Orientační běh - Jak to vidí Béďa

   ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
ne 26. 05. 23:35

NOVINKY ČSOS
26.05.2024
17:39 - SP v OB Švýcarsko (sprint): 3. T. Janošíková, 10. T. Křivda
16:14 - SP v OB Švýcarsko (KO sprint): 10. B. Matějková
10:53 - Schůzka členů ČSOS s vedením svazu 26. května již od 19:00 (kvůli MS v hokeji)
25.05.2024
21:23 - Sdělení sekce OB 15/2024.
21.05.2024
12:17 - Studio Český orienťák: čtvrtek 23. 5. 13:35 živě na ČT sport
20.05.2024
08:43 - Metodické listy ČSOS 5/2024
18.05.2024
16:43 - Zápis z jednání VV 2024/5
14.05.2024
23:05 - Zápis z jednání vedení sekce OB 26/24.
12.05.2024
19:44 - ME trailo 2024 TempO (Finsko): 2. Š. Mareček
08:47 - ME trailo 2024 TempO (Finsko): TV přenos zdarma 12. 5. od 13:30

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- staré postupy OB
- kalendář 2024
- kalendář 2025
- komise rozvoje OB
- mapy
- historie M ČR
- metodický portál
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- kalendář 2024

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- PZP
- fotogalerie LPU
- SCD
- Facebook LPU
XPU

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny

M ČR v OB 2024
13.4. NOB (MOV)
8.5. KO S (JPV)
18.5. S (PBM)
19.5. SŠ (PBM)
8.-9.6. KT (VSP)
14.-15.9. KL (ASU)
5.10. Š (TZL)
6.10. KLUB (TZL)

Žebříčky, ligy 2024
Český pohár
ŽA
Český pohár štafet
Česká liga klubů
ŽB Č
ŽB M
Vč.pohár (Ž,D) - j
Vč.pohár (Ž,D) - p
Vč.pohár (D,V)
Vč. družstva

Budou závody
1.-2.6. ŽB-Č (LPU)
1.-2.6. ŽB-M (VIC)
8.-9.6. M ČR KT (VSP)

Závody za námi
24.5. Vč.pohár (ZAM)
18.5. M ČR SŠ (PBM)
17.5. Vč.pohár (HJL)
17.5. M ČR sprint (PBM)
11.-12.5. ČPŠ (PGP)
11.5. ČP/ŽA (DKP)

Vícedenní 2024
Czech O-Tour
Velikonoce (DKP)
GP Silesia (AOP)
Trojúhel (MLA)
Cena stř. Mor. (KSU)
Vysočina cup (CHT)
Rumcaj. míle (SJC)
Pískovce (DOK)
Prázdniny (TUR)
CVČ (LPU)
Interkompas (SJH)
West cup (NEK)

Mez. akce 2024
OB:
5.-7.4. CEYOC (HUN)
25.-26.5. SP (SUI)
1.-2.6. SP (ITA)
21.-24.6. MED (POL)
30.6.-1.7. MSJ (CZE)
12.-16.7. MS (GBR)
1.-5.8. AMS (BUL)
3.-9.8. MSV (FIN)
16.-20.8. ME (HUN)
26.-29.9. SP (FIN)
LOB:
23.-27.1. MS,MSJ,MED (AUT)
23.-25.2. SP (EST)
Trail-O:
8.-12.5. ME (FIN)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
DKP*
FSP*
MKP*
PGP*
SCP
TAP***
EKP*
MFP
VSP*
ZBP*
Středočeská***
DCE*
HCE*
KAM**
LBE**
LME*
RIC**
ROZ**
ZVO*
DKL***
DOR***
JES*
KPY*
ODV*
PDY**
ROU**
SLA**
Západočeská***
BSO*
LPM*
MLA***
MAS*
NEK*
KPM
KRL***
ONO*
SKV**
VPM*
Jihočeská*
KTA**
VCB**
VTA*
KRE
OPI*
CST*
Ještědská***
BOR**
DOK***
LDC***
LLI*
JEN***
TUR**
TJN***
VLI***
JJN**
CHA***
KUL*
LIT
LTP***
PEN
STB

Východočeská***
CHC*
HOR***
JIL*
PHK**
SHK***
SRK*
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB**
LPU***
LTU***
KUO
SJC**
STH**
SNA
NPA***
OAV*
TYN*
XPU
Vysočina**
BZR*
CHT*
JHB
PZR
SJH***
CTB***
OSN*
SJI***
STA**
TTR**
Moravskoslez.**
BFM***
HAV*
SOP
TRI**
VRB
AOP***
KRN
MOV**
OOP***
SFM**
Hanácká**
ASU
KON
OOL*
PLU
SSU***
TVR
ZLH**
JPV***
KSU***
UOL***
SBR
STE***
Valašská***
EZL
HLV***
KVS
SKM***
LCE**
TZL***
VIC***
Jihomoravská***
ABM*
BBM*
LBM***
PBM***
TBM**
ADA*
RBK
UBM*
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlist



ČR: Proběhly nominační závody na MSJ a MED. Víkendové oblastní závody. Studio Český orienťák.
Východní Čechy: Vč. pohár v sobotu ve Studeném. Vč. soutěže po 10. kole.
Pardubice: Martin a Janča běží Světový pohár. Pětice na nominačkách na MSJ. Soustředění dorostu. Vč. soutěže pokračovaly v sobotu.
Svět: Světový pohár v OB - Janošíková třetí!
Jak to vidí Béďa na FB


