ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
út 31. 01. 12:27

NOVINKY ČSOS
18.01.2023
21:22 - Sdělení sekce OB 1/2023.
21:17 - Zápis z jednání vedení sekce OB 18/23.
21:00 - Prováděcí předpisy k soutěžím sekce OB pro rok 2023.
20:55 - Soutěžní řád závodů sekce OB.
20:47 - Klasifikační řád sekce OB.
17.01.2023
15:41 - Metodické listy ČSOS 1/2023
16.01.2023
20:06 -  Metodická středa 18.1. od 20:00: Informace pro kluby v roce 2023 (Jiří Šubrt, Dominika Plochová)
15.01.2023
10:30 - Zápis P ČSOS a VV ČSOS 2023/1
13.01.2023
10:54 - Podpora tvorby map v oblastech 2023
05.01.2023
10:10 - STK LOB v Kořenově (únor 2023): rozpis zveřejněn, přihlášky spuštěny

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- postupy OB
- kalendář 2023
- komise rozvoje OB
- mapy
- historie M ČR
- výsledky závodů
- metodický portál
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- kalendář 2023
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- PZP
- fotogalerie LPU
- info pro žactvo
- SCD
- Facebook LPU
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny

M ČR v OB 2022
9.4. NOB (VSP)
14.5. sprint (DKP)
15.5. spr. štaf. (DKP)
4.-5. 6. KT (TJN)
17.-18.9. klas (BOR)
8.10. štaf (PHK)
9.10. kluby (PHK)

Žebříčky, ligy 2022
Český pohár
ŽA
Český pohár štafet
Česká liga klubů
ŽB Č
ŽB M
Vč.pohár (Ž,D) - j
Vč.pohár (Ž,D) - p
Vč.pohár (D,V)
Vč. družstva

Budou závody
12.2. ZHL KT (LPU)

Závody za námi
22.1. ZHL S (SHK)
8.1. ZHL S (LPU)

Vícedenní 2023
Czech O-Tour
Velikonoce (DKP)
Rumcaj. míle (SJC)
Trojúhel (MLA)
Cena stř. Mor. (KON)
GP Silesia (AOP)
Vysočina cup (CHT)
O-Adventure (OAV)
Bohemia (BOR)
(Š)krpál (TZL)
Rumpál (LCE)
Prázdniny (TUR)
CVČ (PHK)
Interkompas (SJH)
West cup (NEK)

Mez. akce 2023
OB:
26.-30.4. SP (NOR)
22.-25.6. MED (BUL)
2.-9.7. MSJ (ROM)
11.-16.7. MS (SUI)
2.-6.8. SP (CZE)
12.-18.8. MSV (SVK)
3.-7.10. ME (ITA)
LOB:
7.-11.1. SP (AUT)
30.1.-5.2. ME,MSJ,MED (LAT)
9.-12.2. SP (NOR)
Trail-O:
3.-7.7. MS (CZE)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
CEP*
EKP
MFP
VSP**
ZBP*
Středočeská***
DCE*
HCE***
KAM*
LBE**
LME
RIC*
ROZ*
ZVO*
DKL***
DOR***
JES*
KPY*
ODV*
PDY**
ROU**
SLA**
Západočeská***
BSO***
LPM***
MLA***
MAS*
NEK
KPM
KRL**
ONO
SKV**
VPM**
Jihočeská
KRE
KTA**
VCB***
VTA**
OPI***
PCB*
CST
Ještědská***
BOR**
DOK
LDC***
LLI*
JEN***
TUR**
TJN**
VLI***
JJN*
CHA***
KUL*
LIT*
LTP***
PEN
STB
TUV
Východočeská***
CHC**
HOR***
JIL*
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB
LPU***
LTU***
KUO*
SJC***
STH***
SNA*
NPA***
OAV*
TYN*
XPU
Vysočina**
BZR*
CHT*
JHB*
PZR*
SJH***
CTB***
OSN*
SJI**
STA*
TTR**
Moravskoslez.**
BFM***
HAV*
SOP
TRI**
VRB*
KRN*
MOV***
OOP***
SIT***
SFM**
Hanácká**
ASU
KON*
OOL*
PLU
SSU**
TVR**
ZLH**
AOP***
JPV***
KSU**
UOL**
SBR*
STE***
Valašská***
EZL*
HLV*
KVS***
SKM***
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM*
BBM*
LBM***
PBM**
TBM**
ADA**
RBK
UBM***
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlistČR: Lyžařský OB na ZODM.
