Orientační běh - Jak to vidí Béďa

   ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
čt 22. 02. 13:25

NOVINKY ČSOS
19.02.2024
10:16 - Metodické listy ČSOS 2/2024
18.02.2024
14:39 - Workshop: Teorie a praxe rozvoje silových schopností orientačních běžců, přihlášky do 22. února
16.02.2024
11:10 - Zápis z jednání VV 2024/2
12.02.2024
11:05 - Metodická středa 14. února od 20:00: Veřejnost na závodech – jak na to? (Martin Štoudek)
08.02.2024
08:56 - Newsletter ČSOS únor 2024: HTMLPDF 
03.02.2024
21:18 - Závody v LOB, které se měly konat o víkendu 10.-11.2.2024 v okolí Jablonce nad Nisou (poř. TJN), jsou zcela zrušené.
31.01.2024
18:32 - Sdělení Mapové rady 01/2024 Výběrové řízení na autorizované tiskaře; Seminář kartografů 2024
30.01.2024
22:18 - Zápis z jednání vedení sekce OB 24/24.
22:15 - Sdělení sekce OB 2/2024.
12:16 - Zpravodaj ČSOS 2024/1

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- staré postupy OB
- kalendář 2024
- kalendář 2025
- komise rozvoje OB
- mapy
- historie M ČR
- metodický portál
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- kalendář 2024

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- PZP
- fotogalerie LPU
- SCD
- Facebook LPU
XPU

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny

M ČR v OB 2024
13.4. NOB (MOV)
8.5. KO S (JPV)
18.5. S (PBM)
19.5. SŠ (PBM)
8.-9.6. KT (VSP)
14.-15.9. KL (ASU)
5.10. Š (TZL)
6.10. KLUB (TZL)

Žebříčky, ligy 2024
Český pohár
ŽA
Český pohár štafet
Česká liga klubů
ŽB Č
ŽB M
Vč.pohár (Ž,D) - j
Vč.pohár (Ž,D) - p
Vč.pohár (D,V)
Vč. družstva

Budou závody
25.2. KT ZHL (LPU)
3.3. KT ZHL (SHK)

Závody za námi
11.2. KT ZHL (PHK)
28.1. sprint ZHL (SHK)
7.1. sprint ZHL (LPU)

Vícedenní 2024
Czech O-Tour
Velikonoce (DKP)
GP Silesia (AOP)
Trojúhel (MLA)
Cena stř. Mor. (KSU)
Vysočina cup (CHT)
Rumcaj. míle (SJC)
Pískovce (DOK)
Prázdniny (TUR)
CVČ (LPU)
Interkompas (SJH)
West cup (NEK)

Mez. akce 2024
OB:
5.-7.4. CEYOC (HUN)
25.-26.5. SP (SUI)
1.-2.6. SP (ITA)
21.-24.6. MED (POL)
30.6.-1.7. MSJ (CZE)
12.-16.7. MS (GBR)
1.-5.8. AMS (BUL)
3.-9.8. MSV (FIN)
16.-20.8. ME (HUN)
26.-29.9. SP (FIN)
LOB:
23.-27.1. MS,MSJ,MED (AUT)
23.-25.2. SP (EST)
Trail-O:
8.-12.5. ME (FIN)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
DKP*
FSP*
MKP*
PGP*
SCP
TAP***
EKP*
MFP
VSP*
ZBP*
Středočeská***
DCE*
HCE*
KAM**
LBE**
LME*
RIC**
ROZ**
ZVO*
DKL***
DOR***
JES*
KPY*
ODV*
PDY**
ROU**
SLA**
Západočeská***
BSO*
LPM*
MLA***
MAS*
NEK*
KPM
KRL***
ONO*
SKV**
VPM*
Jihočeská*
KTA**
VCB**
VTA*
KRE
OPI*
CST*
Ještědská***
BOR**
DOK***
LDC***
LLI*
JEN***
TUR**
TJN***
VLI***
JJN**
CHA***
KUL*
LIT
LTP***
PEN
STB

Východočeská***
CHC*
HOR***
JIL*
PHK**
SHK***
SRK*
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB**
LPU***
LTU***
KUO
SJC**
STH**
SNA
NPA***
OAV*
TYN*
XPU
Vysočina**
BZR*
CHT*
JHB
PZR
SJH***
CTB***
OSN*
SJI***
STA**
TTR**
Moravskoslez.**
BFM***
HAV*
SOP
TRI**
VRB
AOP***
KRN
MOV**
OOP***
SFM**
Hanácká**
ASU
KON
OOL*
PLU
SSU***
TVR
ZLH**
JPV***
KSU***
UOL***
SBR
STE***
Valašská***
EZL
HLV***
KVS
SKM***
LCE**
TZL***
VIC***
Jihomoravská***
ABM*
BBM*
LBM***
PBM***
TBM**
ADA*
RBK
UBM*
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlistČR: Soustředění repre v Chocni. LOB má M ČR v Rakousku. Metodické listy.
Východní Čechy: ZHL pokračuje krátkou tratí v Pardubicích.
Pardubice: Míša jede MS U23 v LOB. Soustředění dorostu ve Slovinsku. V sobotu PZP, v neděli ZHL. Vyšel Jantar.
Svět:
Jak to vidí Béďa na FB


ČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! Reprezentace OB své další přípravné soustředění. Sejde se v Chocni a budou pro ni připraveny tréninky v lese i okolních obcích s cílem procvičit o-techniku. Program začne nočním na Jedlince, pak se poběží mix štafety v Horním Jelení, dvoukolová krátká trať na mapě Vysoká, O-tech na Dívčích dolech, sprint v Chocni a na závěr zkrácená klasika na Dívčích dolech.
 • NEW! Byly vydány únorové Metodické listy. Podívejte se tady.
 • NEW! Snad letošní jediné závody domácích soutěží v lyžařském OBse pojedou o víkendu v rakouském Postalm (cca 1300 m n.m.). Tratě jsou připraveny v prostoru, kde je otevřená alpská pastvina, která prudce stoupá směrem na sever a západ; západní část závodního prostoru tvoří lesní plochy, východní tvoří z velké části otevřená plocha, kterou protíná několik lyžařských vleků se sjezdovkami. Tyto závody se jedou jako MČR pro dorost a juniory, Český pohár a žebříček A. V sobotu je klasika, v neděli sprint. Přihlášeno je hodně málo závodníků (pro M ČR až nedůstojné), snad jen v kategoriích H17 a D17 je početnější konkurence. Většina našich nejlepších dorostenců a juniorů ale na startu je.
 • Na Mistrovství ČR v halové atletice v Ostravě skončil v běhu na 3000 m Jakub Glonek na šestém místě v čase 8:29.84 (8. Pavel Brlica 8:35.29, 12. Jakub Peterka 8:47.57).
 • Článek o přípravě juniorské o-reprezentace ve Španělsku najdete zde.
 • Na webu reprezentace OB je soubor nominačních kritérií o-reprezentace dospělých pro sestavování nominací na letošní významné závody - Mistrovství světa ve Skotsku, Mistrovství Evropy v Maďarsku, Světové poháry ve Švýcarsku, Itálii a Finsku a Akademické mistrovství světa v Bulharsku.
 • V Praze na Strahově se sešel na svém druhém letošním jednání Výkonný výbor ČSOS. Po aktuálních informacích (seminář NSA o prioritizaci sportů, schůzka k vyhodnocení Memoranda s MO ČR, podání žádostí o dotace NSA v roce 2024, pracovní jednání předsednictva ČSOS, vyúčtování dotací NSA za rok 2023) a kontrole úkolů proběhly informace o činnosti sekcí. Následovaly informace o činnosti rad ČSOS (ze zajímavých věcí: byla podána informace o jednání skupiny pro ORIS - požadavky na úpravy byly rozděleny do 4 vln, které budou postupně realizovány; v IS ORIS budou letos postupně zavedeny reklamy; byly schváleny příspěvky na rozvoj OB - projekty se školní mládeží, dny orientace v přírodě, areály pevných kontrol, World Orienteering Week, Přebor škol). Za účasti Pavla Žemlíka byly probrány věci týkající archivních věcí o orienťáku (Pavel Žemlík postupně doplňuje věci do sbírek Muzea jihovýchodní Moravy, pravidelně doplňuje výsledky a další zajímavosti na Wikipedii, je udržována databáze výsledků M ČR na webu), byl oceněn přínos O-knihy pro archivační účely; VV Pavlu Žemlíkovi poděkoval za jeho práci. Následovalo schválení Zprávy o výsledcích státní reprezentace a vyhodnocení péče o talentovanou mládeže za rok 2023 a Zprávy o výsledcích státní reprezentace ČSOS Parasport (to jsou nutné přílohy k vyúčtování dotací pro NSA). Velmi dlouhým bodem jednání bylo projednání dalšího směrování marketingu