ČESKÁ REPUBLIKA
  • NEW! Proběhly nominační závody na MS juniorů a ME dorostu v kategoriích DH18.
    Program začal ve čtvrtek v podvečer na atletické dráze UK FTVS v Praze, kde se běžela trojka na dráze. Nejlepší čas v dívkách zaběhla Kateřina Štěpová (10:44) před Lucií Dittrichovou (10:59) a Hanou Vítkovou (11:02). Mezi kluky byl nejrychlejší Tomáš Urbánek (9:05), Šimon Stehlík zaběhl čas 9:13, Daniel Bolehovský 9:14. Výsledky jsou tady.
    V pátek před polednem proběhl v Říčanech sprint. Mezi dívkami ukázala jasnou dominanci Lucie Dittrichová, která vyhrála s náskokem 35 sekund před Hanou Vítkovou, třetí Tereza Měšťanová ztratila na vítězku 1:09 min. Závod kluků byl daleko vyrovnanější, jasně nejlepší byl opět Tomáš Urbánek, 18 sekund za ním zaostal druhý Daniel Bolehovský, třetí Vladimír Srb ztratil na vítěze 24 sekund. Oficiální výsledky najdete zde.
    Sobotní krátká trať měla centrum v kemp U hrocha v Odlezlech, běželo se na mapě Odlezelské jezero. V dívkách byl souboj o vítězství velmi těsný, nakonec vyhrála Viktorie Škáchová s náskokem tří sekund před Lucií Dittrichovou, třetí Hana Vítková měla ztrátu daleko větší - přes čtyři a půl minuty. Na trati kluků dominoval Jan Strýček, druhý Daniel Bolehovský měl ztrátu 1:23 min., třetí Jakub Stehlík za ním zaostal o 17 sekund. Tady jsou výsledky.
    Závěrečnou nominační akcí byla nedělní hodně náročná klasická trať u Hostomic na mapě Studený vrch. V dívkách vyhrála Lucie Dittrichová s náskokem minuty a půl před Viktorií Škáchovou, třetí Kateřina Štěpová už měla velkou ztrátu přes osm minut. Mezi pány královal Jan Strýček, který za sebou nechal druhého Prokopa Tomáška skoro o čtyři minuty, třetí Daniel Bolehovský měl ztrátu čtyři a půl minuty. Čtvrtý doběhl s pětiminutovou ztrátou Brit Euan Tryner.
    Nominační kritéria na MSJ jsou zde. V nominačním žebříčku je v dívkách pořadí 1. Dittrichová 30, 2. Škáchová 23, 3. Vítková 17, 4. Štěpová 15, 5. Doušková 11 (přednominaci mají Ema Černá a Michaela Novotná). Mezi kluky je pořadí 1. Strýček 25, 2. Bolehovský 25, 3. Donda 16, 4. Tomášek 14, 5. Urbánek 13, 6. J. Stehlík 10 (přednominaci dostal Adam Zřídkaveselý).
    V nominačním žebříčku v dorostenkách vyšlo pořadí 1. Škáchová 19, 2. Vítková 18, 3. Štěpová 14, 4. Doušková 12, 5. Měšťanová 10, 6. Holasová 9. V dorostencích je pořadí 1. Tomášek 16, 2. Brosch 15, 3. Hanuš 15, 4. Urbánek 15, 5. Srb 14, 6. Stehlík 14. Nominační kritéria na MED jsou tady.
    Kompletní souhrn výsledků je na stránce juniorské reprezentace .
  • NEW! Online schůzka vedení ČSOS s kluby proběhla v neděli večer. Na programu byla témata: změny v rámci sekretariátu a řízení ČSOS, směřování ČSOS v nadcházejícím období, aktuální spolupráce s NSA, Ministerstvo obrany, Lesy ČR a Vojenské lesy ČR, pořádání celostátních závodů v dalších letech (Sekce OB), benefity pro kluby nebo registrované závodníky.
  • NEW! Poslední květnový víkend byl plný oblastních závodů (bylo jich 14), oblastní závody se konaly ve všech oblastech.
    Sobota:
    Mistrovství Pražské a Středočeské oblasti na klasické trati připravil oddíl orientačního běhu VSK ČVUT Fakulta Stavební Praha. Přes 750 přihlášených závodníků mělo centrum v Dubenci. Tratě postavil Karel Nitsch ve zvlněném terénu, který byl porostově členitý se střední hustotou cest, ve velké části prostoru byly terénní detaily a kameny. Mapu Houpačka připravili Roman Horký, Petr Cigoš, Milan Borovička a Pavel Kurfürst. V ženách byla na prvních místech rozdíly velké, vyhrála Barbora Baldrianová (VSP) s náskokem pět a půl minuty před Ivanou Fujáčkovou (SJC), třetí Vendula Ryšavá (PGP) měla ztrátu přes 10 minut. Závod mužů byl daleko více vyrovnaný, vyhrál Matouš Nathaniel Petrilák (DKP) s náskokem 24 sekund před Janem Havlíčkem (RIC) a minutu před Michalem Bukem (ROU).
    Také v Západočeské oblasti se konalo mistrovství oblasti na klasické trati, na kterém startovalo 250 závodníků. Pořadatelé z KOB Baník Sokolov zvolili za centrum Habartov (u fotbalového hřiště). Běželo se na mapě Kluč v terénu, kde byl většinu čistý, ale místy hůře průběžný les, v některých místech byl podmáčený a kamenitý, byla tam hustší síť cest. Tratě postavil Oldřich Kohoutek. Vítězství se v ženách odnesla Dagmar Biersaková (KRL), druhá Daniela Trpáková (DCH) na ní ztratila necelé tři minuty, třetí byla Magda Žákovcová (KRL). V mužích vyhrál s velkým náskokem Ondřej Sládek (DCH) před Markem Štěrbou (SKV) a Janem Žákovcem (KRL).
    V Ještědské oblasti byly dva závody pod taktovkou OK Chrastava, centrum bylo na louce u obce Bedřichovka (Liberec). Dopolední oblastní žebříček byl součástí 32. ročníku Česko-saské dny orientačního běhu (SAXBO). Devět stovek závodníků čekala mapa Víska (autoři Jan Potštejnský a Bohumil Háj). Tratě postavil Jaroslav Polák v mírně kopcovitém terénu, kde byla hustá síť cest, les byl částečně s podrostem, byla tam i linie řopíků. V ženách si pro první místo doběhla Anna Karlová (KAM), polská reprezentantka Hanna Wiśniewska (CHC) na ní na druhém místě ztratila 81 sekund, s dvouminutovou ztrátou skončila třetí Lotyška Elza Kuze. Na trati mužů byl nejrychlejší Jan Procházka (PGP), o druhé místo se ztrátou 32 sekund podělili stejným časem Jan Grundmann a David Procházka (oba LPU). Odpoledne se konalo Mistrovství Ještědské oblasti štafet, které běželo přes 150 štafet. Terén byl stejný jako dopoledne, tratě na mapě Bedřichovka (autoři opět Jan Potštejnský a Bohumil Háj) postavil Pavel Hradec. V ženách vyhrálo trio VLI (Tereza Pecková, Markéta Poloprutská a Marie Šestáková) před TUR a JJN. V mužích vyhrála štafeta TZR (Tomáš Thoř, Tomáš Dlabaja, Martin Luštický) před BOR a DOK.
