kopecká, Eliška Sieglová, Nikola Thýnová (náhr. Klára Nechanická).
  • Proběhla druhá část nominačních závodů na juniorský světový o-šampionát 2019, na pořadu byly lesní disciplíny - klasika a krátká trať. Oba závody se běžely během oficiálních testovacích závodů pro JMS v Dánsku v prostoru mapy Himmelbjerget (aréna Bøgedalsvej nedaleko Silkeborgu). Tratě byly v obdobném terénu jako MSJ - středně až velmi kopcovitý s proměnlivou vegetací, středně hustá síť cest, na mapě bylo hodně zelené. Na startu nebyla naše nejlepší juniorka Tereza Janošíková, která má nominaci jasnou, a tak jí bylo umožněno sbírat zkušenosti na závodech Světového poháru ve Finsku.
    V nedělní klasice uspěli favorité. V juniorkách jasně vyhrála Barbora Chaloupská, která měla náskok před překvapivě druhou Nikolou Thýnovou skoro 6 minut, třetí skončila v úvodu chybující Anna Kopecká (4. Eliška Sieglová, 5. Kateřina Grycová, 6. Kamila Špringlová). V juniorech měl největší favorit Tomáš Křivda nejlepší čas, ale vynechal kontrolu, takže první dvě místa obsadili spolufavorité Vít Horčička a Ondřej Hlaváč, rozdíl mezi nimi byl minutu a půl. Třetí místo se ztrátou dvě a půl minuty obsadil Jan Rusin (4. Jonáš Fencl, 5. Jan Gajda, 6. Ondřej Volák). Na stejné trati běželi i závodníci některých dalších zemí, někteří časově si vedli lépe než naši.
    V pondělní krátké trati v juniorkách opět jasně vyhrála Barbora Chaloupská, která za sebou nechala o tři minuty Annu Kopeckou, třetí místo s další minutou ztráty obsadila Eliška Sieglová (4. Jana Peterová, 5. Kateřina Grycová, 6. Kamila Špringlová). Ve vyrovnaném závodě juniorů byl nejrychlejší Vít Horčička, 23 sekund za ním zaostal na druhém místě Jan Rusin, třetí místo obsadil s odstupem 35 sekund na vítěze Ondřej Hlaváč (4. Tomáš Křivda, 5. Jonáš Fencl, 6. Jan Gajda). Na krátké trati běhali naši nejlepší srovnatelně s nejlepšími z ostatních zemí.
    Skončil tedy nominační žebříček. Podle nominačních kritérií budou na MSJ nominovaní v juniorech první tři z nominačního žebříčku, tedy Vít Horčička (28), Ondřej Hlaváč (24) a Jan Rusin (17), další budou do maximálního počtu šest nominováni realizačním týmem nejen podle nominačního žebříčku (další pořadí v nominačním žebříčku bylo Křivda 16, Gajda 14, Fencl 10, Roudný 8, Volák 7), ale s přihlédnutím i k dalším kritériím. V juniorkách byla předem nominovaná Tereza Janošíková, přímo z nominačního žebříčku si právo startu na MSJ vybojovaly Barbora Chaloupská (25) a Anna Kopecká (23), další nominace nebude z poměrně vyrovnaného pole jednoduchá, v žebříčku měly juniorky tyto zisky - Sieglová 12, Thýnová 8, Nechanická 7, Grycová 6, Peterová, Opálková a Špringlová 4. Na MSJ by opět mělo jet až 6 závodnic. Více najdete na webu reprezentace.
  • Na druhý červnový víkend byla připravena celá řada oblastních závodů:
    Sobota:
    Pořadatelé z Orientačních sportů Písek pořádá Mistrovství Jihočeské oblasti na klasické trati (Kukle u Tálína). Tři stovky závodníků čekala mapa Kukle, tratě postavili Petr Bečvář a Otto Hartvich v hospodářsky využívaném smíšeném lese podhorského charakteru s množstvím terénních detailů, který byl porostově rozmanitý od rychlého bukového lesa přes jehličnaté lesy s travnatým podrostem či spadanými větvemi, hustníky všech odstínů zelené až po zarostlé paseky „vodňanského typu“. V ženách si pro vítězství doběhla Martina Matějů (PGP), půl minuty zpět zůstala druhá Kateřina Mullis (DKP), třetí Lenka Míková (VCB) měla ztrátu na vítězku dvě a půl minuty. V mužích s velkou převahou vyhrál Pavel Brlica (ZBM), o 11 minut za ním na druhém místě zaostal jeho oddílový kolega Petr Přikryl, třetí s odstupem 18 minut zůstal Ondřej Černý (EKP).
    V západních Čechách pořádal TJ Slovan Karlovy Vary dva závody, na obou startovaly dvě stovky závodníků. Dopoledne se běžela krátká trať s centrem v areálu Vítkova Hora, stavitelé tratí Gabriela Savičová a Marek Štěrba měli k dispozici mapu Kolovák (zvlněný terén s různými druhy porostu). V ženách vyhrála Angelina Kuleva před Rose Risby (LTP), v mužích byl první Tomáš Kamaryt (VPM), druhý Ondřej Vodrážka (také VPM) ztratil 1:59 min., třetí Petr Stehlík (LPM) byl ještě o sekundu pomalejší. Odpoledne se pak závodníci přesunou do 1. Českého gymnázia Karlovy Vary, kde je centrum oblastního závodu ve sprintu. Stavitel tratí Jan Dítko použil mapu Drahovice, která je v městské zástavbě a přilehlých loukách. V ženách si dopolední vítězství zopakoval Angelina Kuleva; v mužích stejně jako na krátké trati vyhrál Tomáš Kamaryt před Ondřejem Vodrážkou (oba VPM), rozdíl mezi nimi byl 37 sekund, třetí místo se ztrátou 1:22 min. obsadil Ondřej Pova (KRL).