svazu, předseda marketingové rady Petr Remeš předložil materiál zabývající se marketingovou značkou svazu a jeho vizuální identitou, po rozsáhlé diskuzi bylo jednání přerušeno a bude pokračovat v březnu. Pak byly probrány informace o přípravách JMS v OB 2024 a MED v OB 2025 (tam došlo ke změně centra, které bude v Brně). V závěru byl bod různé, nejdůležitějším bodem byly odpovědi na dotazník IOF Sustainable Event Project Survey, dále byla podána informace o změně předsedy předsedy Ústeckého krajského svaz, kterým se stal Miroslav Duda (ROU), a další věci.
 • Závody v lyžařském OB, které se měly jet v lednu v Rýmařově, se pro nedostatek sněhu nepojedou ani v náhradním termínu třetí víkend v únoru kvůli absolutnímu nedostatku sněhu.
 • O tom, kde a kde se budou konat závody letošních žebříčků B v Čechách i na Moravě si můžete přečíst na webu sekce OB.
 • Proběhla pětidenní Akademie OB. Centrum bylo v rekreačním středisku Tramtáryje u Horního Jelení. Pro téměř 60 dorostenek a dorostenců byl připraven bohatý program v lese - 8 x mapový trénink se zaměřením na procvičování základních navigačních technik (především práce s buzolou), specifické situace - závodní simulace, dohledávky, kontaktní běh, 2 x sprint i večerní sezení s teorií a rozbory tréninků. Vše připravil Marek Cahel, v místě mu pomáhalo dalších sedm trenérů. Web akce s podrobnostmi je tady.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! V neděli dopoledne pokračuje krátkou trať Zimní hradubické ligy, kterou pořádá OK Lokomotiva Pardubice. Centrum závodu je v ZŠ Studánka v Pardubicích. Poběží se na revidované mapě Studánka (1:7500), v příměstském lese, který je dobře průběžný, občas je podrost, tratě postavil Lukáš Hovorka. Hlavní kategorie (mimo P) mají na jednom listu A4 natištěnou tutéž mapu oboustranně, v první polovině závodu probíhají závodníci trať s volným pořadím kontrol (kontroly v první části jsou označeny pouze kódy kontrol), druhá část pokračuje standardní tratí s pevným pořadím kontrol. Přihlášeno je přes 300 závodníků. Web závodu je zde.
 • NEW! Po pěti kolech Zimní hradubické ligy je v čele Marta Fenclová před Josefem Kubečkem a Nikolou Zlámalovou. Průběžné pořadí je tady.
 • Zimní hradubická liga pokračovala druhou neděli v únoru krátkou tratí, kterou připravili pořadatelé z OK 99 Hradec Králové. Na startu bylo téměř 400 závodníků. Centrem závodu byl písník Marokánka v katastru Bělče nad Orlicí. Tratě postavil Ondřej Metelka ve velmi rychlém rovinatém terénu s hustou sítí cest, s vodotečemi a hustníky s vegetačními detaily; v části prostoru byl bývalý lom na těžbu písku po rekultivaci. Mapu Marokánka připravili Radek Novotný a Jan Potštejnský. Velmi dobrý dojem ze závodu nepokazil ani stálý drobný déšť. V ženách jasně dominovala Adéla Vandasová (PHK), která o dvě minuty porazila další závodnici PHK Terezu Kosovou, třetí Zuzana Jedličková měla ztrátu na vítězku pět a půl minuty. V mužích doběhl v nejlepší časem Vojtěch Orany (SJI), minutu a půl za ním zaostal druhý Petr Zvěřina (LPU), necelé dvě minuty ztráty na vítěze měl třetí Josef Kubeček (SNA). Výsledky jsou na stránce závodu v IS ORIS.