    Mistrovství Východočeské oblasti na krátké trati uspořádal oddíl orientačního běhu T.J. Sokol Žamberk. Startovalo přes 650 závodníků, kteří našli centrum ve sportovním areálu a dětském hřišti Studené. Stavitel tratí Jiří Mrázek měl k dispozici mapu Studené III v podhorském členitém lese s hustší sítí cest. V ženách si pro těsné vítězství doběhla Zuzana Jedličková (SHK), jen dvě sekundy za ní skončila druhá Martina Jirčáková (LCE), třetí Petra Holečková (SHK) měla ztrátu 70 sekund. V mužích deklasoval své soupeře Tomáš Kubelka (LPU), který za sebou nechal druhého Michala Jedličku (SHK) a třetího Davida Mikela (TZL) skoro o sedm minut.
    V oblasti Vysočina se běžely dva závody. Dopoledne uspořádal oddíl orientačního běhu TJ Jiskra Havlíčkův Brod oblastní žebříček ve sprintu. Centrem byla sportovní hala v Havlíčkově Brodě. Tratě pro tři stovky přihlášených závodníků postavila Vladislava Fencíková v městské zástavbě s hustou sítí komunikací, mapu Hradby Jih 2024 mapoval Jan Picek. Pro vítězství v ženách si jasně doběhla Alena Picková (CTB), když porazila druhou Zitu Plachou (SJI) o 40 sekund a třetí Sylvu Oranyovou (SJI) o 46 sekund. V mužích si suverénní vítězství odnesl Jeroným Kamenický (TUR), skoro minutu za ním zaostal druhý Jakub Hledík (CHT), třetí skončil František Stupal (TBM) se ztrátou 108 sekund. Odpoledne opět tři stovky závodníků běžely krátkou trať oblastního žebříčku. Pořadatelé ze Sportovního klubu Chotěboř zvolili za centrum zimní stadión v Chotěboři. Petr Voborník postavil tratě na mapě Liboháj 2024 (mapovali Jan Picek, Josef Sabol a Tomáš Leštínský) v typicky vysočinském terénu, který byl porostově rozmanitý, s občasnými skalními útvary. Na trati žen s velkou převahou dominovala Zita Plachá (SJI), na druhém a třetím místě skončily Vendula Matrasová (CHT) a Lucie Zdobinská (JHB). V mužích vyhrál Jakub Hledík (CHT), když druhý Jan Krejsa (CHT) na něj ztratil minutu a půl a třetí Filip Jelínek (LPU) minuty dvě.
    Mistrovství Valašské oblasti na klasické trati bylo společné s oblastním žebříčkem Moravskoslezského kraje, uspořádal ho Sportovní klub orientačního běhu Zlín ve Vlčkové (tábornická základna Tulák v místní části Kameňák). 350 závodníků čekaly tratě v kopcovitém terénu s těžkou podložkou, kde byly místy prudké svahy s kameny a skalními srázy; listnatý i jehličnatý les se střídal od čistého porostu přes různě zelené hustníky s omezenou viditelností až po místa s těžkým kamenitým podkladem, popadanými stromy a množstvím větví různě po zemi. Tratě na mapě Kameňák (autoři mapy Zdeněk Rajnošek a Zdeněk Janů) postavili Tomáš Slováček a Michal Smola. V ženách vyhrála Iva Kavánková (TZL) s náskokem přes tři a půl minuty před druhou Valentinou Batani (TZL) a třetí Michaelou Dittrichovou (LCE). Šimon Sláma (LCE) v juniorech vyhrál o více jak čtyři minuty před Michalem Bjolekem (BFM) a Romanem Horynou (LCE).
    10. závod Hanáckého žebříčku na krátké trati uspořádal SK SKI-OB Šternberk. Tři stovky závodníků se sešly v areálu fotbalového hřiště Mladějovice. Běželo se na mapě U Kamila, tratě postavili Petr Skyva a Kristýna Skyvová v členitém terénu s porostovými a terénními detaily. Na trati žen jasně dominovala dorostenka Lenka Jílková (UOL), která za sebou nechala o více jak pět minut druhou Adéla Janečkovou (PLU) a o šest minut před třetí Emou Markovou (SSU). Jindřich Beneš (SSU) byl nejrychlejší na trati mužů, Patrik Štábl (SSU) za ním zaostal o 25 sekund, třetí skončil Jan Štorek (JPV) se ztrátou dvou minut na vítěze.
    Krátkou trať Jihomoravské ligy uspořádal oddíl orientačního běhu SK Brno - Žabovřesky. Přes tři stovky závodníků čekaly tratě na mapě Masarykův háj v listnatém lese s měnící se průběžností a viditelností, v některých pasážích byl velmi prudký svah spadající k ulici Pisárecké. Tratě postavil Rostislav Smítal. Centrem byla louka vedle pavilonu Anthropos v Brně - Písárkách. Vítězka v kategorii žen Lenka Kociánová (VBM) porazila druhou Anežku Hlaváčovou (TBM) o dvě minuty, třetí skončila další závodnice TBM Dana Tomíčková. V mužích byl první Marek Schuster (SSU), druhý Radim Tokár (ZTC) za ním zaostal téměř o minutu, třetí místo obsadil Vítězslav Khýn (ASU) s odstupem přes dvě minuty.
    Neděle:
    Krátkou trať žebříčku Pražské a Středočeské oblasti uspořádal stejně jako v sobotu oddíl orientačního běhu VSK ČVUT Fakulta Stavební Praha v Dubenci (okr. Příbram). Startovalo více než 700 závodníků, kteří běželi na mapě Houpačka (mapovali Roman Horký, Petr Cigoš, Milan Borovička a Pavel Kurfürst), tratě postavil Martin Hrouda ve stejném terénu jako v sobotu - zvlněný terén, který byl porostově členitý se střední hustotou cest, ve velké části prostoru byly terénní detaily a kameny. Na trati žen byla nejrychlejší Karolína Kettner (SHK), o 49 sekund byla pomalejší druhá Ivana Fujáčková (SJC), třetí skončila Barbora Baldrianová (VSP) se ztrátou necelých dvou minut. David Mikel (TZL) si odnesl vítězství v kategorii mužů, když o 15 sekund porazil Lukáše Kettnera (KAM), třetí Jiří Kazda (SJC) ztratil na vítěze 1:12 min.
    Mistrovství Jihočeské oblasti oblasti na klasické trati proběhlo ve Vrábče za pořadatelství oddílu orientačního běhu TJ Sokol Křemže. Téměř 150 závodníků běželo na tratích, které postavili Kateřina Karbusová a Jakub Novák na mapě Bory II (mapoval Roman Horký, revize Jakub Novák). Závodníky čekal spíše rovinatý terén s výraznými roklinami ve východní části; celkově to byl dobře průběžný les (převážně smíšený) a méně náročný terén. V ženách obsadily první dvě místa závodnice VCB Lenka Míková a Alena Rücklová (rozdíl mezi nimi byl tři minuty), třetí skončila Anna Jirsová (KSH). Vítězství v mužích vybojoval Václav Pelc (CST), který o tři minuty porazil Zdeňka Voštu (VCB), třetí Martin Málek (CST).