Východní Čechy: Připravuje se Shromáždění Vč. oblasti.
Pardubice: Míša startuje na MS juniorů v LOB. Pokračoval PZP.
Svět: Megakace LOB v Lotyšsku - Štěrba vybojoval bronz.
Jak to vidí Béďa na FBČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! Na webu sekce OB najdete článek s přehled závodů Českého poháru štafet a České ligy klubů 2023.
 • NEW! Česká o-reprezentace měla první letošní soustředění na Šumavě (ubytování Apartmány Kvida Vilémov). O dění na soustředění se dočtete zde.
 • NEW! Juniorská reprezentace OB měla svou první akci. Soustředění v Doksech (RS Termit) popisuje v článku na webu o-reprezentace Pavel Košárek.
 • NEW! V Královéhradeckém kraji proběhla Zimní olympiáda dětí a mládeže. Na programu jsou i tři závody v lyžařském orientačním běhu. Závody připravili pořadatelé z OOS TJ Spartak Vrchlabí.
  Prvním závodem byl sprint, tratě byly namotány na malé ploše tratí v areálu Vejsplachy, ale nakonec to byl moc pěkný závod, který se jel za pěkného počasí. Ze závodu byl docela pěkný přímý přenos České televize. Boje o medaile byly velmi zajímavé, úspěšní byli především závodníci z míst, kde měli možnosti lyžařské přípravy. V D16 si pro vítězství dojela Sheila Havrdová (Královéhradecký kraj), devět sekund za ní zaostala druhá Barbora Chrástová (Liberecký kraj), třetí Eva Baldriánová (Hlavní město Praha) měla ztrátu 41 sekund. V H16 vybojoval první příčku Vladimír Srb (Kraj Vysočina), který porazil druhého Ctibora Podrábského (Liberecký kraj) o 17 sekund a třetího Marka Lesáka (také Liberecký kraj). Mezi mladšími dívkami získaly dvě nejcennější medaile závodnice z Libereckého kraje Pavlína Salabová a Matilda Tomášková (rozdíl mezi nimi byl 25 sekund), třetí Selina Havrdová (Královéhradecký kraj) zaostala za stříbrem jen o jednu sekundu. V H14 vybojoval zlato Štěpán Holas (Moravskoslezský kraj), osm sekund za ním zaostal stříbrný Adam Engel (Hlavní město Praha), bronzový Lukáš Štěrba (Karlovarský kraj) měl ztrátu 16 sekund.
  Středeční krátká trať si kvůli nedostatku sněhu ve Vrchlabí jela na Benecku, kde sněhu bylo dostatek a tratě se podařilo postavit velmi pěkné. V starších dívkách bylo pořadí na prvních třech místech stejné jako ve sprintu, Sheila Havrdová (Královéhradecký kraj) rozhodla v závěru o svém vítězství o 14 sekund před Barborou Chrástovou (Liberecký kraj), třetí Eva Baldriánová (Hlavní město Praha) měla ztrátu 1:24 min. V H16 se stejně jako ve sprintu dojel pro zlato Vladimír Srb (Kraj Vysočina), druhý Vilém Štrait (Hlavní město Praha) na něj ztratil 40 sekund a třetí Filip Schwab (Jihomoravský kraj) přesně minutu. V D14 to bylo velmi těsné o vítězství Ely Lošťákové (Ústecký kraj) před Pavlínou Salabovou (Liberecký kraj) rozhodlo osm sekund, třetí Matilda Tomášková (Liberecký kraj) měla na vítězku ztrátu 1:05 min. V H14 získal zlato Lukáš Štěrba (Karlovarský kraj) s náskokem 46 sekund před Matějem Čečkou (Královéhradecký kraj), třetí byl vítěz sprintu Štěpán Holas (Moravskoslezský kraj), který za Čečkou zaostal o jedinou sekundu.