    Ve východních Čechách připravili pořadatelé z OK Slávie Hradec Králové dva oblastní závody, oba byly přímo v Hradci Králové. Centrum dopoledního mistrovství oblasti štafet bylo v areálu kynologického výcviku Policie ČR, běželo se v okolí Lesního hřbitova a tratě zamířily i do zajímavého prostoru bývalého vojenského cvičiště, dnes přírodní památky Na Plachtě. Tratě postavila Zuzana Jedličková. Závodníky čekal rovinatý les s proměnlivou průběžností a hustou sítí komunikací, menší část prostoru závodu tvořilo bývalé vojenské cvičiště s řadou terénních tvarů a divokým porostem. Mapu Lesní hřbitov (1:10000) připravil Jan Netuka. Startovalo téměř 200 štafet. V ženách se o vítězství štafety před LPU rozhodlo až v samotném závěru, na třetím místě skončila s osmiminutovou ztrátou štafeta SJC. V mužích se na posledním úseku do čela posunula štafeta SJC a jasně vyhrála před dvěma štafetami PHK, které měly ztrátu sedm minut. Prostorem odpoledního sprintu Východočeského poháru byly hradecké lokality Slezské Předměstí - jih a Orlická kotlina. Zázemí závodu bylo ve sportovním areálu TJ Slavia, tratě připravil Vojta Netuka. Přes 700 závodníků čekala mapa Slezské Předměstí – jih (1:4000, ISSOM 2007, autoři Eduard Šmehlík a Jan Netuka), běželo se v městské zástavbě, městské zeleni, prakticky bez převýšení. V ženách vyhrála Marta Fenclová (LPU) ale jen dvě sekundy před žákyní Leou Martanovou (VLI), 17 sekund za prvním místem zaostala třetí Petra Hančová (LPU). Ve velmi vyrovnaném závodě mužů vyhrál Petr Remeš (SHK), tři sekundy za ním zaostal druhý Jakub Hledík (CHT), jen o sekundu pomalejší byl na třetím místě Štěpán Holas (SJC).
    Přes 600 závodníků uvítali pořadatelé z SK Orientační sporty Nové Město na Moravě a TJ Spartak 1. Brněnská na společném Mistrovství oblasti na klasické trati oblasti Vysočina a Jihomoravské oblasti. Centrum závodu bylo v Křižánkách (Restaurace Za řekou), běželo se v v pestrém vysočinském terénu; v menších částech se vyskytovaly hustníkové pasáže a soustavy melioračních rýh; v některých místech byla náročnější kamenitá podložka. Tratě na mapách Čtyři Palice (1:15000) a Plaňkovka (1:10000) postavili Petr a Šimon Marečkovi. V ženách s velkou převahou vyhrála dorostenka Markéta Mulíčková (ABM), druhá Barbora Zháňalová (ZBM) měla ztrátu přes 4 minuty a třetí Alena Voborníká (CTB) přes pět minut. Také v mužích měl vítěz velký náskok, vyhrál Daniel Hájek (ZBM) o pět minut před Vojtěchem Vackem (SJI), třetí Adam Chromý (TBM) ztratil na vítěze devět minut.
    Dva závody uspořádal Orientační Běh Opava v Mokrých Lazcích (louka v údolí Ohrozimy). Oba se běžely na mapě Přerovec (1:10000, autoři Zdeněk Lenhart a Evžen Cigoš) v porostově pestrém terénu, kde byly místy terénní detaily a nepravidelná síť cest. Tratě obou závodů postavili Tomáš Kovalčík, Tomáš Borunský. Dopoledne se běžela krátká trať oblastního žebříčku Hanácké oblasti a Moravskoslezského kraje za účasti pěti stovek závodníků. V ženách si pro vítězství doběhla Adéla Binarová (UOL) s náskokem 1:27 min. před druhou Kateřinou Argalášovou (TRI), třetí Marie Procházková (SOP) na vítězku ztratila 2:23 min. Mezi muži byl nejlepší Radoslav Matyšek (PLU), dvě a půl minuty zpět zůstali na druhém a třetím místě Petr Mrkvica (ZLH) a Daniel Tomanek (KSU). Odpoledne se pak konal závod štafet (bylo to i Mistrovství Hanácké oblasti štafet žactva), startovala padesátka štafet.
    Ve Valašské oblasti se konalo Mistrovství oblasti na klasické trati, které uspořádal Směr Kroměříž s centrem v obci Nová Dědina (kulturní dům). 250 závodníků čekal středoevropský, průběžný a mírně kopcovitý terén, kde bylo množství cest a terénních prvků. Roman Vlček postavil tratě na mapě Tabarky 2019 (hlavní kartograf Vítězslav Pěček ml.). V ženách si pro jasné vítězství doběhla Jitka Jeřábková (TZL), druhá Kateřina Nevěřilová (LCE) ztratila skoro sedm minut, třetí Veronika Tichá (TZL) pak minut deset. V mužích byl nejlepší Michal Smola (TZL), druhý David Mikel (také TZL) za ním zaostal čtyři a půl minuty, třetí místo obsadil nestárnoucí Josef Hubáček (LCE) se ztrátou necelých osm minut.
    Neděle:
    Přes 800 závodníků běželo krátkou trať žebříčku Středočeské oblasti a Pražského žebříčku, kterou uspořádal Sportovní klub Los Mělník. Centrem byla Malé Kyšice (bývalé koupaliště v Poteplí). Připravena byla mapa Brdce (1:10000, mapovali Lukáš Hýbl a David Komín), běželo se v mírně zvlněném terénu s hlubokým údolím a hřebenem s velkým množstvím situačních detailů (kameny, srázky, kamenná pole), v lese s velkou členitostí porostů různého stáří a průběžnosti. Tratě postavil Miroslav Šimek. V ženách byla první Barbora Vyhnálková (RIC), druhá Kateřina Mullis (DKP) na ní měla ztrátu skoro čtyři minuty, třetí skončila Barbora Baldrianová (VSP) se ztrátou pět a půl minuty. V mužích vyhrál s dvouminutovým náskokem Ondřej Kazda (SJC) před Martinem Jandou (DOB), třetí Vojtěch Kettner (KAM) ztratil na vítěze přes tři minuty.