    Druhou etapu SAXBO uspořádaly SG Zittau Süd, HSG Turbine Zittau a Orientační klub Chrastava. Přes 700 závodníků čekala klasická trať v lese mezi obcemi Jonsdorf, Saalendorf, Waltersdorf a státní hranicí (kopcovitý terén, místy vysoké skalní formace, pískovcové bloky a údolí, hustá síť cest, smíšený a jehličnatý les, částečně s podrostem, částečně kamenitý, v severní části stopy po lesnické činnosti). Tratě na mapě Buchberg – Buková postavil Robert Dittmann. Centrem byla louka u silnice mezi obcemi Jonsdorf a Waltersdorf (Německo). V kategorii žen si vítězství odnesla Kateřina Kašková (CHA), Markéta Poloprutská (VLI) na druhém místě měla ztrátu jedné minuty, třetí Eva Valentová (LCE) pak necelé tři minuty. V mužích vyhrál Pavel Kubát (CHA), na dalších dvou místech byli němečtí závodníci - druhý Martin Scheuermann (SSV Planeta Radebeul) měl ztrátu minutu, třetí Wieland Kundisch (USV TU Dresden) pak více jak tři minuty.
    Krátkou trať žebříčku Západočeské oblasti uspořádal KOB Baník Sokolov v Habartově (u fotbalového hřiště). Stejně jako v sobotu se běželo na mapě Kluč v terénu, kde byl většinu čistý, jen místy hůře průběžný les, v některých místech byl podmáčený a kamenitý, byla tam hustší síť cest. Tratě pro 250 závodníků postavil Viktor Havlíček. Vítězství v ženách si odnesla Magda Žákovcová (KRL), když o necelou minutu porazila Šárku Beránkovou (ZTC), skoro šest minut za vítězkou byla třetí Lucie Šilhavá (LPM). V mužích vyhrál s velkým náskokem Marek Štěrba (SKV), na dalších dvou místech skončili Jan Žákovec (KRL) a Břetislav Milota (MLA).
    Výsledky závodů jsou v v IS ORIS.
  • NEW! Studio Český orienťák (s podtitulem souhrnný přehled ze světa orientačního sportu) - to je nový formát spolupráce ČSOS a České televize. První díl (zachytil české sprintové šampionáty, zmínka byla i o ME v trail-O, o nadcházejícím SP i další zajímavosti) se v premiéře vysílal ve čtvrtek ČTSport (na Internetu studio najdete na této adrese).
  • V pondělí se mimořádně sešel VV ČSOS, který schválil navrženou úpravu rozpočtu svazu na rok 2024.
  • Byly vydány květnové Metodické listy - čtěte tady.
  • Nedělní Mistrovství ČR sprintových štafet hostily Moravské Budějovice, závod opět uspořádal oddíl orientačního běhu TJ Spartak první brněnská. Čtyřčlenné štafety (dvě ženy a dvě muži) čekala mapa Sprintové štafety (část mapy Moravské Budějovice) od autora Zdeňka Rajnoška. Libor Zřídkaveselý postavil tratě s řadou voleb v městské zástavbě, ve sportovním areálu, v areálech základních škol, na koupališti, v zámku a jeho okolním parku. Závod se vydařil, k velmi dobré organizaci přispělo i solidní počasí, nepršelo a postupně se nebe úplně vyčasilo.
    Závody dospělých byly dost dramatické. Na prvním úseku králova Barbora Matějková (TUR 1), která přiběhla s náskokem 12 sekund před štafetou KAM (Anna Karlová), třetí předávala štafeta PHK A (Adéla Vandasová) s odstupem 23 sekund, těsně následovaly týmy TUR 2, SHK, další 20 sekund ztráty měly štafety LPU 2, LPU 1 a PHK 1. Na druhém úseku se do čela posunula štafeta KAM zásluhou Jana Gajdy, výborný výkon podal v dresu LCE Martin Roháč, který tento tým posunul na druhé místo se ztrátou jen 10 sekund, třetí předával Ondřej Metelka (PHK 1) společně s Tomášem Křivdou, který po skvělém výkonu posunul štafetu CHC o 20 míst(!), pátá byla štafeta LPU A (Tomáš Kubelka) s odstupem 25 sekund za vedoucím týmem, dalších 10 sekund ztrácela na 6. místě štafeta TUR (Jeroným Kamenický). Na třetím úseku ztratila vedení štafeta KAM (Jakub Glonek), jako první doběhl na předávku Jonáš Hubáček (LCE), nejlepším časem na úseku se na druhé místo posunul Martin Roudný (LPU 1), který na vedoucí pozici ztrácel 6 sekund, Jakub Glonek měl odstup 16 sekund. Dvojice Daniel Vandas (PHK 1) a Kryštof Hájek (TUR 1) měla ztrátu přes minutu, další týmy pak skoro tři minuty. Na posledním úseku šla hned v úvodu do vedení Jana Peterová (LPU 1) a nejlepším časem na úseku doběhla štafetě OK Lokomotiva Pardubice (Michaela Srbová, Tomáš Kubelka, Martin Roudný, Jana Peterová) pro zlato. Se ztrátou 29 sekund doběhla do cíle na druhém místě Vendula Horčičková ve štafetě LCE (předchozí úseky běželi Michaela Dittrichová, Martin Roháč a Jonáš Hubáček). Dalších 29 sekund byl odstup bronzové štafety KAM (Anna Karlová, Jan Gajda, Jakub Glonek a Lucie Semíková). Souboj o čtvrté místo rozhodla pro PHK Denisa Kosová, na pátém místě skončil tým TUR 1 a šestá byla štafeta ZBM.
    Také v závodě dorostu byla nejúspěšnější štafeta OK Lokomotiva Pardubice. Na prvním úseku doběhla Terezie Šmídová těsně třetí za vedoucí dvojicí DKP a SJI, na druhém úseku vybojoval Vladimír Srb skoro minutový náskok, na třetím úseku pronásledovatelé náskok Filipa Hanuše trošku zmenšili, ale na posledním úseku Kateřina Švíglerová nedala soupeřkám šanci a doběhla do cíle s náskokem více jak minuty. Druhé místo obsadila štafeta PGP (Barbora Štemberová, Eliáš Kosák, Jiří Zápotocký a Kateřina Štěpová), která se na prvních třech úsecích pohybovala v závěru první desítky, ale skvělý výkon finišmanky Štěpové ji vynesl stříbro. Na třetím místě skončila štafeta ZBM (Eliška Tomanová, Martin Bulička, Tomáš Urbánek a Rea Coufalová), v které zaujal především výkon Urbánka na třetím úseku, kde dosáhl nejlepšího času ze všech dorostenců.
    Výsledky závodu jsou na stránce závodu v IS ORIS.
  • V České lize klubů je to po třech kolech velmi vyrovnané. Těsně vede LPU před ZBM a KAM (4. LCE, 5. PHK, 6. PBM). V dorostu je první PGP před LPU a DKP. Průběžné výsledky jsou zde. Pokračování ligy je až v druhé polovině září.