  Na závěrečné štafety se závodníci vrátili do areálu Vejsplachy, kde byly připravené zajímavé tratě zpestřené "labyrintem". Jely se čtyřiúsekové dvojčlenné štafety v pořadí holka - kluk - holka - kluk, úsek trval cca sedm minut. Každý kraj mohl postavit dvě štafety. Nejdříve jeli ti starší. V cíli byla první štafeta Královéhradeckého kraje, ale pro vynechání kontroly byla diskvalifikována (obdobně jako štafeta Prahy, která byla v cíli třetí). Zlato tak získala štafeta Libereckého kraje v sestavě Barbora Chrástová a Ctibor Podrábský o půl minuty před Krajem Vysočina (Hana Vítková, Vladimír Srb), ještě o minutu déle na trati byla bronzová dvojice Zuzana Nagyová a Marek lesák (béčko Libereckého kraje). Mezi mladšími vedla od staru do cíle štafeta Libereckého kraje a v cíli duo Pavlína Salabová a Janek Skácel slavilo zlato. O čtvrt minuty později se finišovalo o druhé místo, stříbro těsně získal tým Hlavního města Praha (Barbora Štěpová, Adam Engel), na štafetu Královéhradeckého kraje (Selina Havrdová, Matěj Čečka) zbyl bronz. Z obou kategorií byl přímý přenos České televize a byl velmi pěkný i díky velmi dobrému komentáři.
 • O víkendu proběhlo v Hradci Králové školení rozhodčích 2. třídy, kterého se zúčastnilo 40 frekventantů. Připraveny byly přednášky přednášky o mapách, o stavbě tratí, o povinnostech hlavního rozhodčího, rozbor častých chyb při pořádání závodů, přednáška o sportovně technických dokumentech, zadání úkolu stavby tratí (byla stanovena přiměřená lhůta pro vypracování a forma zaslání výsledku) a závěrečný test. Závěrečná část školení bude on-line, bude věnována diskuzi nad výsledky úkolu stavby tratí. Vedoucím školení byl Jan Netuka.
 • Do Českého poháru v orientačním běhu je v roce 2023 zařazeno 11 závodů (3 sprinty, 4 krátké tratě, 3 klasické tratě a knock-out sprint). V článku na webu sekce OB se můžete podívat, co je pro naše nejlepší připraveno.
 • Poprvé v letošním roce jednalo vedení sekce OB. Po úvodních informacích projednalo splnění podmínek hlavních rozhodčích a stavitelů tratí na závodech sekce OB v roce 2023. Následně projednalo výsledky 2. kola výběrového řízení na pořadatele závodů sekce OB v roce 2024 a následně vypsala 3. kolo, kam byly zařazeny závody, které nebyly přiděleny ve 2. kole VŘ. A dvě věci byly projednány v bodě různé. Více v zápise na webu sekce OB.
 • Byly zveřejněny sportovně technické dokumenty sekce OB na sezónu 2023:
  - novelizace Soutěžního řádu sekce OB
  - novelizace Klasifikačního řádu sekce OB
  - Prováděcí pokyny k soutěžím sekce OB v roce 2023
  Všechny dokumenty jsou na webu sekce OB.
 • Byly vydány další Metodické listy - webová verze je zde.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! Shromáždění Východočeské oblasti orientačního běhu ČSOS se bude konat v neděli 12. 2. 2023 od 19:00 hod. on-line. Kluby mají zaslat předsedovi oblasti jména (a e-maily delegátů) do 6. února. Na programu budou soutěže Vč. oblastí, hospodaření oblasti, práce s talentovanou mládeží a další věci týkající se OV ve Východočeské oblasti. Na kluby odešli podklady k soutěžím oblasti na rok 2023 - Soutěžní řád Vč. oblasti pro rok 2023; Společný rozpis soutěží Vč. oblasti v OB pro rok 2023 - jaro (poklady už zalsali všichni pořadatelé).
 • NEW! V Zimní hradubické lize po čtyřech kolech je s náskokem 15 bodů Nikola Zlámalová (SJC) před dvojicí Vojtěch Král (SSU) a Denisa Kosová (PHK). Na dalších místech jsou - 4. Metelková (PHK), 5. Haas (LPU), 6. Dohnálek (SHK), 7. Losman (PHK), 8. Holas (SJC), 9. Gebrt (SHK), Glonek (KAM) a Martanová (TUR). Průběžné pořadí je zde. Dalším závodem je krátká trať v půlce )nora v Pardubicích.