    Třetí víkendový závod uspořádal pro Západočeskou oblast TJ Slovan Karlovy Vary, tentokráte klasickou trať. Stejně jako v sobotu dopoledne se běželo z areálu Vítkova Hora, stavitel tratí Jaroslav Kubát měl opět k dispozici mapu Kolovák (zvlněný terén s různými druhy porostu). Startovalo přes 200 závodníků. V ženách si pro třetí víkendové vítězství doběhla Angelina Kuleva, druhá byla Eva Nduwimana. V mužích jasně vyhrál Jakub Bílý (LTP) druhý Ondřej Pova (KRL) měl ztrátu skoro sedm minut, třetí místo obsadil Tomáš Řehořek (SKV).
    Výsledky všech víkendových závodů najdete v IS ORIS.
  • Po přepočtení výsledků škol došlo k opravě: mezi základními školami vyhrálo Biskupské gymnázium Hradec Králové před Gymnáziem Turnov a Gymnáziem Pardubice.
    Ve středu proběhlo pod taktovkou SK Žabovřesky celostátní finále Přeboru škol v orientačním běhu, do kterého se kvalifikovaly nejlepší školy z krajských finále, která proběhla ve všech krajích. Celostátní finále se běželo za krásného (až moc teplého) počasí na Lesné (centrum bylo na ZŠ Blažkova) na mapě Čertova rokle (1:4000, ISSOM 2019, hlavní kartograf Petr Matula). Tratě postavil Libor Zřídkaveselý v členitém terénu parku Čertova rokle uprostřed sídliště Lesná; první část se běžela na sídlišti, které je tvořeno panelovými domy a parkovou úpravou mezi nimi, druhá část pak v lesíku. Loňské vítězství z Dostihového závodiště v Pardubicích obhajilo v kategorii středních škol Gymnázium Turnov (2. Gymnázium Hradec Králové, 3. Gymnázum Pardubice). V jednotlivých kategoriích pak vyhráli - D7: Barbora Holasová (Opava), D9: Michaela Metelková (Hradec Králové), DS: Tereza Fejfarová (Pardubice), H7: Vladimír Srb (Jihlava), H9: Šimon Stehlík (Plzeň), HS: Tomáš Thoř (Turnov). Web celostátního finále najdete zde.
  • Byla zveřejněna nominace na dorostenecké Mistrovství Evropy, které proběhne na přelomu června a července v běloruském Grodnu. D16: Anna Karlová, Markéta Mulíčková, Barbora Smolková, Vanda Vávrová (náhr. Ema Černá); D18: Michela Ditrrichová, Tereza Chrástová, Jana Pekařová, Lucie Semíková (náhr. Adéla Vandasová); H16: Jakub Chaloupský, Martin Šimša, Adam Valík, Lukáš Vitebský (náhr. Radim Tokár); Jan Gajda, Tomáš Janovský, Milan Malačka, Ondřej Metelka (náhr. Tomáš Zalaba, Sebastian Šafka).
  • V Brně se ve středu odpoledne sešel výkonný výbor ČSOS. Po aktuálních informacích podaly zprávy o své činnosti jednotlivé sekce. Poté se projednaka realizace projektu STK (stacionární tréninkové kempy) za účasti Jiřího Hlaváče, byla schválena varianta minimální (kempy budou pro LOB, MTBO i OB). Dalšími body jednání byly informace o přípravě MS v MTBO 2020 a MS v OB 2021, kterou přednesli předsedové organizačního výboru David Aleš a Jan Picek. Dušan Vystavěl zaslal písemně mezinárodní činnost ČSOS a přípravu na jednání IOF při letošním MS v OB. Další dva body se týkaly ekonomiky, Jiří Šubrt a Ivan Matějů informovali o financování sportu ze strany MŠMT a dále byla schválena úprava rozpočtu ČSOS na letošní rok v návaznosti na dotace obdržené od MŠMT. V závěru byl tradiční bod různé, byla schválena výroční zpráva ČSOS za rok 2018, byl přijat nový klub do ČSOS, byla schválena spoluúčast svazu na pořádání mistrovství Evropy univerzit. implementace sprintového mapového klíče ISSOM 2019 od 1. 1. 2020 na všech závodech sekce OB, zajištění účasti na olympijských parcích v roce 2020 v Brně a Ostravě, plán televizních akcí na rok 2020).
  • Vyšlo červnové číslo Newsletteru ČSOS - čtěte zde.
  • V IS ORIS jsou průběžné výsledky všech dlouhodobých soutěží sekce OB (Český pohár, ŽA, ŽB) po nedělních závodech. V Českém poháru mají Vendula Horčiková a Denisa Kosová na prvním místě stejný počet bodů, třetí je Tereza Čechová (4. Adéla Indráková, 5. Anna Štičková). V mužích vede Vojtěch Král před Milošem Nykodýmem a Pavlem Kubátem (4. Tomáš Kubelka, 5. Daniel Vandas).
  • Kalendář závodů sekce OB na rok 2020 je kompletní - najdete ho ve Sdělení sekce OB 9/2019.

VÝCHODNÍ ČECHY
  • NEW! Údaje pro společný rozpis (podzimní část 2019) mají pořadatelské kluby poslat do 22. 6. 2019 na adresu předsedy oblasti Lubomíra Macháčka.
  • NEW! Průběžné výsledky Mistrovství Východočeské oblasti družstev žactva po jarní části najdete zde. Jasně vede PHK před LPU a JIL (tam je to velmi těsné).