  • V Kitl Českém poháru po čtyřech kolech Denisa Kosová (2. Barbora Matějková, 3. Jana Peterová) a Tomáš Křivda (2. Vojtěch Král, 3. Jonáš Hubáček). Průběžné výsledky jsou tady.
  • Průběžné výsledky Inov-8 Žebříčku A 2024 po třech kolech jsou v IS ORIS.
  • Sobotní Mistrovství ČR ve sprintu uspořádal v Jemnici oddíl orientačního běhu TJ Spartak první brněnská. Tratě postavil Libor Zřídkaveselý v městské zástavbě, ve sportovním areálu, v historické části města s hradbami, v parku ve svahu pod hradbami, v zámku a v dalších dvou parcích v anglickém stylu. Na trati byla řada umělých překážek. Mapu Sprint (část mapy Jemnice) připravil připravil Zdeněk Rajnošek. Boje o medaile byly ve všech kategoriích velmi zajímavé a většinou velmi vyrovnané. Moc nepřálo počasí, pršelo.
    Na startu se sešli všichni naši nejlepší s výjimkou Terezy Janošíkové, která tak neobhajovala loňský titul z Opavy. V ženách téměř po celou trať vedla Jana Peterová (LPU) s malým náskokem před Denisou Kosovou (PHK). Hradecká závodnice ale zvolila lepší postup na 10. kontrolu a vybudovala si velký náskok, s kterým s přehledem doběhla až do cíle. Pardubická závodnice na druhém místě měla ztrátu 34 sekund a jen o sekundu porazila třetí Annu Karlovou (KAM), která pokazila v úvodu druhou kontrolu a pak dost stahovala. Čtvrté místo obsadila Jana Pekařová (TUR), pátá skončila Anna Fürstová (SSU) a šestá Vendula Horčičková (LCE). O titulu v mužích rozhodla jediná sekunda. Favorit Tomáš Křivda (CHC) udělal chybu při postupu hned na druhou kontrolu, ztratil přes 20 sekund. Ve vedení tak byli skoro po celý závod Martin Roudný (LPU) s Danielem Vandasem (PHK). Křivda stahoval, pak zvolil lepší postup než Roudný na 17. kontrolu, dostal se do těsného vedení před dvojicí Vandas a Roudný. Křivda byl v cíli o sekundu před Roudným, Vandas přišel o možnost bojovat o zlato či stříbro chybou při postupu na poslední kontrolu a skončil třetí se ztrátou 9 sekund. Čtvrté místo obsadil Jakub Glonek (KAM) se ztrátou 13 sekund (stejný odstup měl i Rakušan Jannis Bonek, který se ale do výsledků M ČR nepočítal), pátý Vojtěch Král (LCE) ztratil 25 sekund (ztrátu nabrat až v závěru, když se zranil při doběhu od sběrky), šestý byl Jonáš Hubáček (LCE) s odstupem 34 sekund na vítěze.
    V juniorkách potvrdila své kvality favorizovaná Lucie Dittrichová (SKM), která o více jak půl minuty porazila druhou Michaelu Novotnou (TUR) a třetí Emu Černou (TAP), tedy dvě závodnice, které se nominovaly na Světový pohár. V juniorech obsadili první tří místa juniorští reprezentanti, po vyrovnaném výkonu po celé trati vyhrál Daniel Bolehovský (VSP), který o 13 sekund porazil Jana Strýčka (PBM), třetí Jiří Donda (ONO) byl ještě o sekundu pomalejší. Kategorie D18 měla jasnou vítězku, Hana Vítková (SJI) vedla po celou trať a v cíli byl její náskok před druhou Viktorií Škáchovou (DKP) 47 sekund, třetí Kateřina Kožíšková (ZTC) ztratila na vítězku 50 sekund. V hodně vyrovnaném závodě v H18 vyhrál díky rychlejšímu závěru Tomáš Urbánek (ZBM), který za sebou nechal o 2 sekundy druhého Filipa Hanuše (VRL), třetí Vladimír Srb (LPU) byl ještě o 5 sekund pomalejší. V mladších dorostenkách si pro titul doběhla Barbora Strýčková (PBM), druhá Markéta Hanušová (VRL) na ní ztratila 11 sekund a třetí Carolina Mullis (DKP) pak 12 sekund. V mladších dorostencích překvapil vítězstvím Matěj Šebelka (VLI), který vedl po celou trať a v cíli měl náskok před Jiřím Zápotockým (PGP) sedm sekund, třetí Ondřej Štěpánek (TBM) měl na vítěze ztrátu 11 sekund. Stránka závodu v IS ORIS je zde.
  • Na první sérii závodů Světového poháru byli nominováni i tři juniorští reprezentanti - Ema Černá, Míša Novotná a Adam Zřídkaveselý. Světový pohár se koná ve stejném termínu jako nominační závody na JMS, a tak bylo na základě nominačních kritérií rozhodnuto o přednominaci těchto tří závodníků na JMS. Zároveň došlo k úpravě nominačních kritérií na MSJ.
  • Ve středu jednal Výkonný výbor ČSOS. Program nebyl rozsáhlý a tak jednání bylo dost rychlé. V úvodu byla podána informace o přidělených dotacích od NSA na rok 2024, proti loňskému roku máme na reprezentaci, na mládež a na organizaci sportu o 4 % méně proti loňskému roku, na pořádání MSJ jsme dotaci nedostali (příští týden bude mimořádné jednání VV ČSOS, které projedná úpravu rozpočtu). Pak podaly informace o své činnosti sekce (sekce OB navrhla prodloužit smlouvy u trenérů reprezentace do konce září 2025, sekce LOB předložila výjimku z hospodářských směrnic pro rok 2024 na rozdělení prostředků na přípravu talentů). Následovaly informace rad. Poté proběhlo schválení zprávy o hospodaření ČSOS v roce 2023 a projednání výsledků hospodaření v prvním čtvrtletí roku 2024. Pořadatelé JWOC 2024 a MED 2025 podali zprávu o jejich zabezpečení. V různém podal informaci o své dosavadní činnosti nový projektový manažer ČSOS Honza Picek, mj. připravil na neděli 26. května večer on-line schůzku se zástupci klubů s cílem seznámit se změnami v řízení ČSOS a se směrováním ČSOS v nadcházejícím období. Další aktivitou je první vydání nového magazínu Český orienťák (s podtitulem souhrnný přehled ze světa orientačního sportu), který se v premiéře bude vysílat ve čtvrtek 23. 5. ve 13:40 hod. na ČTSport.
  • V úterý večer jednalo vedení sekce. Vedle prodiskutování nového Systému trenérů a postupu při sestavení kalendáře na rok 2026 a problematiky výběrových řízení na pořadatele (projednání bude pokračovat) byla projednána problematika výběrových řízení na šéftrenéry reprezentací. Vedení sekce doporučuje VV ČSOS prodloužit stávající smlouvy s šéftrenéry seniorské a juniorské reprezentace a s ústředním trenérem mládeže do 30. 9. 2025 s tím, že nové výběrové řízení na další období bude vypsáno v 1. čtvrtletí 2025 na čtyřleté období.