 • OK Slavie Hradec Králové uspořádal v neděli další závod Zimní hradubické ligy - delší sprint neboli městská krátká na sprintové mapě s názvem Led(n)ový Hradec. Centrum bylo v prostoru u řadových garáží v Mrštíkově ulici (u OC Futurum - tam se parkovalo). Přes 350 závodníků běželo v městské zástavbě a městské zeleni, terén byl naprosto bez převýšení). V Hradci byl jen poprašek sněhu, ale i to stačilo ke zdání, že se jednalo o zimní ligu. Terén byl pro OB zmapován poprvé. Tratě na mapě HK – Náhon (1:4000) připravili Honza a Anežka Netukovi. V ženách vyhrála Nikola Zlámalová (SJC) a upevnila si tak první místo v průběžném pořadí, se ztrátou půl minuty byl druhá Táňa Metelková (PHK), třetí Eliška Sieglová (PGP) ztratila na vítězku necelou minutu. V mužíchbyl nejrychlejší Jakub Glonek (KAM), druhý Vojtěch Sýkora (LCE) na něj ztratil půl minuty, třetí Štěpán Holas (SJC) měl ztrátu na vítěze přes dvě minuty. Web závodu je tady.

PARDUBICE
 • NEW! Míša Srbová startuje na Mistrovství světa juniorů v lyžařském orientačním běhu, které se koná v lotyšské Madoně. V úvodním sprintu dojela těsně za první desítkou, se ztrátou necelých dvou minut obsadila 12. místo.
 • NEW! Pardubický zimní pohár pokračoval pátým kolem. Centrum bylo nad Nemošickou strání, tratě byly připraveny na mapě Nemošice (1:7500) a vedly po loukách a v lesících po běhu Chrudimky mezi Nemošicemi a Drozdicemi. Bylo na nule, na loukách byly zbytky sněhu, na cestách dost ledu. Na startu bylo přes 50 závodníků. V mužích to bylo hodně vyrovnané, nejlepšího času dosáhl Vojta Šišma, ale po přepočtu koeficienty skončil až šestý, vyhrál Petr Šabatka před Honzou Fukátkem a Petrem Doubkem. V ženách byla jasně nejrychlejší Marta Fenclová před Dájou Petrovou a Hanou Fenclovou. Mezi dětmi byla nejlepší Zuzka Fenclová. Výsledky najdete zde. Po pěti kolech vedou Dája Petrová (2. Renata Haasová, 3. Marta Fenclová) a Petr Šabatka (2. Fanda Goláň, 3. Petr Doubek) - tady.
 • NEW! Na Zimní olympiádě dětí a mládeže Na Zimní olympiádě dětí a mládeže ve Vrchlabí se jely i závody v lyžařském orientačním běhu.
  V úvodním závodě ve sprintu (Vejsplachy) se potvrdilo, že závodníci z Pardubického kraje nepatří k favoritům. Do první šestky se probojovala jen Eliška Čivrná, která za šesté místo stála na velké bedně (Kačka Švíglerová skončila na 13. místě). V H16 obsadili Vítek Frosch a Mára Kadaně 20. a 22. místo, v D14 skončily Hana Fenclová a Lída Fukátková na 23. a 24. místě a v H14 byl Maty Kroupa dojel na výborném desátém místě. Skvěle zajel v dresu Vysočiny Vládík Srb, který vyhrál závod v kategorii H16.
  Krátká trať se jela na Benecku (ve Vrchlabí nebylo dost sněhu). Žádný ze závodníků Pardubického kraje se neprobojoval do TOP10. V H14 dojel Maty Kroupa na 14. místě (23. Matěj Kadaně), v D14 obsadily Hanka Fenclová a Lída Fukátková 25. a 26. místo. V H16 skončil Vítek Frosch na 23. místě (26. Marek Kadaně) a v D16 obsadily Eliška Čivrná a Katka Švíglerová 20. a 21. místo. Pro druhou zlatou si v H16 dojel Vládík Srb.