  • NEW! Konečné výsledky Východočeského poháru žactva - jaro 2019 najdete zde. V D10C vyhrála Selina Havrdová (2. Eva Jelínková, 3. Karolína Hančová Karolína), v D12C byla nejlepší Anežka Malá (2. Monika Podlešáková, 3. Vendula Novotná), v D14C vyhrála Michaela Metelková (2. Šárka Matěásková, 3. Klára Haasová), v H10C byl nejlepší Marek Škorpil (2. Jakub Čihák, 3. Vít Novotný), v H12C vyhrál Tomáš Metelka (2. Matěj Třešňák, 3. Jan Vaníček) a v H14C byl první Daniel Šeps (2. Ondřej Šípek, 3. Jan Čihák).
  • NEW! Průběžné výsledky Vč. poháru po jarní části - dorost a dospělí; veteráni.
  • NEW! Zakreslete si své postupy ze sprintu Vč. poháru v Hradci Králové - tady.
  • Pořadatelé z OK Slávie Hradec Králové připravili druhou červnovou sobotu dva oblastní závody, oba byly přímo v Hradci Králové.
    Moc pěkné centrum dopoledního mistrovství oblasti štafet bylo v areálu kynologického výcviku Policie ČR, běželo se v okolí Lesního hřbitova a tratě (kromě žákovských kategorií) zamířily i do zajímavého prostoru bývalého vojenského cvičiště, dnes přírodní památky Na Plachtě (škoda, že do některých částí nebyly závody vpuštěny, bylo by to ještě zajímavější). Tratě moc hezky postavila Zuzana Jedličková, byly orientačně náročné pro zkušené závodníky, v žactvu pak odpovídaly zkušenostem jednotlivých věkových kategorií. Závodníky čekal rovinatý les s proměnlivou průběžností a hustou sítí komunikací, menší část prostoru závodu pak tvořilo bývalé vojenské cvičiště s řadou terénních tvarů a divokým porostem. Mapu Lesní hřbitov (1:10000) připravil Jan Netuka. Před startem sprchlo, pak se postupně počasí zlepšovalo, nakonec bylo dost teplo. Startovalo téměř 200 štafet a boje byly hodně zajímavé. V ženách vedla v prvních dvou úsecích štafeta LPU, na posledním úseku se o vítězství PHK (Lucie Vítková, Nina Azebová, Jana Balcarová) před LPU rozhodlo až v samotném závěru, na třetím místě skončila s osmiminutovou ztrátou štafeta SJC. V mužích byl závod vyrovnanější, na posledním úseku se do čela posunula štafeta SJC a ve složení David Zlámal, Zdeněk Zikmund a Štěpán Holas jasně vyhrála před dvěma štafetami PHK, které měly ztrátu sedm minut. V dalších kategoriích vybojovaly mistrovské tituly tyto štafety - D12: LPU, D14: PHK, D18: LPU, H12: PHK, H14: JIL a H18: LPU. Velmi početně byly obsazeny i veteránské štafety, z veteraniády si vítězství odnesly tyto štafety - D105: SJC, D135: VAM, D165: LPU, H105: LPU, H135: VAM, H165: HOR a H195: LPU.
    Odpolední sprint Východočeského poháru (poslední závod jarního Vč. poháru) se běžel v hradeckých lokalitách Slezské Předměstí - jih a Orlická kotlina. Krásné zázemí závodu bylo ve sportovním areálu TJ Slavia, hodně běžecké tratě připravil Vojta Netuka (z rychlého běhu mohly vznikat chyby, z toho plynuly některé velké rozdíly v žákovských a veteránských kategoriích), moc se ale nepovedly fáborkové tratě (ale postavit je ve městě dost těžké). Sedm stovek závodníků čekala mapa Slezské Předměstí – jih (1:4000, ISSOM 2007, autoři Eduard Šmehlík a Jan Netuka), běželo se za velkého tepla v městské zástavbě, městské zeleni, prakticky bez převýšení. V ženách přes chybu vyhrála Marta Fenclová (LPU), ale jen dvě sekundy před žákyní Leou Martanovou (VLI), 17 sekund za prvním místem zaostala třetí Petra Hančová (LPU). Ve velmi vyrovnaném závodě mužů vyhrál Petr Remeš (SHK), tři sekundy za ním zaostal druhý Jakub Hledík (CHT), jen o sekundu pomalejší byl na třetím místě Štěpán Holas (SJC).
  • Hodnocení kvality oblastních závodů najdete tady.

PARDUBICE
  • NEW! O víkendu běželo skoro 70 pardubických závodníků dva závody žebříčku B-Čechy ve Vranově (u Brna).
    V sobotu se za velkého tepla běžela fyzicky dost náročná klasika. V žákyních skončila v D10C Hanička Fenclová sedmá, v D14B byla z našich nejlepší Klára Haasová na 18. místě. Výborně si vedla děvčata v D16B, vyhrála Terka Fejfarová před Kačkou Koberovou, Bára Pušová byla čtvrtá, Johanka Vodičková byla 11., v D18B obsadila Berenika Držková 10. místo, v D20B skončila Bára Škorpíková druhá. V ženách obsadila Marta Fenclová čtvrtou příčku. Ve veteránkách byly v D35 Dana Mrskočová a Renata Haasová na 9. a 10. místě, v D45 skončila Iva Knapová devátá a Jindra Horáková byla desátá, v D55 obsadila Jana Juračková čtvrté místo, v D60 obsadily Laďka Víchová a Jiřka Novotná druhé a čtvrté místo a v D70 vyhrála Květa Kubíková (4. Stáňa Kellnerová). V H10C skončil Filip Držka devátý, v H16B skončil Filip Haas druhý a Lukáš Fejfar byl pátý, v H18B byl Ondra Paleček druhý, Mára Mrskoč a Šimon Mareček skončili na 5. a 6. místě. Ve veteránech v H35 byl Honza Fukátko devátý, v H40 skvěle běžel Olda Vodička, který byl druhý, Štěpán Držka obsadil šesté místo, v H45 byl Péťa Fencl čtvrtý, v H55 doběhl Vašek Roudný sedmý a Olda Kološ devátý, v H60 byl Mirek Novotný devátý, v H65 vyhrál Vašek Farář, Honza Knap byl třetí a Vojta Juračka šestý a v H70 skončil Jarda Fridrich sedmý.