VÝCHODNÍ ČECHY
  • NEW! Mistrovství Východočeské oblasti na krátké trati (bylo to i 10. kolo Vč. poháru) uspořádal oddíl orientačního běhu T.J. Sokol Žamberk. Startovalo přes 650 závodníků, kteří našli moc pěkné centrum ve sportovním areálu a dětském hřišti Studené. Stavitel tratí Jiří Mrázek měl k dispozici hezkou mapu Studené III (jen použitá umělá hmota místa papíru mnoha závodníkům vadila) v podhorském členitém lese s hustší sítí cest. Tratě byly krásně postavené, orientační srdce plesalo. Počasí přálo, bylo pod mrakem, mírný deštík přišel až na konec závodu. Pěknou organizaci trochu pokazilo zbytečně pozdní a trochu zmatečné vyhlášení výsledků. Celkově moc hezký závod. V ženách si pro těsné vítězství doběhla Zuzana Jedličková (SHK), jen dvě sekundy za ní skončila druhá Martina Jirčáková (LCE), třetí Petra Holečková (SHK) měla ztrátu 70 sekund. V mužích deklasoval své soupeře Tomáš Kubelka (LPU), který za sebou nechal druhého Michala Jedličku (SHK) a třetího Davida Mikela (TZL) skoro o sedm minut. V dalších kategoriích si vítězil mistrovství oblasti stali - D12: Tereza Korbelová (PHK), D14: Barbora Vrbatová (VRL), D16: Pavla Kutlvašrová (VRL), D18: Ludmila Kvášovská (LTU), D20: Martina Kopecká (PHK), H12: Václav Vošvrda (SJC), H14: Matěj Pouchlý (SHK), H16: Štěpán Rémiš (SHK), H18C: Filip Horák (PHK), H20: Matěj Choutka (NPA). Vítězi Veteraniády Vč. oblasti se stali - D35: Martina Zvěřinová (LPU), D40: Vlaďka Kutlvašrová (VRL), D45: Renata Haasová (LPU), D50: Markéta Vandasová (VAM), D55: Ivana Thýnová (SHK), D60: Ivana Novotná (PHK), D65: Ladislava Víchová (LPU), D70: Jiřina Kalibánová (NPA), D75: Stanislava Kellnerová (LPU), H35: Petr Vítek (PHK), H40: Viktor Hladký (VAM), H45: Michal Tihon (PHK), H50: Libor Netopil (VAM), H55: Petr Fencl (LPU), H60: Radek Vávra (HOR), H65: Petr Dušátko (PHK), H70: Jindřich Knobloch (VRL) a H75: Zdeněk Vítek (SRK). Výsledky jsou na webu závodu v IS ORIS.
  • NEW! Výsledky Vč. poháru po deseti kolech - žactvo a dorost, dospělí a veteráni.
  • NEW! V Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva po desátém kole vede jasně LPU, na druhém místě je PHK a třetí SHK (tam je rozdíl dost malý) a na čtvrté příčce je VRL. Průběžné výsledky najdete zde.
  • NEW! Na kluby odešla pozvánka na „Republikový festival žactva 2024“, který je první červnový víkend v Liberce. Čtěte tady.
  • V sobotu pokračoval Východočeský pohár krátkou tratí. Svou pořadatelskou premiéru si odbyl T.J. Sokol Horní Jelení (za pomoci některých pardubických pořadatelů). Pěkným centrem závodu byla louka u Rekreačního střediska louka Tramtáryje v Horním Jelení. Téměř devět stovek závodníků čekaly tratě, které připravili Michal Krpata a Adam Novák na mapě Tramtáryje (mapovali Ondřej Macek a Vojtěch Váňa). Běželo se v převážně rovinatém terénu, s hustou sítí cest a průseků, který byl porostově hodně členitý; byla tam řada vodotečí a v části prostoru byly místy bažiny. Závod proběhl za chladnějšího oblačného počasí, občas mrholilo. V ženách vyhrála Petra Holečková (SHK), která porazila druhou Pavlu Udržalovou (LPU) o 21 sekund, třetí Zuzana Jedličková (SHK) ztratila na vítězku 54 sekund. V mužích si pro první místo doběhl Ondřej Pešek (CHC) s náskokem 77 sekund před Janem Benešem (SJC), třetí Vladimír Lučan byl ještě o pět sekund pomalejší. Stránka závodu v IS ORIS je zde.