  Závěrečným závodem byly dvoučlenné čtyřúsekové štafety v areálu Vejsplachy. Ve starší kategorii si vedla v úvodu velmi dobře dvojice Eliška Čivrná a Vítek Frosch, ale postupně se propadla až na konečné 14. místo, Katka Švíglerová s Mrkem Kadaněm obsadili 21. místo. V mladší kategorii obsadila dvojice Pardubického kraje Hana Fenclová a Matyáš Kroupa 19. místo (béčko bylo disk). Ve štafetě Vysočiny dojel Vláďa Srb pro stříbrnou medaili.
 • NEW! V KD Hronovická proběhlo vyhlášení nejlepších sportovců Pardubicka za rok 2022. Zastoupení orientačních běžců LPU bylo docela značné. Mezi dospělými byl oceněn Ondra Macek za výsledky na MS v trail-O, v dorostu Míša Srbová za především za výsledky v lyžařském OB (jak na ME dorostu, tak i na M ČR) a družstvo dorostu za vítězství na M ČR klub a mezi trenéry Karel Haas za práci s mládeží.
 • NEW! Jana Stehlíková má druhou dceru. Josefínka se narodila 24. ledna.
 • V neděli dopoledne proběhl v Hradci Králové (u OC Futurum) delší sprint Zimní hradubické ligy. Na startu za zimního počasí bylo necelých 50 závodníků LPU. V dámské elitě doběhla Martina Zvěřinová na 4. místě, Karda Pipková byla devátá. V mužské elitě se trojice Šimon Mareček, Ondra Pipek a Ondra Macek seřadila na 6. - 8. místě a Petr Zvěřina byl desátý. V DK skončila Eliška Macháčková sedmý a HK obsadil Tonda Goláň druhou příčku.
 • V Zimní hradubické lize je po čtyřech kolech Filip Haas pátý, Klára Haasová je 17. a Petr Zvěřina je na 22. příčce.
 • Čtveřice Ondřej Pipek, Ondřej Macek, Šimon Mareček a Honza Žák se zúčastnila školení rozhodčích 2. třídy, které proběhlo v Hradci Králové.
 • Další závod Pardubického zimního poháru uspořádali dorostenci s centrem ve Spojile u hřiště. Běžela se zkrácená klasika ve dvou středně průběžných lesech s výraznou sítí cest proložené sídlištěm Dubina. Závod měl klasicky zimní scenérii, před startem napadlo 10 cm mokrého sněhu (a trochu sněžilo i v průběhu závodu). Místy to tedy byla stopovaná. Ale jako zimní závod to bylo velmi pěkné. V ženách měla nejlepší čas Bětka Hladíková, ale díky koeficientu obsadily první tři místy Zuzka Klimplová, Renata Haasová a Iva Léharová. V mužích suverénně vyhrál Filip Haas, na druhém místě skončil Karel Haas a třetí byl Tomáš Pekárek. Výsledky jsou zde. Po čtyřech kolech vedou Dája Petrová (2. Renata Haasová, 3. Jindra Horáková) a Petr Šabatka (2. Filip Haas, 3. Karel Haas).
 • Jana Peterová a Martin Roudný byli na týdenním soustředění reprezentace OB na Šumavě.
 • První letošní číslo Jantaru je na světě. Na titulní stránce je fotka Honzy Czagana při doběhu sprintu Zimní hradubické ligy v Polabinách. V čísle jsou právě články o zimních soutěžích na přelomu roku - ZHL, ale i Pardubický zimní pohár. Pochopitelně je tam i článek o Maratónu 2022 i o dalších akcích, kterých se členi našeho klubu na přelomů roku zúčastnili. V závěru jsou pak pravidelné rubriky. Obsah čísla najdete zde.

SVĚT
 • NEW! V Madoně (Lotyšsko) probíhá megaakce lyžařského orientačního běhu - jede se Mistrovství Evropy dospělých, Mistrovství světa juniorů a ME dorostu. Všechny závody se konají ve sportovním centru “Smeceres sils” na okraji města Madona ve východní části Lotyšska. Jsou zde standartní lyžařské a biatlonové tratě, terén je zvlněný až kopcovitý, asi 25 % prostoru jsou otevřené a polootevřené plochy. Na ME startují závodníci ze 14 zemí (je to i další část Světového poháru), na MSJ a MED jsou přihlášeni závodníci z 12 zemí.