    V neděli byla na pořadu krátká trať. Našim závodníkům se dařilo stejně jako v sobotu se střídavými úspěchy, dařilo se především dorostu. V žákyních v D10C byla Hana Fenclová čtvrtá, v D12C skončila Katka Švíglerová osmá, v D14B byla opět nejlepší Klára Haasová na 20. místě, v D16B stejně jako v sobotu vyhrála Terka Fejfarová, Bára Pušová byla čtvrtá, Johana Vodičková sedmá a Áďa Bártková devátá, v D18B překvapila Berenika Držková druhým místem, v D20B byla Bára Škorpíková pátá, v ženách obsadila Marta Fenclová 13. místo. Ve veteránkách skončila v D35 Dana Mrskočová devátá, v D45 obsadily Jindra Horáková a Iva Knapová 7. a 8. místo, v D55 doběhla Jana Juračková pátá, v D60 obsadily Laďka Víchová a Jiřka Novotná 2. a 3. místo a v D70 byla Stáňa Kellnerová druhá. V žácích v H10C byl Filip Držka devátý, v H14B byl Ondra Šípek 14., v H16B doběhl Lukáš Fejfar desátý, v H18B vyhrál Ondra Paleček, v mužích v H21B byl Lukáš Hovorka desátý. Ve veteránech skončil v H35 Petr Šabatka čtvrtý a Honza Fukátko sedmý, v H40 obsadil Štěpán Držka třetí místo (7. Honza Václavek), v H45 byl Petr Fencl čtvrtý a Mirek Ježek sedmý, v H50 skončil Petr Valach čtvrtý, v H55 obsadil Vašek Roudný sedmé místo a Olda Kološ byl desátý, v H60 byl Pavel Štěrba devátý, v H65 skončili Honza Knap, Vašek Farář a Vojta Juračka v závěru první desítky a v H70 byl Jarda Fridrich desátý.
  • NEW! Na závodech ŽB v Mariánských Lázních si velmi dovře vedl Matěj Kamenický, na krátké trati skončil na čtvrtém místě, nedělní klasiku vyhrál.
  • NEW! Pětice pardubických závodníků běžela za své severské kluby slavné finské štafety Jukola. Honza Rusin finišoval dobře štafetu OK Landehof, která skončila na 144. místě, Jonáš Fencl a Martin Roudný přispěli ke konečnému 178. místu štafety Finspångs SOK, Tomáš Kubelka běžel ve štafetě Malungs OK Skogsmårdarna a David Procházka v týmu OK Kåre, obě štafety nebyly kvůli diskvalifikaci v konečném pořadí hodnoceny.
  • NEW! Na červencové MS juniorů v Dánsku se do české nominace dostali Anna Kopecká, Jan Rusin, Jonáš Fencl (na Martina Roudného zbyla role náhradníka).
  • NEW! Tomáš Kubelka reprezentoval ČR na první sérii závodů Světového poháru v OB ve Finsku. V sobotní krátké trati u Helsinek doběhl na 79. místě. V nedělnístíhačce se startovalo v hancicapech podle výsledků krátké tratí, Píkej si polepšil na 66. místo. V závěrečných sprintových štafetách běžel druhou českou štafetu a přispěl k jejímu 22. místu.
  • NEW! Na titulní straně červnového čísla Jantaru je fotka vítězné štafety veteránek na oblastní veteraniádě štafet v Hradci Králové. A na dalších 27 stranách je pak vše podstatné, co se událo v pardubickém OB na přelomu května a června, najdete tam články o Přeboru škol (krajské i celostátní finále), o akcích World Orienteering Day, o námi pořádaných šampionátech ve sprintu a sprintových štafet, o závodech Českého poháru v Doksech, o úvodních béčkových závodech ve Větrném Jeníkově, o závěrečných závodech jarní části Vč. poháru i o nominačkách na MSJ v Dánsku. Nechybí ani tradiční rubriky. Obsah čísla je zde.
  • Šestice pardubických juniorek a juniorů (Anna Kopecká, Jana Peterová, Jan Rusin, Ondřej Volák, Martin Roudný a Jonáš Fencl) usilovala v Dánsku ve dvou závodecho nominaci na červencový juniorský světový šampionát. V úvodní klasice se jim vedlo se střídavými úspěchy. V juniorkách v úvodu dost chybující Anička skončila nakonec třetí, Janča byla osmá, v juniorech výborně zaběhl Honza, který obsadil třetí příčku, Jonáš skončil o místo zaním, Ondra byl šestý a po zranění se zotavující Martin sedmý. Na krátké trati doběhla Anička druhá (a zajistila si přímou nominaci na MSJ), Janča byla čtvrtá. V juniorech byl Honza také druhý (a má také jistou nominaci na MSJ), Jonáš byl pátý, Martin sedmý a Ondra desátý.
  • Skončil Východočeský pohár žactva - jaro 2019. Výsledky našich žáků trošku zaostaly za výsledky minulých let, přesto někteří běhali velmi dobře - nejlépe si vedli Ondra Šípek a Klára Haasová. V D10C se naše trio Hana Fenclová, Verča Zitková a Terka Macháčková srovnalo na 4. - 6. místě, Anna Švíglerová skončila na 11. místě (13. Gita Macková, 15. Ema Nožičková). V D12C obsadila Karda Pipková šesté místo, Kačka Švíglerová byla osmá (13. Saša Tichá, 19. Julča Dominová, 20. Ája Zitková). V D14C skončila Klára Haasová na pěkné třetí příčce, Markéta Mrskočová obsadila 10. příčku (15. Kačka Dvořáková, 17. Lucka Skořepová, 20. Anežka Sádovská). V H10C se do první desítky prosadil jen Maty Kroupa, který skončil na 6. místě (14. Matěj Kadaně, 15. David Maloch, 17. Štěpn Kárník). V H12C jsou naši nejlepší ve druhé desítce, Vítek Frosch obsadil 12. místo (15. Marek Kadaně, 17. Franta Goláň). V H14C se Ondra Šípek skvělými výkony v závěrečných závodech probojoval na druhou příčku, Vojta Vališ obsadil 11. místo, v H14D byl nejlepší Matěj Hostinský.