PARDUBICE
 • NEW! Dvacítka pardubických dorostenců (a další členi TSM Pardubicko) má v závěru týdne soustředění ve Slovinsku se centrem v Hostel Pliskovica. Trenérský tým pod vedením Tomáše Udržala pro ně připravil celou řadu zajímavých tréninků.
 • NEW! Martin Roudný se v závěru týdne zúčastní soustředění repre OB v Chocni.
 • NEW! Míša Srbová byla nominována na mistrovství světa U23 v lyžařském OB, které proběhne jako součást závodů Světového poháru v závěru týdne v Estonsku (Haanja). V pátek se jede sprint, v sobotu stíhačka (ta se počítá jen do SP) a v neděli je krátká trať.
 • NEW! V sobotu odpoledne je předposlední závod letošního Pardubického zimního poháru. Fenclovi připravili krátkou trať v lesíku JV od Staročernska, kde je les les různé průběžnosti, místy je podrost, v části je osada Pod Dubem. Tratě jsou postaveny na mapě Pod Dubem.
 • NEW! V neděli dopoledne pořádáme krátkou trať Zimní hradubické ligy, šéfem pořádání je Honza Fukátko. Centrum závodu je v ZŠ Studánka. Poběží se na revidované mapě Studánka (1:7500), v příměstském lese, který je dobře průběžný, občas je podrost, tratě postavil Lukáš Hovorka.
 • NEW! Druhé letošní číslo Jantaru má na titulní stránce fotku z pořádání závodu Pardubického zimního poháru v Kokešově. Velkou část čísla tvoří právě reportáže z proběhlých závodů PZP, ale i Zimní hradubické ligy. Nechybí ani články z MS, MSJ a MED v lyžařském OB v Rakousku a ze soustředění žactva, která proběhla o pololetních prázdninách. A také tam jsou tradiční rubriky. Obsah čísla najdete zde.
 • Hodně dlouhou krátkou tratí pokračoval v sobotu odpoledne Pardubický zimní pohár. Míra Ježek připravil novou mapu Swissst Sekerky v lese u silnice Pardubice - Přelouč (prostor byl zmapován skoro po 30 letech). Les překvapil, byl porostově hodně různorodý, místy byl podrost, ale na mnoha místech to bylo hodně pěkné. Centrum závodu bylo v Kokešově. Tratě postavil Míra (za pomoci Honzy Fukátka) a byly velmi rozmanité se změnou směru a tempa. V ženách vyhrála Martina Zvěřinová před Martou Fenclovou a Renatou Haasovou, v mužích byl nejlepší Petr Šabatka, na druhé místo se díky koeficientu posunul Honza Kaplan, třetí místo obsadil Jarda Vávra. Výsledky jsou zde. Celkově vede Marta Fenclová (2. Šárka Odvodyová, 3. Jindra Horáková), v mužích je první Petr Šabatka, druhý je Honza Czagan a třetí Štěpán Držka (tady).
 • V dalším závodě Náchodské zimní ligy v Babí u Náchoda vyhrál Petr Zvěřina na nejdelší červené trati, na bílé trati byla Anička Tučková druhá.
 • V neděli dopoledne se běžela krátká trať Zimní hradubické ligy u písníku Marokánka. Na startu bylo více jak 40 závodníků LPU. V HE výborně zaběhl Peter Zvěřina, který byl druhý (11. Vladimír Lučan, 14. Štěpán Držka). V DE skončila Martina Zvěřinová čtvrtá a Marta Fenclová sedmá. V H skončili v první desítce Tonda Goláň (4.) a Petr Fencl (8.), v D byly v TOP 10 Háňa Fenclová (7.) a Táňa Pipková (9.). V DK skončila Lenka Kotrčová druhá (4. Nina Zvěřinová) a v HK byl Kuba Kutílek také druhý.
 • V průběžném pořadí Zimní hradubické ligy po 5 kolech je v čele Marta Fenclová, Petr Zvěřina je čtvrtý, Martina Zvěřinová sedmá a desátá je Jana Peterová (16. Katka Švíglerová, 17. Tomáš Udržal, 23. Jan Hlavatý, 27. Ondra Pipek a Terka Šmídová).
 • Od středy do neděle se šest pardubických dorostenek a dorostenců zúčastnilo Akademie OB, kterou pořádal Český svaz OB v Horním Jelení.
 • V sobotu odpoledne měl Pardubický zimní pohár na programu městskou/příměstskou hodně dlouhou trať. Centrum bylo v Pardubičkách, tratě vedly po okolí, muži měli trať vzdušnou čarou 12.2 km na čtyřech mapách (Vinice/Vojenská plovárna, Červeňák, Nemošické louky a Pardubičky), ti nejlepší naběhali skoro 18 km. Ženy čekalo vzdušně 9 km na třech mapách. V ženách vyhrála Marta Fenclová před Katkou Hanušovou a Šárkou Odvodyovou, v mužích byl první Petr Šabatka před Štěpánem Držkou a Petrem Doubkem. Výsledky jsou zde.
 • Vládík Srb se prvních 12 dnů v únoru účastní soustředění juniorské o-reprezentace ve Španělsku, kde se vedle tréninků běžely v jihošpanělské Punta Umbría i závody Trofeo Iberoamericano. V klasice skončil Vládík na 13. místě, ve sprintu byl šestý a v krátké trati opět obsadil šestou příčku.
 • Na podzim roku 2025 budeme pořadateli dvou závodů žebříčku B-Čechy v prostoru Zdelova.

SVĚT
 • NEW! V Estonsku (Haanja) se jede v závěru týdne Mistrovství světa do 23 let a finále Světového poháru v lyžařském OB. Na startu jsou závodníci z 11 zemí, Česko reprezentují Petr Horvát, Josef Nagy, Johanka Šimková, Marek Štěrba, Michaela Srbová, Anežka Hlaváčová, Radek Peňáz a Vojtěch Peňáz (těch posledních pět jsou mladší 23 let, takže se jich týká hodnocení v MS U23). V pátek se jede sprint, v sobotu stíhačka (počítá se jen do SP) a v neděli krátká trať. Web akce je zde.