PARDUBICE
  • NEW! Na první sérii Světového poháru v orientačním běhu, která proběhla ve Švýcarsku, startovali Jana Peterová a Martin Roudný. Program začal kvalifikací v KO sprintu. Martinovi se postup do dalších bojů nepodařil, skončil na 19. místě (postupovalo 12 nejlepších). Nepostoupila ani Janča, když několikrát nezvolila nejlepší volbu a nakonec z toho bylo až 22. místo. Ve sprintu naše dvojice nebodovala, Janča obsadila 54. příčku (jako druhá nejlepší z našich závodnic), Martin obsadil 48. místo (také on byl druhý nejlepší z Čechů).
  • NEW! Nominačních závodů na MSJ a MED se zúčastnila čtveřice pardubických závodníků. V úvodním testu na 3000 m dosáhl Vládík Srb času 9:18 min., děvčata měla časy - Katka Hanušová 11:28, Katka Švíglerová 11:48 a Karolína Pipková 12:09. Ve sprintu Říčanech výborně zaběhl Vládík, který skončil třetí, děvčatům se moc nedařilo (16. Katka Š., 24. Karda, 25. Katka H.). Dalším závodem byla krátká trať v Odlezlech, pardubickým závodníkům se moc nevydařil - Vládík skončil na 27. místě, Kačka obsadila 18. příčku, Katka 20. a Karda byla 23. V závěrečné klasice doběhl Vládík devátý, Kačka skončila na 11. místě (20. Katka, 21. Karda). Vládík má naději na nominaci na MED.
  • NEW! 10. kolo oblastních soutěží (bylo to i Mistrovství oblasti na krátké trati) pěkně uspořádal v sobotu ZAM ve Studeném. Na orientačně pěkných tratích startovalo přes 120 pardubických závodníků, kteří si vedli s hodně rozdílnými výsledky. V ženách doběhla Šárka Kulhavá na 4. místě, Anna Kopecká byla osmá (v D21D vyhrála Kateřina Stryková). V mužích s velkým náskokem vyhrál Tomáš Kubelka (Petr Zvěřina byl desátý). V žákyních v D10N skončila Kamila Stryková třetí, třetí byla i v D10C Zuzka Fenclová, stejně jako Bětka Kárníková v D12C (tam se našim děvčatům dost dařilo - Anička Horáková byla čtvrtá, Niki Odvodyová šestá, Nikol Hovorková sedmá a Nina Zvěřinová osmá) a v D14C skončila Monča Munzarová druhá a Háňa Fenclová čtvrtá (7. Verča Zitková, 9. Majda Froschová). V žácích v H10C obsadil Fíla Jirout třetí místo, Radim Zvěřina byl sedmý a Lukáš Marek desátý, v H12C obsadil Luky Udržal třetí místo (10. Kuba Nachtigall) a v H14C skončilo pět našich kluků mezi nejlepšími sedmi (2. Ondra Lučan, 4. Matěj Kadaně, 5. Štěpán Kárník, 6. Vilda Jirout a 7. Dan Macek). V dorostu se naši mezi nejlepší nedostali (většina pardubických dorostenců byla na soustředění). Ve veteránkách vyhrála v D35C Martina Zvěřinová, v D40C byla Šárka Odvodyová čtvrtá, v D45C vyhrála Renata Haasová (6. Pavla Švíglerová), v D50C obsadila Jindra Horáková druhé místo, v D55D vyhrála Dana Francová Julínková, v D60C skončila Iva Léharová třetí, vítězství vybojovaly Laďka Víchová v D65C a Stáňa Kellnerová v D75C. Ve veteránech v H35C skončil Honza Hovorka druhý, v H35D byl Petr Nachtigall čtvrtý, v H40C obsadil Honza Kroupa pátou příčku, v H45C skončili Štěpán Držka a Honza Kárník na 2. a 3. místě, v H45D byli Honza Vališ a Luboš Macháček na 4. a 5. místě, v H50C obsadil Jarda Vávra druhou příčku (5. Jirka Belej), v H55C vyhrál s velkým náskokem Petr Fencl, v H60C byl Láďa Jánek čtvrtý, v H65D vyhrál Miloš Lulay a v H70C obsadil Honza Knap čtvrté místo.
  • NEW! V Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva je po deseti kolech naše žactvo jasně na prvním místě.
  • NEW! Naši závodníci v jiných oblastech: Na krátké trati u Liberce (SAXBO) se Honza Grundmann a David Procházka podělili v mužích stejným časem o druhé místo, Jirka Fencl vyhrál H60. Na Lize Vysočiny v Chotěboři doběhl Filip Jelínek v mužích třetí. Na klasice Saxba vyhrál Jonáš Fencl v H21AK, Doubravka Jansová byla druhá v D21AK, Iva Lehárová byla třetí v D60 a Jirka Fencl skončil čtvrtý v H60.
  • NEW! V závěru týdne měl náš dorost (a někteří dospělí) soustředění v orientačně pěkných terénech u Lubence pod vedením Tomáše Udržala.
  • Zlatý double ve sprintových štafetách!!!! Mistrovství ČR ve sprintových štafetách proběhlo v Moravských Budějovicích. Pro náš klub bylo velmi úspěšné - v obou kategoriích získaly naše štafety zlaté medaile.
    V dospělých Míša Srbová doběhla se ztrátou 47 sekund na sedmém místě. Tomáš Kubelka na druhém úseku zmenšil ztrátu na 25 sekund a předával pátý. Na třetím úseku zaběhl Martin Roudný nejlepší čas a předával se ztrátou šesti sekund na druhém místě. Na posledním úseku šla Janča Peterová hned v úvodu do vedení a v cíli byl s půlminutovým náskokem první! Velmi dobře běželo i béčko (Katka Hanušová, Matěj Kamenický, David Procházka a Janďa Stehlíková), které se pohybovalo na konci druhé desítky, nakonec z toho byla 12. příčka. Céčko doběhlo na 24. místě a déčko bylo 34.
    V dorostu na prvním úseku Terka Šmídová stále běžela ve vedoucí skupině, předávala třetí s minimální ztrátou. Na druhém úseku vybojoval Vládík Srb skoro minutový náskok, na třetím úseku pronásledovatelé náskok Filipa Hanuše trošku zmenšili, ale na posledním úseku Kačka Švíglerová nedala soupeřkám šanci a doběhla do cíle s náskokem více jak minuty. Béčko doběhlo na solidním 13. místě, céčko bylo 25.
  • V České lize klubů po třetím kole dospělí těsně vedou, dorost je druhý.
  • V Českém poháru po čtyřech kolech je Janča Peterová třetí (25. Míša Srbová, 47. Jana Stehlíková) a Martin Roudný šestý (17. Tomáš Kubelka, 21. David Procházka, 39. Tomáš Udržal, 48. Vládík Srb).
  • Žebříček A po třech kolech - D18: 9. Katka Švíglerová, 27. Anna Kaláčová, 36. Karolína Pipková, 50. Klára Haasová; D20: 6. Míša Srbová, 9. Katka Hanušová, 23. Nela Kubáková; H16: 13. Vítek Frosch, 28. Fanda Goláň; H18: 4. Vládík Srb, 26. Marek Kadaně, 39. Marek Fajfr; H20: 17. Filip Haas, 27. Michal Krpata, 34. Filip Jelínek, 36. Tomáš Pekárek.
  • Na startu Mistrovství ČR ve sprintu v Jemnici bylo necelých 30 pardubických závodníků. Naši závodníci získali tři medaile (dvě stříbra a bronz) i několik dalších velmi dobrých umístění. V ženách obhájila Jana Peterová stříbro z loňského sprintového šampionátu, když si vedla po celou trať velmi dobře, z boje o titul ji vyřadil špatná volba postupu na jednu kontrolu v závěru tratě. Jana Stehlíková skončila na 25. místě a Marta Fenclová byla 33. Martin Roudný v mužích dlouho bojoval o titul, nakonec za vítězným Křivdou zaostal o jedinou sekundu, proti loňsku si o příčku polepšil (Tomáš Kubelka skončil na 12. místě, David Procházka byl 22. a Matěj Kamenický 34.). V juniorkách skončila Katka Hanušová na 8. příčce (Nela Kubáková byla 17.). Nedařilo se juniorům - 23. Filip Haas, 28. Michal Krpata, 38. Filip Jelínek, 41. Tomáš Pekárek). Závod se dost podařil našim dorostenkám v D18. Kačka Švíglerová zaostala jen těsně za medailí, skončila na 5. místě, Terka Šmídová si 12. místem vybojovala licenci A stejně jako Anička Kaláčová, která byla 20. (48. Karolína Pipková). V H18 potvrdil Vládík Srb, že patří ke špičce v této kategorii, po celý závod se podle mezi časů pohyboval na medailových pozicích, v cíli z toho bylo třetí místo se ztrátou sedmi sekund na vítěze, další naši závodníci - 28. Tomáš Flos, 31. Marek Fajfr, 33. Marek Kadaně a 44. Jan Hlavatý). V D16 si výborně vedla žákyně Hana Fenclová, která skončila na 12. místě (36. Monika Munzarová, 57. Elen Hovorková). V H16 skončil Vítek Frosch na 19. místě a Fanda Goláň byl 28.
  • V sobotu proběhl závod Vč. poháru v Horním Jelení, který pořádal místní Sokol za nemalé pomoci našich mladých závodníků (mapa - Ondra Macek a Vojta Váňa, hlavní rozhodčí Libor Kříž, stavba tratí Adam Novák a Michal Krpata, IT Vojta Šišma a Danda Štichhauer). Krátká trať měla centrum u RS Tramtáryje. Startovalo jen necelých 120 závodníků z LPU. V ženách doběhla Pavla Udržalová druhá a Martina Zvěřinová byla pátá (v D21D skončila Katka Stryková druhá). V mužích byl Vladimír Lučan třetí (v H21D vyhrál Tomáš Procházka). V žákyních v D10N byla Pavla Šabatková druhá, v D10C skončila Maruška Dvořáková devátá, v D12C byla Bětka Kárníková čtvrtá, Anička Horáková šestá a Nina Zvěřinová sedmá, v D12D obsadila Markéta Zitková druhé místo a v D14C skončila Majda Froschová čtvrtá. V žácích v H10C byl Filip Jirout pátý, Kuba Lučan sedmý a Ondra Havel desátý, v H12C skončil Kuba Nachtigall čtvrtý, v H14C obsadili Ondra Lučan a Matěj Kadaně první dvě místa, Vilda Jirout byl pátý a Vojta Juška devátý, v H14D byl první Filip Šabatka. V D16 skončila Gita Macková třetí, v H16 vyhrál Maty Kroupa (3. Tonda Goláň) a v H18 byl první Adam Štichhauer. Ve veteránkách vyhrála Marta Lučanová v D35C, v D35D skončila Katka Kroupová třetí (6. Bára Kadaňová, 9. Jana Šedová), v D45C byla Eva Kašparová osmá, v D55C byla Iva Lehárová čtvrtá, Dana Francová Julínková vyhrála v D55D a Laďka Víchová byla první v D65C. Ve veteránech v H35C obsadil Petr Šabatka třetí příčku, v H45C byl Jarda Vávra šestý a Honza Kárník osmý, v H45D byl Lubomír Macháček sedmý a Pepa Horáček devátý, v H55C vyhrál Láďa Jánek, v H55D skončil Wolfgang Tillmann pátý a v H65D vyhrál Petr Klimpl (4. Vláďa Vícha, 5, Milan Třasák).
  • Ve středu proběhlo v Pardubicích krajské finále Přeboru škol. Centrum bylo v Areálu OB na Vinici, běželo se na mapě Vinice v prostoru Vojenské plovárny, Červeňáku a Vinice. Startovalo za pěkného počasí 137 závodníků z 18 škol. Mezi školami v obou kategoriích vyhrálo Gymnázium Dašická Pardubice, v základních školách byla druhá ZŠ Závodu míru Pardubice, ve středních školách pak Gymnázium Mozartova Pardubice (všechny tyto školy postupují do celostátního finále v červnu v Brně). V jednotlivých kategoriích vyhráli - D5: Alžběta Horáčková (ZŠ Závodu míru), D7: Monika Munzarová, D9: Hana Fenclová, DS: Kateřina Švíglerová (všechny Gymnázium Dašická), HS: Jan Šimek Jan (ZŠ Svatopluka Čecha Choceň), H7: Ondřej Lučan, H9: Matěj Kadaně (oba ZŠ Benešovo náměstí), HS: Tomáš Flos (Gymnázium Dašická). Výsledky jsou na stránce závodu v IS ORIS.
  • Na titulní straně letošního pátého čísla Jantaru je fotka Martiny a Petra Zvěřinových po jejich vítězství na klasice Východočeského poháru na Kolibě. Na přelomu dubna a května proběhla celá řada oblastních závodů a o nich jsou v čísle články. Reportáže jsou tam i o úvodních závodech ŽB na Jičínsku, o MČR v KO sprintu, o třech celostátních závodech u Prahy, ale i o Tiomile či o Mistrovství Evropy v trail-O nebo o soustředění našich nejmladších v Čachnově. Tradičně nechybí ani pravidelné rubriky. Obsah čísla je tady.