    Na základě výsledků jarního žebříku budou sestaveny štafety na říjnové M ČR oblastních výběrů žactva. V áčku by měl běžet Ondra Šípek (H14), v béčku Klára Haasová (D14), v céčku Karda Pipková (D12) a v déčku Kačka Švíglerová (D12).
  • V Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva jsou po jarní části žáci LPU stále na druhém místě za PHK.
  • V Hradci Králové proběhly v sobotu dva oblastní závody.
    Dopoledne se běželo oblastní mistrovství štafet (areál kynologického výcviku Hradečnice), startovalo 34 pardubických štafet a vedly si velmi dobře (hlavně mládež a veteráni). V ženách skončila naše štafeta Marta Fenclová, Petra Hančová a Bára Škorpíková těsně druhá, v mužích byla naše štafeta 11. V dorostu vyhrály štafety kluků i holek, kluci běželi ve složení Bert Waněk, Ondra Pipek a Ondra Paleček (další štafety obsadily 4., 6. a 12. místo), štafeta děvčat pak měla složení Terka Fejfarová, Bára Pušová a Kačka Koberová (další dvě štafety pak obsadily 5. a 7. místo). V žákyních v D12 vyhrála štafeta Kačka Švíglerová, Saša Tichá a Karda Pipková (další štafety - 9., 10. a 16. místo), v D14 byla naše štafeta čtvrtá. V žácích byli kluci v H12 pátí, sedmí a desátí, v H14 skončilo trio Vojta Vališ, Adam Štichhauer a Ondra Pipek druhé místo (béčko bylo sedmé). Ve veteránských kategoriích stálo osm pardubických štafet na stupních vítězů, na nejvyšším stupni byly štafety v D165 (Jana Juračková, Laďka Víchová a Jitka Demlová), v H105 (Olda Vodička, Petr Šabatka a Karel Haas) i v H195 (Vašek Farář, Pavel Štěrba, Vojta Juračka).
    Odpoledne se pak běžel poslední jarní závod Vč. Poháru (sprint) s centrem v areálu TJ Slávie za účasti přes 120 pardubických závodníků. Tratě byly hodně běžecké a nám se na nich docela dařilo. V ženách v D21C vyhrála Marta Fenclová a Petra Hančová byla třetí, v D21D vyhrála Zuzka Klimplová (3. Katka Stryková). V mužích v H21C skončil Ondra Paleček 11., v H21D byl Honza Macl čtvrtý. V žákyních skončila Tereza Macháčková v D10C čtvrtá, Gita Macková byla šestá a Verča Zitková devátá, v D12C doběhla Kačka Švíglerová pátá a Saša Tichá devátá, v D12D vyhrála Markéta Růžková, v D14C zaběhla výborně Klára Haasová, která obsadila druhou příčku. V žácích v H10N byl Dan Macek čtvrtá (6. Ondra Domin), v H10C obsadil Matěj Kadaně šestou příčku, v H12C byl Vítek Frosch pátý a v H14C skvěle zaběhl Ondra Šípek, který jasně vyhrál (10. Vojta Vališ). Dorost byl na soustředění, z těch, co běželi byl nejlepší Vojta Váňa na 7. místě v H16. Ve veteránkách skončila v D35D Eva Kokaislová pátá (7. Eva Kašparová), v D45C byla Jana Juračková třetí (8. Renata Čermáková), v D45D byla Eva Roudná desátá, v D55C obsadily Iva Lehárová a Laďka Víchová 4. a 6. místo, v D55D byla nejlepší Eva Lennerová a v D65C skončila Květa Kubíková třetí. Ve veteránech v H35C vyhrál Olda Vodička (4. Honza Václavek, 6. Petr Šabatka), v H35D v byl nejlepší Pavel Hovorka (4. Jirka Kuhn, 8. Luboš Macháček, 9. Ondra Nekvapil), v H45C skončil Jirka Belej šestý, v H55C byl Mirek Novotný čtvrtý (6. Vojta Juračka), v H55D byl Miloš Lulay pátý a v H65D byl nejlepší Petr Klimpl před Jardou Fridrichem.
  • Na závodě Ligy Vysočiny v Křižánkách obsadil Honza Knap v H55 třetí místo.
  • Ve středu běželi v Brně žáci ZŠ Benešova nám. a Gymnázia Dašická celostátní finále Přeboru škol v OB. V obou hodnoceních škol získalo Gymnázium velmi cenné 3. místo (Benešovka byla v základních školách na 13. místě). V jednotlivcích si nejlépe vedla Terka Fejfarová, která vyhrála kategorii DS. Další výsledky - D7: 5. Haasová, 13. Švíglerová, 14. Tichá a Skořepová; D9: Brancuská; DS: 1. Fejfarová, 5. Koberová; H7: 5. Vališ, 10. Šípek; H9: 5. Haas, 19. Oberreiter; HS: 10. Pipek.
  • Průběžné pořadí Českého poháru po 4 kolech - ženy: 12. Martina Zvěřinová, 17. Lenka Knapová, 30. Marta Fenclová, 32. Petra Hančová a Tereza Nováková; muži: 4. Tomáš Kubelka, 18. Matěj Kamenický, 20. Radek Nožka, 22. David Procházka, 40. Petr Zvěřina.