  Program začal v úterý sprintem. Hustá siť stop (především plná zelená) - to byl základ orientačně zajímavého závodu. V ženách získala titul Estonka Daisy Kudre Schnyder, která vedla po celou trať a v cíli měla poměrně velký náskok 24 sekund před druhou Evelinou Wickbom (SWE), třetí byla další Švédka Elin Schagerstrom, která měla ztrátu 32 sekund (4. Frida Sandberg, 5. Lisa Larsen, SWE, 6. Maria Hoskari, FIN). Johanka Šimková a Anežka Hlaváčová obsadily 15. a 16. místo se ztrátou 2:43 resp. 2:48 min. (28. Tereza Chrástová). Závod mužů byl velmi vyrovnaný. O titulu Švéda Jonatana Stahla před Bulharem Stanimirem Belomazhevem rozhodly dvě sekundy, třetí byl Fin Niklas Ekstrom, který na vítěze ztratil 11 sekund (4. Jorgen Baklid, NOR, 5. Aapo Viippola, FIN, 6. Nicola Mueller, SUI). Naše dvojice Petr Horvát a Jakub Škoda obsadila 20. a 21. místo se ztrátou 1:05 resp. 1:08 min., Radek Laciga dojel 26., Josef Nagy po excelentním začátku (ve čtvrtině trati byl druhý, pak však na orientačně těžích postupech ztratil) skončil 29. (39. Jan Hašek). Marek Štěrba vybojoval BRONZ! Po vyrovnaném výkonu po celé trati dojel třetí se ztrátou 41 sekund na vítězného Švéda Albina Gezeliuse (druhý skončil Estonec Chris Marcus Krahv); Matyáš Zakouřil dojel na 15. místě (+1:51), bratři Peňázové obsadili 18. a 19. příčku se ztrátou přes dvě minuty. V juniorkách vyhrála Ella Turesson (SWE) Norkou Kristin Melby Jacobsen a Švýcarkou Alinou Niggli, v první desítce dojela na 9. místě Tereza Pecková (+1:18), Michaela Srbobá obsadila 12. příčku (+1:53), Hana Malečková byla 17. a Markéta Kodejšová 24. V dorostenkách si pro čtvrté místo dojela Lucie Hlaváčová, když za bronzem zasotala jen o 7 sekund a na vítězku měla ztrátu něco nad minutu (1. Maja Lundholm, SWE, 2. Johanna Naskali, FIN, 3. Nesa Schiller, SUI); další dvě naše závodnice Barbora Chrástová a Sheila Havrdová obsadily s dvouminutovou ztrátou 10. a 11. místo. V dorostencích vyhrála s obrovským náskokem přes minutu domácí Ritvars Lepeskins (2. Lavio Mueller, SUI, 3. Eemil Koskinen, FIN); Filip Mairich po dobrém výkonu hlavně v závěru dojel na 5. místě se ztrátou 1:41 min., v TOP 10 skončil i David Elleder (8. místo s odstupem přes dvě minuty na vítěze).
  Ve středu je krátká trať, po dnu volna se v pátek jede klasika s hromadným startem, v sobotu jsou tříčlenné štafety a závodní týden zakončí v neděli sprintové štafety. Web šampionátů je zde.
 • V Prostějově proběhne ve dnech 3. až 5. března 2023 FootO Event Advisers’ Clinic. Školení je organizováno pro nové IOF Advisery. Účast na tomto školení je klíčovým požadavkem pro akreditaci jako IOF Event Adviser. Vedoucími jsou Unni Strand Karlesen (NOR), Dušan Vystavěl a Jan Fiala. Uzávěrka přihlášek je 5. února 2023 na stránkách IOF.
 • Skončil první termín přihlášek na světový veteránský šampionát, který proběhne v polovině srpna v Košicích a okolí. Pořadatelé registrují přes 2000 zpřihlášených závodníků. A nejvíce závodníků je z České republiky - je jich přes 400, české přihlášky předčily i tradičně nejpočetnější země Finsko (letos 285) a Švédsko (232).
  Pořadatelé WMOC připravují pro tradiční závodní program (2x sprint, 3x lesní závod) nabídku pěti navzájem odlišných terénů. Součástí WMOC bude i doprovodná akce, 5-etapový Slovak Karst Cup. Web šampionátu je tady.