SVĚT
  • NEW! Ve Švýcarsku probíhá první série letošního Světového poháru v orientačním běhu. Na startu bude více než 250 závodníků z 32 zemí.
    Běží se ve městech Zofingen a Olten. Závodníky čekají tratě v městském terénu s menšími i většími budovami a parky. Staré město obou měst nabízí orientačně zajímavý terén v úzkých uličkách a pěších zónách. Jde rovinatý terén jen s malými stoupáními.
    Program začal v pátek kvalifikací v KO sprintu v Zofingenu. Na trati byla spousta umělých překážek (a jedno klasické bludiště), trať tak měla řadu zajímavých mikrovoleb zvláště v úvodních pasážích, kde se v podstatě rozhodovalo. Ze tří kvalifikačních skupin si postup do čtvrtfinále vybojovalo vždy 12 nejlepších. Ve čtvrtfinále budou bojovat závodníci ze 17 zemí, ze známých jmen třeba nepostoupili Eef van Dongen (NED), Karolin Ohlsson (SWE), Charlotte Ward (GBR), Isac von Krusenstierna (SWE), Yannick Michiels (BEL) či Švéd Max-Peter Bejmer. V mužích vyhráli jednotlivé rozběhy Švéd August Mollen, Fin Tuomas Heikkila a Švýcar Timo Suter. Z naší sedmičky budou bojovat v dalších částech KO sprintu jen dva - Tomáš Křivda postoupil z 5. místa a Jakub Glonek byla šestý. Jen sekundu za postupem zaostal Jonáš Hubáček na 14. místě, Martin Roudný a Daniel Vandas obsadili 19. příčku, nováček v reprezentaci Jáchym Coufal skončil na 29. místě (Adam Zřídkaveselý byl disk). Závod žen byl o půl hodiny přeložen kvůli nepřízni počasí (přívalový déšť, který zasáhl i závěr startovního pole mužů). Z kvalifikace žen se probojovala do dalších částí KO sprintu jen mistryně republiky Barbora Matějková, která obsadila v rozběhu 8. místo. Denise Kosové chyběly k postupu dvě sekundy (skončila na 14. místě), umístění dalších našich závodnic - 21. Tereza Janošíková, 22. Jana Peterová, 23. Michaela Novotná, 27. Ema Černá a 32. Jana Pekařová. Kvalifikace vyhrály Švédky Tove Alexandersson a Hanna Lundberg a Norka Ingeborg Rygg Eikeland.
    Další fáze KO sprintu byly na pořadu v sobotu. Z šesti čtvrtfinálových skupin postupovali dále vždy tři nejlepší závodníci. Boje byly velmi vyrovnané (běželo se bez rozdělovacích metod). V ženách postupovaly favoritky, snad jediným překvapením (a pro nás hodně milým) bylo suverénní vítězství Barbory Matějkové ve svém rozběhu a tím jasný postup do semifinále. Další rozběhy vyhrály Tove Alexandersson (SWE), Hanna Lundberg (SWE), Cecile Calandry (FRA), Josefin Tjernlund (SWE) a v nejrychlejším čase Simona Aebersold (SUI). Mužské čtvrtfinále vyhráli Cornelius Bjork (NOR), Tuomas Heikkila (FIN), Joey Hadorn (SUI), Martin Regborn (SWE), August Mollen (SWE) a Jorgen Baklid (NOR). Naši dva zástupci v této části KO sprintu dál nepostoupili, Jakub Glonek obsadil páté místo, Tomáš Křivda byl šestý. V semifinále už rozdělovací metody byly, ze tři rozběhů postupovali do finále jen dva nejlepší. Barbora Matějková bojovala, ve svém semifinále doběhla na 4. místě, což znamenalo nakonec celkové 10. místo. Nejlepší ve třech rozbězích byla Švédka Tove Alexandersson a Švýcarky Natalia Gemperle a Simona Aebersold. V mužích pak vybojovali vítězství Fin Tuomas Heikkila a Švýcaři Joey Hadorn a Timo Suter. Ve finále v ženách se ve finiši o vítězství popraly dvě největší favoritky, Tove Alexandersson porazila Simonu Aebersold o necelou sekundu, Natalia Gemperle měla ztrátu tři sekundy, zbytek finálového pole mělo už odstup hodně velký. V mužích to byl nakonec velmi ostrý finiš, který pro sebe o dvě desetiny sekundy rozhodl Joey Hadorn před Švédem Jonatanem Gustafssonem, třetí doběhl se sekundovou ztrátou Fin Tuomas Heikkila.
    Program zakončil nedělní sprint ve městě Olten. Staré město nabidlo orientačně zajímavý terén v úzkých uličkách a pěších zónách doplněný opět několika umělými překážkami. Závod měl zajímavý program. Nejdříve odstartovalo 40 nejlepších žen ve sprintovém WRE s intervalem minutu a půl, pak běželo 40 mužů a poté (po skončení televizního přenosu) v minutových intervalech zbytek závodníků (a někteří z nich byli nakonec ve výsledcích dost vysoko). Závod se hodně podařil Tereze Janošíková. Ta se na trati pohybovala stále v půlce první desítky, díky rychlému závěru se probojovala na třetí příčku! Před ní byly jen dvě Švýcarky, vyhrála Natalia Gemperle s náskokem 12 sekund (vedla po celou trať) před Simonou Aebersold, Janošíková ztratila na vítězku 27 sekund a o jedinou sekundu porazila čtvrtou Polku Aleksandru Hornik (5. Hanna Lundberg, SWE +0:30; 6. Cecile Calandry, FRA +0:36), obhájkyně celkového vítězství Tove Alexandersson po chybě v závěru obsadila sedmou příčku. Další naše závodnice nebodovaly, nejlepší z nich byla Jana Peterová na 54. místě se ztrátou 1:57 min., Denisa Kosová skončila na 60. příčce, další byly v sedmé a osmé desítce. V mužích si pro první místo doběhl po vyrovnaném a výborném výkonu Emil Svensk (SWE), který byl ale jen o sekundu rychlejší než Fin Tuomas Heikkila, třetí skončil Švéd Martin Regborn se ztrátou čtyř sekund, následoval další Švéd Jonatan Gustafsson (+9), pátý skončil Belgičan Yannick Michiels (+14), šest skončil Nor Eirik Langedal Breivik (+ 22). Výborně běžel Tomáš Křivda, který se stále pohyboval na mezičasech na 5. - 6. místě, v závěru nepatrně ztratil a bylo z toho desáté místo se ztrátou 29 sekund. Stejně jako v ženách se nikdo další na bodované příčky nedostal. Martin Roudný skončil na 48. místě se ztrátou 1:10 min., Jakub Glonek byl dvě příčky za ním, další dvě místa zpět (52.) byl Jonáš Hubáček.
    Web série je tady.
    Na švýcarské závody naváže první víkend v červnu sobotní sprint a nedělní sprintové štafety v italském Janově, kde se v roce 2026 uskuteční i světový šampionát (sprintové disciplíny).
  • IOF oznámila, že Mistrovství světa v OB v roce 2029 bude ve Švédsku. Závody v lesních disciplínách budou mít centrum v Örnskjoldsviku.