  • Žebříček A po pěti kolech - D16: 9. Tereza Fejfarová, 11. Kateřina Koberová; D20: 3. Anna Kopecká, 12. Jana Peterová, 21. Martina Waňková, 31. Veronika Barnetová, 32. Viktorie Vojtíšková; H16: 6. Hubert Waněk, 19. Filip Haas, 20. Daniel Štichhauer, 28. Michal Krpata; H18: 6. Šimon Mareček, 25. Ondřej Paleček, 29. Ondřej Pipek, 33. Ondřej Macek, 38. Marek Mrskoč; H20: 5. Jonáš Fencl, 6. Jan Rusin, 7. Ondřej Volák, 15. Václav Roudný, 19. Martin Roudný.

SVĚT
  • NEW! O víkendu proběhly ve Finsku (Kangasala) slavné štafety Venla (ženy) a Jukola (muži). Na startu bylo přes 20 tisíc závodníků (rekord). Terén závodu měl výškový rozdíl 80 metrů, bylo jen jen několik stezek, ale i spousta cest vytvořených lesními vozidly. Průběžnost se značně lišila, les byl převážně poměrně mladý, a díky tomu tam byla viditelnost omezená.
    Čtyřčlenné štafety žen (bžěelo jich přes 1700) startovaly odpoledne, čekalo je celkem 26,8 km s převýšením 580 m. Pro vítězství si díky skvělému výkonu finišmenky doběhla překvapivě štafeta Fredrikstad SK (Marianne Riddervold, Marie Olaussen, Marianne Andersen a Kamilla Olaussen), se ztrátou čtyř minut doběhl tým IFK Göteborg (Miri Thrane Ödum, Kirsi Nurmi, Elin Månsson, Sara Hagström), který v závěru porazil štafetu Tampereen Pyrintö (Lotta Karhola, Simona Aebersold, Saila Kinni, Venla Harju). Běžela i řada českých žen za své severské kluby, žádná z nich ale nebyla v nejúspěšnějších štafetách. Nejvíce ale zaujala mladší dorostenka Markéta Mulíčková, která obsadila na 1. úseku 13. příčku. Běžela ve štafetě Tesla Brno (Markéta Mulíčková, Kamila Springlová, Kateřina Grycová a Zdenka Kozáková), která skončila na 85. místě.
    Skoro dva tisíce semičlenných štafet mužů čekalo celkem 73.7 km s převýšením 2030 m. Zýávod byl tradičně zajímavý, pořadí se neustále díky chybám neustále měnilo. Na poslední úsek vybíhaly téměř spolu tři štafety, v cíli se ale s dostatečným dvouminutovým náskokem radovala štafeta Stora Tuna OK (Jesper Svensk, Henrik Johannesson, Olle Kalered, Joakim Svensk, Viktor Svensk, Anton Sjökvist a Emil Svensk), druhé místo obsadil tým IL Tyrving (Wojciech Kowalski, Björn Ekeberg, Torgeir Nörbech, Olle Boström, Håkon Jarvis Westergård, Andreas Kyburz, Matthias Kyburz), těsně za ním na třetí příčce finišovala štafeta Tampereen Pyrintö (Otto Simosas, Severi Kymäläinen, Elias Kuukka, Johan Runesson, Mikko Eerola, Aleksi Niemi, Florian Howald). Půl minuty zpět na čvrtém místě doběhla štafeta OK Linne, kde na pátém úseku skvěle běžel Miloš Nykodým, který měl na svém úseku nejlepší čas. Na šestém úseku skončil Kalevan Rasti s Janem Procházkou na prvním a Pavlem Kubátem na šestém úseku. Běžela i celá řada dalších českých závodníků za své severské kluby (třeba hodně byl vidět Tomáš Křivda). Startovaly i dvě české štafety, tým TJ Turnov (Daniel Wolf, Petr Fodor, Martin Luštický, Jindřich Kořínek, Kryštof Hájek, Vít Zakouřil a Tomáš Thoř) skončil na 139. místě, štafeta Tesly Brno pak obsadila 179. příčku.
    Web závodu je tady.
  • NEW! Oficiální mezinárodní o-sezóna začala první sérií Světového poháru v Helsinkách. Na závodníky čekaly 3 závody - middle, chase start a sprintové štafety.
    Program začal v sobotu v Tervalampi middlem. Běželo se za velkého tepla v klasickém skandinávském členitém terénu s rychlými otevřenými „vršky" a zelenějšími a bažinatějšími spodními partiemi. V ženách vyhrála největší favoritka Tove Alexandersson (SWE), která startovala jako poslední, před půlkou tratě doběhla o interval (byl jeden a půl minuty) Rusku Natalii Gemperle, spolu pak doběhly do cíle a obsadily první dvě místa (Ruska měla ztrátu 1:36 min.). Třetí místo obsadila Finka Marika Teini, která na vítěznou Švédku měla ztrátu 1:59 min., na "velkou bednu" se ještě probojovaly čtvrtá Karolin Ohlsson (SWE), pátáKamilla Olaussen (NOR) a šestá Venla Harju (FIN). Na startu bylo i šest českých závodnic, nejlépe z nich si vedla Denisa Kosová, která měla na 27. místě ztrátu na fenomenální Švédku šest minut (36. Vendula Horčičková,, 61. Adéla Indráková, 65. Tereza Čechová, 66. Tereza Janošíková). V mužích si pro vítězství doběhl Švéd Gustav Bergman, který vedl na všech mezičasech a v cíli měl náskok před druhým Fredericem Tranchandem 63 sekund, třetí Olav Lundanes (NOR) ztratil ještě o 28 sekund více. Na dalších místech skončili Magne Daehli (NOR), Martin Regborn (SWE) a Daniel Hubmann (SUI). Výborně zaběhl Vojtěch Král, který podle svých slov se nevyvaroval chyb, ale stále se pohyboval v první desítce a po vyrovnaném výkonu skončil osmý (ztráta na vítěze 2:22 min) a potvrdil tak svou příslušnost k nejužší světové špičce. Dalším našim závodníkům se moc nedařilo - 46. Miloš Nykodým, 48. Marek Minář, 59. Pavel Kubát, 72. Vojtěch Sýkora, 79. Tomáš Kubelka.
    V neděli se běželo ze stejné arény, startovní pořadí chase start bylo podle pořadí z middlu navíc s časovou bonifikací pro prvních 10 (první 2 min. proti 11. + ztráta z middlu). Na jedničku dlouhý postup, pak motýlek - snaha roztrhat startovní pole. Někde se to podařilo, většinou to ale nestačilo. V ženách to bylo jasné, celou trať vedla s více než minutoým náskokem Švédka Tove Alexandersson a s přehledem vyhrála. Na jedničku volila každá z čelní skupiny jiný postup, ale ni se nerozhodlo, z motýlku za Alexandersson vyběhla dvojice Marika Teini (FIN) a Kamilla Olaussen (NOR), Norka před veřejnoým úsekem chybovala a Finka si tak doběhla pro druhou příčku, o další místa se bojovalo ve finiši, nakonec skončila čtvrtá Ruska Natalia Gemperle, pátá Švédka Karolin Ohlsson a šestá další Ruska Anastasia Rudnaya. Našim nejlepším se nedařilo. Denisa Kosová si pohoršila na 45. místo se ztrátou 13 minut na vítězku, Vendula Horčičková doběhla na 51. příčce, Terka Jánošíková byla 63., Lenka Mechlová 67. a Tereza Čechová 73. V mužích si opět skvěle vedl Vojtěch Král, který doběhl na sedmém místě. Stejně jako v ženách Alexandersson běžel v mužích na čele sólo závod Švéd Gustav Bergman, běžel výborně, bez chyby, stále si udržoval náskok a v cíli slavil jasné vítězství. Také druhý v middlu (a tedy druhý na startu) Frederic Tranchand (FRA) si na trati stále držel druhou příčku, v cíli byl druhý, byť další skupina ho v závěru skoro dotáhla. Ta stíhací skupina byla šestičlenná, v závěru z ní vypadl Nor Lundanes a tak o pořadí na 3. - 7. místě rozhodl závěr, v němž měl nejvíce sil Nor Magne Daehli, který skončol třetí, čtvrtý byl Fin Miika Kirmula, pátý Švéd Martin Regborn, šestý Švýcar Daniel Hubmann a sedmý Vojtěch Král. Trojice Pavel Kubát, Marek Minář a Miloš Nykodým dofinišoval do cíle těsně za sebou na 41. - 43. místě se ztrátu 12 minut na vítěze, Tomáš Kubelka se zlepšil na 66. příčku.
    Závěrečným závodem finské série SP byly sprintové štafety, které se běžely v centru Helsinek. Bylo to velmi rychlé, drobné volby postupu se tam našly. Na prvním úseku se hned od počátku dostala do čela štafeta SWE 1 (Alexandersson), která si vybudovala půlminutový náskok, na dalších dvou místech byly další dvě štafety SWE, následovaly štafety SUI, RUS a FIN. Velmi dobře zaběhla první úsek Denisa Kosová (CZE 1), která předávala na osmém místě se ztrátou 46 sekund. Další dvě naše štafety CZE 3 (Čechová) a CZE 2 (Horčičková) skončily po prvním úseku na 19. a 20. místě se ztrátou 70 resp. 76 sekund. Na druhém úseku švédská první štafeta (Svensk) udržela skoro půlminutový náskok, na druhé místo se posunula štafeta SUI 1, za ní byly štafety SUI 4, NOR, SWE a FIN. Miloš Nykodým (CZE A) zlepšil postavení české štafety o místo, jeho ztráta na první byla 49 sekund. Výborně běžela Česká třetí štafeta (Hubáček), která se posunula na 13. příčku (+1:22), druhá naše štafeta (Sýkora) trochu ztratila - 24. místo (+1:56). Na třetím úseku se na prvních dvou místech nic nezměnilo, stále vedlo Švédsko (Bergman) s půlminutovým náskokem před SUI. Ale na třetí místo se posunul český tým po skvělém výkonu Vojty Krále (nejrychlejší čas na úseku), ztráta české štafety byla 46 sekund, za námi předávaly štafety SWE 2, SUI 4, NOR a RUS. V naší třetí štafetě Pavel Kubát předával na 15. místě (+2:05), druhou štafetu posunul Tomáš Kubelka o dvě příčky na 22. místo (+2:42). Na posledním úseku Švédka Ohlsson udržela s přehledem půlminutový náskok a čtveřice Tove Alexandersson, Emil Svensk, Gustav Bergman a Karolin Ohlsson se radovala z vítězství. Druhé místo obsadila štafeta SUI (Simona Aebersold, Matthias Kyburz, Daniel Hubmann, Elena Roos). Dvacet sekund za druhou štafetou se bojovalo o třetí příčku. Skoro celou trať spolu běželo trio CZE, NOR a SWE 2, dlouho to vypadalo, že si pro třetí místo doběhne tým NOR, v závěru se před něj dostala druhá štafeta SWE i CZE. Švédka Hagström byla v závěru rychlejší, ale v redukovaném pořadí patřila třetí příčka české štafetě běžící v sestavě Denisa Kosová, Miloš Nykodým, Vojtěch Král a Tereza Janošíková (ztráta na vítěze byla 50 sekund). V redukovaném pořadí se na velkou bednu ještě dostaly štafety NOR, RUS a FIN. Další dvě české štafety doběhly ve třetí desítce - CZE 2 (Vendula Horčičková, Vojtěch Sýkora, Tomáš Kubelka, Adéla Indráková) +3:18, CZE 3 (Tereza Čechová, Jonáš Hubáček, Pavel Kubát, Lenka Mechlová) +3:53.
    Web celé série najdete zde.
  • Vyšel červnový IOF Newsletter - čtěte tady.
  • IOF udělala konečnou rekapitulaci letošního World Orienteering Day. Rekord v počtu účastníků by překonán - WOD se po celém světě zúčastnilo více než 380 000 účastníků (Česká republika podle statistiky přispěla celkem 9712 účastníky). Celkem se uskutečnilo 2065 různých akcí v 83 zemích.